2013’ün İlk Çeyreğinde Kazanan : Samsung 0

Geçtiğimiz hafta, ilk çeyrek rakamlarını açıklayan Apple, gelir ve cihaz satışlarında beklentileri aşsa da, 10 yıl sonunda ilk kez karının azalması durumu ile karşı karşıya kalmıştı. Mart ayı sonu itibariyle, 19.5 milyon adet iPad ve 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, beklentileri aştı. Gelir beklentilerinde de 42.6 milyar dolarlık rakamı, 43.6 milyar dolar ile geride bırakarak Mart dönemi rekoru kırdı. Apple CEO’su Tim Cook’ta ilk çeyrek rakamlarının açıklanması üzerine, cihaz satışı performansından oldukça memnun olduklarını ve yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Her ne kadar satışlar ve gelirler artsa da, hisse başına getiri de 2 dolarlık bir gerileme kaydeden Apple, geçen yıl aynı dönem 12.30 dolar hisse başına getiri sağlarken, bu dönem rakam 10.09 dolara geriledi. Şirketin brüt kar oranı da, 2003’ten bu yana ilk kez  bir yıl önceki %47.4 seviyesinden %37.5’lara geriledi. Uzmanlar bu duruma, özellikle iPad Mini gibi ürünlerin maliyetine oldukça yakın fiyatlardan satılmasının neden olduğunu belirtiyor ve Apple’ın hep üzerinde çalıştığı söylenilen ucuz iPhone projesinin de şirkete geri dönüşü açısından iPad Mini gibi bir sonuç getirebileceği belirtiliyor.

Okyanusun diğer tarafında gücüne güç katan Samsung ise, Apple’ı bu çeyrekte adeta parçaladı. 2013’ün ilk çeyreğinde net karını %42 artırarak 6.5 milyar dolara yükseltti. Juniper Analytics şirketinin araştırmasına göre ilk çeyrekte 68 milyon telefon satan Samsung, 37.4 milyonda kalan Apple’ın neredeyse iki katı bir satış performansı gösterdi. 68 milyon rakamı da, ilk çeyrekte satılan yaklaşım 200 milyon cep telefonunun %34’ünü oluşturuyor. Samsung’un geniş ürün yelpazesi karşısında çıkış yolları arayan Apple, iPad mini’nin satış başarısından memnun fakat ürünün finansal dönüşünün diğer cihazlara göre düşük kalması da Apple için önemli bir problem olarak göze çarpıyor.

Smartphone-PR-Q1-2013

Samsung ilk çeyrekte yakaladığı büyük başarıyı, Galaxy S4 ile perçinleyip Apple’ın önünde yoluna devam etmek isteyecektir. Ancak Samsung’un da zayıf karnı tablet bilgisayarlar, Apple buradaki önemli üstünlüğü ile telefonda kaybettiklerini toparlama şansı yakalıyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasanın yine oldukça hareketleneceği kulislerde konuşuluyor. Apple’ın o döneme kadar yeni ürün lansmanından daha çok yazılımsal geliştirmelere odaklanacağı belirtiliyor. Fakat ilk çeyrek rakamlarının da gösterdiği üzere, ürün çeşitliliği Samsung’a önemli bir avantaj sağlıyor ve Apple bu konuda ciddi bir dar boğazda, Tim Cook satış rakamlarından memnun olduğunu söylese de, Steve Jobs sonrası Samsung’un pazarda artan üstünlüğüne engel olamıyor. Cep telefonu pazarında diğer oyuncuların da iddialı ürünler çıkardığı ortamda, taşlar yerinden oynuyor. Artan bu rekabetin sonucunda yine kazanan mutlaka tüketici olacaktır.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 1

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link