Gelecek bilinemez ve bu özelliği ile de heyecan vericidir. Ancak hepimizin az çok tahmini vardır, değil mi? Gelin, hep beraber Bill Gates’in 1999’da kaleme aldığı dilimize “Düşünce Hızında Çalışmak” olarak çevrilen “Business @ the Speed of Thought” isimli kitabında yer verdiği keskin ve şaşırtıcı bir biçimde gerçekleşen tahminlerine hep beraber göz atalım.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Gates, bu konuda “Otomatikleşmiş fiyat karşılaştırma servisleri geliştirilecek ve insanlar, her sektörde en ucuza satılan ürüne kolayca ulaşabilecek.” gibi bir tahminde bulunmuş. 20 yıl önce yapılan bu tahminin birebir tuttuğunu söyleyebiliriz, değil mi? Şimdi istediğimiz her ürünü fiyat karşılaştırma siteleri ile bulabiliyoruz.

Mobil Cihazlar

İnsanlar, birbirleriyle anında haberleşebilecekleri, işlerini yürütebilecekleri, uçak rezervasyonunu kontrol edip, piyasa hakkında bilgi alabileceği küçük cihazlar taşıyacaklar.” diyen Gates’in daha isabetli olamazdı sanırım. Merhaba akıllı telefonlar!

Finans, Anında Ödeme ve Sağlık

Gates: “İnsanlar kendi faturalarını internetten ödeyebilecekler, kendi ekonomilerini idare eder duruma gelecekler ve internet üzerinden doktorlarla iletişim kurabilecekler.

Sağlık alanında hala yürünecek çok yolumuz olsa da son gelişmelerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını yadsıyamayız. Dijital bankacılık ve ödeme hizmetleri konusunda tam tahminlerdeki gibi yaşadığımızı ifade edebiliriz.

Nesnelerin İnterneti ve Kişisel Asistan Hizmeti

Gates: “Kişisel yardımcılar gelişecek, daha akıllı bir biçimde tüm cihazlarınızla senkronize olacak, ister ofisinizden isterseniz de evinizden veri paylaşımı yapabilecekler. Bu cihazlarla e-posta ya da bildirimlerinizi kontrol edebilecek ya da markete gittiğinizde ne yemek yapacağınızı söylediğinizde, size o yemeğin malzemelerini sunabilecek.

Nesnelerin internetinin nasıl bir fenomen haline geldiğinden bahsetmemize gerek yok sanırım. Her geçen gün hayatımızda yer alan daha fazla cihaz, internete bağlı hale geliyor ve bu cihazlar sürekli olarak veri topluyorlar. Kişisel asistanlar bahsedecek olursak Amazon, Alexa ve Google ise Now isimli akıllı asistan hizmeti ile bu yolda sağlam adımlar atıyor.

Online Ev Güvenliği

Gates, “Sürekli video akışı yaygınlaşarak evde yokken gelen davetsiz misafirler konusunda bizi bilgilendirecek.” şeklinde tahminiyle Google’ın satın aldığı, kapı zilinin çalması ile devreye giren akıllı kamera sistemi Dropcam’i anlatıyor gibi. 

Sosyal Medya

Aile ve arkadaşlarınız için özel websiteleri yaygın hale gelecek, onlarla iletişimi kolaylaştıracak.” diyen Gates, bu tahminiyle halihazırda 2 milyar kullanıcısı olan Facebook’u ve Instagram ve Snapchat gibi diğer popüler sosyal mecraları sanki 20 yıl öncesinden görmüş gibi.

Otomotik Promosyon Teklifleri

Gates: “Yazılımlar, nereye seyahat rezervasyonunuz olduğunu bilip bu bilgiyle size gittiğiniz bölgede bazı aktivite, indirim ve promosyonları sunabilecek.

Bugün Expedia ve Kayak gibi siteler, kullanıcının geçmiş verilerini kullanarak bazı özel indirimler sunuyor. En azından Google ya da Facebook’ta bulunduğumuz bölgeye özel promosyon reklamları görebiliyoruz.

 

 

Akıllı Reklam

Gates: “Cihazlar, akıllı reklamlar yapacak. Çünkü sizin satın alma geçmişinizi bilecek ve reklamları da sizin tercihlerinize uyarlayabilecek.

Bu noktada aklımıza ilk gelenler, tabii ki Google, Facebook ve birçok internet sitesinde de yer alan hedefli reklam gösterme seçenekleri oluyor.

Online Tartışma Platformları

Gates: “Şehir ve ülke sakinleri, internet üzerinden kendilerini etkileyen birçok olayı tartışabilecekler.

Günümüzde ise buna en iyi örneğin Twitter olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ek olarak, neredeyse her mecrada, haber sayfalarında yer alan yorumlar bölümü de bu listeye dahil edilebilir.

Online İşe Alım

Gates: “İş arayan kişiler, kendi istek, yetenek ve ilgi alanlarını belirterek online mecralardan iş fırsatları yakalayabilecekler.

Linkedin ise bu konu için mükemmel bir örnek.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın