Apple – Samsung Davası Sonuçlandı. Peki Karar Ne İfade Ediyor ?

httpv://www.youtube.com/watch?v=8JZBLjxPBUU

( 1 milyar $ değerindeki video )

Türkiye gündeminde çok sık adını duymasakta özellikle Amerika ve dünya gündemini uzun süredir meşgul eden başlıklardan biride Apple ve Samsung arasında 1 seneyi aşkın süredir devam eden patent davasıydı. Geçtiğimiz temmuz ayı verilerine göre dünyada satılan tüm akıllı telefonların yarısından fazlasının bu iki şirkete ait olması, dev pazar payları ve sıkı rekabet elbette davanın sıradan bir dava olmasından çok daha fazla şey ifade ediyor. Teknolojik gelişmelerin lokomotifi durumundaki bu 2 firmanın patent davası dün sonuçlandı ve mahkeme Apple’ın haklı olduğuna ve Samsung’un 1 Milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti. Buraya kadar olan kısmı mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur, peki biraz daha detaya inersek dava neyi içeriyordu, Apple Samsung’a karşı ne iddia ediyordu ve bu karar Apple ve Samsung için neyi ifade ediyor ?

Öncelikle davanın içeriğinden başlayalım. Apple’la Samsung arasındaki patent savaşları aslında yalnızca Amerika’da değil birçok ülkede devam eden çok boyutlu bir süreç. Ancak firmaları en çok etkilemesinin beklendiği yer elbette pazar büyüklüğüyle de doğru orantılı olarak Amerika. Apple Samsung aleyhine 15 nisan 2011’de Amerika’da açtığı davada, Samsung’un kendilerinden marka imajını, kullanıcı arayüzünü ve stilini taklit ettiğini iddia etti ve iPhone 3GS ile Galaxy S i9000’un her yönüyle karşılaştırıldığı bir görseli mahkemeye sundu. Kullanıcı arayüzünden paketlemeye hatta uygulamalar için kullanılan görsellere kadar çoğu bileşenin taklit edildiğini savunan Apple, bu şekilde davayı başlatmış oldu.

Apple’ın bu iddiası aslında yersiz de değildi. Yukarıdaki görsele tıkladığınızda daha detaylı olarak görebileceğiniz gibi, Samsung’un iPhone’un piyasaya çıkışından sonra ürün gamında tamamen yeni bir yapılanmaya gittiğini, iPhone tarzı tasarımlara yöneldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kullanıcı arayüzüne ve renk seçimlerine de baktığımızda iPhone 3GS ve Samsung Galaxy S i9000 arasındaki benzerlikleri görebiliriz.

Buraya kadar Apple’ın iddia ettiği şekilde konuyu ele aldık. Konuyu biraz daha detaylı incelediğimizde karşımıza çıkan ilk soru fiziksel özelliklerin hangi sınıra kadar patent ihlaline yol açacağı. Yani Apple’ın iddia ettiği gibi her köşeli ve dokunmatik yüzeye sahip akıllı telefon Apple’dan kopyalanmış olabilir mi ? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre değişen, tartışmalı bir cevap ancak en azından mahkemeye göre Apple haklı ve Samsung patent ihlali yapmış görünüyor. Bu ihlal Samsung’un mahkum olmasını sağlayan yüzlerce patent ihlalinden yalnızca biri ve mahkemenin yalnızca fiziksel özelliklere göre değil birçok ihlali göz önünde bulundurarak bu kararı aldığı bir gerçek.

Gelelim davanın sonuçlarına. Mahkeme Samsung’un Apple’ın birçok patentini ihlal ettiğine karar verdi ve yaklaşık 1 milyar 49 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Ayrıca Apple’ın Samsung’un hiçbir patentini de ihlal etmediğini kararına ekledi. Şu aşamada kararı temyize taşıyacaklarını söyleyen Samsung’un bir sonraki adımı dikkatle bekleniyor.

Kararın maddi boyutunun yanında manevi boyutunun da olduğu bir gerçek. Bu kararla kullanıcıların gözünde kendi tasarımını ve yazılımını geliştirmeyi beceremeyen ve diğer firmalardan bunları kopyalan bir firmaya dönüşen Samsung, görünüşe göre bu yarışta hem maddi anlamda hem manevi anlamda büyük bir yara almışa benziyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

3B Yazıcıyla Yapılmış Evler İlk Kez Birilerine Yuva Olacak

  • Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen evler, sadece yakın geleceğe yönelik bir konsept çalışması niteliğindeydi, ancak bu yıl içerisinde bu durum değişecek gibi görünüyor.
  • Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde, dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evlerini inşa edecekler.
  • İlk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.
  • İlgili Yazı: Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar, son birkaç yıla damgasını vuran teknolojilerin başında geliyor. Son dönemde sürekli olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen otomobillerin ve evlerin haberleri gündeme taşınıyor. Hatta biz de geçtiğimiz dönemde bu tarz haberlere yer verdik. Örneğin üç boyutlu yazıcı ile 8 saatte basılan ev bunlardan biriydi.

Bu zamana kadar üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilen evlerin birçoğu, tanıtım amacıyla yapılmıştı. Yani en azından biz öyle biliyoruz, çünkü bu evlerin yakın gelecekte birilerinin barınma ihtiyacını karşılayacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Başka bir deyişle, üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu evler bir konsept çalışması niteliğindeydi. Şimdi bahsedeceğimiz haber ise üç boyutlu yazıcılar kullanılaran inşa edilen evlerin yakın zamanda hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Quartz’ın paylaştığı habere göre, Hollanda merkezli inşaat şirketi Van Wijnen ve Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gerçek anlamda kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı aracılığıyla yapılmış evlerin inşası için kolları sıvadılar. Bu grubun başlattığı “Project Milestone” isimli proje kapsamında, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde “dünyanın ilk ticari olarak geliştirilmiş, üç boyutlu yazıcıyla basılmış evleri” inşa edilecek. Proje organizatörlerinin belirttiğine göre, ilk evin inşası bu yıl içinde başlayacak ve 2019 yılı itibarıyla, beş konut kiralanmaya hazır olacak.

Projenin internet sitesinde belirtildiğine göre, üç boyutlu yazıcıyla inşa edilecek olan bu evlerin görüntülerinin paylaşıldığı ilk hafta içerisinde, 20 aile bu postmodern kapsüllere ilgi gösterdi. Proje sahipleri, bu projeyle birlikte üç boyutlu beton baskı bilimini ve teknolojisini daha geniş bir kitleye tanıtmayı umut ediyorlar ve üç boyutlu yazıcı aracılığıyla inşa edilmiş evlerin yakın gelecekte yaygın olarak benimseneceğine inanıyorlar.

Evlerin Yapımında Kullanılan Robot Kol

Bu evlerin inşasında kullanılacak olan üç boyutlu yazıcı, aslında hafif krem şanti kıvamındaki betonu şekillendirecek olan büyük bir robot kol. Bu robot kol aracılığıyla çimento, dayanıklı olması için kat kat yapılıyor. Proje geliştiricileri, bu betonun kıvamının ve yazıcı hassasiyetinin, çimentoyu karıştırmayı ve sadece gerektiği kadar çimento kullanmayı mümkün kıldığını ve bunun da onu, klasik inşa metotlarından daha ucuz ve çevre dostu hale getirdiğini ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünya Kupası’nı İş Yerinde Takip Etmeyi Sağlayan Akıllı Kalem

Bildiğiniz gibi bu yıl Dünya Kupası Rusya’da olacak. Maçlar saat dilimi olarak Avrupa’ya göre ileride olacağından pek çok Avrupalının canı maçlar iş saatlerine denk geleceği için sıkkın. Radio.net bu duruma kalemle yaratıcı bir çözüm buldu.

Radio.net’in geliştirdiği kalem aracılığıyla Almanlar saat farkından dolayı kaçıracağı 2018 Dünya Kupası maçlarını iş yerinde de takip edebilecekler. Nasıl olacak bu diye merak ediyorsunuz değil mi?

Kemik iletimi teknolojisine sahip kalemin ucu ısırıldığında, maça ait radyo yayını çene kemiğinden iç kulağa iletiliyor. Kulak kanalının çene ile anatomik bağlantısı, ses programını kullanıcıya özel olarak duyurabilmenizi sağlıyor. Bu sayede kalem toplantılar sırasında bile futbolseverlerin golleri kaçırmamasını sağlıyor. Ayrıca Radio.net mobil uygulamasına Bluetooth ile bağlanarak yayını başka bir teknolojik aletten de seyredebiliyorsunuz.

Toplantılarda bile futbolseverlerin maçları kaçırmaması için kalem Almanya’da Radio.net ile Havas Germany tarafından tasarlandı.

Radio.net’in Genel Müdürü Bernhard Bahners; “Futbol Kalemi” fikrini ilk duyduğumuzda şunu biliyorduk: Bir maçımız var! Şirketimiz her zaman yeni cihazlar ve radyo ve podcast’leri çeşitli şekillerde duyurabilme yolları aramaktadır.” dedi. 

Yaklaşan Dünya Kupası’nın bir parçası olarak, radio.net sınırlı sayıda üretilen “Futbol Kalemleri”nin çekilişine başlayacak. Ayrıca, kampanya Almanya ve Avrupa’da sosyal medya ve afiş reklamları aracılığıyla kapsamlı bir şekilde duyurulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link