Artırılmış Gerçeklik, IKEA ve Apple İş Birliğiyle Evinize Geliyor

Ev eşyası alanında dev marka IKEA ile günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple güçlerini birleştirdi. Bu iki önemli markanın iş birliğiyle ortaya çıkacak iOS uygulaması, evlerini yeniden yaratmak isteyen iPhone kullanıcısı tüketicilere, IKEA’dan almayı düşündükleri mobilyaların üç boyutlu hâlini gösteriyor ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mağazaya gitmeden önce ürünle ilgili bir izlenim edinmelerini sağlıyor.

Bu ayın başında Apple tarafından düzenlenen ve pek çok mobil uygulama geliştiricisini buluşturan Dünya Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Developers Conference – WWDC) etkinliğinde, Apple CEO’su Tim Cook’un işaretini verdiği uygulamanın ayrıntılarını ise IKEA Dijital Dönüşüm Müdürü Michael Valdsgaard, İsveç’in teknoloji portalı digital di’de paylaştı. Her ne kadar bu deneyim, e-ticaret alanında marka için yeni bir deneyim olsa da IKEA’nın ilk artırılmış gerçeklik projesi değil. Markanın yarı fiziksel bir yol izlediği üç yıl önceki çalışmasında, basılı ürün kataloğunu AR (augmented reality) teknolojisiyle birleştirdiğini aşağıdaki videoyu izleyerek hatırlayalım.

Yoldaki uygulamayı “satın alma kararını doğru şekilde yönlendiren ilk artırılmış gerçeklik uygulaması” olarak tanımlayan Valdsgaard ayrıca, markanın gelecekte ürünlerini bu uygulamada, tıpkı mağazadaki görünümleriyle vitrine çıkaracağını da söyledi. Uygulamanın ardında yatan düşünce ise son derece basit. Akıllı telefonunuzu, odanızda mobilyanızı yerleştireceğiniz noktaya koymanız yeterli. Artırılmış gerçekliğin kullanıldığı uygulama, üç boyutlu bir şekilde seçtiğiniz eşyayı gösteriyor ve örneğin alacağınız berjerin bu noktada nasıl gözükeceğini, cihazınızın ekranından anlıyorsunuz.

IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisini kullandığı üç yıl önceki katalog çalışmasından bir görünüm

Apple’ın bu yıl içinde tanıtacağı iOS 11 sistemiyle kullanıcılara ulaşması beklenen uygulamada, ilk aşamada 500 ila 600 IKEA ürününün sergilenmesi planlanıyor. Adı henüz belli olmasa da uygulamaya, İsveççe “ait olmak” ve “yerleştirmek” anlamlarına gelen “Platsa” isminin verileceği konuşuluyor. Valdsgaard, bu artırılmış gerçeklik uygulamasının e-ticarete yeni bir bakış açısı getirdiğini söylese de IKEA olarak, mağazada gerçekleşen satışları hâlâ öncelikli odak noktası olarak gördüklerini belirtiyor.

Şüphesiz ki Apple’ın inovatif anlayışı (her ne kadar Steve Jobs’ın ölümünden sonra hatrı sayılır sayıda Apple kullanıcısı markanın eski sihrini kaybettiğini düşünse de) ile IKEA’nın yaratıcı marka anlayışını ortak bir projede görmek heyecan verici. Fakat unutulmamalı ki Google, geçen ay düzenlediği I/O konferansında, tıpkı IKEA gibi ev eşyası satan Wayfair için benzer bir çalışmayı yaptığını açıklamış ve hatta buna dair aşağıdaki görüntüyü paylaşmıştı.

Google’ın Wayfair için üzerinde çalıştığı artırılmış gerçeklik uygulamasından bir kesit

Teknoloji şirketlerinin rekabeti, hayatımızı kolaylaştırma ve yeni teknolojilerle tanışmak adına güzel olsa da bu örnekle birlikte Apple’ın artık bir öncü değil de takipçi hâline gelip gelmediğini sorgulamamız da gerekiyor. Arka arkaya gelen iki projenin “tesadüf” olduğunu varsaydığımızda bile, bu iki dev rakibin teknoloji geliştirme noktasında giderek birbirine benzemeye başladığını da itiraf etmeliyiz. Elbette bunlar tüketici alışkanlıklarının, beklentilerinin ve ticari aktör olan markaların ihtiyaçlarından doğuyor.

Bakalım, IKEA ve Wayfair için yapılan uygulamalardan hangisi artırılmış gerçeklik teknolojisini daha işlevsel şekilde sunacak ve bu alanda hangi yeni projelerle karşılaşacağız.

Bu arada IKEA’nın işini geliştirme konusunda yaptığı diğer hamleleri görmek için “Perakende’nin Geleceğini IKEA’nın Taktikleriyle İnceleyelim“, “IKEA, Uzay Yaşamından Esinlenilmiş Mobilyalar Yapmak İçin NASA ile İş Birliği Yapıyor” ve “IKEA’nın Yemek Tarifi Posterleri, Yemek Yapmayı Kolaylaştırıyor” başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

İnsanlar, Amazon’dan Sipariş Etmedikleri Paketler Alıyorlar

Hiç sipariş vermediğiniz halde, bir online alışveriş sitesinden sürekli olarak paketler alsaydınız ve bu paketlerin içinden seks oyuncağı gibi alakasız ürünler çıksaydı, ne düşünürdünüz? Muhtemelen ilk seferde bir hata olduğunu düşünür, ilerleyen süreçte ise kafanızda komplo teorileri kurmaya başlardınız. ABD’de ve Kanada’da yaşayan bazı kişilerin yaşadığı durum, işte tam olarak bu.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, The Daily Beast isimli internet sitesine konuşan bir Nikki isimli kişi, hiç sipariş vermediği halde Amazon’dan bir paket aldı ve paketi açtığında ise 25 dolar değerinde bir seks oyuncağı ile karşılaştı. Ancak olay bununla sınırlı kalmadı. Herhangi bir sipariş vermediği halde, kendisine Amazon’dan paketler gönderilmeye devam etti. Gönderilen paketler içerisinde, bir Bluetooth cihazı için şarj kablosu gibi ürünler yer alıyordu.

Ancak Nikki, rastgele paketler alan tek kişi değil. Amazon, The Daily Beast’e yaptığı açıklamada, bunun araştırmakta oldukları bazı kötü davranışların bir parçası olduğunu ifade etti. ABD’nin Boston şehrinde yaşayan emekli bir çift de geçtiğimiz hafta The Boston Globe gazetesine yaptıkları açıklamada, son birkaç aydır Amazon’dan sipariş etmedikleri paketler aldıklarını belirttiler. Kendileri bu durumla ilgili olarak Amazon ile temasa geçmişler ve şu anda bu konuyla ilgili soruşturma sürüyor. Ancak bu süre içerisinde, rastgele paketler gönderilmeye devam ediyor.

Mükemmel bir şekilde adreslenmiş olan bu ürünler, herhangi bir not, fatura ya da sevk irsaliyesi ile birlikte gelmiyor ve ürünleri ücretleri, hediye kartı ile ödendiği için göndericiye dair herhangi bir iz yok.

Amazon, Business Insider’a yaptığı açıklamada konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bizim ilkelerimizi ihlal ettiği için talep edilmemiş paketler alan tüketicilerden gelen sorguları inceliyoruz. İlgili satıcıların isimleri ve teslimat adreslerini Amazon’dan almadıklarını doğruladık. İlkelerimizin ihlali durumunda ödemelere el koyarak satıcıları uzaklaştırıyoruz ve uygun bir aksiyon almak için hukuki yaptırım uyguluyoruz.”

Bununla birlikte bu durumu başkalarının da yaşadığına dair doğrulanmış örnekler mevcut. Örneğin, Kanada’daki çeşitli üniversite öğrencilerinin de sipariş etmedikleri paketler aldıklarına dair bazı haberler paylaşıldı.

The Boston Globe gazetesine konuşan uzmanlar, Boston’daki yaşlı çiftin, muhtemelen Amazon’un internet sitesindeki değerlendirme sistemini kandırmaya yönelik bir dolandırıcılığın kurbanı olduklarını belirttiler. Uzmanların bahsettikleri bu dolandırıcılık şu şekilde işliyor: Amazon’da yer alan bir satıcının sattığı ürünlerden birini, bu satıcı tarafından oluşturulan sahte bir hesap ya da satıcıya yakın biri satın alıyor ve bu ürün, rastgele bir adrese gönderiliyor. Daha sonra ise ürünün satın alındığı hesaptan, ürün ile ilgili olarak övgü dolu bir yorum yapılıyor. Zira bu olumlu yorumların, satıcılar için değeri çok büyük.

Bu konu ile ilgili olarak Amazon adına açıklama yapan yetkili de bu paketlerinin gönderilmesinin arkasında yatan nedenin dolandırıcılık olabileceğine dikkat çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Yeni bir teknolojik gelişme insanları her zaman heyecanlandırmıştır ancak söz konusu alan yapay zeka ve robotlar olduğunda bu yenilikler bizi tedirgin edecek cinsten olabiliyor.

Robot denildiğinde dünyanın gözü 2016 yılında Alphabet tarafından Japon SoftBank‘e satılan teknoloji devi Boston Dynamics şirketinin üzerine çevriliyor. Zira şirket yeni özellikler taşıyan robotlarının videolarını belirli aralıklarla Youtube kanalına yüklüyor. Bu videolardaki robotların yaptıkları izleyicileri şaşırtırken, yapay zekanın gelecekte ulaşabileceği noktaları düşündürerek endişeledirebiliyor.

İki ay kadar önce takla atabilen robotu hayretle izlemiştik; şirket eklediği 3 boyutlu izleme sistemiyle robotların kabiliyetlerini arttırmıştı. Dün ise şirket, bilim kurgu filmlerini hatırlatan yeni bir modelinin videosunu yayınladı.

Videoda, şirketin SpotMini ismini verdiği modellerden biri arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını farkediyor ve sırtındaki kol yardımıyla kapıyı onun için açıyor. Kapının arasına ayağını koyması ve ardına kadar açtıktan sonra kenara geçip arkadaşına yol vermesi sizce de biraz ürkütücü değil mi!

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, videonun Netflix’in çok izlenen dizisi Black Mirror’ın son sezonundaki Metalhead bölümünü akıllara getirdiğinden söz ediliyor. Bakalım şirketin gelecekte paylaşacağı videolarda robotlar hangi yeni becerileriyle bizleri şaşırtacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link