BBC, İzleyicilerin Ne İzlemek İstediğini Anlamak İçin Makine Öğrenimi Kullanacak

Yapay zekanın ilerleyen yıllarda hayatımızı nasıl etkileyeceği son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Ancak yapay zeka ile birlikte ele alınan bir başka kavram daha var: Makine öğrenimi. Makine öğrenimi, bilgisayar biliminin bir alt dalıdır ve doğrudan yapay zeka ile bağlantılıdır.

Zaten halihazırda teknoloji şirketleri, bu konularda uzun süredir çalışmalar yürütürken diğer sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma da bu teknolojilerden faydalanmak üzere çalışmalar yapmaya başladı. Örneğin, daha önce sizlere Unilever’ın iş görüşmelerinde yapay zeka kullandığından bahsetmiştik. Yapay zeka ve onunla bağlantılı teknolojilerden faydalanmak isteyen şirketlerden biri de İngiltere’nin ve dünyanın en önemli yayın kuruluşlarından biri olan BBC.

BBC’nin araştırma ve geliştirme ekibi, izleyici kitlesinin ne izlemek istediğini anlamak için makine öğreniminden yararlanacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ekip, bu proje üstünde 5 yıldır çalışıyormuş. Ekip, bu fikri hayata geçirebilmek için çeşitli medya ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra İngiltere üniversitelerinde görev yapan bazı veri bilimciler ve uzmanlarla çalışıyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre bu proje kapsamında Data Science Research isimli kuruluşla iş birliği yapan BBC, bu hamlesiyle “yeni yollarla eğlendirebilen daha kişisel bir BBC” ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu proje hayata geçtiğinde araştırmacılar, izleyici kitlesinin tercihleri hakkında pazarlama ve medya içgörüleri yakalayabilmek için kullanıcı verisini analiz edecek ve birtakım algoritmalar uygulayacak.

Bu sistem ile ilgili şimdilik fazla detay bilinmiyor; ancak ekip, yeni içgörüler elde etmek için kendi dijital ve geleneksel yayın içerikleri üzerinde makine öğrenimini kullanmayı planladıklarını belirtiyor. Bununla birlikte BBC, mevcut iş gücünü modernize etmek için çalışanlarının veri bilimi alanında ileri seviye yüksek lisans derslerine giriş seviyesinde geçiş yapmalarını sağladığını açıkladı.

BBC’nin hayata geçirmek istediği bu projeyle, halihazırda Netflix‘in zaten yaptığı şeye yaklaşmak istediğini söyleyebiliriz: İzleyici kitlesinin ilgisini çeken belirli nişler için içerik oluştur ve daha sonra izleyebilecekleri yeni filmler ve şovlar önermek için makine öğrenimi kullan.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?