Business Insider; Starbucks, Ford, Airbnb,  Sega, CNN, Gucci ve Chanel gibi önemli markaların logolarını benzerleriyle karşılaştırdığı bir video yayımladı. Videoda yer alan en önemli markalardan biri olan Starbucks’ın logosunun orijinalinin Elpreya isimli Güney Koreli bir kahve şirketine ait olduğu açıklanıyor. Videoda bu şirketin kahvelerine Starpreya ismini verdiği belirtilirken ayrıca Starbucks’ın 2006 yılında  bu şirkete karşı logo davasını kaybettiği ifade ediliyor.

Logosunun Nebraska ETV Network’ün logosuna benzemesi nedeniyle, 1976 yılında ABD’li televizyon kanalı NBC’nin de başı belaya girmiş. Nebraska ETV Network, NBC’nin telif hakkını ihlal ettiğini savunmuş. NBC, bu sorunu çözmek için Nebraska ETV Network’e 500.000 dolar değerinde ekipman vermiş ve yeni bir logo tasarlatmak için 25.000 dolar harcamış.

Bunların yanı sıra, Medium’un logosunun 1977 yılındaki Metrocraft logosuna benzediği belirtilirken Airbnb’nin logosunun ise 1975 yılındaki Azuma Drive-In ve Automation Anywhere logosuna benzediği ifade ediliyor. Ayrıca videoda ünlü moda markaları Gucci ve Chanel ve de NBA takımları Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers’ın logolarının da birbirine benzediğine vurgu yapılıyor.

Bir Cevap Yazın