Süre ve Ortaya Çıkan İşin Kalitesi Arasındaki Doğru Orantı

Bir firma herhangi bir iş için dışarıdan bir firmadan ya da kişiden hizmet alacağı zaman, iki taraf arasında yaşanabilecek en büyük problemlerden biri işin teslim süresidir. Çoğu kez işi alan firma ya da kişi ve müşteri konumundaki firma, işin teslim süresi konusunda kolay bir uzlaşı sağlayamazlar. İşin alan taraf, işi hakkıyla yapıp teslim edebilmek için belli bir süre söyler, işi veren firma ise işin daha kısa bir sürede bitmesini ister. Tabii ki, olaylar her zaman bu şekilde gelişmeyebilir, ancak bunun sık yaşanan bir durum olduğu gerçeği de yadsınamaz.

ABD’de yaşayan bir tasarımcı da tam da bu konuya değinen bir video hazırlamış ve bu videonun yer aldığı bir tweet birkaç gündür Twitter’da dolanıyor. Videoyu hazırlayan kişi, Mo Selim isimli bir tasarımcı. Videodan bahsedecek olursak; Mo Selim isimli tasarımcı, videoda aynı Spiderman portresini 10 dakika, 1 dakika ve 10 saniyede çizmeye çalışıyor ve sadece bir dakika süren bu video ile süre kısaldıkça ortaya çıkan işin ne kadar yarım yamalak olduğunu gözler önüne seriyor.

Videonun yer aldığı tweet’i paylaşan kişi ise Frederic Bouchery isimli 35 yıllık bir yazılım geliştiricisi. Frederic Bouchery’nin bu videoyu paylaşmasının sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere, yazılım geliştirme işinde bu bahsettiğimiz problem ile sık sık karşılaşılması. Yazılım geliştiricisinin Mo Selim’in videosunu paylaştığı tweet, bu yazıyı yazdığım sıralarda yaklaşık olarak 93 bin kez retweet’lenmiş ve 155 bin beğeni almıştı. Bu durum da herhalde ne kadar çok insanın bu dertten muzdarip olduğunu gösteren bir işaret olarak algılanabilir. Bu arada paylaşılan tweet’in, bir müşteri ve geliştirici arasında işin teslimat süresi ile ilgili geçen temsili bir diyalog içerdiğini de belirtelim.

Sonuç olarak bu videoda da görüldüğü üzere, bir işin doğru düzgün yapılabilmesi için gereken optimum bir süre bulunuyor ve iş, bu süreden daha kısa bir sürede, hızlı bir şekilde yapıldığında ise genel olarak baştan savma ve kalitesiz işler ortaya çıkıyor. Bu yüzden burada bir tercih yapmak gerekiyor. Hızlı ve baştan savma işler mi, yoksa daha uzun sürede yapılan kaliteli işler mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

4 Comments

  1. Yalnız o doğru orantı olacak, yazdığınız habere göre süre arttıkça işin kalitesi de artıyor.

  2. Lipton’a mı kalmış sosyal mesaj vermek. Dünyanın en sıkıcı ve kasvetli reklamını gerçekleştirdi. Bir önceki Gaf reklamı. Tamam Türkiye en iyi çayımı istiyorsun. Yapacağız. En kırmızımı ona da tamam. Siz bunu hakkettiniz gibi… Ya sormazlar mı. Bu güne kadar aklın neredeydi. Niye yapmadın. YANİ REKLAM KONUSUNDA FENA TOSLADIN. Daha kötüsü olamazdı.

Bir Cevap Yazın

Neredeyse Yüzyıl Sonra Johnnie Walker Şişelerinde “Jane Walker” Yürüyor

Elinde bastonuyla ve smokiniyle yürüyen bir centilmenin şişesini süslediği Johnnie Walker yerini Jane Walker’a bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 ve 31 Mart arasında kutlanan “Women’s History Month” için ikonik “yürüyen adam” logosunu neredeyse yüz yıl sonra bir kadına bırakan Johnnie Walker’ın Black Label serisinden sınırlı sayıda şişesi “The Jane Walker Edition” olarak kadınların güçlenmesine ve cinsiyet eşitliğine ses veren güçlü bir ikon haline gelecek!

Mart ayında piyasa sürülen bu şişelerin satılan her birisi için 1$ ve toplamda 250.000$ kadınların güçlendirilmesi için çalışan çeşitli örgütlere bağışlanacak.

Tüm bunlarla beraber ünlü marka, “#WalkWithJane” ismini verdiği bir program başlatarak kar amacı gütmeyen Monumental Women ve She Should Run isimli organizasyonlara da destek olmayı planlıyor.

Markanın ikonik logosu yürüyen adam, 1908’de şirketin kurucusu John Walker’ın oğlu Alexander tarafından yapılan bir yarışma sonrasında belirlenmiş. O dönemde bir karikatürist olan Tom Browne’nin bir iş yemeğinde menünün arkasında karalayarak yarattığı yürüyen adam, 110 yıldır sayısız şişeyi süslemeye devam ederken birkaç evrim geçirmemiş de değil tabii.

Birden fazla kadın sanatçının da elinden geçen logo hiçbir zaman kadına çevrilmemiş, taa ki 2018’e kadar… Bir asır sonra markanın ajansı Anomaly New York tarafından tasarlanan Jane Walker ikonu ise kadınların gücünün şerefine kısa bir süre olsa da aramızda güçlü bir duruşla yer alacak.

Dünya’nın en çok satan viskisi Johnnie Walker’ın sahip şirket DIAGEO hali hazırda kadın yönetici oranı bir hayli yüksek bir şirket ve bu kampanyanın çok öncesinde Jane Walker için çok önceden bir etiket başvurusu yapmış. Aynı zamanda şirket W ismini verdiği kampanya ile de 17 ülkede kadınların güçlendirilmesini amaçlayan başarılı bir proje yönetiyor. Belki de Jane Walker bu projenin bir simgesi olarak sadece şişelerde yer alan bir ikon olmaktan çıkacaktır, kim bilir?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Meyvelerden Gelen İlhamla Marija Tiurina’dan Yaratıcı Tasarımlar

Daha önce sizlere, New York’ta yaşayan bir sokak sanatçısının sıradan nesneleri nasıl sanat eserine dönüştürdüğünden bahsetmiştik. Simdi de sizlerle Marija Tiurina adlı tasarımcıyı ve onun yaptığı yaratıcı çalışmaları paylaşacağız.

Londra’da yaşayan Marija Tiurina, illüstratör ve aynı zamanda yetenekli bir tasarımcıdır. İngiliz tasarımcı Marija, MediaTonic’te 6 yıldır video oyun tasarımcısı olarak çalışıyor. Henüz 24 yaşında olan tasarımcı, iş yaşamı haricinde kalan vakitlerinde hikaye tahtaları, karakter tasarımı, kitap/reklam illüstrasyonu ve kişisel çalışmalar yapıyor. Marija,tasarımlarının ilham kaynağı olarak, günümüzde yaratılanların, insanoğlunun uğraşlarını ve neyin peşinde olduklarını bulmak ve bunları tüm dünyaya gösterebilmek olarak görüyor.

Marija Tiurina, meyve ve sebzelerden ilham alarak bir Fruit as Characters adlı sulu boya illüstrasyon çalışması yaptı. Marija , evinin hemen yanındaki büyük ve göz alıcı bir manavı bu çalışmanın ortaya çıkmasındaki en önemli etken olarak görüyor. Tasarımcı, manavı haftada bir kez ziyaret ederek aklındaki çalışmayı yavaş yavaş planlamış ve çalışmasını büyük bir azimle sürdürmüş. Dilerseniz şimdi çalışmalara bir göz atalım.

Peki tasarımcı sanat eserini bitirdiğinde ne yapıyor dersiniz? Önce sosyal medya aracılığıyla yaptıklarını tüm dünyaya ilan ediyor. İşi bittikten sonra da onlara karşı ilgisini kaybediyormuş. Çalışmalarını raflara ve çekmecelere bırakıp, unutup gidiyormuş. Aranızda bunu acımasızca bulanlar olabilir. Tasarımcı Marija da, bunun acımasızca olduğunu farkında fakat yeni bir fikir üretip ilerlemek için bu yöntemin doğru olduğunu düşünüyor. Peki siz buna katılıyor musunuz?

Marija Tiurina “Gördüğünüz bir olay beynin yaratıcı tarafını tetikleyebilir bu sayede bir şeylere yeni bir bakış açısıyla bakabilirsiniz” diyor.

Marija Tiurina’ya göre “Sanat yaratan insanlar dünyayı farklı bir şekilde görürler, ilham kaynağı bulabilmek için herhangi bir şeyi potansiyel bir sanat malzemesi olarak düşünür ve çalışmalarını bu şekilde yapar.”

Sizler bu çalışmaları ilham verici buldunuz mu?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link