Apple – Samsung Davası Sonuçlandı. Peki Karar Ne İfade Ediyor ? 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=8JZBLjxPBUU

( 1 milyar $ değerindeki video )

Türkiye gündeminde çok sık adını duymasakta özellikle Amerika ve dünya gündemini uzun süredir meşgul eden başlıklardan biride Apple ve Samsung arasında 1 seneyi aşkın süredir devam eden patent davasıydı. Geçtiğimiz temmuz ayı verilerine göre dünyada satılan tüm akıllı telefonların yarısından fazlasının bu iki şirkete ait olması, dev pazar payları ve sıkı rekabet elbette davanın sıradan bir dava olmasından çok daha fazla şey ifade ediyor. Teknolojik gelişmelerin lokomotifi durumundaki bu 2 firmanın patent davası dün sonuçlandı ve mahkeme Apple’ın haklı olduğuna ve Samsung’un 1 Milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti. Buraya kadar olan kısmı mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur, peki biraz daha detaya inersek dava neyi içeriyordu, Apple Samsung’a karşı ne iddia ediyordu ve bu karar Apple ve Samsung için neyi ifade ediyor ?

Öncelikle davanın içeriğinden başlayalım. Apple’la Samsung arasındaki patent savaşları aslında yalnızca Amerika’da değil birçok ülkede devam eden çok boyutlu bir süreç. Ancak firmaları en çok etkilemesinin beklendiği yer elbette pazar büyüklüğüyle de doğru orantılı olarak Amerika. Apple Samsung aleyhine 15 nisan 2011’de Amerika’da açtığı davada, Samsung’un kendilerinden marka imajını, kullanıcı arayüzünü ve stilini taklit ettiğini iddia etti ve iPhone 3GS ile Galaxy S i9000’un her yönüyle karşılaştırıldığı bir görseli mahkemeye sundu. Kullanıcı arayüzünden paketlemeye hatta uygulamalar için kullanılan görsellere kadar çoğu bileşenin taklit edildiğini savunan Apple, bu şekilde davayı başlatmış oldu.

Apple’ın bu iddiası aslında yersiz de değildi. Yukarıdaki görsele tıkladığınızda daha detaylı olarak görebileceğiniz gibi, Samsung’un iPhone’un piyasaya çıkışından sonra ürün gamında tamamen yeni bir yapılanmaya gittiğini, iPhone tarzı tasarımlara yöneldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kullanıcı arayüzüne ve renk seçimlerine de baktığımızda iPhone 3GS ve Samsung Galaxy S i9000 arasındaki benzerlikleri görebiliriz.

Buraya kadar Apple’ın iddia ettiği şekilde konuyu ele aldık. Konuyu biraz daha detaylı incelediğimizde karşımıza çıkan ilk soru fiziksel özelliklerin hangi sınıra kadar patent ihlaline yol açacağı. Yani Apple’ın iddia ettiği gibi her köşeli ve dokunmatik yüzeye sahip akıllı telefon Apple’dan kopyalanmış olabilir mi ? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre değişen, tartışmalı bir cevap ancak en azından mahkemeye göre Apple haklı ve Samsung patent ihlali yapmış görünüyor. Bu ihlal Samsung’un mahkum olmasını sağlayan yüzlerce patent ihlalinden yalnızca biri ve mahkemenin yalnızca fiziksel özelliklere göre değil birçok ihlali göz önünde bulundurarak bu kararı aldığı bir gerçek.

Gelelim davanın sonuçlarına. Mahkeme Samsung’un Apple’ın birçok patentini ihlal ettiğine karar verdi ve yaklaşık 1 milyar 49 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Ayrıca Apple’ın Samsung’un hiçbir patentini de ihlal etmediğini kararına ekledi. Şu aşamada kararı temyize taşıyacaklarını söyleyen Samsung’un bir sonraki adımı dikkatle bekleniyor.

Kararın maddi boyutunun yanında manevi boyutunun da olduğu bir gerçek. Bu kararla kullanıcıların gözünde kendi tasarımını ve yazılımını geliştirmeyi beceremeyen ve diğer firmalardan bunları kopyalan bir firmaya dönüşen Samsung, görünüşe göre bu yarışta hem maddi anlamda hem manevi anlamda büyük bir yara almışa benziyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

Teknoloji Yatırımcıları Öngörüyor: Dünya Uçan Arabalara Hazır! 0

Hikayeyi tekerleğin icadından başlayacak kadar geri sararsak bugüne kadar ulaşım araçları konusunda muazzam bir yol kat ettiğimizi göreceğiz. Benzinli, çevre dostu elektrikli araçlar hatta ve hatta sürücüsüz araçları bir köşeye koyun dünyanın uçan arabalara hazır olduğu bile söyleniyor şu günlerde…

Teknoloji hakkında neredeyse tüm bilgilere erişebileceğimiz TechCrunch’ın her yıl farklı şehirlerde düzenlenen girişimciler ve potansiyel yatırımcıları bir araya getiren Disrupt konferansı bu yıl San Francisco’da başladı.  Konferans hız kesmeden devam ederken Disrupt’a damgasını vuran başlıklardan birisi olan dünyanın artık ‘uçan araçlara’ hazır olduğu konusunda sürücüsüz araç otoriteleri ve teknoloji melek yatırımcılarının fikir birliği yapması oldu.

Fikri destekleyenlerin en başında sürücüsüz araç fikrinin babası sayılan ve Google X ile sürücüsüz araç geliştiren deha Sebastian Thrun bulunuyor. Bununla beraber GGV’den Jenny Lee ve Space X yatırımcısı Steve Jurvetson’da fikri destekleyenler arasında. Fikir babaları ulaşımda bu evrimin başlangıcının droneların yaygın bir şekilde kullanılması olduğunu belirtirken yakın bir zamanda uçan arabaların ulaşımda yaygın kullanılacak araçlar olduğunu düşünüyor.

Gelecekte arabaların içine sıkışmış bir biçimde otoyollarda olacağımızı öngörmüyorum’ diyen Thrun, ‘ havada düzgün bir yol içinde uçan bir şeyin içine atlayıp gideceğimizi, Amazon’un sipariş ettiğimiz yemeği havada 5 dakika içinde getirebileceğini öngörüyorum.’ Diyerek adeta hepimizin hayranlıkla izlediği çizgi film Jetgiller’e yakın bir dünya öngörüsünde bulunuyor.

Düşünmesi bile keyifli olsa da hali hazırda uçaklar için bile zor olan hava trafiği uçan araçların faaliyete geçmesi ile tam bir kaosa dönüşebilir.

Yine de ulaşım teknolojisi konusunda önemli yol kat etmiş ülkelerin varlığını da yadsıyamayız. Özellikle Çin, araçları dizeden elektriğe geçirme konusunda işleri sıkı tutuyor 2016’da ülkede sade 1 milyon elektrikli araç varken bugün bu sayı 5 milyona ulaşmış durumda. Böyle giderlerse uçan araçlara geçişte de başat güç olacaklarını söylemek yanlış olmayabilir.

Space X yatırımcısı Jurvetson her ne kadar yaşamadan gerçekliğine inanamayacağımızı söylese de uçan araçların hayatımıza eninde sonunda girişinin de kaçınılmaz olduğunu, hatta belki de beklediğimizden daha da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini ifade ediyor.

Zaten uçabiliyorken trafikte kalmamız için hiçbir neden yok öyle değil mi? Ne dersiniz sizce uçan araç gerçeğine yeteri kadar hazır mıyızdır?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link