Akıllı Saatler Bir Pazarlama Zamanlaması Faciası Olabilir mi?

Akıllı saatleri ilk duyduğumda aklıma Nokia gelmişti. Acaba dedim, Nokia’nın düştüğü duruma Swatch da düşer mi? Eminim benim gibi birçok kişi bu şekilde düşündü ancak durum bir hayli farklı.  Akıllı saat satışları, tahmin edilenden çok daha kötü gidiyor ve yaygınlaşma seviyesi oldukça aşağıda.

eMarketer isimli araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaya göre akıllı saat pazarı 2018 yılında sadece %11.9 oranında büyüyecek. İşin ilginç tarafı ise, 2019 yılında bu büyümenin tek haneli olması bekleniyor. Peki ama neden?

Bill Gates ilk Tablet ile 2000 Yılında Poz Verirken

Aslında birçok nedeni vardır elbette ama bence pazarın buna hazır olmaması en büyük neden. Microsoft ilk tableti 2002 yılında çıkardığında tüm dünya bu ürünün devrimsel olduğunu düşündü. Ancak sonuçlar Microsoft’un istediği gibi değildi. İnsanlar bu tablet ile ne yapacaklarını anlayamadılar. İnternete bile zar zor girilen bir dönemden söz ediyorum; tablet cidden lükstü.

Tam 10 yıl sonra Steve doğru zamanda, doğru ürünü eline alıp siyah kazağı ve kot pantolonu ile dünyanın karşısına çıktı. iPad, sanki 10 yıl önce Microsoft, tableti icat etmemiş gibi, devrimsel bir ürün olarak tanıtıldı. Başarlı oldu.

Steve, iPad 2’yi tanıtıyor

Akıllı saatler de tıpkı tabletler gibi. Henüz altyapısı (bağlı yaşam – IoT) tam oturmamış bir dünyaya geldiler ve bir türlü istenilen düzeyde penetrasyona ulaşamadılar. Örneğin 2015 yılında yapılan tahminlere göre akıllı saatlerin 2017 itibarı ile ABD’deki büyüme oranı %60 olacaktı. Ancak şu anda bu oran sadece %27.

Yine aynı şekilde, bu yıl 63,7 milyon ABDli’nin akıllı saat kullanacağı tahmin ediliyordu. Ancak bu rakam sadece 39.5 milyonda kaldı. Bu da ABD’deki toplam nüfusun sadece %15,8’i demek. Üstelik yeni araştırmalar, 2020 yılına kadar bu rakamın sadece %20,2 artacağını söylüyor.

Hazır penetrasyon rakamlarından söz etmişken, jenerasyonlara göre kullanım oranlarına da değinelim. eMarketer’ın verilerine göre genç kullanıcılar, en çok akıllı saat kullanan kitle. 18-34 yaş arası gençlerin %30’unda akıllı saat bulunuyor. En düşük kullanım oranları ise +65 yaş grubunda. (%4.6)

Son olarak bu pazarı domine eden şirketlerden de bahsedelim. Apple, 2016 yılının son çeyreğinde yeni bir satış rekoruna daha imza attı. Dünya çapında son çeyrekte satılan yaklaşık olarak 9 milyon akıllı saatin 6 milyonu Apple Watch’tı. Bu 6 milyonluk satış rakamı, aynı zamanda bir önceki yılın son çeyreğindeki satış rakamından %12 daha fazla.

Global akıllı saat pazarında Apple’ın ardından %17 oranındaki pazar payıyla Fitbit geliyor ve onu %15’lik pazar payıyla Samsung takip ediyor. Geri kalan %19’luk dilimi ise diğer akıllı saat üreticileri kendi aralarında paylaşıyor. Ayrıca Çinli elektronik üreticisi Xiaomi de geçtiğimiz yılın son çeyreğin toplamda 5,5 milyon Mi Band satarak kendi adına bir çeyrek rekoruna imza attı.

Önümüzdeki dönemlerde akıllı saatler ile ilgili son rakamları paylaşacağız. Takipte kalın!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link