Audi Yeni A8’i ile Sadece Yolu Değil, Sürücüyü de Kontrol Altına Alıyor!

Otonom araçlar ve onlarla ilgili son gelişmeler uzun bir süredir gündemimizdeki yerini koruyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sürücüsüz araçların gelecekte uçan arabalara da evrileceğine dair bir haber dahi yapmıştık.

Aslında birçok sürücüsüz araç trafikte diğer araçların hızına göre kendini hızını ayarlayan bir sistem ile çalışıyor. Yani siz direksiyonun başında otururken aracınız kendi yolunda, takip mesafesini aşmadan yola devam edebiliyor ancak siz yine de ellerinizi direksiyondan çekemiyorsunuz. E durum böyle olunca tam bir otonom araç durumundan da bahsedemiyoruz. Ancak bu durum Audi’nin 2018’de piyasaya sürmeyi planladığı A8 ile değişeceğe benziyor.

Audi’nin yeni göz bebeği A8 ile ilk defa trafikte eller direksiyondan, ayaklar pedaldan çekilebilecek.

Otonom araçlar için yeni bir devri işaret eden A8, size yolda tam bir özgürlük sunmak için diğerlerinden farklı olarak sadece yolu kontrol etmekle kalmıyor, sürücüyü de kontrol etmeye başlıyor. Araç sürücünün yapacağı işi de devralınca size sadece aracı uyarma görevi kalıyor. Sıkışık Trafik Asistanı özelliğine sahip araç, trafik kitlendiği zamanlarda konsolda yer alan butona basıyorsunuz ve sürücüsüz moda geçerek hızını düşürüyor, trafik sıkışıklığı sona erdiğinde ise kontrolü size devretmek için haber veriyor.

Yapılan araştırmalar trafikteyken sürücünün neler olduğunu anlayabilmesi için 10 saniye geçmesi gerektiğini gösteriyor. Yani radyoyu açıp sürüş moduna dönmek için 10 saniye gibi bir süre harcarken, A8 o sürede hem aracın içine hem de dışına göz kulak oluyor. Yani aracın hiçbir kör noktası olmayacağından emin oluyor. Bu nedenle araçta sadece tek bir sensör kullanmak yerine LiDAR isimli 3 boyutlu mesafeyi ölçen lazerler, uzun ve kısa mesafeli ultasonik sensörler ve radarlar kullanılıyor.

Rakiplerden Tesla’nın S modelinde halihazırda ultrasonik sensör ve kameralar olsa da Audi A8 bunlarla beraber iç mekan kamerasına da sahip. Böylelikle sürücünün gözlerinin açık ya da kapalılık durumunu ve başının eğik olup olmadığını da denetliyor ve uyku durumu tespit ederse ilk olarak sürücüyü uyarmaya başlıyor, sürücüden yanıt alamazsa aracı tamamen durduruyor.

Trafikte aracı sürücüden devralmak ya da sensörler sayesinde iç ve dış mekandan haberdar olmayı sağlayan bir araca sahip olmak sürüş deneyimi için mükemmel olmalı.  Ancak bunlardan daha güzeli sürücünün duruşundan uyku durumunu anlayarak, sürücü üzerinde tam bir denetime sahip olmakmış gibi görünüyor.

Audi A8 şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Özet Görüntülerin Hazırlanmasında Yapay Zeka Kullanılacak

BBC Türkçe’nin haberine göre; dünyanın en eski tenis turnuvası olan Wimbledon’da bu yıl özet görüntülerin hazırlanmasında yapay zeka teknolojisi kullanılacak.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde tenisçilerin maç sırasında verdikleri tepkilere bakılacak.

Özet görüntüler hazırlanırken bu tepkilerin yanı sıra seyircilerin anlık reaksiyonlarından da faydalanılacak.Bakılacak diğer veriler ise oyuncuların hareketleri ve maçların istatistikleri olacak.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın dijital ortağı IBM, yapay zeka teknolojisi ile en iyi videoları kurgulamayı hedefliyor.

Böylelikle yapay zekanın kurgunun emek gerektiren kısmını kısaca halledeceği, profesyonellere işin yaratıcı kısmının kalacağı belirtiliyor.

Bu süreçte kullanılacak olan IBM Watson adlı bilgisayar, büyük veri setlerini anlamak için bilişsel teknolojiden yararlanıyor.

Wimbledon Tenis Turnuvası bu yıl 2-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çin Robotik Güvercin Görünümüyle Vatandaşlarını Gözetliyor

  • Çin’de insanlar güvercin şeklinde robotlar ile hükümet tarafından gözetleniyor. 
  • Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan dron kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor.
  • İlgili yazı; Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Çin’in vatandaşları üzerindeki garip uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Black Mirror dizisindeki “Sosyal Skor” uygulamasını Çin’in hayata geçirdiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

Bu kez de Çin Hükümeti’nin oldukça gerçekçi gözüken kuş şeklinde drone’lar aracılığıyla vatandaşları gözetlediği belirtildi. Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan drone kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor. Sabit kanatlı veya rotor kanatlı insansız hava araçlarının aksine casus kuşlar gerçek kuşların kanat çırpma hareketlerini taklit ediyor ve böylece gerçek olmadıklarını vatandaşların anlaması güçleşiyor.

Vatandaşları gözetlemek için kullanılan bu programa “Güvercin” adı veriliyor ve program Kuzeybatı Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xian’daki Northwestern Polytechnical University’de profesör olan Song Bifeng tarafından yönetiliyor. Bifeng’in daha önceki projeleri arasına Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağı da bulunuyordu.

Casus kuşlarda yaygın olarak kullanılan diğer drone’lardan farklı teknolojiler bulunuyor. Her bir drone üzerinde kamera ve sensörler dışında bir GPS anteni, uçuş kontrol birimi ve uydu ile doğrudan iletişime geçmek için gerekli donanımlar bulunuyor. Kod ismi “Dove” olan bu projede yer alan başka bir yatırımcı olan Yang Wenqing, projenin ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir alanda kullanılabileceğini belirtti. Özellikle ordu ve sivil savunma için önemli bir teknoloji geliştirdiklerini düşünüyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hükümet’in bu uygulamasını baskıcı mı yoksa yerinde mi buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link