Google tarafından mobil cihazlar için geliştirilen işletim sistemi olarak Android, bu alanda başarıyı oldukça elinde tutabilir durumda. Nisan 2009’ da piyasaya sürülen 1.5 sürümünden bu yana bir hayli spesifik bir hal almayı başaran Android, Google I/O konferansı ardından çıkan iddialara göre  yeni sürümü olan 4.3 Jelly Bean’ ı piyasaya sürme hazırlığında.

android-4.3-in-wild

Bugün Android kullanıcı sayısı 750 milyonu geçmiş durumda. Bu denli geniş bir kullanım ve kullanıcı alanına sahipseniz, bunun doğal sonucu elbette bazı problemleri beraberinde getirmek olacaktır. Fakat Android için bu başlangıç, içinde bulunduğumuz dönem içerisinde bir hayli farklılaştı. Nitekim yeni aplikasyonlarla birlikte sorunların azalacağı ya da sona ereceği konusunda beklentileri olan kullanıcı, özellikle eklenti ve beklentilerinin yanında karşılaştığı sorulardan oldukça rahatsız.

Otomatik ekran parlaklığında oluşan sorunlar, Bluetooth’ ta yaşanan aksaklıklar, cihazlarda rastgele yaşanan yeniden başlatmalar, şarj sorunsalı gibi daha birçok problem şu sıralar Android kullanıcıları için artarak devam etmekte. Ayrıca uygulama izinlerindeki alakasızlık ve zorunluluk yönü ise kullanıcıda güven algısını fısıltı halinde etkilemeye devam ediyor.

and

Her ne kadar uygulama izinleri konsunda,  kullanıcıya düzeltileceği yönünde sinyaller iletildiyse de, genel problemlerin çözümüyle alakalı olarak kayda değer giderilmeler hızla gerçekleştirilmiyor. Bu da piyasayı elinde tutabilme olgusunun sonsuza kadar marka elinde tutulamayacağı yargısının temelini oluşturabilir. Özellikle pazardaki diğer ve en önemli etken olan iOS, son dönemde taze kan olarak piyasaya sürülen Ubuntu gibi sistemler göz önüne alındığında, Google’ ın sorun çözümleme konusunda kullanıcı problemlerinden hareketle daha geçerli bir konumlandırma sürdürmesi gerekliliğini gözler önüne seriyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın