Airbnb’nin Her Yıl 1 Milyar Konuk Hedefine Ulaşmak İçin Yapacağı 6 Yenilik

Geçtiğimiz temmuz ayında paylaştığımız bir yazıda, Airbnb’nin konaklama endüstrisini nasıl tehdit ettiğinden sizlere bahsetmiştik. Özellikle butik oteller, Airbnb ile rekabet edebilmek adına bir süredir yeni yollar deniyorlar. Ancak görünen o ki, ilerleyen dönemde bu Airbnb tehdidi çok daha ciddi bir hal alacak.

Airbnb’nin son olarak yaptığı basın duyurusunda, şirketin kurucu ortağı, CEO’su ve topluluk yöneticisi Brian Chesky, topluluklarını destekleyerek ve genişleterek 10 yıl içinde daha ileri gitmek istediklerini ve her yıl bir milyardan fazla insanın Airbnb’den faydalanmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Airbnb, şu anda genel olarak alternatif bir konaklama seçeneği olarak görülüyor. Ancak Airbnb, bu algıyı değiştirmek için önemli hamleler yapmaya başlıyor ve şirket, bu kapsamda izleyeceği yol haritasını da paylaştı. Design Taxi’nin paylaştığı habere göre, Airbnb’nin belirlediği yol haritası kapsamında yapacağı 6 önemli değişiklik şu şekilde:

4 Yeni Temel Mülk Türü

Airbnb, dört yeni mülk kategorisi açacak: tatil evi, eşsiz, B&B ve butik. Marka, kullanıcılarını “paylaşımlı alan”, “özel oda” ve “bütün ev”i kapsayan üç temel mülk tipiyle kısıtlamak yerine onlara daha detaylı seçenekler sunmaya karar verdi. Bu yeni mülk kategorileri önümüzdeki yaz kullanıma sunulacak.

Gezginlerin Özel Durumlara Göre Ev Seçebildikleri Koleksiyonlar

Airbnb kullanıma sunacağı iki kapsamlı kategoriyle birlikte, seyahat türlerine göre konaklamalar için insanların artan isteklerini karşılamayı hedefliyor. Bu iki yeni kategori, “Aile İçin Airbnb” ve “İş İçin Airbnb”. Bu kategoriler; sosyal kalmalar, düğünler, balayları, grup inzivaları ve akşam yemeği partileri için catering hizmeti sağlayan “Koleksiyonlar”ı denetler.

Airbnb Plus: Kalite Açısından Kişisel Olarak Onaylanmış Evler

Bu ayrıcalıklı hizmet; mükemmellik, konfor ve iç huzuru arayan turistlere hitap ediyor. Airbnb, ilk olarak 13 farklı şehirde yer alan toplamda 2000 evde bu hizmetini sunacak. Airbnb Plus evleri; temizlik, konfor ve tasarımı da kapsayan 100+ puanlık bir kontrol listesi baz alınarak kişisel olarak denetlenecek ve onaylanacak.

Beyond by Airbnb: Özel Olarak Tasarlanmış Seyahatler

Airbnb, “Beyond by Airbnb” hizmeti ile birlikte konforlu bir konaklama sağlamaktan fazlasını yapacak. Şirket, ev iyi evlerinin ve kişiye özel seyahat deneyimlerinin de dahil olduğu sipariş usulü seyahatler sunmayı planlıyor.

Superhost Sadakat Programına Eklenen Yeni Avantajlar

Airbnb, Superhost isimli sadakat programına arttırılmış sergilenme, özel URL’ler ve akıllı ev ürünlerinde özel avantajlar gibi ev sahiplerinin faydalanabileceği yeni özellikler ekliyor.

Superguest Sadakat Programı

Airbnb, ev sahipleri için olan superhost sadakat programına ek olarak, konuklarına özel superguest isimli bir sadakat programı da başlatıyor. Airbnb’nin en seçkin konuklarına bütün yolculuklarında çeşitli avantajlar sağlayacak olan bu yeni programını bu yıl içerisinde kullanıma sunacak. Bu yaz, bu sadakat programı ile ilgili olarak 10.000 konuğun dahil olacağı bir deneme yapılacak. 2018 yılının sonunda ise program genel olarak kullanıma sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

SpaceX’in Çalışanlarına Sunduğu 5 Harika İmkan

Elon Musk‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu havacılık ve uzay şirketi SpaceX, birçok kişinin çalışmak isteyeceği bir şirket. Üstelik son derece önemli projeler yürüten şirkette, çalışanlar zaman zaman uzun mesailer yapmak zorunda kalabiliyorlar. Ancak bu, böyle bir şirkette çalışmak isteyen kişiler için göz ardı edilebilecek bir dezavantaj. Bununla birlikte böylesine önemli bir şirkette çalışmanın birçok avantajı da vardır herhalde, değil mi?

Josh Boehm isimli eski bir SpaceX çalışanı, şirketin çalışanlarına ne gibi imkanlar sunduğunu geçtiğimiz haftalarda Quora isimli soru-cevap sitesinde paylaştı. Josh Boehm’in belirttiği imkanlardan bazıları cidden dudak uçuklatıcı cinsten. Şimdi bu imkanlara sırasıyla göz atalım.

  • Bu ne kadar bir avantaj olarak sayılır, bilmiyoruz. Ancak Elon Musk, SpaceX çalışanlarına zaman zaman teşvik edici e-postalar gönderiyor ve onlar için konuşma yapıyor.

Elon Musk

  • SpaceX’te sürekli olarak bir masaj terapisti bulunuyor. Bu sayede çalışanlar uzun ve stresli mesailerin ardından masaj yaptırarak rahatlayabiliyorlar.

  • Jose Boehm’in belirttiğine göre, SpaceX çalışanları, sık sık ünlü şahsiyetlerle tanışma fırsatı yakalıyorlar. Boehm bununla ilgili olarak, “Jennifer Aniston’ı karşımdaki masada Elon ile öğle yemeği yerken gördüm, tuvalette Joseph Gordon-Levitt’e rastladım ve Will Smith ve Morgan Freeman gibi bazı isimler, ben çalışırken fabrikaya geldiler.” şeklinde bir açıklama yaptı.

  • Aktör George Takei ve Jeremy Edberg gibi tanınmış kişiler çalışanlarla özel görüşmeler yapıyorlar.

  • SpaceX, çalışanlarını “Gravity” ve “The Martian” gibi uzay temalı filmlerin gösterimlerine götürüyor.

Bütün bu avantajlar cezbedici görününüyor, ancak SpaceX gibi bir şirkette işe girmek pek de kolay değil. Geçtiğimiz ay sizlerle paylaştığımız “SpaceX’in Stajyer Adaylarına Sorduğu 16 Mülakat Sorusu” başlıklı yazıya göz atarak şirketteki mülakat aşamasının ne kadar zorlu olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Robotlar Perakende ve Turizm Sektörüne Saldırıyor

Online giriş denemelerinin yüzde 43’ü, küresel çapta kötü amaçlar için kullanılan botlar tarafından yapılıyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, içerik dağıtım ağı Akamai’in raporuna dikkat çekiyor. Buna göre, kimlik bilgilerinin bot yazılımlar yani otomatik araçlar yoluyla ele geçirilmesi yöntemi gitgide yaygınlaşıyor.

Bot, hackerler tarafından kötü amaçlı eylem gerçekleştirmek üzere hazırlanan yazılım olarak tanımlanabilir. Bot programıyla pek çok bilgisayar enfekte edilebilir ve böylece oluşan Botnet ile otomatize şekilde saldırılar gerçekleştirilebilir.

Otomatik hırsızlar

Bilgi güvenliği kuruluşu ESET’in paylaştığı Akamai raporuna göre, özellikle parola veya kişisel bilgileri ele geçirmeye yönelik, kullanıcıların online hesaplarını hedef alan çok fazla giriş denemesi gerçekleşiyor. Hem de otomatik çalışmak üzere düzenlenmiş bot yazılımları aracılığıyla. Akamai tarafından hazırlanan rapora göre, çevrimiçi giriş denemelerinin yüzde 43’ü, küresel çapta kötü amaçlar için kullanılan botlar tarafından yapılıyor ve kimlik bilgilerini bu şekilde otomatik araçlar yoluyla ele geçirme yöntemi de gitgide yaygınlaşıyor.

Saldırılar en çok perakende sitelerine yapılıyor

Kasım 2017’deki veriler doğrultusunda, içerik sağlayıcılar tarafından elde edilen bulgulara göre 8.3 milyar giriş denemesinin 3.6 milyarı aynı ay içerisindeki “parola tahmin veya internetten toplanan kişisel bilgilerin kullanılması yöntemleriyle” gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Rakamlara bakıldığında 2.8 milyar ile en çok perakende web sitelerine giriş talebinde bulunulduğu görülüyor. Akamai’nin 2017 Dördüncü Çeyrek İnternet / Güvenlik Raporu’na göre, bu giriş denemelerinin yüzde 36’sının hesapları ele geçirmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

Turizm sektörü de önemli hedef

Konaklama sektörü de birçok üst düzey kötü amaçlı botla mücadele etmek zorunda kaldı. Havayolu şirketlerinin, otellerin ve çevrimiçi seyahat acentelerinin web sitelerinde gerçekleştirilen yaklaşık 1 milyar giriş denemesinden şaşırtıcı bir şekilde yüzde 82’sinin kötü amaçlı olduğu ifade edildi.

Ayrıca dolaşımdaki kötü amaçlı botların, yüksek teknoloji sektöründeki web sitelerinde yapılan 1.4 milyar giriş denemesinden yüzde 57’sini de gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

Botlar sadece kötü mü?

İnsanlar adına internette dolaşan botlar, hem meşru hem de kötü amaçlı otomatik görevleri yerine getirebilirler. İstatistikler, botlar tarafından yönlendirilen internet trafiğinin, bunlara yardımcı nitelikteki zararlı botların birleşimiyle insan trafiğini aştığını gösteriyor. Akamai’nin kıdemli güvenlik uzmanı Martin McKeay, “Artan otomasyon ve veri madenciliği, web sitelerini ve internet servislerini etkilemek amacıyla yüksek derecede bot trafiğine neden oldu. Bu trafiğin büyük bir kısmı internet tabanlı sektörler için faydalı olsa da, siber suçlular kötü amaçlar için bu güçlü bot trafiğini kulllanmanın yollarını arıyorlar” şeklinde konuştu.

Otomatik kimlik bilgisi doldurma

’Kimlik bilgisi doldurma‘ olarak bilinen otomatik bir teknikle suçlular, başka hesaplara (çoğunlukla daha değerli hesaplara) girmek için bir hesaba ait erişim bilgilerini çalıyor ya da sızdırıyorlar. Bu yöntemin başarılı olmasının altında yatan esas nedenin internet kullanıcılarının aynı erişim bilgilerini birden çok hesapta kullanması olduğu ifade edildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link