2013’ün İlk Çeyreğinde Kazanan : Samsung 0

Geçtiğimiz hafta, ilk çeyrek rakamlarını açıklayan Apple, gelir ve cihaz satışlarında beklentileri aşsa da, 10 yıl sonunda ilk kez karının azalması durumu ile karşı karşıya kalmıştı. Mart ayı sonu itibariyle, 19.5 milyon adet iPad ve 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, beklentileri aştı. Gelir beklentilerinde de 42.6 milyar dolarlık rakamı, 43.6 milyar dolar ile geride bırakarak Mart dönemi rekoru kırdı. Apple CEO’su Tim Cook’ta ilk çeyrek rakamlarının açıklanması üzerine, cihaz satışı performansından oldukça memnun olduklarını ve yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Her ne kadar satışlar ve gelirler artsa da, hisse başına getiri de 2 dolarlık bir gerileme kaydeden Apple, geçen yıl aynı dönem 12.30 dolar hisse başına getiri sağlarken, bu dönem rakam 10.09 dolara geriledi. Şirketin brüt kar oranı da, 2003’ten bu yana ilk kez  bir yıl önceki %47.4 seviyesinden %37.5’lara geriledi. Uzmanlar bu duruma, özellikle iPad Mini gibi ürünlerin maliyetine oldukça yakın fiyatlardan satılmasının neden olduğunu belirtiyor ve Apple’ın hep üzerinde çalıştığı söylenilen ucuz iPhone projesinin de şirkete geri dönüşü açısından iPad Mini gibi bir sonuç getirebileceği belirtiliyor.

Okyanusun diğer tarafında gücüne güç katan Samsung ise, Apple’ı bu çeyrekte adeta parçaladı. 2013’ün ilk çeyreğinde net karını %42 artırarak 6.5 milyar dolara yükseltti. Juniper Analytics şirketinin araştırmasına göre ilk çeyrekte 68 milyon telefon satan Samsung, 37.4 milyonda kalan Apple’ın neredeyse iki katı bir satış performansı gösterdi. 68 milyon rakamı da, ilk çeyrekte satılan yaklaşım 200 milyon cep telefonunun %34’ünü oluşturuyor. Samsung’un geniş ürün yelpazesi karşısında çıkış yolları arayan Apple, iPad mini’nin satış başarısından memnun fakat ürünün finansal dönüşünün diğer cihazlara göre düşük kalması da Apple için önemli bir problem olarak göze çarpıyor.

Smartphone-PR-Q1-2013

Samsung ilk çeyrekte yakaladığı büyük başarıyı, Galaxy S4 ile perçinleyip Apple’ın önünde yoluna devam etmek isteyecektir. Ancak Samsung’un da zayıf karnı tablet bilgisayarlar, Apple buradaki önemli üstünlüğü ile telefonda kaybettiklerini toparlama şansı yakalıyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasanın yine oldukça hareketleneceği kulislerde konuşuluyor. Apple’ın o döneme kadar yeni ürün lansmanından daha çok yazılımsal geliştirmelere odaklanacağı belirtiliyor. Fakat ilk çeyrek rakamlarının da gösterdiği üzere, ürün çeşitliliği Samsung’a önemli bir avantaj sağlıyor ve Apple bu konuda ciddi bir dar boğazda, Tim Cook satış rakamlarından memnun olduğunu söylese de, Steve Jobs sonrası Samsung’un pazarda artan üstünlüğüne engel olamıyor. Cep telefonu pazarında diğer oyuncuların da iddialı ürünler çıkardığı ortamda, taşlar yerinden oynuyor. Artan bu rekabetin sonucunda yine kazanan mutlaka tüketici olacaktır.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link