Süre ve Ortaya Çıkan İşin Kalitesi Arasındaki Doğru Orantı

Bir firma herhangi bir iş için dışarıdan bir firmadan ya da kişiden hizmet alacağı zaman, iki taraf arasında yaşanabilecek en büyük problemlerden biri işin teslim süresidir. Çoğu kez işi alan firma ya da kişi ve müşteri konumundaki firma, işin teslim süresi konusunda kolay bir uzlaşı sağlayamazlar. İşin alan taraf, işi hakkıyla yapıp teslim edebilmek için belli bir süre söyler, işi veren firma ise işin daha kısa bir sürede bitmesini ister. Tabii ki, olaylar her zaman bu şekilde gelişmeyebilir, ancak bunun sık yaşanan bir durum olduğu gerçeği de yadsınamaz.

ABD’de yaşayan bir tasarımcı da tam da bu konuya değinen bir video hazırlamış ve bu videonun yer aldığı bir tweet birkaç gündür Twitter’da dolanıyor. Videoyu hazırlayan kişi, Mo Selim isimli bir tasarımcı. Videodan bahsedecek olursak; Mo Selim isimli tasarımcı, videoda aynı Spiderman portresini 10 dakika, 1 dakika ve 10 saniyede çizmeye çalışıyor ve sadece bir dakika süren bu video ile süre kısaldıkça ortaya çıkan işin ne kadar yarım yamalak olduğunu gözler önüne seriyor.

Videonun yer aldığı tweet’i paylaşan kişi ise Frederic Bouchery isimli 35 yıllık bir yazılım geliştiricisi. Frederic Bouchery’nin bu videoyu paylaşmasının sebebi ise tahmin edebileceğiniz üzere, yazılım geliştirme işinde bu bahsettiğimiz problem ile sık sık karşılaşılması. Yazılım geliştiricisinin Mo Selim’in videosunu paylaştığı tweet, bu yazıyı yazdığım sıralarda yaklaşık olarak 93 bin kez retweet’lenmiş ve 155 bin beğeni almıştı. Bu durum da herhalde ne kadar çok insanın bu dertten muzdarip olduğunu gösteren bir işaret olarak algılanabilir. Bu arada paylaşılan tweet’in, bir müşteri ve geliştirici arasında işin teslimat süresi ile ilgili geçen temsili bir diyalog içerdiğini de belirtelim.

Sonuç olarak bu videoda da görüldüğü üzere, bir işin doğru düzgün yapılabilmesi için gereken optimum bir süre bulunuyor ve iş, bu süreden daha kısa bir sürede, hızlı bir şekilde yapıldığında ise genel olarak baştan savma ve kalitesiz işler ortaya çıkıyor. Bu yüzden burada bir tercih yapmak gerekiyor. Hızlı ve baştan savma işler mi, yoksa daha uzun sürede yapılan kaliteli işler mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

4 Comments

  1. Yalnız o doğru orantı olacak, yazdığınız habere göre süre arttıkça işin kalitesi de artıyor.

  2. Lipton’a mı kalmış sosyal mesaj vermek. Dünyanın en sıkıcı ve kasvetli reklamını gerçekleştirdi. Bir önceki Gaf reklamı. Tamam Türkiye en iyi çayımı istiyorsun. Yapacağız. En kırmızımı ona da tamam. Siz bunu hakkettiniz gibi… Ya sormazlar mı. Bu güne kadar aklın neredeydi. Niye yapmadın. YANİ REKLAM KONUSUNDA FENA TOSLADIN. Daha kötüsü olamazdı.

Bir Cevap Yazın

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link