Apple, Otonom Araç Testlerine Başlıyor

Otomotiv sektöründe son dönemin en popüler konusu hiç şüphesiz otonom araçlar. Tabii önümüzdeki yıllarda otomotiv pazarında önemli bir yer edinecek olan otonom araçlara, otomotiv sektörünün dışında bulunan Google gibi bazı büyük şirketler de ilgi gösteriyor. Son çıkan haberler, Google’ın en büyük rakibi olarak görülen Apple’ın da bu alanda birtakım çalışmalar yaptığını kanıtlıyor.

Aslında son döneme kadar şirketin bir otonom araç üzerinde çalıştığı kesin olarak bilinmiyordu, sadece birtakım söylentiler vardı. Ancak Apple’ın geçtiğimiz yılın sonunda ABD’nin karayollarından sorumlu devlet kurumu olan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne (National Highway Traffic Safety Administration) gönderdiği mektupta “ulaşımın da içinde yer aldığı birçok alanda kullanılacak olan otomatikleştirilmiş sistemlerin potansiyeli konusunda heyecan duyduğunu ve makine öğrenimi ve otomasyon çalışmalarına ciddi derecede yatırım yaptığını” ifade etmesi, şirketin otonom araçlar konusunda birtakım çalışmalar yaptığına dair ilk sinyal olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi (California Department of Vehicles), Kaliforniya yollarında otonom araç testi yapmasına izin verdiği şirketlerin güncel bir listesini yayımladı. Uzun listenin en sonunda ise Apple’ın ismi yer alıyor. İşte bu durum, şirketin gerçekten otonom araç çalışmaları yaptığını kesin olarak gözler önüne seriyor.

Bununla birlikte Apple’ın, gerçekleştireceği otonom araç testleri için doğrudan kendi ürettiği bir aracı değil, kendi geliştirdiği otonom teknolojisiyle donatılmış, herhangi bir otomotiv şirketinin ürettiği bir aracı kullanabileceği de iddia ediliyor. Ancak bu iddianın gerçek olup olmadığını Apple, testlerine başladığı zaman öğrenebileceğiz.

Eğer yeni araç konseptleri ilginizi çekiyorsa, geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız Volkswagen Golf’ün yerini alacak olan otonom ve elektrikli araç Volkswagen ID haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın