Geçtiğimiz hafta, ilk çeyrek rakamlarını açıklayan Apple, gelir ve cihaz satışlarında beklentileri aşsa da, 10 yıl sonunda ilk kez karının azalması durumu ile karşı karşıya kalmıştı. Mart ayı sonu itibariyle, 19.5 milyon adet iPad ve 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, beklentileri aştı. Gelir beklentilerinde de 42.6 milyar dolarlık rakamı, 43.6 milyar dolar ile geride bırakarak Mart dönemi rekoru kırdı. Apple CEO’su Tim Cook’ta ilk çeyrek rakamlarının açıklanması üzerine, cihaz satışı performansından oldukça memnun olduklarını ve yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Her ne kadar satışlar ve gelirler artsa da, hisse başına getiri de 2 dolarlık bir gerileme kaydeden Apple, geçen yıl aynı dönem 12.30 dolar hisse başına getiri sağlarken, bu dönem rakam 10.09 dolara geriledi. Şirketin brüt kar oranı da, 2003’ten bu yana ilk kez  bir yıl önceki %47.4 seviyesinden %37.5’lara geriledi. Uzmanlar bu duruma, özellikle iPad Mini gibi ürünlerin maliyetine oldukça yakın fiyatlardan satılmasının neden olduğunu belirtiyor ve Apple’ın hep üzerinde çalıştığı söylenilen ucuz iPhone projesinin de şirkete geri dönüşü açısından iPad Mini gibi bir sonuç getirebileceği belirtiliyor.

Okyanusun diğer tarafında gücüne güç katan Samsung ise, Apple’ı bu çeyrekte adeta parçaladı. 2013’ün ilk çeyreğinde net karını %42 artırarak 6.5 milyar dolara yükseltti. Juniper Analytics şirketinin araştırmasına göre ilk çeyrekte 68 milyon telefon satan Samsung, 37.4 milyonda kalan Apple’ın neredeyse iki katı bir satış performansı gösterdi. 68 milyon rakamı da, ilk çeyrekte satılan yaklaşım 200 milyon cep telefonunun %34’ünü oluşturuyor. Samsung’un geniş ürün yelpazesi karşısında çıkış yolları arayan Apple, iPad mini’nin satış başarısından memnun fakat ürünün finansal dönüşünün diğer cihazlara göre düşük kalması da Apple için önemli bir problem olarak göze çarpıyor.

Smartphone-PR-Q1-2013

Samsung ilk çeyrekte yakaladığı büyük başarıyı, Galaxy S4 ile perçinleyip Apple’ın önünde yoluna devam etmek isteyecektir. Ancak Samsung’un da zayıf karnı tablet bilgisayarlar, Apple buradaki önemli üstünlüğü ile telefonda kaybettiklerini toparlama şansı yakalıyor. Önümüzdeki sonbaharda piyasanın yine oldukça hareketleneceği kulislerde konuşuluyor. Apple’ın o döneme kadar yeni ürün lansmanından daha çok yazılımsal geliştirmelere odaklanacağı belirtiliyor. Fakat ilk çeyrek rakamlarının da gösterdiği üzere, ürün çeşitliliği Samsung’a önemli bir avantaj sağlıyor ve Apple bu konuda ciddi bir dar boğazda, Tim Cook satış rakamlarından memnun olduğunu söylese de, Steve Jobs sonrası Samsung’un pazarda artan üstünlüğüne engel olamıyor. Cep telefonu pazarında diğer oyuncuların da iddialı ürünler çıkardığı ortamda, taşlar yerinden oynuyor. Artan bu rekabetin sonucunda yine kazanan mutlaka tüketici olacaktır.

Bir Cevap Yazın