Kreatif ajans We Are Social, her yıl yayınladığı internet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ile ilgili en yeni dijital trendlerin yer aldığı yıllık raporunun 2017 versiyonunu yayınladı. Raporu Hootsuite ile birlikte oluşturan ajans, dijital dünyadaki son trendlerin ve istatistiklerin yer aldığı 106 sayfalık rapor için 238 ülkeden veri topladı.

Öncelikle, dünya nüfusunun yarısının internet erişimi olduğu için 2017’nin internet kullanımı açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtelim. Bu da tüm dünyadaki internet kullanıcılarının sayısının bir önceki yıla göre %10 arttığı anlamına geliyor. Sosyal medya kullanıcılarının sayısının da bir önceki yıla göre %37 artarak 2 milyar 789 milyon kişiye ulaştığını ve 2 milyar 549 milyon sosya medya kullanıcısının mobil cihazlarından da sosyal medyaya erişim sağladığını görüyoruz.

Ülkelerdeki internet erişimi oranlarına baktığımızda ise, %99 oranla Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. İnternet erişiminin en az olduğu ülke ise yasaklarıyla meşhur Kuzey Kore. Kuzey Kore’deki insanların sadece %0,1’i internet erişimine sahip, ki bu oran da 16.000 kişiye tekabül ediyor.

Mobilin öneminin her geçen gün daha da arttığı zaten aşikar bir durumken bu raporda bunu gözler önüne seriyor. Rapora göre, tüm dünyadaki internet trafiğinin %55’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Burada %50’lik pay akıllı telefonlara aitken %5’lik kısımı ise tabletler oluşturuyor. Akıllı telefonlardan internete erişim oranının bir önceki yıla göre %30 artmış olması dikkat çekiyor. Geriye kalan %45’lik oranın neredeyse tamamını bilgisayarlar meydana getiriyor. Bilgisayarlardan internete erişim oranında ise bir önceki yıla göre %20’lik düşüş göze çarpıyor.

İnternet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ilgili en yeni dijital trendlerle ilgili birçok verinin ve istatistiğin yer aldığı 106 sayfalık raporun tamamını aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın