2017’de Akıllı Telefonların Toplam Perakendedeki Oranı %17 mi Olacak? 0

Deloitte’a göre evet. 

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Hakan Göl, 2012’de Türkiye’de akıllı telefonların perakende satışlarına 1.7 milyar liralık etkisi olduğunu açıkladı. 2017’de perakende sektöründe büyümenin 800 milyar TL’ye çıkmasını öngördüklerini belirten Göl, akıllı telefonların perakendede satışa etkisinin ise yüzde 17’ye yükselmesini beklediklerini söyledi. Deloitte Türkiye ve Birleşik Markalar Derneği tarafından hazırlanan raporun sonuçlarını paylaşan Göl, yeni dönemde tüketici tercihlerinin değişiklikler göstereceğini ve markaların da önlemlerini buna göre alması gerektiğini söyledi.

Rakam bize çok yüksek gelse de akıllı cihaz penetrasyonunun henüz %15’lerde olması, bu durumun gerçekleşebileceğinin önemli bir göstergesi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Gartner, ilk kez tüm dünyada akıllı telefon satış rakamının normal telefon satış rakamını geçtiğini duyurdu. Gartner’ın raporu, 2013 yılı içinde toplamda 1.8 milyar adet cep telefonu satışının yapıldığını ve bunun 968 milyon tanesinin akıllı telefon olduğunu gösteriyor.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Hakan Göl’ün açıklamalarına dönecek olursak, dikkat çeken 2 ana başlık şu şekilde;

  • 300 MİLYON TL’LİK PAZAR 

Türkiye’de e-perakendenin son yıllarda büyük gelişim göstererek, yılda yüzde 40’ın üzerinde büyüdüğünü belirten Göl, akıllı telefon kullanımıyla 2012’de mobil perakende pazarının yaklaşık 300 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti.

  • %22’Sİ KULLANIYOR

Akıllı telefonların son yıllarda tüketicilerin hayatını dramatik bir şekilde değiştirmeye başladığına işaret eden Hakan Göl, Türkiye nüfusunun yüzde 15’inin akıllı telefon kullandığını ve bu tüketicilerin yüzde 22’sinin de telefonlarını alışveriş öncesinde veya sırasında destek amaçlı kullandığını vurguladı. Bu etkinin daha da artması bekleniyor.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Bu ‘Akıllı’ Oyuncak Araba Size Programlama ve Robot Teknolojisini Öğretecek! 0

Uzaktan kumandalı arabalar, kendi tren yolu içinde hareket eden oyuncak tren ve helikopterler yerlerini dronelar ve VR gözlükler gibi yeni nesil oyuncaklara bırakmış olsa da efsane şekil değiştirerek geri dönüyor!  SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit programlama ve robot teknolojisinin temellerini ‘kendin yap’ usulü bir oyuncak araba ile öğretiyor.

Bir şeyi öğrenmek için onu deneyimlemenin en iyi yol olduğuna inananaları bir hayli heyecanlandıracak bu kendin yap oyuncak araba, size programlama ve robot teknolojisinin temellerini bir çırpıda öğretmeyi hedefliyor.

PiCar-S,  genelde açık kaynaklı elektronik ürünler üretmesiyle bilinen SunFounder adlı teknoloji şirketi tarafından tasarlanan Raspberry Pi platformunu kullanarak çalışıyor. Kişilerin bilgisayar ile olan etkileşimini temel seviyeye indirerek kolaylaştırmayı amaçlayan bu yeni nesil oyuncak, sadece açık kaynak robot öğretimini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda meraklı çocuklara da parçaları birleştirmek ve yaratıcılık konusunda da heyecan verici bir deneyim sunuyor.

Arabayı hareket ettirebilmek için, öncelikle içerisinde bulunan Python kodunu kullanmanız gerekiyor. Kodlamayı doğru yapmayı başardığınızda aracın içindeki ışık takibi, yol takibi ve engellerden kaçınmayı sağlayan 3 sensörü de sesli komut ile çalıştırabiliyorsunuz. Yani hareket ettirdiğiniz oyuncak araba ona çizilen yolu izleyerek, önündeki engelleri sensör yardımıyla mesafesini hesaplayarak çarpmadan ve  tutulan ışığı takip ederek ilerleyebiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde kumandalı arabaları heyecanla karşılayan nesle ve onların çocuklarına sesli komut ile hareket edebilen bir oyuncak araba yardımıyla programlama ve robot teknolojisini öğreten SunFounder PiCar-S Raspberry Pi Kit’in satış fiyatı 140 $ civarında.

Merak edenler için detaylı bilgi burada.

 

 

WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor! 0

En çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, geçtiğimiz ay kullanıcılarının dört gözle beklediği ‘mesaj silme’ özelliğini duyurmuştu. Bugünlerde ise WhatsApp yeni özellikler ile güncellenmeye ve kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. İşte Whatsapp’a gelen güncellemelerin detayları.

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları ve metinle emoji arama özelliklerini getiriyor. Bilindiği gibi toplantı, buluşma vb. gibi olaylarda WhatsApp grup üzerinden mesajlaşılabilse de sesli görüşme gerçekleştiremiyorduk. WhatsApp geliştirme ekibi de bu durumun farkına varmış olacak ki uygulama üzerinde çalışmalara başlamış. Son derece kullanışlı ve profesyonel açıdan işe yarayacak bir özelliğin yakın zamanda kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Dinamik saat çıkartmaları da ekleniyor

Instagram Story çıkartmalarında bulunan dinamik saat çıkartmaları şimdi de WhatsApp’a geliyor. Whatsapp üzerinden durum olarak ya da bir arkadaşınızla konuşurken gönderdiğiniz fotoğrafa çıkartma olarak ekleyebiliyorsunuz.

Emojileri yazarak bulabileceksiniz

Günümüzde emojilerin kullanımında ciddi oranda bir artış bulunuyor. Bu kullanım çokluğundan dolayı da her gün yeni bir emoji hayatımıza dahil oluyor. Bir süre sonra haliyle aradığımız emojiyi bulmakta zorluk çekiyoruz. İşte WhatsApp ekibi yine kullanıcılarını düşünmüş olacak ki isim yazarak emoji bulma özelliğini geliştiriyorlar. Bu sayede bir emojiyi aramak yerine metin kısmına ‘:’ işaretini koyarak ismini yazmanız yeterli olacak.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link