Alışveriş Deneyimine Seviye Atlatan Çevreci Teknolojilerle Dolu Akıllı Cadde 0

Küresel ısınma, hava kirliliği, hızla ve çarpık yapılaşan kentler derken aslında çevremiz her geçen gün biraz daha yok oluyor. Bundan kurtularak sürdürülebilir bir dünyayı yeniden kurmanın yolu, alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmekten ve günlük hayatımızı yenilenebilir enerjinin kullanıldığı akıllı şehir çözümleriyle yeniden tasarlamaktan geçiyor.

Londra’daki bir alışveriş caddesinde yaşanan değişimde de bu noktadan hareket edilmiş. Akıllı şehir teknolojilerinin kentlerdeki alışveriş sürecine ve günlük yaşama en güzel yansımalarından biri olan örnek caddede attığınız adımlardan elektrik üretiliyor, bu enerji kuş sesi oluşturmadan hava temizleme filtrelerini çalıştırmaya kadar caddenin farklı özelliklerini harekete geçiriyor.

Atılan her adım, kinetik enerjiyi elektriğe dönüştüren taşlar yoluyla geri kazanılıyor.

Alışveriş deneyimini hem çevresel açıdan hem de müşteriler yönünden oldukça iyileştiren bu eğlenceli sistem, Londra’daki Oxford Circus caddesinin çıkışındaki Bird Street’te kurulmuş. Yolda yürüyenlerin her adımda ürettikleri kinetik enerjiyi toplayacak şekilde tasarlanmış üçgen Pavegen taşları, altındaki elektromanyetik jeneratörler sayesinde bu enerjiyi elektriğe dönüştürüyor.

Bu elektrik enerjisi ise kuş sesleri çıkaran sokak hoparlörlerine, sokağın aydınlatmasına ve havadaki zararlı partikülleri %90, nitrojendioksiti ise %95 oranında azaltarak kirli şehir havasını temizleyen Airlabs filtrelerine iletiliyor. Ayrıca duvarlarda kullanılan %100 doğal ve kimyasal katkı taşımayan Airlite boyası, hafif aktif moleküller taşıyan formülüyle hava kirliliğini zararsız düzeye düşürüyor. Öyle ki, bu boyayla boyanmış bir metrekarelik alana dokunmanız, aynı ölçekte bir orman arazisine dokunmanıza eş değer etki yaratıyor.

Bird Street, Londra’da, Oxford Circus’ın çıkışında bulunuyor.

Caddenin geçirdiği bu çevreci dönüşümün en çok dikkat çeken ve geleceğe dair umut verici yönü; caddeler, dekoratif nesneler ve banklar gibi basit, kolay uygulanabilir ve insanların günlük yaşamda doğrudan ilişki kurduğu noktalarda hayat bulması olarak öne çıkıyor. Şehir hayatına, akıllı şehir anlayışıyla yeni bir bakış açısı getiren bu deneyimlerin en büyük artıları ise mevcut altyapıyla bütünleşebilmesi ve çevresel çözümler sunmaları.

Gezegenimizde insan kaynaklı oluşan zararların onarımı adına, günlük hayattaki alışkanlıklarımızı değiştirmenin yanında, inovasyon kavramı ve bireysel sorumluluk bilincini birleştiren bu tip projeler, bilim insanlarının uzun zamandır uyardığı geri dönülemez çevresel zararlar noktasına gelmeden önce hâlâ alabileceğimiz önlemler olduğunu da gösteriyor.

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link