Çin, Saatte 4.000 Km Hıza Ulaşabilen Uçan Tren Geliştirecek

Yeni bir ulaşım türü olarak adlandırılan hyperloop, özellikle Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin üzerinde çalıştığı proje nedeniyle son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Kapalı bir tüp sisteminin içinde yer alan kapsül aracılığıyla seyahat etmeyi sağlayan sistem, teorik olarak saatte 1.200 km hıza ulaşabiliyor. Ancak son gelen haberlere göre Çin, bundan çok daha iyisini hedefliyor.

World Economic Forum’un internet sitesinde yayımlanan habere göre Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu, “yüksek hızlı uçan tren” geliştirmek için araştırmalara başladığını duyurdu. “Yüksek hızlı treni biliyoruz da yüksek hızlı uçan tren de ne?” diye sorabilirsiniz. Kurumun yüksek hızlı uçan tren olarak tanımladığı taşıt, bildiğimiz yüksek hızlı trenlerin çok daha hızlısı. Öyle ki, kurumun yaptığı açıklamaya göre bu tren, saatte 4.000 km hıza ulaşabilecek. Bu da bu trenin, Çin’de bulunan dünyanın en hızlı treninden 10 kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Ayrıca ticari uçaklardan da 4 kat daha hızlı olacak.

Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu’nun müdürü olan Liu Shiquan, Çin medyasına yaptığı açıklamada uçan trenin, manyetik kaldırma kullanan ve vakumlu tüp aracılığıyla seyahat eden bir yolcu kapsülünden oluştuğunu belirtti. Yani yüksek hızlı uçan trenin konsepti, hyperloop’a oldukça benziyor.

Kurum, kendi tüp ile çevrelenmiş sisteminin, dünyadaki ilk süpersonik hız için tasarlanmış sistem olacağını ifade etti. Yapılan açıklamaya göre projedeki ilk hedef saatte 1.000 km hıza ulaşmak olacak. Bununla birlikte kurum, bu proje için 200’ün üzerinden patente sahip olduğunu da açıkladı. Ancak projeyle ilgili olarak herhangi bir zaman çizelgesi paylaşılmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Singapur’daki Bu Gökdelenin İçinde Bir Yağmur Ormanı Saklı!

Yeşil, huzurun ve sakinliğin rengi bilinir. Belki de bu nedenlerle mimarlar tasarladıkları yapılara mutlaka ‘yeşil bir şeyler’ iliştirirler ya da reklamlarda ‘yeşile’ vurgu yapılır. İçinde gerçek anlamda yeşil bir şeyler bulunduran bu bina ise Singapur’dan.

280 metre uzunluğundaki bu gökdelen Singapur’un en yüksek binalarından olmakla beraber, onu diğerlerinden farklı kılan şey binanın dört bir yanının yeşil bir bitki örtüsü ile kaplanacak şekilde tasarlanması.

Carlo Ratti Associati ve Bjarke Ingels Group tarafından ortak tasarlanan bu bina tropikal hayatı olabildiğince şehir yaşamına getirmeyi amaçlamış.

Görsellerinden de anlaşılacağı üzere binanın hem zemin hem orta hem de çatı kısmına ekilen tüm yeşiller büyümeye başladığında gökdelenin dört bir yanını kaplayarak tabiri caizse çöldeki vahalar gibi oksijen alanları oluşturacak.

Sadece dışında değil aynı zamanda içinde de minik bir orman oluşturulması hedeflenen gökdelen, herhangi bir amaçla orayı ziyaret edenler için ağaçlarla kaplı hoş bir sokakta yürüyormuş izlenimi verecek. İç mekanların ise gösteriler, sanat ya da fitness etkinlikleri için kullanılması planlanıyor.

Yeşil yapıların olumlu etkileri sadece içinde bir şekilde vakit geçiren ya da ziyaret edenlerin aklında hoş bir anı bırakmanın yanı sıra ısı artışını ve kirliliği de düşürüyor. Yüksek sesin de azaltılmasını sağlıyor. Singapur’da ki bu örneğin yanı sıra yeşil yapılara İtalya’nın Milan kentinde yer alan “Dikey Orman” olarak bilinen Bosco Verticale de verilebilir.

Singapur’un içinde kendi ormanını barındıran bu güzel yapısı 2021 yılında faaliyete başlayacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber ve Nasa Ortaklığı İle Uçan Taksiler Yolda!

Mobil uygulama üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, şirketin uçan taksi hizmetine beş ila 10 yıl içinde başlamasını öngördüklerini söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre geçen yıl şirketin başına geçen Khosrowshahi, bu açıklamayı Uber’in CEO’su olarak Asya’ya düzenlediği ilk gezi sırasında yaptı. Google’ın çatı şirketi Alphabet’ın CEO’su Larry Page de uçan araba teknolojisini destekleyen isimlerden.

“İnsanlar Dallas ve Teksas’ta, önümüzdeki 10 yıl içinde uçmaya başlayacaklar.”

Uber, robotik uçuş sistemlerinin güvenli ve etkin bir şekilde çalışmaları için, şehir merkezleri arasında sabit hatları geliştirmek için uçuş sistemleri, alt yapı ve emlak şirketleriyle ortaklık sağlıyor. Firma bir bakıma gelecekte uçan arabaların kullanıldığı hatların işletmecisi olmak istiyor. Aynı zamanda Uber, geçen sene NASA ile ortak olarak, uberAir adı verilen bir şirket kurduğunu açıkladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link