Artırılmış Gerçeklik, IKEA ve Apple İş Birliğiyle Evinize Geliyor

Ev eşyası alanında dev marka IKEA ile günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple güçlerini birleştirdi. Bu iki önemli markanın iş birliğiyle ortaya çıkacak iOS uygulaması, evlerini yeniden yaratmak isteyen iPhone kullanıcısı tüketicilere, IKEA’dan almayı düşündükleri mobilyaların üç boyutlu hâlini gösteriyor ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde mağazaya gitmeden önce ürünle ilgili bir izlenim edinmelerini sağlıyor.

Bu ayın başında Apple tarafından düzenlenen ve pek çok mobil uygulama geliştiricisini buluşturan Dünya Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Developers Conference – WWDC) etkinliğinde, Apple CEO’su Tim Cook’un işaretini verdiği uygulamanın ayrıntılarını ise IKEA Dijital Dönüşüm Müdürü Michael Valdsgaard, İsveç’in teknoloji portalı digital di’de paylaştı. Her ne kadar bu deneyim, e-ticaret alanında marka için yeni bir deneyim olsa da IKEA’nın ilk artırılmış gerçeklik projesi değil. Markanın yarı fiziksel bir yol izlediği üç yıl önceki çalışmasında, basılı ürün kataloğunu AR (augmented reality) teknolojisiyle birleştirdiğini aşağıdaki videoyu izleyerek hatırlayalım.

Yoldaki uygulamayı “satın alma kararını doğru şekilde yönlendiren ilk artırılmış gerçeklik uygulaması” olarak tanımlayan Valdsgaard ayrıca, markanın gelecekte ürünlerini bu uygulamada, tıpkı mağazadaki görünümleriyle vitrine çıkaracağını da söyledi. Uygulamanın ardında yatan düşünce ise son derece basit. Akıllı telefonunuzu, odanızda mobilyanızı yerleştireceğiniz noktaya koymanız yeterli. Artırılmış gerçekliğin kullanıldığı uygulama, üç boyutlu bir şekilde seçtiğiniz eşyayı gösteriyor ve örneğin alacağınız berjerin bu noktada nasıl gözükeceğini, cihazınızın ekranından anlıyorsunuz.

IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisini kullandığı üç yıl önceki katalog çalışmasından bir görünüm

Apple’ın bu yıl içinde tanıtacağı iOS 11 sistemiyle kullanıcılara ulaşması beklenen uygulamada, ilk aşamada 500 ila 600 IKEA ürününün sergilenmesi planlanıyor. Adı henüz belli olmasa da uygulamaya, İsveççe “ait olmak” ve “yerleştirmek” anlamlarına gelen “Platsa” isminin verileceği konuşuluyor. Valdsgaard, bu artırılmış gerçeklik uygulamasının e-ticarete yeni bir bakış açısı getirdiğini söylese de IKEA olarak, mağazada gerçekleşen satışları hâlâ öncelikli odak noktası olarak gördüklerini belirtiyor.

Şüphesiz ki Apple’ın inovatif anlayışı (her ne kadar Steve Jobs’ın ölümünden sonra hatrı sayılır sayıda Apple kullanıcısı markanın eski sihrini kaybettiğini düşünse de) ile IKEA’nın yaratıcı marka anlayışını ortak bir projede görmek heyecan verici. Fakat unutulmamalı ki Google, geçen ay düzenlediği I/O konferansında, tıpkı IKEA gibi ev eşyası satan Wayfair için benzer bir çalışmayı yaptığını açıklamış ve hatta buna dair aşağıdaki görüntüyü paylaşmıştı.

Google’ın Wayfair için üzerinde çalıştığı artırılmış gerçeklik uygulamasından bir kesit

Teknoloji şirketlerinin rekabeti, hayatımızı kolaylaştırma ve yeni teknolojilerle tanışmak adına güzel olsa da bu örnekle birlikte Apple’ın artık bir öncü değil de takipçi hâline gelip gelmediğini sorgulamamız da gerekiyor. Arka arkaya gelen iki projenin “tesadüf” olduğunu varsaydığımızda bile, bu iki dev rakibin teknoloji geliştirme noktasında giderek birbirine benzemeye başladığını da itiraf etmeliyiz. Elbette bunlar tüketici alışkanlıklarının, beklentilerinin ve ticari aktör olan markaların ihtiyaçlarından doğuyor.

Bakalım, IKEA ve Wayfair için yapılan uygulamalardan hangisi artırılmış gerçeklik teknolojisini daha işlevsel şekilde sunacak ve bu alanda hangi yeni projelerle karşılaşacağız.

Bu arada IKEA’nın işini geliştirme konusunda yaptığı diğer hamleleri görmek için “Perakende’nin Geleceğini IKEA’nın Taktikleriyle İnceleyelim“, “IKEA, Uzay Yaşamından Esinlenilmiş Mobilyalar Yapmak İçin NASA ile İş Birliği Yapıyor” ve “IKEA’nın Yemek Tarifi Posterleri, Yemek Yapmayı Kolaylaştırıyor” başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan Öğrenebileceğiniz Müşteri Odaklı 3 Ders

  • Bildiğiniz üzere Amazon artık Türkiye’de. 
  • Açılış tarihinin sürekli ertelendiği Amazon, 19 Eylül itibari ile açılmış oldu. Bu noktada Amazon’dan Öğrenebileceğiniz Müşteri Odaklı 3 Ders yazısını sizlerle paylaşmak istedik. 
  • İlgili Yazı: Jeff Bezos’un İşe Alım Sürecinde Dikkat Ettiği 3 Şey

E-ticaret devi Amazon, müşteri memnuniyetine en çok önem veren şirketlerin başında geliyor ve müşteri memnuniyeti, şirketin başarısının temelini oluşturan en önemli unsurlardan biri. Şirket böyle bir anlayışı benimsemesinin en büyük sebebi ise tabii ki şirketin kurucusu Jeff Bezos. Bezos’a göre, bir şirketin başarısının sırrı, müşterilerini gerçekten dinliyor ve sürekli olarak aradıkları şeyi onlara sağlamak için sınırları zorluyor olmasında saklı.

Amazon, müşteri hizmetleri modelini meydana getirmek, test etmek ve mükemmelleştirmek için uzun yıllar harcadı ve sonuç olarak da bunun ödülünü aldı. MyFeelBack isimli şirketin belirttiğine göre, Amazon, 2015 yılında müşteri memnuniyeti konusunda en iyi online perakende şirketi seçildi ve aynı zamanda ABD’deki en iyi şirket olarak gösterildi. Amazon’un müşteri odaklı iş modeli, her şirketin yararlanabileceği ve kendisine bazı dersler çıkarabileceği bir ilham kaynağı olma özelliği taşıyor. MyFeelBack şirketinin paylaştığı Amazon’dan öğrenilebilecek 3 müşteri hizmetleri dersişunlar:

Müşteri Odağı

2013 yılında Bezos, Charlie Rose’a müşterinin iş inovasyonundan önce geldiğini söyledi. Gerçekten de şirket, müşteri deneyimini geliştirmek için yeni ve daha iyi yöntemler bulma konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarmıştır. Bu yöntemlerin bazıları şu şekildedir:

  • Hızlı ve sorunsuz bir sipariş ve teslimat olanağı
  • Kişiselleştirme için verilerden yararlanmak ve tarama ve satın alma geçmişine dayalı ürün seçimleriyle gerçek zamanlı olarak alışveriş yapanlara yardımcı olmak
  • Müşterilerin en iyi teklifi elde etmelerine yardımcı olmak için zahmete girmek

Ne yazık ki şirketler, ürün ve hizmet sağladıkları müşterilere yeterince ilgi göstermeme eğilimindedir. Şirketteki diğer işlerle o kadar çok uğraşırlar ki, bir işin en önemli yönünü gözden kaçırırlar: mutlu müşteriler.

Müşterilerin Güçlendirilmesi

Jeff Bezos, Amazon ilk kurulduğu zamanlarda, Amazon’un sadece bir şeyler satmayacağını, aynı zamanda “müşterilerin satın alma kararları almalarına yardımcı olacağını” açıklamıştı. Bu tutum, müşterilerin kitap değerlendirmeleri yayınlamalarına ve en sonunda da internet sitesinde sunulan bütün ürün yelpazesiyle ilgili değerlendirmelerin yer almasına imkan tanıyan önemli bir farklılaştırıcının ortaya çıkmasına neden oldu.

Müşteri değerlendirmeleri günümüzde her e-ticaret sitesinde yer alsa da, Amazon internet sitesinde bunlara yer veren ilk e-ticaret şirketiydi ve bu da tüketici için iki önemli avantajı olan daha şeffaf bir online perakende alanı yarattı:

  • Müşteri değerlendirmeleri öncesinde, internetten alışveriş yapan kişiler esas olarak karanlıkta alışveriş yapıyordu. Ancak Amazon sayesinde müşteriler, satın alma kararlarını vermelerine yardımcı olabilecek işe yarar bilgilere sahip oldular.
  • Üreticiler, artık müşterilerin birbirleriyle her şeyi paylaştıklarını bilerek ürünlerinin kalitesi için daha fazla sorumlu tutuldular.

İnsanlar bir karara itilmediklerini bilmekten hoşlanırlar. Daha doğrusu kendilerine tüm bilgiler sağlandığı zaman mutlu olurlar, çünkü böylece kendi kararlarını verebilirler. Ve Amazon’un yaptığı gibi bu şekilde onlara yardımcı olmak da şirketlerin işi.

Yaptıkları değerlendirmelerle ürününüzün ya da hizmetinizin imajını bozan müşterilerin var olduğu düşüncesi, ilk bakışta pek hoş karşılanmayabilir. Ama aynı zamanda bu, şeffaflık ve düşünceye yol vererek müşterilerinizi güçlendirdiğiniz ve onların size olan güvenlerini artırdığınız anlamına gelir. Onları tatmin ederseniz, sizin reklamınızı yapacaklarını da göz ardı etmeyin.

Müşteri Sadakati

Amazon, müşteri hizmetleri kalitesinin basit bir ölçüsüne odaklanır: yararlılık. Müşterilerle, kesintisiz ve kullanımı kolay olan memnuniyet anketleri aracılığıyla düzenli olarak etkileşime girer. Anketler, satış yapmak ve müşterileri sadık hayranlara dönüştürmek için etkili bir araçtır. Analiz, müşteri deneyimini anlamak için kritik bir araç işlevi gören anketlerle birlikte şirketin başarısının temelinde yer alır.

Örneğin anketlerdeki çeşitli sorular aracılığıyla müşteri alışkanlıklarını tespit etmek, son derece mantıklı bir hamledir. Mesela bu amaçla müşterilere “Akıllı telefonunuzda bir online mağazaya ne kadar sıklıkla göz atıyorsunuz?” şeklinde bir soru yöneltilebilir. Bu tarz sorular, iki önemli iş yapar:

  • Tek boyutlu bir metrik sağlar.
  • Sorunun sadeliği, Amazon’a gerekli ayarlamaları yapmak için kullanabileceği geri bildirim sağlayarak yüksek bir yanıt oranını garanti altına alır.

Amazon’daki müşteri hizmetleri, yalnızca şikayetleri ele almak ve soruları cevaplandırmak için tasarlanmamıştır, aynı zamanda şirketin müşterileriyle olan ilişkisini geliştirmesi için bir fırsat niteliğindedir. Anketleri kullanmak, müşterilerin neden mevcut yollarla etkileşime girdiklerini bilmenizi ve bilhassa anlayabilmenizi sağlayacaktır.

Toplamak istediğiniz bilgi türüne bağlı olarak bir anket oluşturmanın birçok yolu vardır. Dahası bu anketler, internet sitesinde müşterilerin ziyaret ettiği stratejik bir anda tetiklenebilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon, Artık Resmen Türkiye’de

Amazon’un Türkiye pazarına gireceğini biliyorduk ancak uzun bir zamandır ne zaman gireceği konuşuluyordu. Hatta yakın bir zamanda bu girişin ertelendiğine dair bazı söylentiler çıkmıştı. Amazon’un tr uzantılı sitesinde ise Amazon Türkiye’ye girişini duyurdu ve bugün itibarıyla Türkiye’ye resmen girmiş bulundu. 

Bu açılış sayfasından sonra Amazon Türkiye ekibini bizlerle tanıştıran kısa bir video geliyor. Amazon’un çalışma ortamını ve Amazon Türkiye’nin çalışanlarını görüyor ve dinliyoruz.

Kendi içindeki karşılaştırmalı fiyatlarla en uygun ürünü bulmanızı sağlayan Amazon aynı zamanda ilgilendiğiniz ürünü sipariş ederseniz ne zaman teslim alacağınızı da söylüyor. Türkiye kısa zamanda Amazon’a uyum sağlayacak gibi duruyor.

Amazon’un gelişi hakkında siz ne düşünüyorsunuz, alışverişe hazır mısınız?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?