2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri

Kreatif ajans We Are Social, her yıl yayınladığı internet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ile ilgili en yeni dijital trendlerin yer aldığı yıllık raporunun 2017 versiyonunu yayınladı. Raporu Hootsuite ile birlikte oluşturan ajans, dijital dünyadaki son trendlerin ve istatistiklerin yer aldığı 106 sayfalık rapor için 238 ülkeden veri topladı.

Öncelikle, dünya nüfusunun yarısının internet erişimi olduğu için 2017’nin internet kullanımı açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtelim. Bu da tüm dünyadaki internet kullanıcılarının sayısının bir önceki yıla göre %10 arttığı anlamına geliyor. Sosyal medya kullanıcılarının sayısının da bir önceki yıla göre %37 artarak 2 milyar 789 milyon kişiye ulaştığını ve 2 milyar 549 milyon sosya medya kullanıcısının mobil cihazlarından da sosyal medyaya erişim sağladığını görüyoruz.

Ülkelerdeki internet erişimi oranlarına baktığımızda ise, %99 oranla Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. İnternet erişiminin en az olduğu ülke ise yasaklarıyla meşhur Kuzey Kore. Kuzey Kore’deki insanların sadece %0,1’i internet erişimine sahip, ki bu oran da 16.000 kişiye tekabül ediyor.

Mobilin öneminin her geçen gün daha da arttığı zaten aşikar bir durumken bu raporda bunu gözler önüne seriyor. Rapora göre, tüm dünyadaki internet trafiğinin %55’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Burada %50’lik pay akıllı telefonlara aitken %5’lik kısımı ise tabletler oluşturuyor. Akıllı telefonlardan internete erişim oranının bir önceki yıla göre %30 artmış olması dikkat çekiyor. Geriye kalan %45’lik oranın neredeyse tamamını bilgisayarlar meydana getiriyor. Bilgisayarlardan internete erişim oranında ise bir önceki yıla göre %20’lik düşüş göze çarpıyor.

İnternet, mobil ve sosyal medya kullanımıyla ilgili en yeni dijital trendlerle ilgili birçok verinin ve istatistiğin yer aldığı 106 sayfalık raporun tamamını aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Özet Görüntülerin Hazırlanmasında Yapay Zeka Kullanılacak

BBC Türkçe’nin haberine göre; dünyanın en eski tenis turnuvası olan Wimbledon’da bu yıl özet görüntülerin hazırlanmasında yapay zeka teknolojisi kullanılacak.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde tenisçilerin maç sırasında verdikleri tepkilere bakılacak.

Özet görüntüler hazırlanırken bu tepkilerin yanı sıra seyircilerin anlık reaksiyonlarından da faydalanılacak.Bakılacak diğer veriler ise oyuncuların hareketleri ve maçların istatistikleri olacak.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın dijital ortağı IBM, yapay zeka teknolojisi ile en iyi videoları kurgulamayı hedefliyor.

Böylelikle yapay zekanın kurgunun emek gerektiren kısmını kısaca halledeceği, profesyonellere işin yaratıcı kısmının kalacağı belirtiliyor.

Bu süreçte kullanılacak olan IBM Watson adlı bilgisayar, büyük veri setlerini anlamak için bilişsel teknolojiden yararlanıyor.

Wimbledon Tenis Turnuvası bu yıl 2-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çin Robotik Güvercin Görünümüyle Vatandaşlarını Gözetliyor

  • Çin’de insanlar güvercin şeklinde robotlar ile hükümet tarafından gözetleniyor. 
  • Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan dron kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor.
  • İlgili yazı; Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Çin’in vatandaşları üzerindeki garip uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Black Mirror dizisindeki “Sosyal Skor” uygulamasını Çin’in hayata geçirdiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

Bu kez de Çin Hükümeti’nin oldukça gerçekçi gözüken kuş şeklinde drone’lar aracılığıyla vatandaşları gözetlediği belirtildi. Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan drone kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor. Sabit kanatlı veya rotor kanatlı insansız hava araçlarının aksine casus kuşlar gerçek kuşların kanat çırpma hareketlerini taklit ediyor ve böylece gerçek olmadıklarını vatandaşların anlaması güçleşiyor.

Vatandaşları gözetlemek için kullanılan bu programa “Güvercin” adı veriliyor ve program Kuzeybatı Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xian’daki Northwestern Polytechnical University’de profesör olan Song Bifeng tarafından yönetiliyor. Bifeng’in daha önceki projeleri arasına Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağı da bulunuyordu.

Casus kuşlarda yaygın olarak kullanılan diğer drone’lardan farklı teknolojiler bulunuyor. Her bir drone üzerinde kamera ve sensörler dışında bir GPS anteni, uçuş kontrol birimi ve uydu ile doğrudan iletişime geçmek için gerekli donanımlar bulunuyor. Kod ismi “Dove” olan bu projede yer alan başka bir yatırımcı olan Yang Wenqing, projenin ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir alanda kullanılabileceğini belirtti. Özellikle ordu ve sivil savunma için önemli bir teknoloji geliştirdiklerini düşünüyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hükümet’in bu uygulamasını baskıcı mı yoksa yerinde mi buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link