Apple, SensoMotoric Instruments isimli Alman bilgisayar görüntüsü şirketini satın aldı. Axios isimli internet sitesinin haberine göre, bu satın alma haberi ilk olarak MacRumors tarafından paylaşıldı ve Apple da herhangi bir şirketi satın aldığında yaptığı tarzda bir açıklama yaparak bu satın alma haberini doğruladı.

1991 yılında, Berlin’in yakınındaki Teltow isimli yerleşim biriminde kurulan SensoMotoric Instruments, yani kısaca SMI, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik başlıkları ve gözlükleri için göz takibi (eye tracking) teknolojisi geliştiriyor. Göz takibi, nöro pazarlama alanında kullanılan önemli ölçüm tekniklerinden biri ve bu nedenle göz takibi teknolojileri pazarlama açısından büyük önem arz ediyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, Apple’ın, SMI’ın sahip olduğu teknolojiyi nasıl bir donanım ya da yazılım geliştirmek için kullanacağına dair şimdilik herhangi bir ipucu yok. Bununla birlikte şirketin bu zamana kadar özellikle artırılmış gerçeklik alanında yaptığı bazı çalışmalar daha önce ortaya çıkmıştı.

Cupertino merkezli dev teknoloji şirketi, bir yandan mobil işletim sistemin iOS’un sıradaki versiyonu olan iOS 11’e özel geliştiriciler için artırılmış gerçeklik araçları geliştirirken bir yandan da son olarak IKEA ile birlikte yaptığı tarzda artırılmış gerçeklik uygulamaları geliştiriyor.  Bunların yanı sıra Apple, yıllık geliştirici konferansı WWDC’nin bu ayın başında gerçekleşen bu yılki ayağında yeni ARKit isimli platformunu duyurdu. ARKit, geliştiricilere iPhone’un kamerasını ve sensörlerini kullanarak derinlik tahmini yapma ve gerçek ortamlara sanal nesneler yerleştirme gibi işlemler gerçekleştiren uygulamalar geliştirme imkanı tanıyor.

Yukarıda nöro pazarlamadan bahsetmişken eğer nöro pazarlamaya ilgi duyuyorsanız ve nöro pazarlamanın inceliklerini öğrenmek istiyorsanız Pazarlamasyon Akademi kapsamında gerçekleştireceğimiz “Tüketici Nöro Bilimi ve Nöro Pazarlamaya Giriş” eğitimine göz atmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın