2017 Mobilin Değil Robotların Yılı Oldu

Her yıl şu ünlü cümleyi duyarız; “Bu yıl mobilin yılı olacak.” Aslında bu pek de yanlış bir öngörü değil. Bugün dijital platformların ve uygulamaların reklam gelirlerinin neredeyse yarısından fazlasını mobil reklamlar oluşturuyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde mobil uygulamalar pazarının da 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Hâl böyle olunca aslında her yıl mobilin yılı. 2017 yılı ise tam anlamıyla robot çağına adım attığımız devrimsel bir yıl oldu. Sanal gerçeklik, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve bitcoin gibi trendler konuşuladursun robotlar da artık hayatımıza dahil olmaya başladı. Robot bilimcisi Sebastian Thrun bu gelişmeler karşısında “Neden 2017? Neden bu kadar bekledik?” diye sormaktan kendini alamamış.

Dünyanın İlk Vatandaşlık Hakkını Alan Robot: Sophia

Hong Kong merkezli insansı robotlar üreten Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, dünyanın ilk robot vatandaşı oldu. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte vatandaşlık hakkı aldığını dünyaya duyuran robot Sophia, yaşlılara ve ziyaretçilere parklarda yardım etmesi için tasarlanmış. Yaptığı bir röportajında gelecekte aile kurmak istediğini ve kızı olursa kendi ismini vereceğini de dile getirdi.

Atletik Robot: Atlas

Boston Dynamics’in geliştirdiği Atlas isimli robot, 2017 yılında havada ters takla atmasıyla dikkat çekti. Arama – kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere üretilen Atlas, şirketin daha önceden geliştirdiği köpek şeklindeki SpotMini’nin de en güncel versiyonu.

Robot Olimpiyatları Dubai

World Future Sports Game olarak adlandırılan dünyanın en kapsamlı robot olimpiyatı 28 – 30 Aralık 2017 tarihinde Dubai’de gerçekleşecek. Yılda 2 kere yapılması planlanan turnuvada robotlar 9 farklı kategoride yarışacaklar. Turnuvada sürücüsüz otomobil yarışları, drone yarışları, robotik futbol, robotik masa tenisi, robotik yüzme, 100 metre koşu, robotik güreş şampiyonası, biyonik atletlerin mücadelesini içeren Cybathlon ve “Dünya Drone Ödülleri” gibi yarışmalar yer alacak.

Jetgiller’in yardımcısı Robot Rosie bugün artık hayal değil. Satın alınabilir hale gelen kişisel asistanlar, yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilmiş günlük ihtiyaçlarımıza cevap verebilen robotlar 2017 yılı itibariyle hayatımıza daha fazla dahil olmaya başladılar. Yılın öne çıkan diğer robotları ise şöyle.

Kuri: Siz evde değilken çocuklarınıza dadılık yapabilen robot.

Lynx: Amazon’un Alexa’sı artık insansı robot görünümünde komutlarınızı yerine getiriyor.

Pepper: Günde 500 kişiye kadar yardım edebiliyor ve 20 dilde konuşabiliyor.

Yumii: CES 2017’de “Daha İyi Dünya” kategorisinde birinci olan Yumii, hasta ve yaşlıların bakımında rol alıyor.

Hub: LG’nin geliştirdiği mini mobil robot, evdeki diğer akıllı aletlerle iletişime geçerek akıllı ev teknolojisine öncülük ediyor.

Mykie: Bosch’un geliştirdiği tezgah üstü robot küçük bir aşçı yardımcısı rolünü üstleniyor.

Leka: Özel eğitime ihtiyaç duyan özellikle otizmli çocukların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmeye yardımcı bir robot arkadaş.

MoRo: Ev içinde ya da bahçede mobil olabilen robot, komut verdiğiniz nesneleri ayağınıza getirebilirken gündelik hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Laundroid: Ev hanımlarının yıllardır kurduğu hayali gerçekleştiren robot, kıyafetlerinizi katlayıp düzenliyor.

2017’nin robotlarının yer aldığı galerimize göz atmayı unutmayın.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Alibaba’nın Verileri, Markaların Çinli Tüketicilere Hitap Etmesine Nasıl Yardım Ediyor?

  • Alibaba’nın bünyesinde bulunan Tmall İnovasyon Merkezi, Çinli tüketicilere hitap eden yeni ürünler geliştirmeleri için markalar ile iş birliği yapıyor ve bunun için de Alibaba’nın e-ticaret platformundan elde edilen verilerden yararlanıyor.
  • Ağız gargarası markası Listerine, Tmall İnovasyon Merkezi ile yaptığı çalışma sonucunda Çin’deki hedef kitlesinin meyve ve çiçek tatlarına sahip ağız gargaralarını tercih ettiğini öğrendi ve bu nedenle yılın en büyük alışveriş günlerinden biri olan 11 Kasım’da iki yeni ürün piyasaya sürecek.
  • ABD’li çikolata ve şeker üreticisi Mars’ın yaptığı tüketici araştırması ve Tmall İnovasyon Merkezi’nin yaptığı araştırma sonucunda, Çinli tüketicilerin baharatlı yiyecekleri sevdiği sonucuna ulaşıldı ve bu nedenle Mars, Çin’de baharatlı Snickers piyasaya sürdü.
  • İlgili Yazı: Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Sağlık bakım ürünleri üreten ve ağız çalkalama suyu markası Listerine’i de bünyesinde bulunduran Johnson & Johnson şirketi, Çinli tüketicilerin antiseptik ağız gargaralarının mevcut formülasyonlarına zayıf tepki gösterdiklerini tespit etti. Bunun üzerine Johnson & Johnson, Çin’de bulunan hedef kitlesinin (genç Çinli kadınlar) ne tarzda bir ağız çalkalama suyuna ilgi göstereceklerini tespit etmek için Alibaba’nın bünyesinde bulunan Tmall İnovasyon Merkezi ile bir iş birliği yaptı.

Adweek’in paylaştığı habere göre, Tmall İnovasyon Merkezi, genel olarak Çinli tüketicilere hitap eden yeni ürünler geliştirmek için markalar ile ortaklaşa çalışan bir organizasyon. Alibaba, e-ticaret platformunu kullanan 500 milyon müşterisinden birtakım anlayışlar elde edebileceğini ve bunu iş ortakları için pazar araştırması, satış ve veri analizi ve de ürün tasarımına uygulayabileceğini ifade ediyor.

Johnson & Johnson, Tmall İnovasyon Merkezi ile birlikte yaptığı çalışma sonucunda, Çin’de bulunan hedef kitlesinin meyve ve çiçek tatlarına sahip ağız çalkalama sularını tercih ettiğini öğrendi. Bu çalışmanın bir sonucu olarak Listerine markası, Çin’de Bekarlar Günü olarak kutlanan ve yılın en büyük birkaç alışveriş gününden biri olan 11 Kasım tarihinde iki yeni ürün piyasaya sürecek. Bekarlar Günü’nün ne kadar büyük bir alışveriş hacmine sahip olduğuna bir örnek vermek gerekirse, sadece Alibaba’nın geçen yılki Bekarlar Günü’nde, 24 saat içerisinde 25,3 milyar dolarlık ürün sattığını söyleyebiliriz.

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Alibaba, yeni Listerine ürünlerinin beş ay içerisinde meydana getirildiğini söylüyor. Bu arada Tmall İnovasyon Merkezi iş birliği ile oluşturulan ürünler, iki ay boyunca yalnızca Tmall üzerinde ve Alibaba’nın B2C pazar yerinde satılıyor.

Çinli tüketicilere hitap eden ürünleri piyasaya sürmek için Alibaba’nın Tmall İnovasyon Merkezi ile iş birliği yapan büyük şirketlerden biri de ABD’li çikolata ve şeker üreticisi Mars idi. Mars’ın kendi tüketici araştırması ve kendi yaptığı araştırmayı bir araya getiren Tmall İnovasyon Merkezi, Çinli tüketicilerin baharatlı yiyecekleri sevdiği sonucuna ulaştı. Aynı zamanda “uyuşma ve baharatlı” anlamlarına gelen Çince “mala” kelimesinin popülerliğinin de her geçen gün arttığı keşfedildi. Yani Çinli tüketiciler, biraz acılı bir çikolata deneme konusunda istekliydiler. Bunun bir sonucu olarak da kırmızı biber aromalı bir Snickers üretildi.

Mars’ta dijital ticaret başkanı olarak görev yapan ve aynı zamanda şirketin Çin Dijital İnovasyon Merkezi’nin de başında bulunan isim olan Wallace Du, şirketin Tmall İnovasyon Merkezi ile birlikte yaptığı çalışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İş birliğimizden aldığımız içgörülerden yararlanarak, Çinli tüketicilerin %41’inin sevdiği bir lezzetle çikolatamızı birleştirdik.” dedi. Bununla birlikte baharatlı Snickers’ın satışları, piyasaya sürüldüğü Ağustos 2017 ile Mart 2018 arasında yaklaşık olarak 1,43 milyon dolara ulaştı.

Mars’ın Çin’de Piyasaya Sürdüğü Acı Biberli Snickers

Tmall İnovasyon Merkezi; markaların Çinli tüketicileri daha iyi anlamalarına olanak sağlamak, mevcut bir ürün grubuna en iyi şekilde nasıl devam edileceğine karar vermek, yaklaşan trendleri tahmin etmek, yeni talepler bulmak ve bu talepleri karşılayacak ürünler meydana getirmek için bu zamana kadar aralarında Kantar ve Nielsen‘in de bulunduğu 10 veri analizi firmasıyla ortaklık kurdu. Bunun yanı sıra Tmall İnovasyon Merkezi’nin Çin pazarına özel olarak ürünler çıkarmalarına yardım ettiği şirketler arasında Samsung, P&G, Mattel, Unilever, L’Oreal ve Estee Lauder gibi büyük isimler yer alıyor.

Alibaba, Tmall İnovasyon Merkezi ile iş birliği yapan markaların ürün geliştirme döngülerinin uzunluğunu yarıya indirdiklerini ve aynı zamanda tüketicilerin damak zevklerinin ve tercihlerinin yanlış değerlendirilmesi konusundaki riskleri de azalttığını ifade ediyor. Tmall Başkanı Jet Jing konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tmall, yeni bir ürün piyasa sürüldüğün karşılaşılan riskleri azaltarak ürün Ar-Ge’sini, inovasyon sürecini ve pazara giriş süresini hızlandırma konusunda her markaya yardımcı olmayı amaçlıyor.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link