Araç Paylaşım Uygulaması Lyft Geleceğin Caddelerini Tasarladı 0

Otonom ve elektrikli araçların ulaşımda daha fazla yaygın bir seçenek haline gelmesiyle şimdilerde kullandığımız bu yolların nasıl şekilleneceğini hiç düşündünüz mü? Araç paylaşım servisi Lyft bizler için düşünmüş ve otonom araçlarla yolların nasıl şekil alacağını tasarlamış.

Gelecekte otonom araçların hayatımızda daha da fazla rol almaya başlamasıyla artık daha fazla yaya ve bisiklet yollarını sıklıkla görüyor olacağız araç paylaşım servisi Lyft’e göre.

Araç ve otobüs trafiğinin sık olmasıyla bilinen Los Angeles Willshire Bulvarının gelecekte otonom araçlarla nasıl görüneceğini mimarlık firması Perkins + Will ve ulaşım araçları danışmanlık firması Nelson\Nygaard ile yeniden tasarlayan Lyft, çalışmayı yaparken ilk olarak bölgede akan trafiğin ne ölçüde kısıtlanacağını planlamışlar. Ve trafiği kısıtlamak için trafiğe ayrılan yolun miktarını kısıtlamayı uygun görmüşler çünkü bu teorik gelecek planında tek başına araçlarında yolculuk yapan insanlar yerine yanına aracın kapasitesi kadar insan alarak seyahat eden insanlar var ve bu nedenle trafik daha az sıkışacak.

Daha az yol yüzeyine ihtiyaç duyulan geleceğin yollarına, ağaçlar, yaya yolları, bisiklet yolları gibi herkesin kullanımına açık alanlar eklenmiş. Yollar araçların kullanımı için optimize edilmeli anlayışından uzaklaşarak herkes için en iyisi olmalı anlayışıyla hareket etmişler.

Lyft’in bu yenilikçi planının uygulanıp uygulanamayacağını bilmiyoruz ancak kendileri ortakları ile beraber bu tasarımı her yıl ortalama bir sürücünün vaktinin 100 saatini trafikte geçirmesi ile ilgili çözüm arayan 100 Hours LA Program isimli kamu hizmeti programı için yapmışlar.

Gelecekte otonom araçlar bugünün otomobillerinin yerini alacak, bunu biliyoruz. Ancak Lyft’e göre gelecekte tek başına araç kullanımı da sona erecek ve trafikteki araç sayısı da azalacak ve yollar kirli ve gürültülü olmak yerine yeşil ve insan dolu olacak. Umarım gerçekten de öyle olur.

Sizce gelecekte ulaşım konusunda bizleri neler bekliyor?

 

 

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Bu ‘Akıllı’ Oyuncak Araba Size Programlama ve Robot Teknolojisini Öğretecek! 0

Uzaktan kumandalı arabalar, kendi tren yolu içinde hareket eden oyuncak tren ve helikopterler yerlerini dronelar ve VR gözlükler gibi yeni nesil oyuncaklara bırakmış olsa da efsane şekil değiştirerek geri dönüyor!  SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit programlama ve robot teknolojisinin temellerini ‘kendin yap’ usulü bir oyuncak araba ile öğretiyor.

Bir şeyi öğrenmek için onu deneyimlemenin en iyi yol olduğuna inananaları bir hayli heyecanlandıracak bu kendin yap oyuncak araba, size programlama ve robot teknolojisinin temellerini bir çırpıda öğretmeyi hedefliyor.

PiCar-S,  genelde açık kaynaklı elektronik ürünler üretmesiyle bilinen SunFounder adlı teknoloji şirketi tarafından tasarlanan Raspberry Pi platformunu kullanarak çalışıyor. Kişilerin bilgisayar ile olan etkileşimini temel seviyeye indirerek kolaylaştırmayı amaçlayan bu yeni nesil oyuncak, sadece açık kaynak robot öğretimini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda meraklı çocuklara da parçaları birleştirmek ve yaratıcılık konusunda da heyecan verici bir deneyim sunuyor.

Arabayı hareket ettirebilmek için, öncelikle içerisinde bulunan Python kodunu kullanmanız gerekiyor. Kodlamayı doğru yapmayı başardığınızda aracın içindeki ışık takibi, yol takibi ve engellerden kaçınmayı sağlayan 3 sensörü de sesli komut ile çalıştırabiliyorsunuz. Yani hareket ettirdiğiniz oyuncak araba ona çizilen yolu izleyerek, önündeki engelleri sensör yardımıyla mesafesini hesaplayarak çarpmadan ve  tutulan ışığı takip ederek ilerleyebiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde kumandalı arabaları heyecanla karşılayan nesle ve onların çocuklarına sesli komut ile hareket edebilen bir oyuncak araba yardımıyla programlama ve robot teknolojisini öğreten SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit’in satış fiyatı 140 $ civarında.

Merak edenler için detaylı bilgi burada.

 

 

WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor! 0

En çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, geçtiğimiz ay kullanıcılarının dört gözle beklediği ‘mesaj silme’ özelliğini duyurmuştu. Bugünlerde ise WhatsApp yeni özellikler ile güncellenmeye ve kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. İşte Whatsapp’a gelen güncellemelerin detayları.

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları ve metinle emoji arama özelliklerini getiriyor. Bilindiği gibi toplantı, buluşma vb. gibi olaylarda WhatsApp grup üzerinden mesajlaşılabilse de sesli görüşme gerçekleştiremiyorduk. WhatsApp geliştirme ekibi de bu durumun farkına varmış olacak ki uygulama üzerinde çalışmalara başlamış. Son derece kullanışlı ve profesyonel açıdan işe yarayacak bir özelliğin yakın zamanda kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Dinamik saat çıkartmaları da ekleniyor

Instagram Story çıkartmalarında bulunan dinamik saat çıkartmaları şimdi de WhatsApp’a geliyor. Whatsapp üzerinden durum olarak ya da bir arkadaşınızla konuşurken gönderdiğiniz fotoğrafa çıkartma olarak ekleyebiliyorsunuz.

Emojileri yazarak bulabileceksiniz

Günümüzde emojilerin kullanımında ciddi oranda bir artış bulunuyor. Bu kullanım çokluğundan dolayı da her gün yeni bir emoji hayatımıza dahil oluyor. Bir süre sonra haliyle aradığımız emojiyi bulmakta zorluk çekiyoruz. İşte WhatsApp ekibi yine kullanıcılarını düşünmüş olacak ki isim yazarak emoji bulma özelliğini geliştiriyorlar. Bu sayede bir emojiyi aramak yerine metin kısmına ‘:’ işaretini koyarak ismini yazmanız yeterli olacak.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link