Apple, Shazam’ı Satın Aldı


Apple ve Shazam’ın uzun bir geçmişinin olduğunu söylemek mümkün. Apple, bugün satın alma işlemini tamamladığını ve uygulamanın reklamsız sürümünü tüm kullanıcılar için aktif hale getireceğini açıkladı. Apple Music’in Başkan Yardımcısı Oliver Schusser yaptığı açıklamada, uygulamanın her yerde müzikseverler için favori bir uygulama haline geldiğini söyledi.

Shazam, bir şarkıyı dinleyerek o parçanın hangi sanatçıya ait olduğunu bulabilecek teknolojiye sahip bir uygulamadır. Fakat uygulamada herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacağını ayrıca Apple Music‘e entegre edileceğini söylemek mümkün. Fakat Apple bununla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Apple, Shazam ile anlaşmasında ilk fiyatının 400 milyon dolar olduğunu belirtti. App Store açıldığında Shazam‘ın mevcut ilk uygulamalar arasında yer aldığını ve dünya genelinde müzikseverlerin favori uygulaması haline geldiğini söyledi. Schusser, ‘paylaştıkları müzik ve inovasyon sevgisiyle birlikte kullanıcılara yeni müzikler keşfetmenin, dinlemenin ve deneyimlemenin daha iyi yollarını sunmak için heyecanlı olduklarını’ ifade etti.

2017 yılının Eylül ayında, Shazam’ın 2016 yılı boyunca 40,3 milyon Sterlin gelir elde ettiği bildirildi. Bu da 4 milyon Sterlin’lik yasal vergi öncesi zararı oldu. 2016 yılında Shazam yine kara geçememişti fakat bu, 2015’teki 16,6 milyon Sterlin zararından önemli ölçüde azdı.

Fakat Shazam’ın yüz milyonlarca kullanıcısı var iken, uygulamanın bu zamana kadar kâr elde edememesi gözlerden kaçmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link