2013’ün İlk Çeyreğinde Kazanan : Samsung

Geçtiğimiz hafta, ilk çeyrek rakamlarını açıklayan Apple, gelir ve cihaz satışlarında beklentileri aşsa da, 10 yıl sonunda ilk kez karının azalması durumu ile karşı karşıya kalmıştı. Mart ayı sonu itibariyle, 19.5 milyon adet iPad ve 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, beklentileri aştı. Gelir beklentilerinde de 42.6 milyar dolarlık rakamı, 43.6 milyar dolar ile geride bırakarak Mart dönemi rekoru kırdı. Apple CEO’su Tim Cook’ta ilk çeyrek rakamlarının açıklanması üzerine, cihaz satışı performansından oldukça memnun olduklarını ve yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Her ne kadar satışlar ve gelirler artsa da, hisse başına getiri de 2 dolarlık bir gerileme kaydeden Apple, geçen yıl aynı dönem 12.30 dolar hisse başına getiri sağlarken, bu dönem rakam 10.09 dolara geriledi. Şirketin brüt kar oranı da, 2003’ten bu yana ilk kez  bir yıl önceki %47.4 seviyesinden %37.5’lara geriledi. Uzmanlar bu duruma, özellikle iPad Mini gibi ürünlerin maliyetine oldukça yakın fiyatlardan satılmasının neden olduğunu belirtiyor ve Apple’ın hep üzerinde çalıştığı söylenilen ucuz iPhone projesinin de şirkete geri dönüşü açısından iPad Mini gibi bir sonuç getirebileceği belirtiliyor.

Okyanusun diğer tarafında gücüne güç katan Samsung ise, Apple’ı bu çeyrekte adeta parçaladı. 2013’ün ilk çeyreğinde net karını %42 artırarak 6.5 milyar dolara yükseltti. Juniper Analytics şirketinin araştırmasına göre ilk çeyrekte 68 milyon telefon satan Samsung, 37.4 milyonda kalan Apple’ın neredeyse iki katı bir satış performansı gösterdi. 68 milyon rakamı da, ilk çeyrekte satılan yaklaşım 200 milyon cep telefonunun %34’ünü oluşturuyor. Samsung’un geniş ürün yelpazesi karşısında çıkış yolları arayan Apple, iPad mini’nin satış başarısından memnun fakat ürünün finansal dönüşünün diğer cihazlara göre düşük kalması da Apple için önemli bir problem olarak göze çarpıyor.

Smartphone-PR-Q1-2013

Samsung ilk çeyrekte yakaladığı büyük başarıyı, Galaxy S4 ile perçinleyip Apple’ın önünde yoluna devam etmek isteyecektir. Ancak Samsung’un da zayıf karnı tablet bilgisayarlar, Apple buradaki önemli üstünlüğü ile telefonda kaybettiklerini toparlama şansı yakalıyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasanın yine oldukça hareketleneceği kulislerde konuşuluyor. Apple’ın o döneme kadar yeni ürün lansmanından daha çok yazılımsal geliştirmelere odaklanacağı belirtiliyor. Fakat ilk çeyrek rakamlarının da gösterdiği üzere, ürün çeşitliliği Samsung’a önemli bir avantaj sağlıyor ve Apple bu konuda ciddi bir dar boğazda, Tim Cook satış rakamlarından memnun olduğunu söylese de, Steve Jobs sonrası Samsung’un pazarda artan üstünlüğüne engel olamıyor. Cep telefonu pazarında diğer oyuncuların da iddialı ürünler çıkardığı ortamda, taşlar yerinden oynuyor. Artan bu rekabetin sonucunda yine kazanan mutlaka tüketici olacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

İsveç’te Binlerce İnsan Kimlik Kartlarını Mikroçip ile Derilerinin Altına Yerleştiriyor

  • 3.000 İsveçli, günlük hayatlarını kolaylaştırmak için mikroçipleri bedenlerine soktu.
  • Çipler kimlik kartı, ev anahtarı, ofis giriş kartı gibi pek çok günlük ihtiyacın yerine kullanılabiliyor. 
  • Bu teknoloji ülkede ilk kez 2015’te kullanılmaya başlanmıştı.

Daha önce sizlere “Black Mirror’daki Mikroçip İmplantları Gerçek Oldu” başlığıyla insan vücuduna yerleştirilen ve günlük ihtiyaçları gidermek için kullanılacak olan çiplerden bahsetmiştik. Bu teknoloji Avustralya’daki bir teknoloji festivalinde bilet olarak kullanılmak üzere katılımcılarda kullanılmıştı. Festivale gidecek olan VIP bilet sahibi 10 kişi, Near Field Communication (NFC) tarafından ellerine çip yerleştirilmesi için gönüllü olmuştu.

Bu teknoloji şu anda İsveç’te kişilerin günlük ihtiyaçlarını mikroçipler aracılığıyla karşılamak amacıyla uygulanıyor . Bu sayede insanların kimlik kartlarını hatta tren biletlerini bile yanlarında taşımaları gerekmiyor.

İsveç’te şimdiye kadar 3000’den fazla insan son üç yılda derilerinin altına küçük gri mikroçip yerleştirdi. Bu teknoloji ülkede ilk olarak 2015’te kullanılmıştı.

Bu mikroçipler günlük gerekli olan pek çok kartın yerine kullanılabiliyor. Spor salonu giriş kartını veya ev anahtarını vücuduna bu şekilde yerleştirenler mevcut.

Bu çipler vücuda nasıl yerleştiriliyor?

Çipin yerleştirilmesi delme işlemine benzer bir işlem. Elinizin üst derisine küçük gri bir çip yerleştiriliyor ve ta-taa! Artık eliniz kimliğinizin veya anahtarınızın işlevini görebiliyor. Mikroçipten yerleştirilen kişiler işlem esnasında sadece ufak bir acı hissettiklerini söylüyorlar.

Bu yöntemle belli ödeme yöntemleri de test edilebilir ancak bunu deneyen şimdiye kadar olmadı. Alışveriş yapmak için paraya veya karta ihtiyaç duymadığınızı ve elinizi göstererek istediğinizi alabildiğinizi bir düşünsenize! Size de hem çok heyecan verici hem de biraz korkunç gelmiyor mu?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boston Dynamics’in Geliştirdiği Robot Köpek SpotMini Satışa Sunuluyor

  • Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek SpotMini, 2019 yılında satışa çıkarılacak.
  • Boston Dynamics, robot köpeklerinin maliyetini 10 kata kadar düşürmeyi başardıklarını ve bunun fiyata da yansıyacağını özellikle belirtti.
  • İlgili yazı; Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Takla atabilen robotun üreticisi Boston Dynamics tarafından geliştirilen köpek robot SpotMini de kapı açmayı kendi kendine çözebilmesi ile oldukça konuşulmuştu. Kapıyı açmak için ne yapması gerektiğini çözen robot köpek, arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını fark ederek kapıyı onun için tuttuğu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Robot köpek SpotMini’nin kapı açmaktan çok daha başka yetenekleri de var elbet. Fakat yüksek maliyeti nedeniyle satışa sunmak için uygun değildi. Yeni haberlere göre SpotMini 2019dan itibaren ticari olarak satışa sunulacak.

Donanımhaberi’in haberine göre; SpotMini’nin 2019 yılı itibariyle satışa çıkacağını söyleyen Boston Dynamics Başkanı Marc Raibert, ellerinde dörtlü 10 prototip olduğunu ve bu yıl içerisinde 100 tane daha üretmeyi hedeflediklerini belirtti.
Fiyat noktası hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayan Raibert, geçtiğimiz yıl yenilenen versiyonu tanıtılan SpotMini’nin maliyetini 10 kata kadar azalttıklarının altını çizdi. Yazılım opsiyonlarıyla birlikte özel birtakım görevleri de yerine getirebilen robot köpek, başta güvenlik olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterebilecek.
SpotMini 90 santimetre uzunluğunda ve 25 kilogram ağırlığında dünyanın üretilmiş en sessiz robotu unvanına sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link