Deloitte’a göre evet. 

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Hakan Göl, 2012’de Türkiye’de akıllı telefonların perakende satışlarına 1.7 milyar liralık etkisi olduğunu açıkladı. 2017’de perakende sektöründe büyümenin 800 milyar TL’ye çıkmasını öngördüklerini belirten Göl, akıllı telefonların perakendede satışa etkisinin ise yüzde 17’ye yükselmesini beklediklerini söyledi. Deloitte Türkiye ve Birleşik Markalar Derneği tarafından hazırlanan raporun sonuçlarını paylaşan Göl, yeni dönemde tüketici tercihlerinin değişiklikler göstereceğini ve markaların da önlemlerini buna göre alması gerektiğini söyledi.

Rakam bize çok yüksek gelse de akıllı cihaz penetrasyonunun henüz %15’lerde olması, bu durumun gerçekleşebileceğinin önemli bir göstergesi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Gartner, ilk kez tüm dünyada akıllı telefon satış rakamının normal telefon satış rakamını geçtiğini duyurdu. Gartner’ın raporu, 2013 yılı içinde toplamda 1.8 milyar adet cep telefonu satışının yapıldığını ve bunun 968 milyon tanesinin akıllı telefon olduğunu gösteriyor.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Hakan Göl’ün açıklamalarına dönecek olursak, dikkat çeken 2 ana başlık şu şekilde;

  • 300 MİLYON TL’LİK PAZAR 

Türkiye’de e-perakendenin son yıllarda büyük gelişim göstererek, yılda yüzde 40’ın üzerinde büyüdüğünü belirten Göl, akıllı telefon kullanımıyla 2012’de mobil perakende pazarının yaklaşık 300 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti.

  • %22’Sİ KULLANIYOR

Akıllı telefonların son yıllarda tüketicilerin hayatını dramatik bir şekilde değiştirmeye başladığına işaret eden Hakan Göl, Türkiye nüfusunun yüzde 15’inin akıllı telefon kullandığını ve bu tüketicilerin yüzde 22’sinin de telefonlarını alışveriş öncesinde veya sırasında destek amaçlı kullandığını vurguladı. Bu etkinin daha da artması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın