Dijitalin Gücü ve Yorumla.com 0

Markalaşmanın ortaya çıktığı ilk günden bu yana markalar her zaman müşterilerin kendileri için ne kadar önemli olduğunu iddia ettiler. İddia ettiler diyorum çünkü yıllarca övgüler yağdırdıkları müşterilerine hiçbir zaman şikayetlerini, isteklerini ifade etme şansı vermediler. Yıllarca sürdürdükleri tekelleri dijitalleşmeyle beraber değişmeye başlamadı.

Dijitalleşme süreci demokratikleştirdi ve insanlar artık görüşlerini özgürce ifade etmeye başladılar. Görüşlerini ifade ettiler ama farklı mecralarda birbirinden habersiz oldukları için markalara sesini duyuramadılar. Tam da bu süreçte karşıma bu sorunlarıma merhem olabilecek, insanları bir araya getiren ve ortak bir güç yaratan bir mecra bir platfom çıktı: Yorumla.com

Yorumla.com reklamlarla doğru bilgiye ulaşamayan insanların iç görülerini sistematik bir şekilde ortaya döktüğü bir bilgi platformu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=wcCEbnq9AfA

Kişiler marka ürün ve hizmetler hakkındaki gerçek deneyimlerini puanlayarak ve kısaca özetleyerek siteye yazıyorlar ve fikirlerine destek buluyorlar. Sitede kullanıcılar ister markaları puanlayarak, ister yorum yazarak, isterse de başkalarının yorumlarına katılarak veya katılmayarak kendilerini ifade etme şansına sahipler. Ayrıca merak ettiğiniz marka veya yazarları takibe alarak daha detaylı bildirimler gelmesini sağlayabilir ve alışveriş yapmadan önce Yorumla.com’a bakarak doğru tercih yapabilirsiniz.

Site, yapılan yorumlar ve puanlamalar sayesinde kullanıcıların satın alma kararına etki edebileceği gibi aynı zamanda da markaların müşterilerine kolayca ulaşmasını sağlayacak.Markalarda bu istek ve şikayetler sayesinde hatalarını düzeltme fırsatı yakalayacaklar.Sitenin ilgi çekici bir diğer yanı ise sitede markaların yanında üniversitelerin ve belediyelerin de yorumlanıyor olması.Özellikle yaklaşan yerel seçimler de göz önünde bulundurulduğunda sitenin siyaset için de önemli bir işleve sahip olduğu düşünülebilir.

Dijitalleşmeyle birlikte güçlenmeye başlayan tüketiciler artık her mecrada sesini duyurmaya başladı.Yıllarca müşterisini para makinesi gibi gören onlara bir değer katma girişiminde bulunmayan markalar artık kendi öz eleştirilerini yapıp ‘müşteri odaklı’ bir anlayışa evrilmek zorunda. Bu süreçte Yorumla com’un tüketicinin sesini markalara ulaştırıp bir değişim yaratıp yaratmayacağını hepimiz bekleyip göreceğiz. Bakalım yıllardır tüketiciye üç maymunu oynayan markalar sürecin değişmeye başladığının farkına varacak mı?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link