httpv://www.youtube.com/watch?v=8JZBLjxPBUU

( 1 milyar $ değerindeki video )

Türkiye gündeminde çok sık adını duymasakta özellikle Amerika ve dünya gündemini uzun süredir meşgul eden başlıklardan biride Apple ve Samsung arasında 1 seneyi aşkın süredir devam eden patent davasıydı. Geçtiğimiz temmuz ayı verilerine göre dünyada satılan tüm akıllı telefonların yarısından fazlasının bu iki şirkete ait olması, dev pazar payları ve sıkı rekabet elbette davanın sıradan bir dava olmasından çok daha fazla şey ifade ediyor. Teknolojik gelişmelerin lokomotifi durumundaki bu 2 firmanın patent davası dün sonuçlandı ve mahkeme Apple’ın haklı olduğuna ve Samsung’un 1 Milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti. Buraya kadar olan kısmı mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur, peki biraz daha detaya inersek dava neyi içeriyordu, Apple Samsung’a karşı ne iddia ediyordu ve bu karar Apple ve Samsung için neyi ifade ediyor ?

Öncelikle davanın içeriğinden başlayalım. Apple’la Samsung arasındaki patent savaşları aslında yalnızca Amerika’da değil birçok ülkede devam eden çok boyutlu bir süreç. Ancak firmaları en çok etkilemesinin beklendiği yer elbette pazar büyüklüğüyle de doğru orantılı olarak Amerika. Apple Samsung aleyhine 15 nisan 2011’de Amerika’da açtığı davada, Samsung’un kendilerinden marka imajını, kullanıcı arayüzünü ve stilini taklit ettiğini iddia etti ve iPhone 3GS ile Galaxy S i9000’un her yönüyle karşılaştırıldığı bir görseli mahkemeye sundu. Kullanıcı arayüzünden paketlemeye hatta uygulamalar için kullanılan görsellere kadar çoğu bileşenin taklit edildiğini savunan Apple, bu şekilde davayı başlatmış oldu.

Apple’ın bu iddiası aslında yersiz de değildi. Yukarıdaki görsele tıkladığınızda daha detaylı olarak görebileceğiniz gibi, Samsung’un iPhone’un piyasaya çıkışından sonra ürün gamında tamamen yeni bir yapılanmaya gittiğini, iPhone tarzı tasarımlara yöneldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kullanıcı arayüzüne ve renk seçimlerine de baktığımızda iPhone 3GS ve Samsung Galaxy S i9000 arasındaki benzerlikleri görebiliriz.

Buraya kadar Apple’ın iddia ettiği şekilde konuyu ele aldık. Konuyu biraz daha detaylı incelediğimizde karşımıza çıkan ilk soru fiziksel özelliklerin hangi sınıra kadar patent ihlaline yol açacağı. Yani Apple’ın iddia ettiği gibi her köşeli ve dokunmatik yüzeye sahip akıllı telefon Apple’dan kopyalanmış olabilir mi ? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre değişen, tartışmalı bir cevap ancak en azından mahkemeye göre Apple haklı ve Samsung patent ihlali yapmış görünüyor. Bu ihlal Samsung’un mahkum olmasını sağlayan yüzlerce patent ihlalinden yalnızca biri ve mahkemenin yalnızca fiziksel özelliklere göre değil birçok ihlali göz önünde bulundurarak bu kararı aldığı bir gerçek.

Gelelim davanın sonuçlarına. Mahkeme Samsung’un Apple’ın birçok patentini ihlal ettiğine karar verdi ve yaklaşık 1 milyar 49 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Ayrıca Apple’ın Samsung’un hiçbir patentini de ihlal etmediğini kararına ekledi. Şu aşamada kararı temyize taşıyacaklarını söyleyen Samsung’un bir sonraki adımı dikkatle bekleniyor.

Kararın maddi boyutunun yanında manevi boyutunun da olduğu bir gerçek. Bu kararla kullanıcıların gözünde kendi tasarımını ve yazılımını geliştirmeyi beceremeyen ve diğer firmalardan bunları kopyalan bir firmaya dönüşen Samsung, görünüşe göre bu yarışta hem maddi anlamda hem manevi anlamda büyük bir yara almışa benziyor.

Bir Cevap Yazın