Teknoloji devlerinin ağırlık vermeye başladığı alanların başında yapay zeka (artificial intelligence) ve öğrenen makineler (machine learning) yer alıyor.

Apple da bu konuda çalışmalarını hızlandıran şirketlerden biri oldu. Önceki gün düzenlenen ve Apple’ın dünya çapındaki tüm yazılımcılarını bir araya getirdiği WWDC 2016 konferansında yapay zeka ile ilgili son yenilikler paylaşıldı. Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 10’daki fotoğraflar uygulamasında yapay zeka kullanacak.

Bu sayede ise kullanıcıların çektiği fotoğraflar çekilen kişilerin yüzlerini tanıyacak. Bu kişiler kullanıcıların cihazlarındaki listelere kayıtlı ise fotoğrafların altına isimleri yazılacak. Fotoğrafların daha kolay bulunabilmesi için fotoğraflar kişilere göre klasörlenecek. Buna ek olarak Apple’ın sesli asistanı Siri de üçüncü parti geliştiricilere açılacak. Bu sayede ise artık uygulamalar da Siri’ye uyumlu hale gelecek ve sesli komutlarla diğer uygulamalar da kullanılabilecek.

fft99_mf6741932

WhatsApp, Uber ve Skype gibi birçok popüler uygulama sesli olarak kontrol edilebilecek. Siri, artık adres bilgisi paylaşma gibi pratik bilgilere cevap verecek. Öte yandan Apple, iOS 10’da dijital harita Maps ve ücretsiz mesajlaşma uygulaması iMessage’ı geliştiricilere açıyor. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarında Apple servislerinin desteğini daha fazla kullanabilecek. Apple’ın iOS 10 ile getirdiği yeniliklerden biri de emojiler oldu. Mesajlar uygulamasında emojileri 3 kat büyüten Apple, yazdığınız mesajın kelimelerini tanıyor ve bu kelimelere uygun Emoji’ler de öneriyor.

50 MİLYAR DOLAR KAZANDIRDI

WWDC 2016‘nın açılış konuşmasını yapan Apple CEO’su Tim Cook‘un verdiği bilgilere göre Apple ekosistemine şimdiye kadar 13 milyon geliştirici kayıt oldu. App Store’a dair uygulama ve indirme rakamlarını da paylaşan Cook, App Store’un sekizinci yılında 2 milyon uygulamayı geçtiğini, indirme sayısının da 130 milyarı aştığını söyledi. Geliştiricilere ödenen toplam paranın da 50 milyar doları geçtiği Cook’un paylaştığı bilgiler arasında.

Kaynak: Hürriyet

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın