Black Mirror’daki Mikroçip İmplantları Gerçek Oldu

Birkaç hafta önce sizlerle Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin tarafından uygulamaya konulacağına dair bir haber paylaşmıştık. Ancak bundan önce, Black Mirror’da yer alan bir başka teknoloji daha şimdiden uygulanmaya başlandı. Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünün ve 3. sezonunun 5. bölümünün konusu olan mikroçip implantları gerçek oldu.

Black Mirror’ın ilk sezonunun 3. bölümünde insanlar, mikroçip implantı sayesinde anıları kaydetme yeteneğine sahiptiler.

Stockholm’de bulunan Epicenter isimli “teknoloji ve girişim şirketleri için inovasyon merkezi”, kısa bir süre önce çalışanlarına ofise giriş yapabilmelerini, ofis içerisinde yer alan çeşitli teknolojik cihazları kullanabilmelerini ve bunlar gibi birçok şeyi yapabilmelerini sağlayan bir mikroçip implantı yerleştirdi. Şimdi de Epicenter ile iş ortağı olan İsveçli seyahat şirketi SJ, yolcularının biletlerini onaylamak için mikroçip implantı kullanmaya imkan tanıyan ilk seyahat şirketi olmaya hazırlanıyor. Bilet görevi gören bu mikroçip implantı, şu anda SJ Prio üyesi olan müşteriler üzerinde test ediliyor. Bu test sürecinde proje, sürekli olarak değerlendirilecek.

Yapılan iş birliği kapsamında SJ’nin şirket yolcuları, Epicenter’a günlük giriş hakkına sahipler ve Epicenter’a giden birçok SJ müşterisi, mikroçip implantına ilgi gösterdi. SJ’nin şirket satışları departmanında çalışan Lina Edström’ün belirttiğine göre, bunun üzerine SJ’nin bazı şirket yolcuları, SJ ile iletişime geçerek tren yolculuklarında mikroçip implantı kullanımının ihtimalini sordu. Daha sonra ise SJ, bunun mobil platformlarında yapılacak birkaç geliştirmeyle uygulanabilir olduğunu farketti ve birkaç hafta sonra bu proje, test edilmeye hazır hale geldi.

Mikroçip İmplantları

Bu sistemde, birçok akıllı telefonda da bulunan NFC teknolojisi kullanılıyor. Kaldı ki, SJ zaten SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı doğrulamak için NFC teknolojisini kullanıyor. Bununla birlikte şirket, mikroçip implantı sistemi için mobil test uygulaması olan SJ Labs’de tren görevlilerinin kendi doğrulama uygulamasını güncellerken kullanıcının SJ Prio numarasını mikroçipe giren bir fonksiyon geliştirdi. Bu sayede tren görevlileri, yolcuların biletlerini doğrulamak için SJ Bölgesel Giriş Kartları’nı taradıkları şekilde mikroçipli bir eli tarayacaklar.

Tabii ki bu mikroçip implantları, Black Mirror’da gördüklerimizden çok daha basit işlevlere sahipler. Ancak teknolojinin gelişim hızını göz önüne aldığımızda, çok daha kompleks işlevlere sahip mikroçip implantlarının yakın gelecekte hayata geçmesinin mümkün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple, Shazam’ı Satın Aldı

Son birkaç gündür etrafta teknoloji devi Apple‘ın müzik tanımlama uygulaması olan Shazam‘ı satın aldığına dair ciddi haberler dolaşıyordu. Ancak bu zamana kadar Apple şirketinden bu satın alma haberlerini doğrulayan bir açıklama gelmişti. Recode’un yaptığı habere göre Apple, sonunda bu konudaki sessizliğini bozdu ve Shazam’ı satın aldığını doğruladı.

Apple bu satın alma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Shazam’ın ve onun yetenekli ekibinin Apple’a katılacak olmasından dolayı heyecanlıyız. Apple Store’un açılışından beri, Shazam sürekli olarak iOS’un en popüler uygulamalarından biri olarak yer aldı. Bugün o, birden fazla platformda dünya genelindeki yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Apple Music ve Shazam, kullanıcılarımıza harika müzik deneyimleri sağlamak ve müzik keşfi için bir tutkuyu paylaşıyorlar ve doğal bir uyum içindeler. Hazırda heyecan verici planlarımız var ve bugünün anlaşmasının onaylanması üzerine Shazam ile birleşmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Apple’ın açıklamasının son cümlesi, satın alma anlaşmasının henüz düzenleyici kurum tarafından onaylanmadığına işaret ediyor olabilir. Zira Shazam, Birleşik Krallık merkezli bir şirket ve bu yüzden anlaşmanın onaylanmasının biraz zaman alması gayet doğal.

Shazam da Apple’ın bünyesine dahil olmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve açıklamada şunları belirtti:

“Shazam’ın, Apple’ın parçası olmak için bir anlaşmaya giriştiğini duyurmaktan dolayı heyecanlıyız. Shazam, dünyanın en yüksek dereceye sahip uygulamalarından biridir ve yüz milyonlarca kullanıcı tarafından sevilmektedir ve Shazam için kullanıcılarımıza yenilik ve sihir sunmaya devam etmemize imkan tanıyacak daha iyi bir yuva hayal edemiyoruz.”

Bununla birlikte Apple’ın Shazam’ı yaklaşık olarak 400 milyon dolar karşılığında bünyesine kattığı tahmin ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Audi Ay’a Çıkmaya Hazırlanıyor

NASA 7 Aralık 1972 tarihinde, Apollo programı kapsamında Ay’a iniş yapan son uzay mekiğini fırlattı. Aradan geçen tam 45 yılın ardından, Audi bu tarihi olayın yıldönümünü “Apollo 45” adlı özel bir reklam ile kutluyor. 65 saniyelik reklam 1990’ların ünlü Eskimo temalı quattro reklamına gönderme yaparak, Audi lunar quattro’nun gerçekleştireceği “Ay Görevleri”nin bir ön izlemesini sunuyor. Audi tarafından geliştirilen ay keşif aracının 2019’da göreve başlaması planlanıyor.

Audi, 7 Aralık 1972 tarihinde Apollo programı kapsamında Ay’a yapılan son insanlı uzay yolculuğu anısına “Apollo45” adıya özel bir reklam filmi çekti. Reklam filmi 45 yıl önce yapılan yolculuğa saygı duruşu niteliği taşırken, aynı zamanda Audi’nin lunar quattro keşif aracı ile 2019 yılında gerçekleştirmeyi planladığı görevi tanıtmayı amaçlıyor. 

2030 yılında geçen reklamda, Ay’ın yüzeyini araştıran iki astronot, yüzeyde bir dizi iz ile karşılaşıyor. Bunlar, Neil Armstrong’un 1969’da bıraktığı ayak izi, Apollo 17 görevinde 1972 tarihinde Ay’ın yüzeyine inen keşif aracının lastik izleri ve Audi lunar quattro’nun 2019 tarihinde bıraktığı lastik izleri.Yeni reklam, bir Eskimo yerlisinin oğluna farklı hayvanların kar üzerinde bıraktıkları izleri öğrettiği ve Audi quattro izleriyle karşılaşmalarıyla sonlanan 1990 tarihli quattro reklamından unsurlar barındırıyor.

Audi Lunar Quattro Ay Üzerinde Keşif Yapacak

Audi, lunar quattro ile Ay üzerinde gerçek bir keşif görevine hazırlanıyor. Bu amaçla Audi, keşif aracını geliştirmek için 2015 yılından bu yana PTScientists kurucusu ve CEO’su Robert Boehme’nın liderliğindeki bir ekip ile işbirliği yapıyor. Berlin merkezli start-up’a dört tekerlekten çekiş (quattro teknolojisi), hafif gövde, elektrikli ve hibrit motorlar (e-tron) ve tasarım optimizasyonu alanlarında Audi uzmanları destek veriyor. Audi tarafından geliştirilen ay keşif aracının 2019’da göreve başlaması planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link