Şarj kablomuzu takacak yer aradığımız, elimizde powerbank ile gezdiğimiz günlerin sonu yakın olabilir. Zira gelecekteki telefonumuzun şarj edilmeye ihtiyacı olmayacakmış gibi görünüyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları, çalışmak için bataryaya ihtiyaç duymayan bir cep telefonu prototipi geliştirerek tüm dünyayı heyecanlandırmayı başardı. Sadece 3,5 mikro vat enerji harcaması planlanan geleceğin bataryasız cep telefonu, yakın çevrede bulunan radyo sinyalleri ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan yerleşik güneş pili sayesinde ışıktan aldığı güçle çalışıyor.

Geleceğin telefonunun prototopi sadece bataryası ile değil, kapasitif dokunmatik tuşları, devre kartı ve diğer hazır parçalarının da sadeliği ile öne çıkıyor. Ancak prototipte asıl etkileyici olan bir araştırma ekibinin bir araya gelerek çok küçük enerji parçalarını iletebilen özel bir baz istasyonu oluşturmayı başarmaları olarak görülüyor.

Araştırmacılar bu prototipi kullanarak Skype üzerinde arama almayı ve yapmayı başardılar bile. Ancak iletişim güvenliğini sağlamak için şifreleme ve video yayınına olanak sağlamak için e-ink ekran gibi geliştirilmeye açık birçok alanın bulunduğunu da ifade ediyorlar.

Araştırmacılardan Vamsi Tall, hala geliştirmesinin ilk aşamalarında oldukları özel baz istasyonu prototipinin en gelişmiş hali ile bataryasız cep telefonlarının hayatımızda iyiden iyiye yer kaplayacağını belirtiyor.

“Tüm baz istasyonları ve Wi-Fi yönlendiricilerinin bizim geliştirdiğimiz baz istasyonu teknolojisi ile bütünleşik olduğunu hayal edin. Eğer her ev, Wi-Fi yönlendiricisine sahip olursa her ev, bataryasız cep telefonu kapsama alanı olabilecek.” diyen Tall süreç hakkında bizleri heyecanlandırıyor.

Güneşten ya da radyo sinyallerinden aldığı enerjiyi kullanabilen yeni telefonlarımız sayesinde telefonun şarjının dolmasını beklediğimiz günler geride kalacak gibi görünüyor. Ne dersiniz?

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın