Audi Yeni A8’i ile Sadece Yolu Değil, Sürücüyü de Kontrol Altına Alıyor!

Otonom araçlar ve onlarla ilgili son gelişmeler uzun bir süredir gündemimizdeki yerini koruyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sürücüsüz araçların gelecekte uçan arabalara da evrileceğine dair bir haber dahi yapmıştık.

Aslında birçok sürücüsüz araç trafikte diğer araçların hızına göre kendini hızını ayarlayan bir sistem ile çalışıyor. Yani siz direksiyonun başında otururken aracınız kendi yolunda, takip mesafesini aşmadan yola devam edebiliyor ancak siz yine de ellerinizi direksiyondan çekemiyorsunuz. E durum böyle olunca tam bir otonom araç durumundan da bahsedemiyoruz. Ancak bu durum Audi’nin 2018’de piyasaya sürmeyi planladığı A8 ile değişeceğe benziyor.

Audi’nin yeni göz bebeği A8 ile ilk defa trafikte eller direksiyondan, ayaklar pedaldan çekilebilecek.

Otonom araçlar için yeni bir devri işaret eden A8, size yolda tam bir özgürlük sunmak için diğerlerinden farklı olarak sadece yolu kontrol etmekle kalmıyor, sürücüyü de kontrol etmeye başlıyor. Araç sürücünün yapacağı işi de devralınca size sadece aracı uyarma görevi kalıyor. Sıkışık Trafik Asistanı özelliğine sahip araç, trafik kitlendiği zamanlarda konsolda yer alan butona basıyorsunuz ve sürücüsüz moda geçerek hızını düşürüyor, trafik sıkışıklığı sona erdiğinde ise kontrolü size devretmek için haber veriyor.

Yapılan araştırmalar trafikteyken sürücünün neler olduğunu anlayabilmesi için 10 saniye geçmesi gerektiğini gösteriyor. Yani radyoyu açıp sürüş moduna dönmek için 10 saniye gibi bir süre harcarken, A8 o sürede hem aracın içine hem de dışına göz kulak oluyor. Yani aracın hiçbir kör noktası olmayacağından emin oluyor. Bu nedenle araçta sadece tek bir sensör kullanmak yerine LiDAR isimli 3 boyutlu mesafeyi ölçen lazerler, uzun ve kısa mesafeli ultasonik sensörler ve radarlar kullanılıyor.

Rakiplerden Tesla’nın S modelinde halihazırda ultrasonik sensör ve kameralar olsa da Audi A8 bunlarla beraber iç mekan kamerasına da sahip. Böylelikle sürücünün gözlerinin açık ya da kapalılık durumunu ve başının eğik olup olmadığını da denetliyor ve uyku durumu tespit ederse ilk olarak sürücüyü uyarmaya başlıyor, sürücüden yanıt alamazsa aracı tamamen durduruyor.

Trafikte aracı sürücüden devralmak ya da sensörler sayesinde iç ve dış mekandan haberdar olmayı sağlayan bir araca sahip olmak sürüş deneyimi için mükemmel olmalı.  Ancak bunlardan daha güzeli sürücünün duruşundan uyku durumunu anlayarak, sürücü üzerinde tam bir denetime sahip olmakmış gibi görünüyor.

Audi A8 şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Apple, Shazam’ı Satın Aldı

Son birkaç gündür etrafta teknoloji devi Apple‘ın müzik tanımlama uygulaması olan Shazam‘ı satın aldığına dair ciddi haberler dolaşıyordu. Ancak bu zamana kadar Apple şirketinden bu satın alma haberlerini doğrulayan bir açıklama gelmişti. Recode’un yaptığı habere göre Apple, sonunda bu konudaki sessizliğini bozdu ve Shazam’ı satın aldığını doğruladı.

Apple bu satın alma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Shazam’ın ve onun yetenekli ekibinin Apple’a katılacak olmasından dolayı heyecanlıyız. Apple Store’un açılışından beri, Shazam sürekli olarak iOS’un en popüler uygulamalarından biri olarak yer aldı. Bugün o, birden fazla platformda dünya genelindeki yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Apple Music ve Shazam, kullanıcılarımıza harika müzik deneyimleri sağlamak ve müzik keşfi için bir tutkuyu paylaşıyorlar ve doğal bir uyum içindeler. Hazırda heyecan verici planlarımız var ve bugünün anlaşmasının onaylanması üzerine Shazam ile birleşmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Apple’ın açıklamasının son cümlesi, satın alma anlaşmasının henüz düzenleyici kurum tarafından onaylanmadığına işaret ediyor olabilir. Zira Shazam, Birleşik Krallık merkezli bir şirket ve bu yüzden anlaşmanın onaylanmasının biraz zaman alması gayet doğal.

Shazam da Apple’ın bünyesine dahil olmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve açıklamada şunları belirtti:

“Shazam’ın, Apple’ın parçası olmak için bir anlaşmaya giriştiğini duyurmaktan dolayı heyecanlıyız. Shazam, dünyanın en yüksek dereceye sahip uygulamalarından biridir ve yüz milyonlarca kullanıcı tarafından sevilmektedir ve Shazam için kullanıcılarımıza yenilik ve sihir sunmaya devam etmemize imkan tanıyacak daha iyi bir yuva hayal edemiyoruz.”

Bununla birlikte Apple’ın Shazam’ı yaklaşık olarak 400 milyon dolar karşılığında bünyesine kattığı tahmin ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sigorta Şirketleri, Tesla’yı Otomatik Pilotta Kullananlara İndirim Sağlıyor

Tesla‘nın sürücüsüz araçlarının yollara çıkmasıyla beraber, birçok kişinin kafasında aynı soru belirdi: Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenilir? Özellikle Mayıs 2016’da bir Tesla Model S sürücüsünün, aracının otomatik pilottayken kaza yapması sonucu hayatını kaybetmesi, sürücüsüz araçların güvenliği konusunda kafalardaki soru işaretlerinin artmasına neden olsa da Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’nin kazayla ilgili yayımladığı rapor, Tesla şirketinin büyük ölçüde kendini temize çıkarmasını sağladı. Ve bugüne kadar Tesla araçlarının olası kazaları tahmin edip buna göre tepki verdiği birçok olay da gösterdi ki, aracı otomatik pilot ile kullanmak, bir sürücünün onu sürmesinden çok daha güvenli.

Tüm bunlara rağmen, sürücüsüz araçların henüz çok yeni bir teknoloji ürünü olmasından dolayı, güvenlik konusundaki mevcut şüpheler olduğu gibi kalmaya devam ederken sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler de yaşanmıyor değil. Futurism’in yaptığı habere göre Birleşik Krallık’ın en büyük otomobil sigortası şirketi olan Direct Line, araçların sürücüz olarak kullanılmasını teşvik etmek amacıyla Tesla’nın otomatik pilot özelliğini kullanan müşterilerine %5 indirim sağlıyor. Bununla birlikte ABD’nin 9 eyaletinde faaliyet gösteren Root isimli sigorta şirketi de benzer bir olanağı müşterilerine sunuyor.

Ancak müşterilere sunulan bu indirim fırsatı, sigorta şirketlerinin bu yeni teknolojiyi desteklediği anlamına gelmemeli. Sigorta şirketleri, daha çok insanın Tesla’nın otomatik pilot özelliğini kullanmasını istiyor, zira bu şekilde sürücüsüz araç teknolojisinin daha güvenli bir sürüş sağlayıp sağlamadığı konusunda veri toplayabilecekler ve buradan elde edilecek sonuca göre de sigorta primlerini yeniden düzenleyebilecekler.

Tesla’nın motor geliştirme ekibinin başında bulunan isim olan Dan Freedman, konuyla ilgili olarak İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada Direct Line’ın Tesla sahiplerine sunduğu bu teklifin, bu teknolojiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek ve gelecek için hazırlanmak açısından harika bir fırsat olduğunu ifade etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link