Amazon’dan YouTube’a Rakip Olacak Video Platformu: AmazonTube

Video paylaşım platformu YouTube, özellikle son yıllarda internet aleminin çok önemli bir parçası konumunda ve henüz ona rakip olabilecek bir platform ortaya çıkmadı. Bu da YouTube’un kendi alanında bir tekel olmasına neden oldu ve bu nedenle platform, doğru bir şekilde gelişemedi. Son olarak gelinen noktada ise ne içerik üreticileri YouTube’un mevcut durumundan memnun, ne de reklam veren şirketler. Bu durumun değişmesi için de YouTube’a rakip olabilecek sağlam bir video paylaşım platformunun ortaya çıkması gerek ve son gelen haberlere göre bu, kısa bir süre içinde gerçekleşebilir.

The Verge’ün yaptığı habere göre son olarak Audi ve Porsche ile ortaklık anlaşması imzalayan e-ticaret devi Amazon, geçtiğimiz hafta içerisinde AmazonTube ticari markasının kullanım hakkını almak için başvuru yaptı. AmazonTube’un tam olarak ne olduğu konusunda net bir bilgi yok. Ancak şirketin ticari marka başvurusunda yer alan tanımlamada, “kablosuz ağlar aracılığıyla, kamu yararına yönelik çeşitli konular üzerine indirilemeyen ve önceden kaydedilmiş işitsel, görsel ve görsel-işitsel çalışmalar sağlama” şeklinde bir ifade yer alıyor ve bu ifade, baya baya YouTube benzeri bir video paylaşım platformunu işaret ediyor.

TechCrunch’ın paylaştığı bilgiye göre Amazon, aynı zamanda OpenTube ticari markası için de bir başvuru gerçekleştirmiş. Bununla birlikte bu, Amazon’un kendi ücretsiz video platformu üzerinde çalıştığıyla ilgili ilk söylenti değil. Bu yılın başlarında, online perakende devinin, Prime Video servisinin bir freemium versiyonunu kullanıma sunmayı planladığına dair haberler çıkmıştı. Ancak Amazon, bu haberlerin çıkmasından sonra bir açıklama yaparak böyle bir planları olmadığını ifade etmişti.

Aslında bütün bu olaylar, Google‘ın durup dururken Amazon’un Echo Show isimli cihazı için YouTube desteğini çekmesiyle başladı. Bundan yaklaşık olarak iki ay sonra YouTube, Amazon Echo Show cihazlarında yenilenmiş bir kullanıcı arayüzüyle tekrar kullanıma sunuldu. Ancak birkaç hafta sonra Google, tekrardan Amazon Echo Show cihazlarından YouTube desteğini çekti. Google, bunun sebebi olaraksa Amazon’un, Chromecast, Google Home ve Nest cihazları gibi Google ürünlerini satmayı reddetmesini ve Google Cast için Prime Video desteğinin olmamasını gösterdi.

Bu olayların ardından Google, işleri daha da kızıştıracak bir şekilde Amazon’un Fire TV yayın cihazlarında bulunan YouTube uygulamasına, servisin 1 Ocak tarihinden itibaren kullanılamayacağını belirten uyarılar ekledi. O tarihten sonra Amazon, Chromecast satışlarına kaldığı yerden devam etti ve iki şirket, Fire TV üzerinde YouTube kullanımını devam ettirme konusunda olumlu görüşmeler yapmayı sürdürüyorlar. Ancak Amazon’un bu hamlesiyle birlikte, iki şirket arasında yeniden soğuk rüzgarlar esmeye başlayabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link