Birkaç hafta önce sizlerle Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin tarafından uygulamaya konulacağına dair bir haber paylaşmıştık. Ancak bundan önce, Black Mirror’da yer alan bir başka teknoloji daha şimdiden uygulanmaya başlandı. Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünün ve 3. sezonunun 5. bölümünün konusu olan mikroçip implantları gerçek oldu.

Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünde insanlar, mikroçip implantı sayesinde anıları kaydetme yeteneğine sahiptiler.

Stockholm’de bulunan Epicenter isimli “teknoloji ve girişim şirketleri için inovasyon merkezi”, kısa bir süre önce çalışanlarına ofise giriş yapabilmelerini, ofis içerisinde yer alan çeşitli teknolojik cihazları kullanabilmelerini ve bunlar gibi birçok şeyi yapabilmelerini sağlayan bir mikroçip implantı yerleştirdi. Şimdi de Epicenter ile iş ortağı olan İsveçli seyahat şirketi SJ, yolcularının biletlerini onaylamak için mikroçip implantı kullanmaya imkan tanıyan ilk seyahat şirketi olmaya hazırlanıyor. Bilet görevi gören bu mikroçip implantı, şu anda SJ Prio üyesi olan müşteriler üzerinde test ediliyor. Bu test sürecinde proje, sürekli olarak değerlendirilecek.

Yapılan iş birliği kapsamında SJ’nin şirket yolcuları, Epicenter’a günlük giriş hakkına sahipler ve Epicenter’a giden birçok SJ müşterisi, mikroçip implantına ilgi gösterdi. SJ’nin şirket satışları departmanında çalışan Lina Edström’ün belirttiğine göre, bunun üzerine SJ’nin bazı şirket yolcuları, SJ ile iletişime geçerek tren yolculuklarında mikroçip implantı kullanımının ihtimalini sordu. Daha sonra ise SJ, bunun mobil platformlarında yapılacak birkaç geliştirmeyle uygulanabilir olduğunu farketti ve birkaç hafta sonra bu proje, test edilmeye hazır hale geldi.

Mikroçip İmplantları

Bu sistemde, birçok akıllı telefonda da bulunan NFC teknolojisi kullanılıyor. Kaldı ki, SJ zaten SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı doğrulamak için NFC teknolojisini kullanıyor. Bununla birlikte şirket, mikroçip implantı sistemi için mobil test uygulaması olan SJ Labs’de tren görevlilerinin kendi doğrulama uygulamasını güncellerken kullanıcının SJ Prio numarasını mikroçipe giren bir fonksiyon geliştirdi. Bu sayede tren görevlileri, yolcuların biletlerini doğrulamak için SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı taradıkları şekilde mikroçipli bir eli tarayacaklar.

Tabii ki bu mikroçip implantları, Black Mirror’da gördüklerimizden çok daha basit işlevlere sahipler. Ancak teknolojinin gelişim hızını göz önüne aldığımızda, çok daha kompleks işlevlere sahip mikroçip implantlarının yakın gelecekte hayata geçmesinin mümkün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın