İsrailli teknoloji girişimi StoreDot, ilk olarak 2015 yılında elektrikli otomobil bataryaları hakkındaki planlarından bahsetmişti. Şirket, geçtiğimiz günlerde çok kısa bir sürede şarj olabilen yeni bataryaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

StoreDot’un yaptığı açıklamaya göre poşet bataryaların içerisinde yer alan FlashBattery teknolojisi, geleneksel lityum-iyon pillere göre ciddi miktarda bir gelişim sağlamak için katmanlı bir yapıda nanomateryaller ve özel organik bileşikler kullanıyor. Ve bu teknoloji, eşi benzeri görülmemiş bir şarj hızı sağlıyor.

Birden çok batarya hücresi, modüllere monte ediliyor ve bir batarya paketi, toplamda 40 modülden oluşuyor. Sonuç olarak StoreDot, bu batarya paketiyle sadece 5 dakikada yaklaşık 480 kilometre yol gidebilecek kadar enerjinin depolanabildiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, İsrail’de hükümetin desteğiyle elektrikli araçları şarj edebilen bir yol teknolojisi ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Bununla ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın