BBC, İzleyicilerin Ne İzlemek İstediğini Anlamak İçin Makine Öğrenimi Kullanacak

Yapay zekanın ilerleyen yıllarda hayatımızı nasıl etkileyeceği son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Ancak yapay zeka ile birlikte ele alınan bir başka kavram daha var: Makine öğrenimi. Makine öğrenimi, bilgisayar biliminin bir alt dalıdır ve doğrudan yapay zeka ile bağlantılıdır.

Zaten halihazırda teknoloji şirketleri, bu konularda uzun süredir çalışmalar yürütürken diğer sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma da bu teknolojilerden faydalanmak üzere çalışmalar yapmaya başladı. Örneğin, daha önce sizlere Unilever’ın iş görüşmelerinde yapay zeka kullandığından bahsetmiştik. Yapay zeka ve onunla bağlantılı teknolojilerden faydalanmak isteyen şirketlerden biri de İngiltere’nin ve dünyanın en önemli yayın kuruluşlarından biri olan BBC.

BBC’nin araştırma ve geliştirme ekibi, izleyici kitlesinin ne izlemek istediğini anlamak için makine öğreniminden yararlanacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ekip, bu proje üstünde 5 yıldır çalışıyormuş. Ekip, bu fikri hayata geçirebilmek için çeşitli medya ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra İngiltere üniversitelerinde görev yapan bazı veri bilimciler ve uzmanlarla çalışıyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre bu proje kapsamında Data Science Research isimli kuruluşla iş birliği yapan BBC, bu hamlesiyle “yeni yollarla eğlendirebilen daha kişisel bir BBC” ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu proje hayata geçtiğinde araştırmacılar, izleyici kitlesinin tercihleri hakkında pazarlama ve medya içgörüleri yakalayabilmek için kullanıcı verisini analiz edecek ve birtakım algoritmalar uygulayacak.

Bu sistem ile ilgili şimdilik fazla detay bilinmiyor; ancak ekip, yeni içgörüler elde etmek için kendi dijital ve geleneksel yayın içerikleri üzerinde makine öğrenimini kullanmayı planladıklarını belirtiyor. Bununla birlikte BBC, mevcut iş gücünü modernize etmek için çalışanlarının veri bilimi alanında ileri seviye yüksek lisans derslerine giriş seviyesinde geçiş yapmalarını sağladığını açıkladı.

BBC’nin hayata geçirmek istediği bu projeyle, halihazırda Netflix‘in zaten yaptığı şeye yaklaşmak istediğini söyleyebiliriz: İzleyici kitlesinin ilgisini çeken belirli nişler için içerik oluştur ve daha sonra izleyebilecekleri yeni filmler ve şovlar önermek için makine öğrenimi kullan.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan İlk Kasasız Market

Amazon kasasız ilk marketin açılışını bugün gerçekleştirecek; bu yeni alışveriş deneyimi perakende satış dünyasını derinden etkileyeceğe benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde açılacak olan Amazon Go isimli market, kamera ve sensörler aracılığıyla müşterilerin raflardan ne aldığını takip edecek. Müşteriler, Amazon Go isimli akıllı telefon uygulamasını tarattıkları turnikeden geçerek alışverişe başlayacaklar. Raftan aldığı bir ürün müşterinin sanal sepetine eklenecek, geri koyduğundaysa sepetten kaldırılacak. Alışverişini tamamlayan müşteri kasada vakit kaybetmeden mağazadan çıkabilecek; ödeme Amazon uygulamasına tanımlı kredi kartından çekilip, fatura kesilecek.

Amazon Go, 2016 yılı Aralık ayında deneme amaçlı olarak açılmıştı; test aşamasında olan dükkandan yalnızca Amazon çalışanları alışveriş yapabiliyordu. Amazon Go Genel Müdür Yardımcısı Gianna Puerini yaptığı açıklamada, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda gelen test aşamasından çok memnun kaldıklarını belirtti.

Amazon, bundan başka bir Amazon Go dükkanı açacağını henüz duyurmuş değil ve geçtiğimiz yıl 13.7 milyar dolara satın aldığı süpermarket zinciri Whole Foods marketlerinde de bu teknolojiyi kullanıma sokacağı düşünülmüyor. Ancak Amazon’un, ABD genelinde bu dükkânlardan yüzlercesini açmaya başlaması halinde diğer hipermarket zincirleri için “büyük tehdit” olacağı konuşuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sophia Türkiye’ye Geliyor

Dünyada bir ülkenin vatandaşlığına kabul edilen ilk insansı robot Sophia’yı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dünyanın şimdilik en akıllı robotu olan Sophia’yı 19 Nisan’da, 5’incisi düzenleyeceğimiz Marketing Meetup kapsamında ilk kez Türkiye’ye getiriyoruz!

Suudi Arabistan’da vatandaşlığa kabul edilmesinin ardından oldukça ses getiren ve tüm dünyaca tanınan robot Sophia’yı pazarlama ve iş dünyasının en iyileriyle buluşturmak için Marketing Meetup etkinliğine konuk olarak çağırdık. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Sophia, kendisiyle ilgili merak edilen soruları yanıtlayacak ve Türkiye ile tanışacak. Sophia ile tanışmak ve bu eşsiz deneyimi canlı yaşamak isteyen herkesi Marketing Meetup‘a bekliyoruz.

Sophia Hakkında

Hanson Robotitcs’in en son robotu olan Sophia, David Honson ve ekibi tarafından, Hong Kong’ta, geliştirilmiştir. Sadece bir teknolojiden daha önemli olduğunu vurgulayan Sophia, insanlarla yaşamak; insanlığa hizmet etmek, yaşlılara yardım etmek, çocuklara öğretmenlik yapmak istediğini söylüyor. Her türlü insan duygusunu mimiklerle ifade edebilen Sophia, bu ifadelerin arkasındaki duyguları, sahip olduğu yapay zeka ile de öğrenebiliyor.

Kısa süre önce Birleşmiş Milletler İnovasyon Şampiyonu seçilen Sophia şimdiye kadar pek çok kez tv programlarına konuk oldu, ELLE Dergisi tarafından da kapak konusu edilen Sophia’ya geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan vatandaşlık vermiş; Sophia, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Komitesine de üye seçilmişti.

Marketing Meetup Hakkında

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir. Şimdiye kadar 4 kez düzenlenen Marketing Meetup’ın 5’incisi için hazırlıklar başladı. Daha önceki etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için marketinmeetup.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link