Android’de Samsung ve Google Gerilimi Yaşanabilir 0

Önümüzdeki günlerde şirketler, 2013 ikinci çeyrek rakamlarını açıklamaya başlayacaklar. Özellikle Samsung’un S4 ile güçlendirdiği Galaxy serisinin performansı ve diğer Android üreticilerinin piyasaya çıkardığı güçlü Android modellerinin piyasada neleri değiştirdiğini görmek adına açıklanacak rakamlar oldukça önemli.  Bu sebeple Apple & Samsung rekabetinin yanında, ikinci çeyrekte dikkatler HTC, Sony gibi üreticilerin üst segment modellerinin pazardaki paylarında da olacak.

Samsung, ilk çeyrek rakamlarında Android pastasının gelirlerinin neredeyse tamamını domine etmiş durumdaydı. Neil Mawston‘ın araştırmalarına göre, Samsung 2013 ilk çeyreğinde yarattığı 5.1 milyar dolar gelir ile Android piyasasındaki gelirin %95’ini elinde bulunduruyor. Diğer Android üreticileri ise ilk çeyrekte 200 milyon doların altında gelirlere sahipler. Samsung’un Android piyasasının sadece %41’ine sahip olmasına rağmen, gelirlerde %95’lik bir paya sahip olması Android üreticileri ve Google adına oldukça düşündürücü.

0516_comp_samsungandroid_inline1

Google’ın Android işletim sistemini üreticiler ile paylaştığı zaman, şirketler arasında bu denli farklılıklar mevcut değildi. Herkes Google’ın kontrolünde, kendi donanımlarını Android sistemi ile uyumlu bir şekilde entegre ederek piyasada Apple’a karşı bir duruş oluşturmaya çalışıyorlardı.

Bu rakamlar ek olarak karşımıza şöyle bir gerçeği de çıkarıyor. Samsung şu anda Android sayesinde, Google’ın Android’den kazandığından çok daha fazla para kazanmakta. Ve bunu her geçen gün artırmakta da oldukça yetenekliler. Bu durumun Google’ın gelecekte Android işletim sistemi için bazı önlemler almasına neden olabileceği konuşuluyor. Hatta burada Motorola hamlesinin iyi okunması gerektiği önemle vurgulanıyor.

Paranın yanı sıra, Samsung’un Android pazarındaki bu gücü, ileride Android ekosisteminin geleceğinin farklı şekilde ilerlemesine neden olabilir. İlk olarak akla gelen, Samsung’un Google’dan çok daha farklı güncellemeler veya özelleştirilmiş Android sistemleri istemesi. Samsung, Google’a kazandırdıklarının karşılığında bu tarz bir özel statü isteyebilir. Çünkü Android’in dünyada yayılmasına katkıları diğer tüm üreticilerin hepsinden çok daha fazla. Fakat bu Google’ın Android’i ilk paylaştığı zaman,yaratmak istediği ekosistemin temel prensiplerine oldukça ters bir görüntü çiziyor.

Herkes Apple ve Samsung arasındaki rekabete odaklanmış olsa da, perde arkasında Google’da bulunuyor. Apple’a karşı genel olarak Android işletim sistemli cihazlar çok daha büyük bir ekosistem  yaratmış durumdalar. Gelir anlamında hala Apple önde olsa da gelecek dönemde, yayılmanın etkisiyle Android’in üstünlüğü orada da görülecektir. Android’in bu denli büyümesinin ana sebebi, Samsung’un üstlendiği lokomotif görevdir. Ve Samsung’un giderek artan gücü, önümüzdeki günlerde beklenmedik gelişmelere neden olabilir.

 

 

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Porsche Elektrikle Çalışan İlk Aracını 2019’da Satışa Sunacak 0

Porsche, 2015 Frankfurt Motor Show’da büyük ilgi uyandıran, tamamen elektrikli dört kapılı spor araba konseptini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Porsche’nin başkanı Oliver Blume, arabayla ilgili birçok önemli detayı açıkladı. Satışların 2019 yılının sonuna doğru başlaması planlanıyor. Araçta yanmalı içten motor olmayacak. 2017 Frankfurt Motor Show’da konuşan Blume, projenin planlandığı gibi gittiğini ve yakın zamanda prototiplerin halka açık şekilde test edileceğini söyledi. Porsche Mission E, tamamen elektrikli olan ilk Porsche aracı olma özelliğini taşıyacak. Mission E’nin üretiminin, Porsche’nin Stuttgart-Zuffenhausen tesisinde binden fazla yeni iş olanağı sağlaması bekleniyor. Mission E konsepti, biraz basık bir Panamera‘ya benzeyen dört kapılı bir spor araba. Aracın kapıları dışarı doğru açılabiliyor. Porsche, aracın Nurburgring yarış pistini sadece sekiz dakikada geçebileceğini iddia ediyor.

15 dakikada yüzde 80 şarj

Porsche, Mission E’nin 3,5 saniyeden kısa bir sürede,100 km/s hıza ulaşabileceğini iddia ediyor. Azami hızı ise en az 250 km/s olacak. Şarj konusuna gelecek olursak; Porsche hızlı şarj sağlayan bir teknoloji sayesinde aracın 15 dakika içinde yüzde 80 şarj edilebileceğini söylüyor. Blume, bu 15 dakikada yüzde 80 şarj olayının 2019’daki satış esnasında sunulacağını belirtti. Blume, “Araç yüzde 80’lik şarj ile yaklaşık 400 km’lik yol kat edebilecek. Bataryanın tamamı doluyken ise 500 km yol alınabilecek. 2019’da satışa sunulacak Mission E iki yıl önce Frankfurt’ta gördüğümüz modele epeyce benzeyecek.” diye ekledi.

 Kaynak: Dünya Halleri

iPhone 8 ve iPhone X IKEA Masa Lambalarıyla Şarj Edilebilecek 0

Apple’ın kablosuz şarj özelliğini destekleyecek ilk telefonları olan iPhone 8 ve iPhone X birçok markaya da müşterilerine hitap etmek için yeni kanallar açmalarında yardımcı oldu. Bu konuda ilk adımı geçtiğimiz günlerde Starbucks atarak müşterilerine mağazalarında kablosuz şarj imkanı sunacağını duyurmuştu.

Starbucks’tan sonra IKEA’da müşterilerine kablosuz şarj ile ilgili çalışmalarına başladı. IKEA’nın en sevilen ürünlerinden biri olan masa lambası RIGGAD artık iPhone kullanıcılarına da kablosuz şarj desteği verebilecek.

IKEA 2015 yılından beri kablosuz şarj desteği verse de bu özelliği kullanmak için müşteriler ekstra materyaller satın almaya ihtiyaç duyuyordu. Yeni iPhone modelleri bu ihtiyacı tamamen ortadan kaldırarak direkt olarak telefonlarını RIGGAD ile şarj etme imkanına kavuşacak.

IKEA Creative Hub’ın Kreatif Direktörü Morten Kjær yaptığı açıklamada ”IKEA kablosuz şarj sistemlerinde oldukça ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştiriyor, bu çalışmalarımızın artık Apple ile uyumlu olmasından dolayı heyecan duyuyoruz” dedi.

IKEA’nın iPhone 8 ve iPhone X’i kablosuz olarak şarj edebilen çok yönlü masa lambasını IKEA’nın uluslarası mağazalarından 69.99$’a satın alabilirsiniz.

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link