Dijitalin Gücü ve Yorumla.com 0

Markalaşmanın ortaya çıktığı ilk günden bu yana markalar her zaman müşterilerin kendileri için ne kadar önemli olduğunu iddia ettiler. İddia ettiler diyorum çünkü yıllarca övgüler yağdırdıkları müşterilerine hiçbir zaman şikayetlerini, isteklerini ifade etme şansı vermediler. Yıllarca sürdürdükleri tekelleri dijitalleşmeyle beraber değişmeye başlamadı.

Dijitalleşme süreci demokratikleştirdi ve insanlar artık görüşlerini özgürce ifade etmeye başladılar. Görüşlerini ifade ettiler ama farklı mecralarda birbirinden habersiz oldukları için markalara sesini duyuramadılar. Tam da bu süreçte karşıma bu sorunlarıma merhem olabilecek, insanları bir araya getiren ve ortak bir güç yaratan bir mecra bir platfom çıktı: Yorumla.com

Yorumla.com reklamlarla doğru bilgiye ulaşamayan insanların iç görülerini sistematik bir şekilde ortaya döktüğü bir bilgi platformu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=wcCEbnq9AfA

Kişiler marka ürün ve hizmetler hakkındaki gerçek deneyimlerini puanlayarak ve kısaca özetleyerek siteye yazıyorlar ve fikirlerine destek buluyorlar. Sitede kullanıcılar ister markaları puanlayarak, ister yorum yazarak, isterse de başkalarının yorumlarına katılarak veya katılmayarak kendilerini ifade etme şansına sahipler. Ayrıca merak ettiğiniz marka veya yazarları takibe alarak daha detaylı bildirimler gelmesini sağlayabilir ve alışveriş yapmadan önce Yorumla.com’a bakarak doğru tercih yapabilirsiniz.

Site, yapılan yorumlar ve puanlamalar sayesinde kullanıcıların satın alma kararına etki edebileceği gibi aynı zamanda da markaların müşterilerine kolayca ulaşmasını sağlayacak.Markalarda bu istek ve şikayetler sayesinde hatalarını düzeltme fırsatı yakalayacaklar.Sitenin ilgi çekici bir diğer yanı ise sitede markaların yanında üniversitelerin ve belediyelerin de yorumlanıyor olması.Özellikle yaklaşan yerel seçimler de göz önünde bulundurulduğunda sitenin siyaset için de önemli bir işleve sahip olduğu düşünülebilir.

Dijitalleşmeyle birlikte güçlenmeye başlayan tüketiciler artık her mecrada sesini duyurmaya başladı.Yıllarca müşterisini para makinesi gibi gören onlara bir değer katma girişiminde bulunmayan markalar artık kendi öz eleştirilerini yapıp ‘müşteri odaklı’ bir anlayışa evrilmek zorunda. Bu süreçte Yorumla com’un tüketicinin sesini markalara ulaştırıp bir değişim yaratıp yaratmayacağını hepimiz bekleyip göreceğiz. Bakalım yıllardır tüketiciye üç maymunu oynayan markalar sürecin değişmeye başladığının farkına varacak mı?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Spor Salonuna Gidemeyenler İçin Tek Kişilik Egzersiz Kapsülü 0

Hayatın çok hızlı yaşandığı bir dönemdeyiz ve bu yüzden yapmak istediğimiz birçok aktiviteye zaman ayıramıyoruz. Spor, bu aktivitelerin başında geliyor. Türüne göre fiziksel anlamda zorlayıcı olabilmesinin yanı sıra, genel olarak çok vakit alan bir aktivite olmasından dolayı, birçok insan düzenli olarak spor yapamıyor. Düzenli spor yapmak isteyenler de genelde sağladığı imkanlardan dolayı spor salonlarına gitmeyi tercih ediyorlar. Ancak biraz önce saydığımız nedenlerden ötürü, spor salonlarına üye olmayanların ya da üye olsa da düzenli olarak gitmeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Çinli bir fitness şirketi de insanların spor yapmasını kolaylaştırmak için ilginç ve farklı bir konsepti insanların beğenisine sundu.

Misspao’nun Tek Kişilik Egzersiz Kapsülünün İçinden Bir Görüntü

PSFK’nın paylaştığı habere göre Misspao isimli şirket, Çin’in çeşitli bölgelerinde tek kişilik egzersiz kapsülleri kullanıma sundu. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden kapsülde kaç saat egzersiz yapmak istediklerini seçip ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Burada bu hizmetin “kullandığın kadar öde” mantığıyla sunulduğuna da dikkat çekelim. Tabii, kapsülü kullanabilmek için mobil uygulama üzerinden istenilen zaman aralığı için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar, mobil uygulama tarafından sunulan QR kodu taratarak kapsüle erişim sağlayabiliyorlar.

Kapsülün içinde kullanıcılar için koşu bandı, taşınabilir fitness aletleri, televizyon ve hava temizleyici yer alıyor. Egzersiz için sunulan aletler kısıtlı olsa da bu konseptin henüz deneme aşamasında olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte, kapsüller bir bakım ekibi tarafından düzenli olarak temizleniyor.

Misspao, bu tek kişilik egzersiz kapsüllerini şimdilik sadece Çin’de kullanıma sundu. Ancak şirket, bu konseptin insanlar tarafından ilgi görmesi halinde, bu hizmeti başka ülkelerde de kullanıma sunmayı planladığını belirtiyor.

Starbucks’larda iPhone X ve iPhone 8 İçin Kablosuz Şarj Desteği Sunulacak 0

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği lansman ile yeni akıllı telefonlarını tanıttı. iPhone‘un çıkışının 10. yılı şerefine iPhone X modelini ve iPhone 8‘i duyuran Apple, yeni telefonlarında kablosuz şarj desteği bulunduğunu da belirtti. Apple’ın iki yeni telefonu Qi standardı aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Ancak Apple markalı iki yeni telefonun Qi standardını desteklemesi Starbucks açısından bir sorun yarattı. Çünkü Starbucks şubelerinde yer alan Powermat markalı şarj cihazları, PMA standardını destekliyor. Starbucks da bu sorunu önemsiyor, zira markanın müşterilerinin önemli bir kısmının iPhone kullanıcısı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Powermat CTO’su Itay Sherman ise bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. Sherman, SlashGear’a verdiği röportajda şarj cihazlarının tüm standartları kapsayabilmesi için mümkün olduğu kadar kapsamlı olarak tasarladığını, ayrıca cihazların Powermat’in backend’ine bağlı olduğunu ve bunun da cihazların yazılım güncellemelerini uzaktan yapmaya olanak sağladığını ifade etti. Bu da Starbucks’ın şarj cihazlarının Qi standardını desteklemesi için güncellenmesi işinin, yeni bir donanım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla halledilebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Sherman, daha önce böyle bir güncellemeye gerek olmadığını, çünkü çoğu akıllı telefonun  hem PMA hem de Qi standardını desteklediğini belirtti. Ancak Apple’ın iPhone X ve iPhone 8 telefonlarının sadece Qi standardını desteklemesiyle birlikte, Starbucks’taki şarj cihazlarının da buna göre güncellenmesi kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca Sherman, güncellemelerin yapılma zamanının şubeden şubeye değişeceğini belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link