Audi Yeni A8’i ile Sadece Yolu Değil, Sürücüyü de Kontrol Altına Alıyor! 0

Otonom araçlar ve onlarla ilgili son gelişmeler uzun bir süredir gündemimizdeki yerini koruyor. Hatta geçtiğimiz günlerde, sürücüsüz araçların gelecekte uçan arabalara da evrileceğine dair bir haber dahi yapmıştık.

Aslında birçok sürücüsüz araç trafikte diğer araçların hızına göre kendini hızını ayarlayan bir sistem ile çalışıyor. Yani siz direksiyonun başında otururken aracınız kendi yolunda, takip mesafesini aşmadan yola devam edebiliyor ancak siz yine de ellerinizi direksiyondan çekemiyorsunuz. E durum böyle olunca tam bir otonom araç durumundan da bahsedemiyoruz. Ancak bu durum Audi’nin 2018’de piyasaya sürmeyi planladığı A8 ile değişeceğe benziyor.

Audi’nin yeni göz bebeği A8 ile ilk defa trafikte eller direksiyondan, ayaklar pedaldan çekilebilecek.

Otonom araçlar için yeni bir devri işaret eden A8, size yolda tam bir özgürlük sunmak için diğerlerinden farklı olarak sadece yolu kontrol etmekle kalmıyor, sürücüyü de kontrol etmeye başlıyor. Araç sürücünün yapacağı işi de devralınca size sadece aracı uyarma görevi kalıyor. Sıkışık Trafik Asistanı özelliğine sahip araç, trafik kitlendiği zamanlarda konsolda yer alan butona basıyorsunuz ve sürücüsüz moda geçerek hızını düşürüyor, trafik sıkışıklığı sona erdiğinde ise kontrolü size devretmek için haber veriyor.

Yapılan araştırmalar trafikteyken sürücünün neler olduğunu anlayabilmesi için 10 saniye geçmesi gerektiğini gösteriyor. Yani radyoyu açıp sürüş moduna dönmek için 10 saniye gibi bir süre harcarken, A8 o sürede hem aracın içine hem de dışına göz kulak oluyor. Yani aracın hiçbir kör noktası olmayacağından emin oluyor. Bu nedenle araçta sadece tek bir sensör kullanmak yerine LiDAR isimli 3 boyutlu mesafeyi ölçen lazerler, uzun ve kısa mesafeli ultasonik sensörler ve radarlar kullanılıyor.

Rakiplerden Tesla’nın S modelinde halihazırda ultrasonik sensör ve kameralar olsa da Audi A8 bunlarla beraber iç mekan kamerasına da sahip. Böylelikle sürücünün gözlerinin açık ya da kapalılık durumunu ve başının eğik olup olmadığını da denetliyor ve uyku durumu tespit ederse ilk olarak sürücüyü uyarmaya başlıyor, sürücüden yanıt alamazsa aracı tamamen durduruyor.

Trafikte aracı sürücüden devralmak ya da sensörler sayesinde iç ve dış mekandan haberdar olmayı sağlayan bir araca sahip olmak sürüş deneyimi için mükemmel olmalı.  Ancak bunlardan daha güzeli sürücünün duruşundan uyku durumunu anlayarak, sürücü üzerinde tam bir denetime sahip olmakmış gibi görünüyor.

Audi A8 şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile ne dersiniz?

 

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

Bedava iPhone 8 İçin Koluna Dövme Yaptırdı 0

Apple markasının tüm dünyada sadık bir kullanıcı kitlesi olduğunu biliyoruz. Ancak marka, genellikle yüksek fiyat segmentinde ürünler ürettiği için herkesin bu ürünleri kolay bir şekilde satın alması mümkün olmuyor. Durum böyle olunca ABD’li bir kişi, Apple’ın son olarak piyasaya sürdüğü telefonlardan birini bedava almak için ilginç bir girişimde bulundu ve başarılı oldu.

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz ay yeni telefonları iPhone 8 ve iPhone X‘i duyurdu. Markanın her yeni telefonunda olduğu gibi, insanlar tarafından yoğun ilgi gören iPhone 8’i almak isteyenlerden biri de ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan Philip Harrison idi. Ancak Harrison, ABD’deki satış fiyatı 699 dolar olan telefonu almak için para vermeye niyetli değildi.

T-Mobile’ın CEO’su John Legere’e Twitter üzerinden ulaşan Harrison, bir iPhone 8 karşılığında koluna T-Mobile dövmesi yaptırmayı ve ömür boyu bu dövmeyi taşımayı teklif etti. John Legere de bu ilginç teklifi kabul etti ve daha sonra Harrison, attığı bir tweet ile dövmeyi yaptırırken çektirdiği bir fotoğrafı ve dövmenin bitmiş halinin fotoğrafını paylaştı.

Bunun üzerine John Legere da “Güzel dövme!” şeklinde karşılık verdiği bir tweet ile T-Mobile destek ekibinin bilgilerini alarak kendisine iPhone 8’i ulaştıracağını belirtti.

Son olarak Philip Harrison da attığı bir tweet ile iPhone 8’i aldığını belirtti ve T-Mobile CEO’su John Legere’a her şey için teşekkür etti.

Harrison, niye iPhone 8 yerine daha üst seviye olan iPhone X’i istemediğine dair sorulan sorulara, iPhone 8’in kendisine daha mantıklı geldiği şeklinde cevap verdi.

Bu ilginç durum, insanların sevdikleri bir markanın ürününü bedava almak için ne kadar ileri gidebilecekleri sorusunu akıllara getiriyor. Mesela siz, bedava bir iPhone ya da başka bir üst seviye telefon için bu tarz bir girişimde bulunmayı düşünür müydünüz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link