BMW, 2021 yılında tamamen otonom olarak çalışan bir sürücüsüz aracı piyasaya sürmeyi planlıyor. Alman otomobil üreticisi, bu araçla ilgili olarak geçtiğimiz perşembe günü çok önemli bir bilgi paylaştı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu araç, seviye 5 otonom bir araç olacak. “Seviye 5 otonomi”, aracın herhangi bir bölgedeki herhangi bir sürüş durumunu insan müdahalesi olmaksızın idare edebileceği anlamına geliyor.

Peki, bu durum neden önem taşıyor? Çünkü çoğu otomobil üreticisi, önümüzdeki 5 yıl içinde seviye 4 otonom araçları kullanıma sunmayı planlıyor ve seviye 4 sürücüsüz araçlar ise, sadece belirli bölgelerde sürücüsüz olarak kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında BMW, bu sürücüsüz araç vizyonu kapsamında sürücüsüz konsept araçlardan oluşan bir seriyi bizlerle paylaştı. Bu üç farklı konsept araca yakından göz atalım.

Mini Vision Next 100

Mini Vision Next 100 konsept araç, araç paylaşımının son derece popüler hale geldiği bir gelecek düşünülerek tasarlanmış. Araç, sahibi kendisine yaklaştığında sahibini tanıyabiliyor ve bir aydınlatma işaretiyle kullanıcısını karşılıyor. Bununla birlikte araç, kullanıcısının sürüş tercihlerini hatırlıyor ve kendisini kullanıcısının beğenilerine göre hazırlıyor. Aracın iç kısımı da oldukça şık bir tasarıma sahip. Kullanıcı, arabayı kendisi sürmeye kalkarsa bir uyarı ekranı, anlık konum gibi yararlı bilgileri gösteriyor.

Vision Next 100

Vision Next 100, son derece gösterişli bir konsept araç olmasıyla dikkat çekiyor. Mini benzeri gibi otomobil, destek modu ve rahat mod olmak üzere iki farklı sürüş moduna sahip. Destek modu, manuel sürüş için ve bu modda sürücüye yaklaşan araçlar gibi şeyler için alarmlar, rota ve sürüş vb. şeyler hakkında bilgilerin gösterildiği bir uyarı ekranı yardımcı oluyor. Rahat mod ise aracın sürücüsüz olarak kullanıldığı zamanlarda devreye giriyor ve bu modda da aracın direksiyonu ön panelin içine doğru çekiliyor. Bununla birlikte araç, Companion adı verilen bir yapay zeka asistanı ile birlikte geliyor. Companion ise, aracı kullanıcısının beğenisine göre özelleştirebiliyor ve karşıdan karşıya geçen yayaları işaret ediyor.

Rolls-Royce 103EX

BMW’nin fütüristik konsept araçlardan oluşan bu serisinin en harika aracı, hiç şüphesiz 103EX adı verilen ve tamamen otonom olan Rolls-Royce konsepti. BMW’nin alt şirketi olan Rolls-Royce, 103EX’i Haziran 2016’da gösterdi. 103EX’in yolcuları, hiçbir şekilde aracın direksiyonuna erişemiyorlar. Ayrıca, araçta ön kabinin tüm duvarını kaplayan tam bir OLED ekran bulunuyor. Rolls-Royce’un bu sürücüsüz araç konsepti, Eleanor isimli bir yapay zeka asistanını da bünyesinde barındırıyor. Bu yapay zeka asistanı, sürücüye seyahat hakkındaki güncellemeleri ve yaklaşan randevuları bildiriyor.

Sürücüsüz konsept araçlardan bahsetmişken 9 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Marketing Meetup Future etkinliğinde geleceği konuşacağız. Kayıt olmak isteyenler için erken kayıt indirimimiz devam ediyor. Hemen aşağıdaki formumuzdan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

Bir Cevap Yazın