BMW’den 3 Fütüristik Sürücüsüz Konsept Araç

BMW, 2021 yılında tamamen otonom olarak çalışan bir sürücüsüz aracı piyasaya sürmeyi planlıyor. Alman otomobil üreticisi, bu araçla ilgili olarak geçtiğimiz perşembe günü çok önemli bir bilgi paylaştı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu araç, seviye 5 otonom bir araç olacak. “Seviye 5 otonomi”, aracın herhangi bir bölgedeki herhangi bir sürüş durumunu insan müdahalesi olmaksızın idare edebileceği anlamına geliyor.

Peki, bu durum neden önem taşıyor? Çünkü çoğu otomobil üreticisi, önümüzdeki 5 yıl içinde seviye 4 otonom araçları kullanıma sunmayı planlıyor ve seviye 4 sürücüsüz araçlar ise, sadece belirli bölgelerde sürücüsüz olarak kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında BMW, bu sürücüsüz araç vizyonu kapsamında sürücüsüz konsept araçlardan oluşan bir seriyi bizlerle paylaştı. Bu üç farklı konsept araca yakından göz atalım.

Mini Vision Next 100

Mini Vision Next 100 konsept araç, araç paylaşımının son derece popüler hale geldiği bir gelecek düşünülerek tasarlanmış. Araç, sahibi kendisine yaklaştığında sahibini tanıyabiliyor ve bir aydınlatma işaretiyle kullanıcısını karşılıyor. Bununla birlikte araç, kullanıcısının sürüş tercihlerini hatırlıyor ve kendisini kullanıcısının beğenilerine göre hazırlıyor. Aracın iç kısımı da oldukça şık bir tasarıma sahip. Kullanıcı, arabayı kendisi sürmeye kalkarsa bir uyarı ekranı, anlık konum gibi yararlı bilgileri gösteriyor.

Vision Next 100

Vision Next 100, son derece gösterişli bir konsept araç olmasıyla dikkat çekiyor. Mini benzeri gibi otomobil, destek modu ve rahat mod olmak üzere iki farklı sürüş moduna sahip. Destek modu, manuel sürüş için ve bu modda sürücüye yaklaşan araçlar gibi şeyler için alarmlar, rota ve sürüş vb. şeyler hakkında bilgilerin gösterildiği bir uyarı ekranı yardımcı oluyor. Rahat mod ise aracın sürücüsüz olarak kullanıldığı zamanlarda devreye giriyor ve bu modda da aracın direksiyonu ön panelin içine doğru çekiliyor. Bununla birlikte araç, Companion adı verilen bir yapay zeka asistanı ile birlikte geliyor. Companion ise, aracı kullanıcısının beğenisine göre özelleştirebiliyor ve karşıdan karşıya geçen yayaları işaret ediyor.

Rolls-Royce 103EX

BMW’nin fütüristik konsept araçlardan oluşan bu serisinin en harika aracı, hiç şüphesiz 103EX adı verilen ve tamamen otonom olan Rolls-Royce konsepti. BMW’nin alt şirketi olan Rolls-Royce, 103EX’i Haziran 2016’da gösterdi. 103EX’in yolcuları, hiçbir şekilde aracın direksiyonuna erişemiyorlar. Ayrıca, araçta ön kabinin tüm duvarını kaplayan tam bir OLED ekran bulunuyor. Rolls-Royce’un bu sürücüsüz araç konsepti, Eleanor isimli bir yapay zeka asistanını da bünyesinde barındırıyor. Bu yapay zeka asistanı, sürücüye seyahat hakkındaki güncellemeleri ve yaklaşan randevuları bildiriyor.

Sürücüsüz konsept araçlardan bahsetmişken 9 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Marketing Meetup Future etkinliğinde geleceği konuşacağız. Kayıt olmak isteyenler için erken kayıt indirimimiz devam ediyor. Hemen aşağıdaki formumuzdan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Yeni bir teknolojik gelişme insanları her zaman heyecanlandırmıştır ancak söz konusu alan yapay zeka ve robotlar olduğunda bu yenilikler bizi tedirgin edecek cinsten olabiliyor.

Robot denildiğinde dünyanın gözü 2016 yılında Alphabet tarafından Japon SoftBank‘e satılan teknoloji devi Boston Dynamics şirketinin üzerine çevriliyor. Zira şirket yeni özellikler taşıyan robotlarının videolarını belirli aralıklarla Youtube kanalına yüklüyor. Bu videolardaki robotların yaptıkları izleyicileri şaşırtırken, yapay zekanın gelecekte ulaşabileceği noktaları düşündürerek endişeledirebiliyor.

İki ay kadar önce takla atabilen robotu hayretle izlemiştik; şirket eklediği 3 boyutlu izleme sistemiyle robotların kabiliyetlerini arttırmıştı. Dün ise şirket, bilim kurgu filmlerini hatırlatan yeni bir modelinin videosunu yayınladı.

Videoda, şirketin SpotMini ismini verdiği modellerden biri arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını farkediyor ve sırtındaki kol yardımıyla kapıyı onun için açıyor. Kapının arasına ayağını koyması ve ardına kadar açtıktan sonra kenara geçip arkadaşına yol vermesi sizce de biraz ürkütücü değil mi!

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, videonun Netflix’in çok izlenen dizisi Black Mirror’ın son sezonundaki Metalhead bölümünü akıllara getirdiğinden söz ediliyor. Bakalım şirketin gelecekte paylaşacağı videolarda robotlar hangi yeni becerileriyle bizleri şaşırtacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link