Önümüzdeki günlerde şirketler, 2013 ikinci çeyrek rakamlarını açıklamaya başlayacaklar. Özellikle Samsung’un S4 ile güçlendirdiği Galaxy serisinin performansı ve diğer Android üreticilerinin piyasaya çıkardığı güçlü Android modellerinin piyasada neleri değiştirdiğini görmek adına açıklanacak rakamlar oldukça önemli.  Bu sebeple Apple & Samsung rekabetinin yanında, ikinci çeyrekte dikkatler HTC, Sony gibi üreticilerin üst segment modellerinin pazardaki paylarında da olacak.

Samsung, ilk çeyrek rakamlarında Android pastasının gelirlerinin neredeyse tamamını domine etmiş durumdaydı. Neil Mawston‘ın araştırmalarına göre, Samsung 2013 ilk çeyreğinde yarattığı 5.1 milyar dolar gelir ile Android piyasasındaki gelirin %95’ini elinde bulunduruyor. Diğer Android üreticileri ise ilk çeyrekte 200 milyon doların altında gelirlere sahipler. Samsung’un Android piyasasının sadece %41’ine sahip olmasına rağmen, gelirlerde %95’lik bir paya sahip olması Android üreticileri ve Google adına oldukça düşündürücü.

0516_comp_samsungandroid_inline1

Google’ın Android işletim sistemini üreticiler ile paylaştığı zaman, şirketler arasında bu denli farklılıklar mevcut değildi. Herkes Google’ın kontrolünde, kendi donanımlarını Android sistemi ile uyumlu bir şekilde entegre ederek piyasada Apple’a karşı bir duruş oluşturmaya çalışıyorlardı.

Bu rakamlar ek olarak karşımıza şöyle bir gerçeği de çıkarıyor. Samsung şu anda Android sayesinde, Google’ın Android’den kazandığından çok daha fazla para kazanmakta. Ve bunu her geçen gün artırmakta da oldukça yetenekliler. Bu durumun Google’ın gelecekte Android işletim sistemi için bazı önlemler almasına neden olabileceği konuşuluyor. Hatta burada Motorola hamlesinin iyi okunması gerektiği önemle vurgulanıyor.

Paranın yanı sıra, Samsung’un Android pazarındaki bu gücü, ileride Android ekosisteminin geleceğinin farklı şekilde ilerlemesine neden olabilir. İlk olarak akla gelen, Samsung’un Google’dan çok daha farklı güncellemeler veya özelleştirilmiş Android sistemleri istemesi. Samsung, Google’a kazandırdıklarının karşılığında bu tarz bir özel statü isteyebilir. Çünkü Android’in dünyada yayılmasına katkıları diğer tüm üreticilerin hepsinden çok daha fazla. Fakat bu Google’ın Android’i ilk paylaştığı zaman,yaratmak istediği ekosistemin temel prensiplerine oldukça ters bir görüntü çiziyor.

Herkes Apple ve Samsung arasındaki rekabete odaklanmış olsa da, perde arkasında Google’da bulunuyor. Apple’a karşı genel olarak Android işletim sistemli cihazlar çok daha büyük bir ekosistem  yaratmış durumdalar. Gelir anlamında hala Apple önde olsa da gelecek dönemde, yayılmanın etkisiyle Android’in üstünlüğü orada da görülecektir. Android’in bu denli büyümesinin ana sebebi, Samsung’un üstlendiği lokomotif görevdir. Ve Samsung’un giderek artan gücü, önümüzdeki günlerde beklenmedik gelişmelere neden olabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın