Forbes Dergisi tarafından 11’ncisi düzenlenen America’s Fastest Growing Tech Companies (ABD’nin En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri) listesinde bu yıl birinci sırada geçen yıl olduğu gibi Linkedin yer aldı. İkincilik Facebook’un olurken üçüncülük koltuğunda ise Apple yer aldı.

Araştırmada 2100’den fazla halka açık şirket incelenirken, piyasa değeri en az 500 milyon dolar ve minimum geliri 150 milyon dolar olan şirketler seçildi. Listede yer alan şirketlerin geçmiş üç mali yıl ve son 12 ay içinde en az %10 satış büyüme oranı ve önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde de  %10’nun üzerinde bir gelir büyümesine sahip olması gerekiyor.

Listenin zirvesinde Linkedin yer alıyor. Linkedin’i bir sosyal ağdan daha çok kurumsal bir yazılım şirket olarak tanımlayabiliriz.  Linkedin halka arz olduğu 2011 yılından bu yana hız kesmeden büyümesini sürdürdü. Reklam, abonelikler ve işe alım araçları sayesinde Linkedin’in gelirleri son on 12 ay içinde %80’lere kadar çıktı.

1 milyardan fazla kullanıcısı ve 5 milyar dolardan fazla geliri ile dünya’nın en büyük sosyal ağlarından biri Facebook. Bu denli güçlü bir şirketin satış büyüme rakamlarının %36’larda kalması düşündürücü. Yatırımcılar Mark Zuckerberg’den mobil reklamcılık için daha yaratıcı fikirler bekliyor.

Akıllı telefon ve tablet piyasasının en güçlü oyuncularından biri olan Apple’ın hisseleri geçtiğimiz Eylül’den bu yana bir düşüş trendinde ve şu sıralar 440 dolar civarında seyrediyor. Durum böyle olunca Apple’ın geçtiğimiz 12 ay boyunca ki satış büyüme rakamları %20’lerde kalmış durumda. Önümüzdeki dönemlerde Apple’ın nesil iPhone tanıtması birlikte şirketin gelir ve büyüme potansiyelini nasıl etkileyecek hep beraber göreceğiz.

Aşağıdaki listede ABD’nin En Hızlı Büyüyen 25 Teknoloji Şirketini görebilirsiniz.

t

Bir Cevap Yazın