Blackberry’de Kara Bulutlar Dağılmıyor 0

2013 yılı mobil cihaz üreticileri için çekişmeli bir yıl olarak başlamıştı. Apple’ın iPhone 5 hamlesine Samsung, HTC, Sony, Blackberry ve Nokia gibi firmalardan gelen cevaplar ile birde piyasada performans ve estetik açısından üst düzey telefonlar ardı ardına yer edindi. Samsung ve Apple’ın güreştiği pazarda diğer rakiplerde yeni modelleri ile söz sahibi olma yolunda adımlar atmaya çalıştılar. Satış rakamları açıklandıkça, satılan cihaz sayısının pozitif yönde seyretmesi markalar için önemli olsa da, bazıları karlılıklarını devam ettiremediler.

Özellikle son kozlarını oynayan Nokia ve Blackberry gibi firmaların kaderlerinin bu modellerin geleceğine bağlı olduğunu söylemek doğru olur. Kanadalı üretici Blackberry 2013’e yeni işletim sistemi Blackberry 10’un yeni modelleri Z10 ve Q10 ile giriş yapmıştı. Özellikle Blackberry müdavimlerini ve ürünü kullanan pek çok şirketi heyecanlandırmıştı ki, ilk çeyrek raporları ile durumun pek de pozitif olmadığı ortaya çıkmıştı. Satılan cihaz sayısı umut vaat etse de Blackberry son dönemde karlılık konusunda büyük problemlerin yaşandığı bir şirket.

 İlk çeyrekte satılan 4 milyon yeni modele rağmen 84 milyon dolar zarar açıklayan şirket, özellikle hissedarları tarafından kıskaca alınmış durumda. Kanadalı şirketin CEO’su Thorsten Heins, hissedarların kazancını artırmak için her yolu deneyebileceklerini belirterek son dönemde şirketin satılması yönündeki baskılara karşı her seçeneğe açık olduklarını belirtti. Hissedarlar şirketin yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılıp karlı bir profil çizmeyen donanım bölümünün satılmasını istiyor. Blackberry 10, Heins’a göre uzun soluklu bir yolculuk ve şirket bu proje etrafında yeniden şekillenecek. Ancak içinde bulunulan bu krizin, Blackberry 10’un gelişiminin önündeki en büyük engel durumunda.

ht_blackberry_z10_jef_130322_wg

Ancak Blackberry yine de bu satış işlemini en son ihtimal olarak görüyor. Özellikle Kanada hükümetinin şirketi milli bir değer olarak görmesi sebebiyle, satışa pek sıcak bakmıyorlar. Satış ile birlikte gündeme gelecek patentlerin başka şirketlere geçme durumu da oldukça önemli, Blackberry elindeki patentleri satın alan şirkete devretmek zorunda olacağı için, Kanada hükümeti yapılan Ar-Ge yatırımlarının boşa gideceğinden endişe duyuyor.

Önümüzdeki günlerde de Blackberry’de sular durulacağa benzemiyor. Hissedarların baskısı şirket yöneticilerini sıkıştırmış durumda. Blackberry 10’dan da istenilen performans alınmaması pek çok analiste göre şirketin satılma veya iflas yolunda ilerlediğini gösteriyor. Blackberry 10’un iOS ve Android’in epey gerisinde kalması hatta Windows 8 işletim sisteminin bile popülerlikte onu geçmesi sebebiyle uygulama geliştirilmesi ve kullanıcıların ihtiyaçlarına en az diğer üreticiler gibi cevap vermesi de oldukça zor görünüyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Teknoloji Yatırımcıları Öngörüyor: Dünya Uçan Arabalara Hazır! 0

Hikayeyi tekerleğin icadından başlayacak kadar geri sararsak bugüne kadar ulaşım araçları konusunda muazzam bir yol kat ettiğimizi göreceğiz. Benzinli, çevre dostu elektrikli araçlar hatta ve hatta sürücüsüz araçları bir köşeye koyun dünyanın uçan arabalara hazır olduğu bile söyleniyor şu günlerde…

Teknoloji hakkında neredeyse tüm bilgilere erişebileceğimiz TechCrunch’ın her yıl farklı şehirlerde düzenlenen girişimciler ve potansiyel yatırımcıları bir araya getiren Disrupt konferansı bu yıl San Francisco’da başladı.  Konferans hız kesmeden devam ederken Disrupt’a damgasını vuran başlıklardan birisi olan dünyanın artık ‘uçan araçlara’ hazır olduğu konusunda sürücüsüz araç otoriteleri ve teknoloji melek yatırımcılarının fikir birliği yapması oldu.

Fikri destekleyenlerin en başında sürücüsüz araç fikrinin babası sayılan ve Google X ile sürücüsüz araç geliştiren deha Sebastian Thrun bulunuyor. Bununla beraber GGV’den Jenny Lee ve Space X yatırımcısı Steve Jurvetson’da fikri destekleyenler arasında. Fikir babaları ulaşımda bu evrimin başlangıcının droneların yaygın bir şekilde kullanılması olduğunu belirtirken yakın bir zamanda uçan arabaların ulaşımda yaygın kullanılacak araçlar olduğunu düşünüyor.

Gelecekte arabaların içine sıkışmış bir biçimde otoyollarda olacağımızı öngörmüyorum’ diyen Thrun, ‘ havada düzgün bir yol içinde uçan bir şeyin içine atlayıp gideceğimizi, Amazon’un sipariş ettiğimiz yemeği havada 5 dakika içinde getirebileceğini öngörüyorum.’ Diyerek adeta hepimizin hayranlıkla izlediği çizgi film Jetgiller’e yakın bir dünya öngörüsünde bulunuyor.

Düşünmesi bile keyifli olsa da hali hazırda uçaklar için bile zor olan hava trafiği uçan araçların faaliyete geçmesi ile tam bir kaosa dönüşebilir.

Yine de ulaşım teknolojisi konusunda önemli yol kat etmiş ülkelerin varlığını da yadsıyamayız. Özellikle Çin, araçları dizeden elektriğe geçirme konusunda işleri sıkı tutuyor 2016’da ülkede sade 1 milyon elektrikli araç varken bugün bu sayı 5 milyona ulaşmış durumda. Böyle giderlerse uçan araçlara geçişte de başat güç olacaklarını söylemek yanlış olmayabilir.

Space X yatırımcısı Jurvetson her ne kadar yaşamadan gerçekliğine inanamayacağımızı söylese de uçan araçların hayatımıza eninde sonunda girişinin de kaçınılmaz olduğunu, hatta belki de beklediğimizden daha da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini ifade ediyor.

Zaten uçabiliyorken trafikte kalmamız için hiçbir neden yok öyle değil mi? Ne dersiniz sizce uçan araç gerçeğine yeteri kadar hazır mıyızdır?

Porsche Elektrikle Çalışan İlk Aracını 2019’da Satışa Sunacak 0

Porsche, 2015 Frankfurt Motor Show’da büyük ilgi uyandıran, tamamen elektrikli dört kapılı spor araba konseptini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Porsche’nin başkanı Oliver Blume, arabayla ilgili birçok önemli detayı açıkladı. Satışların 2019 yılının sonuna doğru başlaması planlanıyor. Araçta yanmalı içten motor olmayacak. 2017 Frankfurt Motor Show’da konuşan Blume, projenin planlandığı gibi gittiğini ve yakın zamanda prototiplerin halka açık şekilde test edileceğini söyledi. Porsche Mission E, tamamen elektrikli olan ilk Porsche aracı olma özelliğini taşıyacak. Mission E’nin üretiminin, Porsche’nin Stuttgart-Zuffenhausen tesisinde binden fazla yeni iş olanağı sağlaması bekleniyor. Mission E konsepti, biraz basık bir Panamera‘ya benzeyen dört kapılı bir spor araba. Aracın kapıları dışarı doğru açılabiliyor. Porsche, aracın Nurburgring yarış pistini sadece sekiz dakikada geçebileceğini iddia ediyor.

15 dakikada yüzde 80 şarj

Porsche, Mission E’nin 3,5 saniyeden kısa bir sürede,100 km/s hıza ulaşabileceğini iddia ediyor. Azami hızı ise en az 250 km/s olacak. Şarj konusuna gelecek olursak; Porsche hızlı şarj sağlayan bir teknoloji sayesinde aracın 15 dakika içinde yüzde 80 şarj edilebileceğini söylüyor. Blume, bu 15 dakikada yüzde 80 şarj olayının 2019’daki satış esnasında sunulacağını belirtti. Blume, “Araç yüzde 80’lik şarj ile yaklaşık 400 km’lik yol kat edebilecek. Bataryanın tamamı doluyken ise 500 km yol alınabilecek. 2019’da satışa sunulacak Mission E iki yıl önce Frankfurt’ta gördüğümüz modele epeyce benzeyecek.” diye ekledi.

 Kaynak: Dünya Halleri
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link