Steve Jobs’ın Mühendisine Verdiği Harika Cevap

Bugün sizlere eski, kısa ve etkileyici bir hikayeden bahsetmek istiyoruz. Steve Jobs söz konusu olunca etkileyici olmayan bir hikaye pek çıkmıyor zaten çünkü kendisi dünyanın her yerinde ürünleri çok satılan ve çok sevilen markası Apple’ın kurucusu. Apple’ın her bir ürününün ayrı bir hikayesi var ancak biz bugün iPod’dan bahsedeceğiz.

iPod ilk çıktığında sadece Mac bilgisayarlarla uyumlu yapıdaydı, tam 400$ fiyat etiketine sahipti ve 5GB depolama alanı sunuyordu.  O zamanlar için 5GB oldukça büyük bir depolama alanıydı. Apple’ın iPod hikayesinde başarı yakalamasının en büyük sebeplerinden biri, belki de bu geniş depolama alanı imkanı olmuştu, bir diğeri ise küçüklüğü ve taşıma kolaylığıydı.

iPod piyasaya sürüldüğünde yıl 2001’di. Bu döneme kadar kasetçalar, cd çalar gibi pek çok müzik dinleme aygıtı dönem dönem yaygınlaşmış ve insanlar tarafından müzik dinlemek amacıyla kullanılmıştı. Fakat bu cihazların ortak özelliklerinden biri çok büyük olmalarıydı. iPod bu cihazların yanında oldukça küçük kalıyordu.

iPod piyasaya sürülmeden önce, tasarımı bittiğinde mühendisler Steve Jobs’a iPod’u sunduklarında Steve Jobs cihazın çok büyük olduğunu söyler. Mühendisler elbette şaşırır ve “Daha küçük olmasının imkanı yok” derler. Steve Jobs iPod’u etrafında bulunan bir akvaryuma atar ve çıkan kabarcıkları göstererek, “Demek ki hala içinde boş yer var, küçültün” der.

“İmkansız”, “Mümkün değil” gibi cevapları kabul etmeyen Steve Jobs, iPodun ve Apple’ın bugünkü haline gelmesinde oldukça etkili oldu. Son zamanlarda müzik uygulamalarının yaygınlaşması ve akıllı telefonlar nedeniyle eskisi gibi ilgi göremese de iPod, her zaman Apple’ın imza ürünlerinden biri olarak kalacak.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

TV Kumandanızı Bir Daha Asla Kaybetmeyeceğinizi Hayal Edin!

Yoğun bir günün ardından eve geldiniz, dinlenmek için ayaklarınızı uzattınız. TV açmak istediniz ama bir türlü kumandayı bulamadınız. Görsel olarak zihinde canlandırınca bile oldukça sinir bozucu değil mi?

Tasarımcı Estab Han’ın “For Weekend Works” isimli hayatı kolaylaştıran tasarımlarının içinde yer alan asla kaybolmayan kumanda Doki, bütün hafta sonu tembellerinin gözbebeği olmaya aday.

Her ne kadar evler daha “akıllı” hale geldikçe evde yer alan tüm eşyalarımızı yavaş yavaş akıllı telefonumuzla kontrol etmeye başlayacak olsak bile kendi tasarladığı uzaktan kumandanın yerini tasarımcı Estab Han’a şu 3 nedenle asla akıllı telefon alamayacak;

  • Eğer tuşların yerine alıştığınız için bakmadan kullanıyorsanız ( çünkü bunu akıllı telefonla yapmak çok zor)
  • Akıllı telefona yüklenebilecek bir uzaktan kumanda uygulamasından daha fonksiyonel,
  • Ve aradığın zaman hızlıca bulabileceksin

Kore dilinde “balta” anlamına gelen Doki’nin en önemli özelliği sürekli koltuk arasına kaçtığı ya da bir dolabın altına girdiği için görünmez hale gelen düz kumandalardan farklı olarak arka kısmında küçük bir çıkıntıya sahip olması. Han bu çıkıntının kumandanın yastıklar arasında kaymasını engellediğini düşünüyor.

Sadece bu çıkıntı kumandanızı kolayca bulmanızı sağlamıyor elbette. Bununla beraber Doki’de kumandanın üst kısmında yer alan LED her 30 saniyede bir ışık vererek kullanıcısına istediği zaman kumandasını rahatça bulmasını sağlıyor.

Ne dersiniz, her eve lazım değil mi?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link