Geçtiğimiz günlerde sizlerle Apple şirketinin sürücüsüz araç testleri için Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi’nden (California Department of Vehicles) izin aldığı haberini paylaşmıştık. Bu haberin üstünden daha iki hafta geçmeden, Apple’ın sürüsücüz test aracı, Silikon Vadisi bölgesindeki test sürüşü sırasında bir araç sürücüsü tarafından videoya kaydedildi ve daha sonra bu video görüntüleri Bloomberg’e iletildi.

Yukarıda da bahsettiğimiz, Apple’ın sürücüsüz araç testlerine başlayacağıyla ilgili haberimizde, şirketin doğrudan kendi ürettiği bir aracı değil, kendi geliştirdiği otonom teknolojisiyle donatılmış olan ve herhangi bir otomobil üreticisinin ürettiği bir aracı kullanabileceğinin iddia edildiğini belirtmiştik. Kaydedilen görüntülere göre, bu iddialar doğru çıktı. Bir araç sürücüsünün kaydettiği görüntülerde, aracın crossover sınıfında yer alan beyaz renkli bir Lexus RX450h olduğu görülüyor.

Bloomberg’in yaptığı habere göre; araç, standart üçüncü taraf sensörler, Velodyne marka bir LIDAR sensörü, iki radar ünitesi ve birkaç kamerayla donatılmış. Project Titan otonom araç biriminin gizliliği göz önüne alındığında, Apple’ın burada ne tür bir veri topladığı belli değil. Şimdilik sadece Apple’ın sıfırdan yeni bir otomobil yapma hevesinden vazgeçtiğini ve bunun yerine mevcut araçlarda kullanılacak otonom yazılım geliştirmeye odaklandığını biliyoruz.

Bir Cevap Yazın