BBC, İzleyicilerin Ne İzlemek İstediğini Anlamak İçin Makine Öğrenimi Kullanacak 0

Yapay zekanın ilerleyen yıllarda hayatımızı nasıl etkileyeceği son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Ancak yapay zeka ile birlikte ele alınan bir başka kavram daha var: Makine öğrenimi. Makine öğrenimi, bilgisayar biliminin bir alt dalıdır ve doğrudan yapay zeka ile bağlantılıdır.

Zaten halihazırda teknoloji şirketleri, bu konularda uzun süredir çalışmalar yürütürken diğer sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma da bu teknolojilerden faydalanmak üzere çalışmalar yapmaya başladı. Örneğin, daha önce sizlere Unilever’ın iş görüşmelerinde yapay zeka kullandığından bahsetmiştik. Yapay zeka ve onunla bağlantılı teknolojilerden faydalanmak isteyen şirketlerden biri de İngiltere’nin ve dünyanın en önemli yayın kuruluşlarından biri olan BBC.

BBC’nin araştırma ve geliştirme ekibi, izleyici kitlesinin ne izlemek istediğini anlamak için makine öğreniminden yararlanacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ekip, bu proje üstünde 5 yıldır çalışıyormuş. Ekip, bu fikri hayata geçirebilmek için çeşitli medya ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra İngiltere üniversitelerinde görev yapan bazı veri bilimciler ve uzmanlarla çalışıyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre bu proje kapsamında Data Science Research isimli kuruluşla iş birliği yapan BBC, bu hamlesiyle “yeni yollarla eğlendirebilen daha kişisel bir BBC” ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu proje hayata geçtiğinde araştırmacılar, izleyici kitlesinin tercihleri hakkında pazarlama ve medya içgörüleri yakalayabilmek için kullanıcı verisini analiz edecek ve birtakım algoritmalar uygulayacak.

Bu sistem ile ilgili şimdilik fazla detay bilinmiyor; ancak ekip, yeni içgörüler elde etmek için kendi dijital ve geleneksel yayın içerikleri üzerinde makine öğrenimini kullanmayı planladıklarını belirtiyor. Bununla birlikte BBC, mevcut iş gücünü modernize etmek için çalışanlarının veri bilimi alanında ileri seviye yüksek lisans derslerine giriş seviyesinde geçiş yapmalarını sağladığını açıkladı.

BBC’nin hayata geçirmek istediği bu projeyle, halihazırda Netflix‘in zaten yaptığı şeye yaklaşmak istediğini söyleyebiliriz: İzleyici kitlesinin ilgisini çeken belirli nişler için içerik oluştur ve daha sonra izleyebilecekleri yeni filmler ve şovlar önermek için makine öğrenimi kullan.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Google, Restoranlardaki Bekleme Sürelerini Gösterecek 0

İyi bir restorana rezervasyon yaptırmadan gitmek, cesaret isteyen bir iştir. Zira restoranın kalitesi, haftanın hangi günü ve günün hangi saati olduğu boş bir masa bulmak için beklemeniz gereken süreyi belirleyen en önemli unsurlardır ve bunlara göre bekleme süreniz ciddi anlamda uzayabilir. Google, bu soruna büyük ölçüde çözüm getirecek bir özelliği yakın zamanda kullanıma sunacak.

Son haberlere göre Google, kısa bir süre içinde arama motorunda ve Haritalar uygulamasında yeni bir güncelleme yaparak restoranlardaki bekleme sürelerini gösterecek ve böylece insanlar, yemek planlarını buna göre yapabilecekler. Bu özelliğin dünya çapında yaklaşık 1 milyon restoranı kapsayacağı belirtiliyor.

Bu özelliğe şu şekilde erişim sağlayabileceksiniz: Google’ın arama motorunda ya da Haritalar uygulamasında belirli bir restoranı arattıktan sonra “Popüler Zamanlar” bölümüne tıkladığınızda restorandaki tahmini bekleme süresi gerçek zamanlı olarak karşınıza gelecek. Ayrıca önceden plan yapmak isterseniz de belirli zaman aralıklarında, o restorandaki tahmini bekleme sürelerinin gösterildiği grafiğe de erişebileceksiniz. Bununla birlikte insanların restoranda ortalama olarak ne kadar kaldıkları bilgisi de bu bölümde yer alacak. Bütün bu tahmini bekleme süreleri, Google tarafından toplanan geçmiş veriler baz alınarak belirlenecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle dünya çapında şubeleri bulunan restoranlar bu özelliğin kapsamına girecektir. Bunların yanı sıra, sadece belirli bir şehirde zincirleşmiş olan restoranların da bu bölümde yer alması olası.

Google, özellikle arama motorunda sürekli olarak yeni özellikler deniyor ve bu özellikleri tam anlamıyla hazır olduklarında kullanıma sunuyor. Ancak bu özellikler genel olarak arama motorundaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklamlardan daha fazla gelir elde edebilmek üzerine yoğunlaşıyordu. Kullanıcıların fiziksel dünyada işlerini kolaylaştıracak bu özellik ise şirketin son zamanlarda kullanıcılara sunduğu en faydalı özelliklerden biri olabilir.

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link