Araç Paylaşım Uygulaması Lyft Geleceğin Caddelerini Tasarladı

Otonom ve elektrikli araçların ulaşımda daha fazla yaygın bir seçenek haline gelmesiyle şimdilerde kullandığımız bu yolların nasıl şekilleneceğini hiç düşündünüz mü? Araç paylaşım servisi Lyft bizler için düşünmüş ve otonom araçlarla yolların nasıl şekil alacağını tasarlamış.

Gelecekte otonom araçların hayatımızda daha da fazla rol almaya başlamasıyla artık daha fazla yaya ve bisiklet yollarını sıklıkla görüyor olacağız araç paylaşım servisi Lyft’e göre.

Araç ve otobüs trafiğinin sık olmasıyla bilinen Los Angeles Willshire Bulvarının gelecekte otonom araçlarla nasıl görüneceğini mimarlık firması Perkins + Will ve ulaşım araçları danışmanlık firması Nelson\Nygaard ile yeniden tasarlayan Lyft, çalışmayı yaparken ilk olarak bölgede akan trafiğin ne ölçüde kısıtlanacağını planlamışlar. Ve trafiği kısıtlamak için trafiğe ayrılan yolun miktarını kısıtlamayı uygun görmüşler çünkü bu teorik gelecek planında tek başına araçlarında yolculuk yapan insanlar yerine yanına aracın kapasitesi kadar insan alarak seyahat eden insanlar var ve bu nedenle trafik daha az sıkışacak.

Daha az yol yüzeyine ihtiyaç duyulan geleceğin yollarına, ağaçlar, yaya yolları, bisiklet yolları gibi herkesin kullanımına açık alanlar eklenmiş. Yollar araçların kullanımı için optimize edilmeli anlayışından uzaklaşarak herkes için en iyisi olmalı anlayışıyla hareket etmişler.

Lyft’in bu yenilikçi planının uygulanıp uygulanamayacağını bilmiyoruz ancak kendileri ortakları ile beraber bu tasarımı her yıl ortalama bir sürücünün vaktinin 100 saatini trafikte geçirmesi ile ilgili çözüm arayan 100 Hours LA Program isimli kamu hizmeti programı için yapmışlar.

Gelecekte otonom araçlar bugünün otomobillerinin yerini alacak, bunu biliyoruz. Ancak Lyft’e göre gelecekte tek başına araç kullanımı da sona erecek ve trafikteki araç sayısı da azalacak ve yollar kirli ve gürültülü olmak yerine yeşil ve insan dolu olacak. Umarım gerçekten de öyle olur.

Sizce gelecekte ulaşım konusunda bizleri neler bekliyor?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?