18 Yıl Öncesinden Bugünü Tahmin Eden Adam: Bill Gates 0

Gelecek bilinemez ve bu özelliği ile de heyecan vericidir. Ancak hepimizin az çok tahmini vardır, değil mi? Gelin, hep beraber Bill Gates’in 1999’da kaleme aldığı dilimize “Düşünce Hızında Çalışmak” olarak çevrilen “Business @ the Speed of Thought” isimli kitabında yer verdiği keskin ve şaşırtıcı bir biçimde gerçekleşen tahminlerine hep beraber göz atalım.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Gates, bu konuda “Otomatikleşmiş fiyat karşılaştırma servisleri geliştirilecek ve insanlar, her sektörde en ucuza satılan ürüne kolayca ulaşabilecek.” gibi bir tahminde bulunmuş. 20 yıl önce yapılan bu tahminin birebir tuttuğunu söyleyebiliriz, değil mi? Şimdi istediğimiz her ürünü fiyat karşılaştırma siteleri ile bulabiliyoruz.

Mobil Cihazlar

İnsanlar, birbirleriyle anında haberleşebilecekleri, işlerini yürütebilecekleri, uçak rezervasyonunu kontrol edip, piyasa hakkında bilgi alabileceği küçük cihazlar taşıyacaklar.” diyen Gates’in daha isabetli olamazdı sanırım. Merhaba akıllı telefonlar!

Finans, Anında Ödeme ve Sağlık

Gates: “İnsanlar kendi faturalarını internetten ödeyebilecekler, kendi ekonomilerini idare eder duruma gelecekler ve internet üzerinden doktorlarla iletişim kurabilecekler.

Sağlık alanında hala yürünecek çok yolumuz olsa da son gelişmelerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını yadsıyamayız. Dijital bankacılık ve ödeme hizmetleri konusunda tam tahminlerdeki gibi yaşadığımızı ifade edebiliriz.

Nesnelerin İnterneti ve Kişisel Asistan Hizmeti

Gates: “Kişisel yardımcılar gelişecek, daha akıllı bir biçimde tüm cihazlarınızla senkronize olacak, ister ofisinizden isterseniz de evinizden veri paylaşımı yapabilecekler. Bu cihazlarla e-posta ya da bildirimlerinizi kontrol edebilecek ya da markete gittiğinizde ne yemek yapacağınızı söylediğinizde, size o yemeğin malzemelerini sunabilecek.

Nesnelerin internetinin nasıl bir fenomen haline geldiğinden bahsetmemize gerek yok sanırım. Her geçen gün hayatımızda yer alan daha fazla cihaz, internete bağlı hale geliyor ve bu cihazlar sürekli olarak veri topluyorlar. Kişisel asistanlar bahsedecek olursak Amazon, Alexa ve Google ise Now isimli akıllı asistan hizmeti ile bu yolda sağlam adımlar atıyor.

Online Ev Güvenliği

Gates, “Sürekli video akışı yaygınlaşarak evde yokken gelen davetsiz misafirler konusunda bizi bilgilendirecek.” şeklinde tahminiyle Google’ın satın aldığı, kapı zilinin çalması ile devreye giren akıllı kamera sistemi Dropcam’i anlatıyor gibi. 

Sosyal Medya

Aile ve arkadaşlarınız için özel websiteleri yaygın hale gelecek, onlarla iletişimi kolaylaştıracak.” diyen Gates, bu tahminiyle halihazırda 2 milyar kullanıcısı olan Facebook’u ve Instagram ve Snapchat gibi diğer popüler sosyal mecraları sanki 20 yıl öncesinden görmüş gibi.

Otomotik Promosyon Teklifleri

Gates: “Yazılımlar, nereye seyahat rezervasyonunuz olduğunu bilip bu bilgiyle size gittiğiniz bölgede bazı aktivite, indirim ve promosyonları sunabilecek.

Bugün Expedia ve Kayak gibi siteler, kullanıcının geçmiş verilerini kullanarak bazı özel indirimler sunuyor. En azından Google ya da Facebook’ta bulunduğumuz bölgeye özel promosyon reklamları görebiliyoruz.

 

 

Akıllı Reklam

Gates: “Cihazlar, akıllı reklamlar yapacak. Çünkü sizin satın alma geçmişinizi bilecek ve reklamları da sizin tercihlerinize uyarlayabilecek.

Bu noktada aklımıza ilk gelenler, tabii ki Google, Facebook ve birçok internet sitesinde de yer alan hedefli reklam gösterme seçenekleri oluyor.

Online Tartışma Platformları

Gates: “Şehir ve ülke sakinleri, internet üzerinden kendilerini etkileyen birçok olayı tartışabilecekler.

Günümüzde ise buna en iyi örneğin Twitter olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ek olarak, neredeyse her mecrada, haber sayfalarında yer alan yorumlar bölümü de bu listeye dahil edilebilir.

Online İşe Alım

Gates: “İş arayan kişiler, kendi istek, yetenek ve ilgi alanlarını belirterek online mecralardan iş fırsatları yakalayabilecekler.

Linkedin ise bu konu için mükemmel bir örnek.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu 0

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

Google, Restoranlardaki Bekleme Sürelerini Gösterecek 0

İyi bir restorana rezervasyon yaptırmadan gitmek, cesaret isteyen bir iştir. Zira restoranın kalitesi, haftanın hangi günü ve günün hangi saati olduğu boş bir masa bulmak için beklemeniz gereken süreyi belirleyen en önemli unsurlardır ve bunlara göre bekleme süreniz ciddi anlamda uzayabilir. Google, bu soruna büyük ölçüde çözüm getirecek bir özelliği yakın zamanda kullanıma sunacak.

Son haberlere göre Google, kısa bir süre içinde arama motorunda ve Haritalar uygulamasında yeni bir güncelleme yaparak restoranlardaki bekleme sürelerini gösterecek ve böylece insanlar, yemek planlarını buna göre yapabilecekler. Bu özelliğin dünya çapında yaklaşık 1 milyon restoranı kapsayacağı belirtiliyor.

Bu özelliğe şu şekilde erişim sağlayabileceksiniz: Google’ın arama motorunda ya da Haritalar uygulamasında belirli bir restoranı arattıktan sonra “Popüler Zamanlar” bölümüne tıkladığınızda restorandaki tahmini bekleme süresi gerçek zamanlı olarak karşınıza gelecek. Ayrıca önceden plan yapmak isterseniz de belirli zaman aralıklarında, o restorandaki tahmini bekleme sürelerinin gösterildiği grafiğe de erişebileceksiniz. Bununla birlikte insanların restoranda ortalama olarak ne kadar kaldıkları bilgisi de bu bölümde yer alacak. Bütün bu tahmini bekleme süreleri, Google tarafından toplanan geçmiş veriler baz alınarak belirlenecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle dünya çapında şubeleri bulunan restoranlar bu özelliğin kapsamına girecektir. Bunların yanı sıra, sadece belirli bir şehirde zincirleşmiş olan restoranların da bu bölümde yer alması olası.

Google, özellikle arama motorunda sürekli olarak yeni özellikler deniyor ve bu özellikleri tam anlamıyla hazır olduklarında kullanıma sunuyor. Ancak bu özellikler genel olarak arama motorundaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklamlardan daha fazla gelir elde edebilmek üzerine yoğunlaşıyordu. Kullanıcıların fiziksel dünyada işlerini kolaylaştıracak bu özellik ise şirketin son zamanlarda kullanıcılara sunduğu en faydalı özelliklerden biri olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link