Black Mirror’daki Mikroçip İmplantları Gerçek Oldu 0

Birkaç hafta önce sizlerle Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin tarafından uygulamaya konulacağına dair bir haber paylaşmıştık. Ancak bundan önce, Black Mirror’da yer alan bir başka teknoloji daha şimdiden uygulanmaya başlandı. Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünün ve 3. sezonunun 5. bölümünün konusu olan mikroçip implantları gerçek oldu.

Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünde insanlar, mikroçip implantı sayesinde anıları kaydetme yeteneğine sahiptiler.

Stockholm’de bulunan Epicenter isimli “teknoloji ve girişim şirketleri için inovasyon merkezi”, kısa bir süre önce çalışanlarına ofise giriş yapabilmelerini, ofis içerisinde yer alan çeşitli teknolojik cihazları kullanabilmelerini ve bunlar gibi birçok şeyi yapabilmelerini sağlayan bir mikroçip implantı yerleştirdi. Şimdi de Epicenter ile iş ortağı olan İsveçli seyahat şirketi SJ, yolcularının biletlerini onaylamak için mikroçip implantı kullanmaya imkan tanıyan ilk seyahat şirketi olmaya hazırlanıyor. Bilet görevi gören bu mikroçip implantı, şu anda SJ Prio üyesi olan müşteriler üzerinde test ediliyor. Bu test sürecinde proje, sürekli olarak değerlendirilecek.

Yapılan iş birliği kapsamında SJ’nin şirket yolcuları, Epicenter’a günlük giriş hakkına sahipler ve Epicenter’a giden birçok SJ müşterisi, mikroçip implantına ilgi gösterdi. SJ’nin şirket satışları departmanında çalışan Lina Edström’ün belirttiğine göre, bunun üzerine SJ’nin bazı şirket yolcuları, SJ ile iletişime geçerek tren yolculuklarında mikroçip implantı kullanımının ihtimalini sordu. Daha sonra ise SJ, bunun mobil platformlarında yapılacak birkaç geliştirmeyle uygulanabilir olduğunu farketti ve birkaç hafta sonra bu proje, test edilmeye hazır hale geldi.

Mikroçip İmplantları

Bu sistemde, birçok akıllı telefonda da bulunan NFC teknolojisi kullanılıyor. Kaldı ki, SJ zaten SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı doğrulamak için NFC teknolojisini kullanıyor. Bununla birlikte şirket, mikroçip implantı sistemi için mobil test uygulaması olan SJ Labs’de tren görevlilerinin kendi doğrulama uygulamasını güncellerken kullanıcının SJ Prio numarasını mikroçipe giren bir fonksiyon geliştirdi. Bu sayede tren görevlileri, yolcuların biletlerini doğrulamak için SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı taradıkları şekilde mikroçipli bir eli tarayacaklar.

Tabii ki bu mikroçip implantları, Black Mirror’da gördüklerimizden çok daha basit işlevlere sahipler. Ancak teknolojinin gelişim hızını göz önüne aldığımızda, çok daha kompleks işlevlere sahip mikroçip implantlarının yakın gelecekte hayata geçmesinin mümkün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link