Amazon’un Ceo’su Jeff Bezos, Ay’a Paket Gönderiyor 0

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Ay’a paket göndermeyi istediğini açıkladı. Bezos, Dünya’dan Ay’a bir nakliye rotası belirlemek ve Ay’daki kolonileşme sürecini hızlandırmak istediğini söylüyor.

Bildiğiniz üzere SpaceX‘in kurucusu Elon Musk, Ay’da koloni kurma fikrini ortaya atmıştı ve bu konu hala tartışılıyor. Washington Post tarafından ulaşılan ve yayınlanan gizli belgede yer alan, bu fikre sıcak bakan ve hatta destekleyecek çalışmalarda bulunmak isteyen isimlerden birisi de Jeff Bezos. Belgede, Bezos’un NASA’yı zorladığı, bu sayede Ay’daki koloniye malzeme tedarik edebileceğini ve Amazon’un, Dünya’dan Ay’a gidilmesi konusunda önemli bir aşama kaydedebileceğini düşündüğü yer alırken; 10.000 kg kapasiteli bir “Blue Moon” uzay aracından da bahsettiği iddia ediliyor.

Belgede yer alan diğer önemli noktalar arasında ise Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin’in, Ay’a sadece insan göndermekle kalmayıp oraya yerleşecek insanların ihtiyaç duyacağı malzemelerin ve donanımın tedarikini sağlamak istediği ve Ay’ın güney kutbu üzerindeki Shackleton Krateri yakınlarında bulunan kullanıma uygun boş araziyi bir üs haline getirmek için hak talebinde bulunduğu yer alıyor. Belgeye göre, Blue Origin’e ait New Shepard roketinin yılda beş defa başarılı bir şekilde fırlatılmasına izin veren bir teknoloji olması nedeniyle Ay’a Dünya’dan malzeme tedariki şirket için oldukça kolay olacak.

Rapor, NASA ve Trump’ın Ay’a nakliye projeleri için Blue Origin ile görüşme halinde olduklarını söylüyor. Bu ortaklıklar sayesinde, Mars lehine olan projeler için de yeniden bir hareketlenme olacağı düşünülüyor. Ay’a gidip gelmek, taşıma sisteminin daha kolay bir hâle getirilmesi ve Ay’a yerleşmek adına ilk adımı atmak hedefler arasında yer alıyor.

NASA, gelecek yıla kadar Space Launch Sistemi’ni en hızlı nasıl tamamlayabileceğini araştırmaya başladığını duyurmuştu ve Elon Musk ise gelecek yıl Ay’a iki turist göndereceğini açıklamıştı; tüm bunlar Bezos’un planını destekler nitelikte görünüyor. Ancak, özel bir şirketin Ay’ın yüzeyinden bir alan talep etmesi, Uluslararası Anlaşmalar için hala tartışılan noktalardan biri ve bu talebe izin verilip verilmeyeceğini eminim siz de merakla bekliyorsunuzdur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Amazon, Türkiye’ye Girdiğinde Ne Olacak? [Video] 0

Hatırlasanız, Amazon Türkiye pazarına giriş konusunda ilk resmi adımı attığını ve Türkiye’de Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited Şirketi unvanlı bir şirket kurduğunu sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta Amazon ve Amazon’un Türkiye’ye girmesi hakkında keyifli bir sohbet ettik.

Eğer bu gibi videolar ve video haberler ilginizi çekiyorsa, yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link