Ev eşyası alanında dev marka IKEA ile günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple güçlerini birleştirdi. Bu iki önemli markanın iş birliğiyle ortaya çıkacak iOS uygulaması, evlerini yeniden yaratmak isteyen iPhone kullanıcısı tüketicilere, IKEA’dan almayı düşündükleri mobilyaların üç boyutlu hâlini gösteriyor ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mağazaya gitmeden önce ürünle ilgili bir izlenim edinmelerini sağlıyor.

Bu ayın başında Apple tarafından düzenlenen ve pek çok mobil uygulama geliştiricisini buluşturan Dünya Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Developers Conference – WWDC) etkinliğinde, Apple CEO’su Tim Cook’un işaretini verdiği uygulamanın ayrıntılarını ise IKEA Dijital Dönüşüm Müdürü Michael Valdsgaard, İsveç’in teknoloji portalı digital di’de paylaştı. Her ne kadar bu deneyim, e-ticaret alanında marka için yeni bir deneyim olsa da IKEA’nın ilk artırılmış gerçeklik projesi değil. Markanın yarı fiziksel bir yol izlediği üç yıl önceki çalışmasında, basılı ürün kataloğunu AR (augmented reality) teknolojisiyle birleştirdiğini aşağıdaki videoyu izleyerek hatırlayalım.

Yoldaki uygulamayı “satın alma kararını doğru şekilde yönlendiren ilk artırılmış gerçeklik uygulaması” olarak tanımlayan Valdsgaard ayrıca, markanın gelecekte ürünlerini bu uygulamada, tıpkı mağazadaki görünümleriyle vitrine çıkaracağını da söyledi. Uygulamanın ardında yatan düşünce ise son derece basit. Akıllı telefonunuzu, odanızda mobilyanızı yerleştireceğiniz noktaya koymanız yeterli. Artırılmış gerçekliğin kullanıldığı uygulama, üç boyutlu bir şekilde seçtiğiniz eşyayı gösteriyor ve örneğin alacağınız berjerin bu noktada nasıl gözükeceğini, cihazınızın ekranından anlıyorsunuz.

IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisini kullandığı üç yıl önceki katalog çalışmasından bir görünüm

Apple’ın bu yıl içinde tanıtacağı iOS 11 sistemiyle kullanıcılara ulaşması beklenen uygulamada, ilk aşamada 500 ila 600 IKEA ürününün sergilenmesi planlanıyor. Adı henüz belli olmasa da uygulamaya, İsveççe “ait olmak” ve “yerleştirmek” anlamlarına gelen “Platsa” isminin verileceği konuşuluyor. Valdsgaard, bu artırılmış gerçeklik uygulamasının e-ticarete yeni bir bakış açısı getirdiğini söylese de IKEA olarak, mağazada gerçekleşen satışları hâlâ öncelikli odak noktası olarak gördüklerini belirtiyor.

Şüphesiz ki Apple’ın inovatif anlayışı (her ne kadar Steve Jobs’ın ölümünden sonra hatrı sayılır sayıda Apple kullanıcısı markanın eski sihrini kaybettiğini düşünse de) ile IKEA’nın yaratıcı marka anlayışını ortak bir projede görmek heyecan verici. Fakat unutulmamalı ki Google, geçen ay düzenlediği I/O konferansında, tıpkı IKEA gibi ev eşyası satan Wayfair için benzer bir çalışmayı yaptığını açıklamış ve hatta buna dair aşağıdaki görüntüyü paylaşmıştı.

Google’ın Wayfair için üzerinde çalıştığı artırılmış gerçeklik uygulamasından bir kesit

Teknoloji şirketlerinin rekabeti, hayatımızı kolaylaştırma ve yeni teknolojilerle tanışmak adına güzel olsa da bu örnekle birlikte Apple’ın artık bir öncü değil de takipçi hâline gelip gelmediğini sorgulamamız da gerekiyor. Arka arkaya gelen iki projenin “tesadüf” olduğunu varsaydığımızda bile, bu iki dev rakibin teknoloji geliştirme noktasında giderek birbirine benzemeye başladığını da itiraf etmeliyiz. Elbette bunlar tüketici alışkanlıklarının, beklentilerinin ve ticari aktör olan markaların ihtiyaçlarından doğuyor.

Bakalım, IKEA ve Wayfair için yapılan uygulamalardan hangisi artırılmış gerçeklik teknolojisini daha işlevsel şekilde sunacak ve bu alanda hangi yeni projelerle karşılaşacağız.

Bu arada IKEA’nın işini geliştirme konusunda yaptığı diğer hamleleri görmek için “Perakende’nin Geleceğini IKEA’nın Taktikleriyle İnceleyelim“, “IKEA, Uzay Yaşamından Esinlenilmiş Mobilyalar Yapmak İçin NASA ile İş Birliği Yapıyor” ve “IKEA’nın Yemek Tarifi Posterleri, Yemek Yapmayı Kolaylaştırıyor” başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Paylaş
2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın