BMW Alpha: Bir Türk Tasarımcının Elinden Çıkan Sıradışı Motosiklet

Endüstriyel tasarımcı Mehmet Doruk Erdem ve motosiklet ustası Mark Atkinson, BMW Alpha adında son derece sıradışı bir motosiklet yaptılar. Üstelik işin ilginç yanı bunu aralarında binlerce kilometre varken gerçekleştirdiler. Mehmet Doruk Erdem İstanbul’da, Mark Atkinson ise Utah’ta yaşıyor. Bu hikaye, yaklaşık iki yıl önce Mehmet Doruk Erdem’in kendi yaptığı BMW Alpha’nın konsept tasarımını internette yayınlamasıyla başlamış.

Mehmet Doruk Erdem, efsanevi Bonneville yarışçısı Alp Sungurtekin’in sürdüğü motosikletleri gördükten sonra Alp’in motosikletlerinin modellerini yapmaya başlamış. Daha sonra Anthony Hopkins’in başrolünde oynadığı The World’s Fastest Indian (Türkçe’ye Efsane Adam olarak çevrildi) filmini izlemiş ve Bonneville Salt Flats yarışları için motosikletler tasarlamaya hazır olduğunu karar vermiş. İşte BMW Alpha da Bonneville Salt Flats yarışları için tasarladığı motosikletlerden biri. Mehmet Doruk Erdem, beyaz büyük köpekbalıklarının kendisine her zaman ilham verdiğini ve Alpha’nın tasarımında da onların anatomisini taklit ettiğini belirtiyor.

Mehmet’in BMW Alpha tasarımları internet ortamında yayıldıktan sonra, bu tasarımları görenlerden biri de Mark Atkinson olmuş. Motosikletin tasarımına bayılan ve bu tasarımı gerçeğe dönüştürmek isteyen Mark, ilk başta Facebook ve Instagram üzerinden Mehmet ile iletişime geçmeye çalışsa da başarılı olamamış. Mehmet, Mark’ın mesajlarına ilk başta cevap vermediğini, çünkü o sıralarda birçok insan projeye başlamamı söyledi ve sonucunda hiçbir şey olmadığını söylüyor. Ancak daha sonra Mark’ın kendisiyle paylaştığı fotoğrafları görüp motosikleti yapmaya başladığını görünce onun bu işte kararlı olduğunu anlamış.

Daha sonra internet üzerinden her gün motosikletle ilgili her şeyi birbirleriyle paylaşmışlar. Öğle aralarında Mark, motosikletin kaportası üzerindeki ilerlemelerin fotoğraflarını Mehmet’e göndermiş ve Mehmet fotoğraflar üzerinden geri bildirimde bulunmuş ve aylarca süreç bu şekilde ilerlemiş. Mehmet, bu şekilde motosikletin yapımının tamamlanmasının yaklaşık 16 ay sürdüğünü söylüyor. İkilinin aylar süren çalışması sonucunda ortaya çıkan BMW Alpha, üç silindirli ve 740 cc hacminde bir BMW K75 motoru barındırıyor. Aynı zamanda elektronik yakıt enjeksiyonu barındıran motor, 75 beygir güç ve 68 Nm tork üretebiliyor.

Mehmet Doruk Erdem’in diğer çalışmalarına göz atabileceğiniz Behance sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, Bike EXIF’te yer alan BMW Alpha yazısı kaynak alınarak hazırlanmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Yeni bir teknolojik gelişme insanları her zaman heyecanlandırmıştır ancak söz konusu alan yapay zeka ve robotlar olduğunda bu yenilikler bizi tedirgin edecek cinsten olabiliyor.

Robot denildiğinde dünyanın gözü 2016 yılında Alphabet tarafından Japon SoftBank‘e satılan teknoloji devi Boston Dynamics şirketinin üzerine çevriliyor. Zira şirket yeni özellikler taşıyan robotlarının videolarını belirli aralıklarla Youtube kanalına yüklüyor. Bu videolardaki robotların yaptıkları izleyicileri şaşırtırken, yapay zekanın gelecekte ulaşabileceği noktaları düşündürerek endişeledirebiliyor.

İki ay kadar önce takla atabilen robotu hayretle izlemiştik; şirket eklediği 3 boyutlu izleme sistemiyle robotların kabiliyetlerini arttırmıştı. Dün ise şirket, bilim kurgu filmlerini hatırlatan yeni bir modelinin videosunu yayınladı.

Videoda, şirketin SpotMini ismini verdiği modellerden biri arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını farkediyor ve sırtındaki kol yardımıyla kapıyı onun için açıyor. Kapının arasına ayağını koyması ve ardına kadar açtıktan sonra kenara geçip arkadaşına yol vermesi sizce de biraz ürkütücü değil mi!

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, videonun Netflix’in çok izlenen dizisi Black Mirror’ın son sezonundaki Metalhead bölümünü akıllara getirdiğinden söz ediliyor. Bakalım şirketin gelecekte paylaşacağı videolarda robotlar hangi yeni becerileriyle bizleri şaşırtacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018



Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link












Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link