Airbus, Otomobil ve Drone Karışımı Bir Araç Üretiyor 0

Son dönemde fütüristik konsept araçları sıklıkla görüyoruz. Ancak Airbus’ın duyurduğu yeni araç, bugüne kadar gördüklerimizden çok farklı ve oldukça ilginç. Şirketin Pop.Up adındaki yeni aracı, otomobil ve drone’un bir karışımı. Bugüne kadar üzerinde drone barındıran araç konseptlerini görmüştük, ancak burada araç aynı zamanda yolcu taşıyabilen bir drone. Airbus, şimdiye kadar gördüklerimizden çok daha yenilikçi bir araç ortaya çıkarmış.

Pop.Up, birden çok ulaşım şekillerinden kullanılabilen küçük, akıllı ve araba boyutunda bir yolcu kapsülü barındırıyor. Karbon fiberden üretilen bu kapsül; 2,6 metre uzunluğa, 1,5 metre genişliğe ve 1,4 metre yükseliğe sahip. Airbus’ın yeni aracı Pop.Up’ta fütüristik bir araçta olması gereken neredeyse her şey bulunuyor. Karada ve havada gidebilme, dikey iniş ve kalkış, sıfır emisyonlu elektrikli motorlar, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik…

Konsept araç Pop.Up’ın tanıtımı için hazırlanan ve yukarıda paylaşmış olduğumuz videoda bir kadının Pop.Up adlı aracı evine çağırdığını ve bir yapay zeka tarafından yönetilen aracın kendi kendine kadının evinin önüne geldiğini görüyoruz. Daha önceden kadın tarafından belirlenen rotaya doğru hareketlenen araç, belli bir yere kadar geldikten sonra yolun devamını havadan gitmek için dev bir drone yolcu kapsülüne kenetleniyor ve yolcuyu varış noktasına kadar götürüyor. Bununla birlikte videoda, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak aracın ön camına yansıtılan görüntüler de yer alıyor.

Airbus, bu aracın tasarımı için İtalyan tasarım firması Italdesign ile iş birliği yaptı. Italdesign, orijinal Volkswagen Golf’ü tasarlayan ve BMW için düzinelerce konsept araç tasarımı yapan bir firma. Ayrıca Alfa Romeo ve başka birçok otomotiv firması için de araç tasarımları yapıyorlar.

Airbus’ın bütün bu konsept araçları, teorik olarak bir yapay zeka tarafından yönetiliyor ve Airbus, bu yapay zekanın trafik sıkışıklığının önüne geçerek kusursuz bir seyahat deneyimi sağlayacağını söylüyor. Ancak  Airbus, bu projesinin ne aşamada olduğuyla ya da ne zaman hayata geçeceğiyle ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Böyle bir projenin hayata geçmesi için uzun yıllar üzerinde çalışılması ve sistemin ciddi testlerden geçmesi gerekiyor. Tam anlamıyla otonom özelliğe sahip olan araçların bile önümüzdeki birkaç sene daha yollara çıkmayacağını düşünürsek, Airbus’ın bu konsept araçlarının yakın gelecekte hayata geçmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıca bu tarz konsept araçlar ilginizi çekiyorsa, geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Volkswagen ID ve IDEO haberlerine göz atabilirsiniz.

Bu arada önümüzdeki meetup’ta geleceği konuşacağız. Kayıt olmak isteyenler için erken kayıt indirimimiz devam ediyor. Hemen aşağıdaki formumuzdan kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

 

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

‘Nike By You’ Lab: Tasarlayın, 90 Dakikada Ayağınıza Giyin 0

Alışverişte zor karar verenlerden misiniz? Birçok seçenek arasında hala kendinize uygun bir çift ayakkabıyı bulamadınız mı? Neden mağaza gezerken saatlerce uğraşasınız ki? Spor denilince akla gelen ilk markalardan olan Nike, size kendi ayakkabılarınızı tasarlama imkanı veriyor.

Ee bunu birçok marka artık  kendi websitesi üzerinden sağlıyor diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak Nike, tasarım laboratuvarı “Nike by You” ile kendinize özel tasarladığınız ayakkabıyı 90 dakika içinde ayağınıza giyme imkanı sağlıyor.

Geleceğin alışveriş deneyimi, alışverişte kişiselleştirme gibi kavramlar hayatımızda sıklıkla var olmaya başlamışken gelin size geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak nasıl oluyormuş gösterelim.

New York’un Soho semtinde bulunan tasarım laboratuvarı, gelecekte tasarım ayakkabımeselesinin nasıl kökten değişime uğrayacağının işaretini bugünden veriyor.

Marka tarafından Nike Maker’s Experience ismi verilen bu olay, geleneksel ayakkabı üretimine dijital tasarım dokunuşu katmak olarak açıklanıyor.

Nike tarafından, Maker’s Experience için özel üretilen Nike Presto X ayakkabı üzerine bir kısmı Nike tarafından sağlanan ya da o anda karar verdiğiniz tasarımlar, sizin tercihleriniz doğrultusunda ayakkabı üzerine desen olarak işleniyor. Öyle ki hangi desenin nerede durabileceğine siz karar veriyorsunuz.

Değişimi gerçek zamanlı yakalayan Nike By You teknolojisi, müşterilere ayakkabının ayakta nasıl duracağını da gösteriyor. Tüm süreçler tamamlandığında ayakkabının üretimi bir saatten daha az bir sürede bitiriliyor.

Kendi sporcuları ile yaşadıkları tasarım deneyimini müşterileri ile de yaşamak isteyen Nike, kendi hikayelerini anlatan ayakkabıları seven sporcuların yaşadığı bu hissi, müşterilerine de yaşatmak istemiş. Bu nedenle bir çok farklı hikayeyi ayakkabılarında anlatmak için bu etkinliği planlamışlar.

Sizce de geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak bu değil mi?

 

 

Bu ‘Akıllı’ Oyuncak Araba Size Programlama ve Robot Teknolojisini Öğretecek! 0

Uzaktan kumandalı arabalar, kendi tren yolu içinde hareket eden oyuncak tren ve helikopterler yerlerini dronelar ve VR gözlükler gibi yeni nesil oyuncaklara bırakmış olsa da efsane şekil değiştirerek geri dönüyor!  SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit programlama ve robot teknolojisinin temellerini ‘kendin yap’ usulü bir oyuncak araba ile öğretiyor.

Bir şeyi öğrenmek için onu deneyimlemenin en iyi yol olduğuna inananaları bir hayli heyecanlandıracak bu kendin yap oyuncak araba, size programlama ve robot teknolojisinin temellerini bir çırpıda öğretmeyi hedefliyor.

PiCar-S,  genelde açık kaynaklı elektronik ürünler üretmesiyle bilinen SunFounder adlı teknoloji şirketi tarafından tasarlanan Raspberry Pi platformunu kullanarak çalışıyor. Kişilerin bilgisayar ile olan etkileşimini temel seviyeye indirerek kolaylaştırmayı amaçlayan bu yeni nesil oyuncak, sadece açık kaynak robot öğretimini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda meraklı çocuklara da parçaları birleştirmek ve yaratıcılık konusunda da heyecan verici bir deneyim sunuyor.

Arabayı hareket ettirebilmek için, öncelikle içerisinde bulunan Python kodunu kullanmanız gerekiyor. Kodlamayı doğru yapmayı başardığınızda aracın içindeki ışık takibi, yol takibi ve engellerden kaçınmayı sağlayan 3 sensörü de sesli komut ile çalıştırabiliyorsunuz. Yani hareket ettirdiğiniz oyuncak araba ona çizilen yolu izleyerek, önündeki engelleri sensör yardımıyla mesafesini hesaplayarak çarpmadan ve  tutulan ışığı takip ederek ilerleyebiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde kumandalı arabaları heyecanla karşılayan nesle ve onların çocuklarına sesli komut ile hareket edebilen bir oyuncak araba yardımıyla programlama ve robot teknolojisini öğreten SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit’in satış fiyatı 140 $ civarında.

Merak edenler için detaylı bilgi burada.

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link