2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri 0

Kreatif ajans We Are Social, her yıl yayınladığı internet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ile ilgili en yeni dijital trendlerin yer aldığı yıllık raporunun 2017 versiyonunu yayınladı. Raporu Hootsuite ile birlikte oluşturan ajans, dijital dünyadaki son trendlerin ve istatistiklerin yer aldığı 106 sayfalık rapor için 238 ülkeden veri topladı.

Öncelikle, dünya nüfusunun yarısının internet erişimi olduğu için 2017’nin internet kullanımı açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtelim. Bu da tüm dünyadaki internet kullanıcılarının sayısının bir önceki yıla göre %10 arttığı anlamına geliyor. Sosyal medya kullanıcılarının sayısının da bir önceki yıla göre %37 artarak 2 milyar 789 milyon kişiye ulaştığını ve 2 milyar 549 milyon sosya medya kullanıcısının mobil cihazlarından da sosyal medyaya erişim sağladığını görüyoruz.

Ülkelerdeki internet erişimi oranlarına baktığımızda ise, %99 oranla Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. İnternet erişiminin en az olduğu ülke ise yasaklarıyla meşhur Kuzey Kore. Kuzey Kore’deki insanların sadece %0,1’i internet erişimine sahip, ki bu oran da 16.000 kişiye tekabül ediyor.

Mobilin öneminin her geçen gün daha da arttığı zaten aşikar bir durumken bu raporda bunu gözler önüne seriyor. Rapora göre, tüm dünyadaki internet trafiğinin %55’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Burada %50’lik pay akıllı telefonlara aitken %5’lik kısımı ise tabletler oluşturuyor. Akıllı telefonlardan internete erişim oranının bir önceki yıla göre %30 artmış olması dikkat çekiyor. Geriye kalan %45’lik oranın neredeyse tamamını bilgisayarlar meydana getiriyor. Bilgisayarlardan internete erişim oranında ise bir önceki yıla göre %20’lik düşüş göze çarpıyor.

İnternet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ilgili en yeni dijital trendlerle ilgili birçok verinin ve istatistiğin yer aldığı 106 sayfalık raporun tamamını aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor! 0

En çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, geçtiğimiz ay kullanıcılarının dört gözle beklediği ‘mesaj silme’ özelliğini duyurmuştu. Bugünlerde ise WhatsApp yeni özellikler ile güncellenmeye ve kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. İşte Whatsapp’a gelen güncellemelerin detayları.

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları ve metinle emoji arama özelliklerini getiriyor. Bilindiği gibi toplantı, buluşma vb. gibi olaylarda WhatsApp grup üzerinden mesajlaşılabilse de sesli görüşme gerçekleştiremiyorduk. WhatsApp geliştirme ekibi de bu durumun farkına varmış olacak ki uygulama üzerinde çalışmalara başlamış. Son derece kullanışlı ve profesyonel açıdan işe yarayacak bir özelliğin yakın zamanda kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Dinamik saat çıkartmaları da ekleniyor

Instagram Story çıkartmalarında bulunan dinamik saat çıkartmaları şimdi de WhatsApp’a geliyor. Whatsapp üzerinden durum olarak ya da bir arkadaşınızla konuşurken gönderdiğiniz fotoğrafa çıkartma olarak ekleyebiliyorsunuz.

Emojileri yazarak bulabileceksiniz

Günümüzde emojilerin kullanımında ciddi oranda bir artış bulunuyor. Bu kullanım çokluğundan dolayı da her gün yeni bir emoji hayatımıza dahil oluyor. Bir süre sonra haliyle aradığımız emojiyi bulmakta zorluk çekiyoruz. İşte WhatsApp ekibi yine kullanıcılarını düşünmüş olacak ki isim yazarak emoji bulma özelliğini geliştiriyorlar. Bu sayede bir emojiyi aramak yerine metin kısmına ‘:’ işaretini koyarak ismini yazmanız yeterli olacak.

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link