Amazon, Alexa’yı Reklam Mecrası Olarak Kullanmak İstiyor

Amazon‘un Kasım 2014’te kullanıma sunduğu akıllı kişisel asistanı Amazon Alexa‘ya o tarihten beri sürekli yeni yetenekler ekleniyor. Geçtiğimiz yıl Alexa üzerinden sipariş verme özelliğini kullanıma sunan Amazon, kişisel asistana son olarak eklediği özellikle birlikte Alexa kullanıcılarının basit bir ifadeyi telaffuz ederek Domino’s Pizza’dan sipariş vermelerine imkan tanıyor.

PSFK’nın yaptığı habere göre akıllı kişisel asistanına sürekli olarak yeni özellikler ekleyen Amazon, Alexa’yı reklam tarafında da geliştirmeyi amaçlıyor. E-ticaret şirketi, Alexa üzerinden sunulan reklamlar aracılığıyla kullanıcılarla etkileşime girmek için platformunda yer alan üçüncü taraf şirketleri teşvik ediyor. Amazon konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, müşterileri için mümkün olan en iyi deneyimi sağlarken yetenekleri paraya çevirmek amacıyla geliştiriciler için yeni yollar keşfetmeye ve müşteriler için güzel bir deneyim sağlamaya odaklandıklarını ifade etti.

Uzun lafın kısası, önümüzdeki yıl Amazon Alexa markaların reklamlar aracılığıyla kullanıcılara ulaşması için yeni ve inovatif yollar bulması konusunda öncülük edecek gibi görünüyor. Şirketler bir şekilde Amazon Alexa’nın kullanıcı tabanıyla etkileşime girmeyi başarırlarsa kolay bir şekilde bu rekabette öne geçmeyi başarabilirler. Bununla birlikte Amazon, cihazı daha yararlı bir hale getirmek için Alexa’ya yeni fonksiyonlar eklemeye devam ediyor ve bu yeni fonksiyonlar da şirketlerin kullanıcılara ulaşmak için kullandığı taktiklerin belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Kişisel asistanlar söz konusu olduğu olduğunda, ilk olarak akla Amazon ve Google geliyor. Amazon Alexa ve Google Assistant bu alanda öne çıkıyor. İki dev şirket, satışa sundukları akıllı hoparlörler aracılığıyla bu kişisel asistanların evlerde aktif bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Amazon cephesinde bu Amazon Echo ve Amazon Echo Dot ile, Google cephesinde ise Google Home ile sağlanıyor. Bu arada Google Home ile alışveriş yapabilme imkanının ise bu yılın başında kullanıcılara sunulduğu hatırlatalım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link