2012’nin  mobil uygulama sayısına ve çeşitliliğine yüksek miktarda bir artış getireceği zaten tüm otoriteler tarafından dile getirilen bir durum.Bu tespit öncülüğünde mobil uygulamaların örneklerini de neredeyse her gün almaya başladık. Bu uygulamalar arasında bir de yeni bir trend bile doğdu. Trendin bir ismi yok ama cismi bize çocukluğumuzda oynadığımız Mario oyunlarını anımsatıyor.

Aslında olay gayet basit ; Markaların yeni Mario’ları artık sizler oluyorsunuz. Size verilen görevleri akıllı telefonlarınız aracılığı ile birer birer yapıp ödülleri kazanmaya başlıyorsunuz. Kazanan aynı zamanda bilinirliğini arttıran markalar ;

httpv://www.youtube.com/watch?v=1slpWJNMUhQ

Jeep Poland, lokasyon bazlı uygulamayı iyi kullanan  markalardan sadece bir tanesi. Mario konseptine yakın bir konsept kullanarak 250.000 kişiyi internet sitelerine çekmeyi başardılar.

Lokasyon bazlı oyunların en önemli özelliği ise sanal ile gerçeği birleştirmesi. Zaten dünya üzerinde bu kadar tutulmasının da en büyük sebebi bu. İnsanlar yıllardır sanal dünya sayesinde oyun oynuyorlardı ancak lokasyon bazlı oyunlar sayesinde bu alışkanlıklar değişeceğe benziyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Q_8rrcsYK4k

Hal böyle olunca markalar da yeni yılda  lokasyon bazlı oyun üretme derdine düştü. Bakalım lokasyon bazlı oyun çılgınlığı nereye kadar gidecek ve dijital pazarlamacılar bu sanal-reel dünyayı daha nasıl geliştirecek?

Bir Cevap Yazın