Apple – Samsung Davası Sonuçlandı. Peki Karar Ne İfade Ediyor ?

httpv://www.youtube.com/watch?v=8JZBLjxPBUU

( 1 milyar $ değerindeki video )

Türkiye gündeminde çok sık adını duymasakta özellikle Amerika ve dünya gündemini uzun süredir meşgul eden başlıklardan biride Apple ve Samsung arasında 1 seneyi aşkın süredir devam eden patent davasıydı. Geçtiğimiz temmuz ayı verilerine göre dünyada satılan tüm akıllı telefonların yarısından fazlasının bu iki şirkete ait olması, dev pazar payları ve sıkı rekabet elbette davanın sıradan bir dava olmasından çok daha fazla şey ifade ediyor. Teknolojik gelişmelerin lokomotifi durumundaki bu 2 firmanın patent davası dün sonuçlandı ve mahkeme Apple’ın haklı olduğuna ve Samsung’un 1 Milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti. Buraya kadar olan kısmı mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur, peki biraz daha detaya inersek dava neyi içeriyordu, Apple Samsung’a karşı ne iddia ediyordu ve bu karar Apple ve Samsung için neyi ifade ediyor ?

Öncelikle davanın içeriğinden başlayalım. Apple’la Samsung arasındaki patent savaşları aslında yalnızca Amerika’da değil birçok ülkede devam eden çok boyutlu bir süreç. Ancak firmaları en çok etkilemesinin beklendiği yer elbette pazar büyüklüğüyle de doğru orantılı olarak Amerika. Apple Samsung aleyhine 15 nisan 2011’de Amerika’da açtığı davada, Samsung’un kendilerinden marka imajını, kullanıcı arayüzünü ve stilini taklit ettiğini iddia etti ve iPhone 3GS ile Galaxy S i9000’un her yönüyle karşılaştırıldığı bir görseli mahkemeye sundu. Kullanıcı arayüzünden paketlemeye hatta uygulamalar için kullanılan görsellere kadar çoğu bileşenin taklit edildiğini savunan Apple, bu şekilde davayı başlatmış oldu.

Apple’ın bu iddiası aslında yersiz de değildi. Yukarıdaki görsele tıkladığınızda daha detaylı olarak görebileceğiniz gibi, Samsung’un iPhone’un piyasaya çıkışından sonra ürün gamında tamamen yeni bir yapılanmaya gittiğini, iPhone tarzı tasarımlara yöneldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kullanıcı arayüzüne ve renk seçimlerine de baktığımızda iPhone 3GS ve Samsung Galaxy S i9000 arasındaki benzerlikleri görebiliriz.

Buraya kadar Apple’ın iddia ettiği şekilde konuyu ele aldık. Konuyu biraz daha detaylı incelediğimizde karşımıza çıkan ilk soru fiziksel özelliklerin hangi sınıra kadar patent ihlaline yol açacağı. Yani Apple’ın iddia ettiği gibi her köşeli ve dokunmatik yüzeye sahip akıllı telefon Apple’dan kopyalanmış olabilir mi ? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye göre değişen, tartışmalı bir cevap ancak en azından mahkemeye göre Apple haklı ve Samsung patent ihlali yapmış görünüyor. Bu ihlal Samsung’un mahkum olmasını sağlayan yüzlerce patent ihlalinden yalnızca biri ve mahkemenin yalnızca fiziksel özelliklere göre değil birçok ihlali göz önünde bulundurarak bu kararı aldığı bir gerçek.

Gelelim davanın sonuçlarına. Mahkeme Samsung’un Apple’ın birçok patentini ihlal ettiğine karar verdi ve yaklaşık 1 milyar 49 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Ayrıca Apple’ın Samsung’un hiçbir patentini de ihlal etmediğini kararına ekledi. Şu aşamada kararı temyize taşıyacaklarını söyleyen Samsung’un bir sonraki adımı dikkatle bekleniyor.

Kararın maddi boyutunun yanında manevi boyutunun da olduğu bir gerçek. Bu kararla kullanıcıların gözünde kendi tasarımını ve yazılımını geliştirmeyi beceremeyen ve diğer firmalardan bunları kopyalan bir firmaya dönüşen Samsung, görünüşe göre bu yarışta hem maddi anlamda hem manevi anlamda büyük bir yara almışa benziyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak?

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday