Apple, IOS ve MacOS Uygulamalarını Birleştiren Bir Sistem Kurabilir

Her ne kadar IOS işletim sistemiyle çalışan cihazları olan kullanıcılar, bugüne dek Apple’ın getirdiği birçok yenilikten, uygulamadan ve güncellemeden yararlanmışsa da MacOS kullanıcıları için durum aynı ölçüde gelişmedi. Apple şimdi, IOS kullanıcılarının yaşadığı deneyim kalitesini çoklu platformlara taşımak istiyor. Bu bağlamda şirketin, yazılım geliştiricilerin hem IOS hem de MacOS tabanlı olarak çalışacak tek versiyon uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyacağı söyleniyor.

Mevcut durumda uygulama geliştiriciler, aynı uygulamanın IOS ve MacOS için ayrı ayrı versiyonlarını hazırlamak zorunda. Hatta MacOS tabanlı uygulamaların, IOS tabanlı olanlar kadar sık güncellenmedikleri için kararsız çalışmaya daha eğilimli oldukları da biliniyor.

macOS

Apple’ın kuracağı uygulama tasarım sistemi hayata geçerse, uygulama geliştiricilerin her Apple cihazı için bir versiyon hazırlaması yeterli olacak. Bu durum sadece geliştiriciler için değil, çeşitlilik sunması ve hatasız bir uygulama deneyimi sağlaması açısından kullanıcılar için de oldukça iyi bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Apple yetkilileri ise konuyla ilgili olarak önümüzdeki yılın sonbahar aylarını işaret ediyor. “Marzipan” adını alacağı konuşulan birleşik sistemin, yaz aylarında düzenlenecek ve IOS 12 işletim sisteminin de tanıtılması planlanan Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı (Apple Worldwide Developers Conference) etkinliğinde duyurulması bekleniyor.

Söylentiler sistemin hayata geçmesi yönünde olsa da Apple’ın bu planı hâlâ kesinleştirmediği, bu yüzden de sistemin uygulamaya aşamasına geçemeyebileceği de kulislerde konuşuluyor. Bakalım Apple, geliştiricilerin elini rahatlatacak bu yeni sistemi pratiğe dökebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Apple, Muhammad Ali’nin Meşhur Konuşmasını iPhone X Reklamında Kullandı

iPhone ile Çekildi” isimli reklam kampanyalarına devam eden Apple, bu kapsamda son olarak “iPhone X ile Selfie’ler” isimli bir reklam kampanyası yaptı. ABD’li teknoloji devi, yeni reklam kampanyasında efsanevi boksör Muhammad Ali’den ilham aldı.

Apple, iPhone X odaklı yeni reklam filmini Muhammad Ali’nin 1963 yılında çıkarttığı komedi albümünde yer alan “I Am the Greatest” (Ben, En Mükemmelim) isimli konuşmasının üzerine kurdu. Reklam filminde, arkadan Muhammad Ali’nin kendini övdüğü meşhur konuşması akarken ekranda da birtakım kişilerin selfie’leri görülüyor.

Reklam filmindeki aniden göz kırpan fotoğraf vb. hareketli fotoğraflar da iPhone X‘te yer alan modern kamera teknolojisinin derin yönlerini yansıtıyor. Bununla birlikte reklamda gösterilen portre aydınlatmalı selfie’ler, iPhone X’in TrueDepth teknolojisini barındıran ön kamerasıyla çekilmiş olsa da, reklamın sonunda “Ek yazılım kullanılmıştır.” şeklinde bir cümlenin yer aldığını da belirtelim.

Bugüne kadar selfie çekmenin aslında insanın benliğiyle alakalı olduğuna, hatta sürekli olarak selfie çekmenin psikolojik bir soruna işaret edebileceğine dair birçok tartışma başlatıldı. Aslında Apple da bu reklamda Muhammad Ali’nin bu meşhur konuşmasını kullanarak selfie çekmenin, ego ile alakalı olduğuna dikkat çekiyor.

Efsane boksör Muhammad Ali, meşhur “I Am the Greatest” konuşmasının bir bölümünde şunları söylüyor:

“Benim tek hatam, ne kadar mükemmel olduğumu farketmemem. Çünkü ben mükemmelim! Ben en mükemmelim!”

Apple’ın iPhone X için hazırladığı yeni reklam filmi, ilk olarak geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen NFC (National Football Conference) şampiyonluk maçları sırasında yayımlandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Yeni Bir Zaman Birimi İcat Etti

Facebook yeni bir zaman birimi icat etti. Nano saniyeden büyük, mikro saniyeden küçük olan “flick”, saniyenin 705 binde birine tekabül ediyor.

Habertürk’ün haberine göre Facebook mühendisleri tarafından geliştirilen yeni zaman birimi flick, “kare anı” kelimesinin İngilizcesi olan “frame tick”in kısaltması.

Dünyanın en büyük sosyal ağının yeni bir zaman birimine ihtiyaç duymasının sebebi ise bünyesinde faaliyet gösteren Oculus’un sanal gerçeklik çalışmalarında yatıyor.

Filmlerde, oyunlarda ve diğer görsel içeriklerde sanatçıların saliseleri hesaba katmaları gerekir. Örneğin çoğu film saniyede 24 kare hızında (24 FPS) çekilmiştir. Bu da, filmin her bir saniyede ekrana 24 tane kare getirdiği anlamına gelir.

Flick’in mucidi Oculus mühendislerinden Christopher Horvatha göre, saniyede tek bir kare ile çalışılan projelerde FPS sisteminin yetersiz kaldığına dikkat çekiyor. 24 FPS bir videoda her bir kare toplam 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğundadır. Ancak bu sayılar hesaplaması zor ve sürekli kendini tekrarlayan küsüratlarla dolu olduğundan, sanal gerçeklik projelerinde çalışanları bir hayli zorluyor.

Flick ise buna çözüm olarak geliştirildi. Örnek vermek gerekirse, 24 FPS bir filmde her bir karenin uzunluğu 29.400.000 flick olarak hesaplanabiliyor. 60 FPS bir oyunda ise 11.760.000. Flick’lerin karmaşık olmayan değerleri, mühendislere kolaylıkla hesaplama şansı tanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link