18 Yıl Öncesinden Bugünü Tahmin Eden Adam: Bill Gates

Gelecek bilinemez ve bu özelliği ile de heyecan vericidir. Ancak hepimizin az çok tahmini vardır, değil mi? Gelin, hep beraber Bill Gates’in 1999’da kaleme aldığı dilimize “Düşünce Hızında Çalışmak” olarak çevrilen “Business @ the Speed of Thought” isimli kitabında yer verdiği keskin ve şaşırtıcı bir biçimde gerçekleşen tahminlerine hep beraber göz atalım.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Gates, bu konuda “Otomatikleşmiş fiyat karşılaştırma servisleri geliştirilecek ve insanlar, her sektörde en ucuza satılan ürüne kolayca ulaşabilecek.” gibi bir tahminde bulunmuş. 20 yıl önce yapılan bu tahminin birebir tuttuğunu söyleyebiliriz, değil mi? Şimdi istediğimiz her ürünü fiyat karşılaştırma siteleri ile bulabiliyoruz.

Mobil Cihazlar

İnsanlar, birbirleriyle anında haberleşebilecekleri, işlerini yürütebilecekleri, uçak rezervasyonunu kontrol edip, piyasa hakkında bilgi alabileceği küçük cihazlar taşıyacaklar.” diyen Gates’in daha isabetli olamazdı sanırım. Merhaba akıllı telefonlar!

Finans, Anında Ödeme ve Sağlık

Gates: “İnsanlar kendi faturalarını internetten ödeyebilecekler, kendi ekonomilerini idare eder duruma gelecekler ve internet üzerinden doktorlarla iletişim kurabilecekler.

Sağlık alanında hala yürünecek çok yolumuz olsa da son gelişmelerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını yadsıyamayız. Dijital bankacılık ve ödeme hizmetleri konusunda tam tahminlerdeki gibi yaşadığımızı ifade edebiliriz.

Nesnelerin İnterneti ve Kişisel Asistan Hizmeti

Gates: “Kişisel yardımcılar gelişecek, daha akıllı bir biçimde tüm cihazlarınızla senkronize olacak, ister ofisinizden isterseniz de evinizden veri paylaşımı yapabilecekler. Bu cihazlarla e-posta ya da bildirimlerinizi kontrol edebilecek ya da markete gittiğinizde ne yemek yapacağınızı söylediğinizde, size o yemeğin malzemelerini sunabilecek.

Nesnelerin internetinin nasıl bir fenomen haline geldiğinden bahsetmemize gerek yok sanırım. Her geçen gün hayatımızda yer alan daha fazla cihaz, internete bağlı hale geliyor ve bu cihazlar sürekli olarak veri topluyorlar. Kişisel asistanlar bahsedecek olursak Amazon, Alexa ve Google ise Now isimli akıllı asistan hizmeti ile bu yolda sağlam adımlar atıyor.

Online Ev Güvenliği

Gates, “Sürekli video akışı yaygınlaşarak evde yokken gelen davetsiz misafirler konusunda bizi bilgilendirecek.” şeklinde tahminiyle Google’ın satın aldığı, kapı zilinin çalması ile devreye giren akıllı kamera sistemi Dropcam’i anlatıyor gibi. 

Sosyal Medya

Aile ve arkadaşlarınız için özel websiteleri yaygın hale gelecek, onlarla iletişimi kolaylaştıracak.” diyen Gates, bu tahminiyle halihazırda 2 milyar kullanıcısı olan Facebook’u ve Instagram ve Snapchat gibi diğer popüler sosyal mecraları sanki 20 yıl öncesinden görmüş gibi.

Otomotik Promosyon Teklifleri

Gates: “Yazılımlar, nereye seyahat rezervasyonunuz olduğunu bilip bu bilgiyle size gittiğiniz bölgede bazı aktivite, indirim ve promosyonları sunabilecek.

Bugün Expedia ve Kayak gibi siteler, kullanıcının geçmiş verilerini kullanarak bazı özel indirimler sunuyor. En azından Google ya da Facebook’ta bulunduğumuz bölgeye özel promosyon reklamları görebiliyoruz.

 

 

Akıllı Reklam

Gates: “Cihazlar, akıllı reklamlar yapacak. Çünkü sizin satın alma geçmişinizi bilecek ve reklamları da sizin tercihlerinize uyarlayabilecek.

Bu noktada aklımıza ilk gelenler, tabii ki Google, Facebook ve birçok internet sitesinde de yer alan hedefli reklam gösterme seçenekleri oluyor.

Online Tartışma Platformları

Gates: “Şehir ve ülke sakinleri, internet üzerinden kendilerini etkileyen birçok olayı tartışabilecekler.

Günümüzde ise buna en iyi örneğin Twitter olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ek olarak, neredeyse her mecrada, haber sayfalarında yer alan yorumlar bölümü de bu listeye dahil edilebilir.

Online İşe Alım

Gates: “İş arayan kişiler, kendi istek, yetenek ve ilgi alanlarını belirterek online mecralardan iş fırsatları yakalayabilecekler.

Linkedin ise bu konu için mükemmel bir örnek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Tesla’nın Türkiye’ye Ne Zaman Geleceğini Elon Musk Twitter’dan Yanıtladı

Daha önce sizlere Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğinden bahsetmiştik. Pek çok kişi Tesla markasının ülkemize gelmesiyle ilgili oldukça sabırsız. Dün akşam İsa Yeter isimli bir Türk Elon Musk’ı etiketleyerek Tesla’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğini sordu. İsa Yeter’in “Ne zaman roadsters için bir test sürüşü yapabilecek? Roadster’ın kurucularından biri olmak ve test etmek için Türkiye’den CA’ya geldim, ama şans yok.” tweetine Elon Musk yanıt verdi.

Elon Musk yanıtında “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” dedi.

Şubat ayı itibarıyla Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor.

Türkiye’de Tesla’nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişiyi bulurken, şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriliyor.Uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Baristalığı Robotlara mı Kaptırdık?

  • San Francisco’daki Cafe X’in tek çalışanı 25.000 dolar değerinde bir robot.
  • Aralarında Thiel Foundation ve tanınan melek yatırımcı Jason Calacanis’in de bulunduğu yatırımcılar, Cafe X’e 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.
  • Barista robot saatte 120 kahve sunabiliyor. 
  • İlgili yazı/video: Robotlar İşlerimizi Elimizden Alacak mı?

Biz “Robotlar işlerimizi elimizden mi alacak?” diye tartışırken robotlar değişik iş kollarına dahil olmaya çoktan başladılar. San Francisco’daki Cafe X isimli Robotic Coffeebars mağazalarında baristalık hizmetini başından sonuna kadar 25 bin dolarlık bir robot yapıyor.

Müşteriler bir kiosk dokunmatik ekrana veya telefonlarındaki Cafe X uygulamasıyla sipariş veriyorlar ve bir dakikalık hazırlıktan sonra içecekleri hazırlanmış oluyor. 

Gerçek bir barista deneyimi sunmak adına robot barista siparişi hazırladıktan sonra “ta-daa” diye sesleniyor ve müşteriler espresso, matcha latte gibi pek çok kahve çeşidinden seçtikleri kahveyi içebiliyorlar. Kahve çeşitlerinin yanısıra yulaf sütü de dahil olmak üzere farklı tipte köpüklü sütler de mevcut.

Aralarında Thiel Foundation ve tanınan melek yatırımcı Jason Calacanis’in de bulunduğu yatırımcılar, Cafe X’e 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Calacanis yaptığı bu yatırımla ilgili şunları söyledi:

İnsanların 2018 yılında günde 10 saat kahve yapması fikri, gişe memurunun otobanda metal bir kutuda oturması kadar delice. Bu aynı zamanda müşteri için de bir işkence. Baristalar siparişleri yanlış alıyor, içecek kalitesi çılgınca istikrarsız ve kahve mekanları her bir müşterinin geçmişte verdiği içecek siparişlerini kaydetmiyor. Fakat tüm bunları robot bilimiyle yapmanız mümkün.

Ürün tasarımı başkan yardımcısı Victoria Slaker “Müşterilerle olan ilişkinin yerini almaya çalışmıyoruz” açıklamasında bulundu. Robotun yaratıcısı 24 yaşındaki Henry Hu ise bu konuda şu açıklamayı yapıyor: “Robot devrimini bir problem olarak görmüyorum. Buradaki fikir herhangi bir şekilde sizi korkutmak ya da size zarar vermek için ortaya atılmadı. Bütün mesele kahvenizi size daha hızlı ve daha lezzetli bir şekilde servis etmek.”

Saatte 120 kahve sunabilen barista robotun ileride Starbucks çalışanlarının yerini alıp alamayacağı ise şu anda gündemde tartışılan bir konu. Robotların işlerimi elimizden alıp almayacağı ile ilgili tartışmalarda en çok belirtilen görüş fiziksel insan gücü gerektiren işlerin robotlar tarafından yapılacağı ve insanların beynini ve yeteneklerini kullandığı işlerin ise robotlar tarafından yapılamayacağı yönündeydi. Bu gelişme de açıkça bu görüşü destekliyor. Ama her sabah kahve aldığınız dükkanın çalışanlarına günaydın demeden bir robottan kahvenizi alıp çıkmak ne kadar alışılabilir bir durum elbette bunu henüz ölçemiyoruz…

Siz ne dersiniz, ileride tüm baristalar robot olur mu? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link