Çin, Saatte 4.000 Km Hıza Ulaşabilen Uçan Tren Geliştirecek 0

Yeni bir ulaşım türü olarak adlandırılan hyperloop, özellikle Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin üzerinde çalıştığı proje nedeniyle son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Kapalı bir tüp sisteminin içinde yer alan kapsül aracılığıyla seyahat etmeyi sağlayan sistem, teorik olarak saatte 1.200 km hıza ulaşabiliyor. Ancak son gelen haberlere göre Çin, bundan çok daha iyisini hedefliyor.

World Economic Forum’un internet sitesinde yayımlanan habere göre Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu, “yüksek hızlı uçan tren” geliştirmek için araştırmalara başladığını duyurdu. “Yüksek hızlı treni biliyoruz da yüksek hızlı uçan tren de ne?” diye sorabilirsiniz. Kurumun yüksek hızlı uçan tren olarak tanımladığı taşıt, bildiğimiz yüksek hızlı trenlerin çok daha hızlısı. Öyle ki, kurumun yaptığı açıklamaya göre bu tren, saatte 4.000 km hıza ulaşabilecek. Bu da bu trenin, Çin’de bulunan dünyanın en hızlı treninden 10 kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Ayrıca ticari uçaklardan da 4 kat daha hızlı olacak.

Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu’nun müdürü olan Liu Shiquan, Çin medyasına yaptığı açıklamada uçan trenin, manyetik kaldırma kullanan ve vakumlu tüp aracılığıyla seyahat eden bir yolcu kapsülünden oluştuğunu belirtti. Yani yüksek hızlı uçan trenin konsepti, hyperloop’a oldukça benziyor.

Kurum, kendi tüp ile çevrelenmiş sisteminin, dünyadaki ilk süpersonik hız için tasarlanmış sistem olacağını ifade etti. Yapılan açıklamaya göre projedeki ilk hedef saatte 1.000 km hıza ulaşmak olacak. Bununla birlikte kurum, bu proje için 200’ün üzerinden patente sahip olduğunu da açıkladı. Ancak projeyle ilgili olarak herhangi bir zaman çizelgesi paylaşılmadı.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor! 0

En çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, geçtiğimiz ay kullanıcılarının dört gözle beklediği ‘mesaj silme’ özelliğini duyurmuştu. Bugünlerde ise WhatsApp yeni özellikler ile güncellenmeye ve kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. İşte Whatsapp’a gelen güncellemelerin detayları.

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları ve metinle emoji arama özelliklerini getiriyor. Bilindiği gibi toplantı, buluşma vb. gibi olaylarda WhatsApp grup üzerinden mesajlaşılabilse de sesli görüşme gerçekleştiremiyorduk. WhatsApp geliştirme ekibi de bu durumun farkına varmış olacak ki uygulama üzerinde çalışmalara başlamış. Son derece kullanışlı ve profesyonel açıdan işe yarayacak bir özelliğin yakın zamanda kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Dinamik saat çıkartmaları da ekleniyor

Instagram Story çıkartmalarında bulunan dinamik saat çıkartmaları şimdi de WhatsApp’a geliyor. Whatsapp üzerinden durum olarak ya da bir arkadaşınızla konuşurken gönderdiğiniz fotoğrafa çıkartma olarak ekleyebiliyorsunuz.

Emojileri yazarak bulabileceksiniz

Günümüzde emojilerin kullanımında ciddi oranda bir artış bulunuyor. Bu kullanım çokluğundan dolayı da her gün yeni bir emoji hayatımıza dahil oluyor. Bir süre sonra haliyle aradığımız emojiyi bulmakta zorluk çekiyoruz. İşte WhatsApp ekibi yine kullanıcılarını düşünmüş olacak ki isim yazarak emoji bulma özelliğini geliştiriyorlar. Bu sayede bir emojiyi aramak yerine metin kısmına ‘:’ işaretini koyarak ismini yazmanız yeterli olacak.

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link