Bu Şarapların Hikayesini Etiketlerini Soyarak Öğrenebiliyorsunuz!

Yediğimiz bir yemeğin içindeki malzemelerin nereden geldiğine dikkat etmeyiz ama şarap öyle mi? Kaç yılında yapılmış, orijini nedir, üzümünün bahçesi nerededir, bunlar hepimizin incelemekten zevk aldığı küçük detaylar.

Bu şarabın üstünde yer alan etiketi kazıdığınızda da içmeye hazırlandığınız şarap hakkında ilginç detaylara sahip oluyorsunuz. Belki de kaliteli bir ürün tasarımının anlamı tam olarak budur!

Paket ürünün hikâyesini anlatan en önemli detaydır. Satın alma kararında rolü büyüktür çünkü eğer yeni deneyeceğimiz bir şeyle karşılaşıyorsak bile temas ettiğimiz ilk alan ürünün paketi olur elbette. Peki muhteşem bir ürün paketi tasarımı sadece uzaktan gördüğün zaman mı anlaşılır? Her zaman değil. Bu şarapların etiket tasarımının muhteşemliğini kavramak için ürünle biraz daha haşır neşir olmak gerekiyor ama olduğuna da değiyor sanırım.

Portekizli şarap üreticisi Anselmo Mendes’in 3 Rios şaraplarının etiket tasarımı şarabı tadanlara içtikleri şarap hakkında bilgileri ilgin bir yolla veriyor: Şişe etiketinin belirli kısımlarını soyarak!

Şişe etiketinde yer alan 3 farklı soyulabilir sırada, Portekiz’in 3 akarsuyundan ilham alınarak yapılan şarabın yapıldığı üzümlerin hangi ırmaklar arasında yetişen üzümler olduğunu anlatıyor. Bu etiketleri soyarak tüketicisini bu 3 nehri keşfetmelerine olanak sağlıyor.

Tasarımın anahtarı olan bu 3 nehir, Alvarinho şarap türünün geldiği Minho nehri, Loureiro şaraplarının kaynak noktası Lima nehri ve Avesso şaraplarının üzümlerinin yetiştiği bölgede ki Douro nehri olarak anlatıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Ürün Ambalajları, Neden Instagram’a Uygun Olarak Tasarlanmalı?

  • Simplify My Packaging isim blogun yayımladığı yeni bir rapora göre, alışveriş yapanların %37’si, akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor.
  • Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.
  • Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyor. Instagram kullanıcılarının ise yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor.
  • Bunların yanı sıra tüketicilerin %28’i ise ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor.
  • İlgili Yazı: A’ Design Ödülünü Kazanan Çalışmalardan Derlediğimiz 5 Yaratıcı Ambalaj Tasarımı

Özellikle Instagram ile iyice yükselen hemen hemen her şeyin fotoğrafını çekme ve sosyal medyada paylaşma trendi, paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketler için ambalaj tasarımına her zamankinden daha fazla önem verme gereksinimini ortaya çıkardı. Simplify My Packaging isimli blogun yayımladığı yeni bir rapor, tüketicilerin hem işlevsel hem de duygusal olarak yiyecek ve içecek ambalajlarında ne istediklerini ortaya koyuyor. Araştırma, aynı zamanda nelerin ürünlerin iade edilmesine yol açtığına ve ambalajın, tüketicilerin online satın alma deneyimlerine ve daha fazlası ile bağlantı kurmalarına nasıl yardımcı olduğuna ışık tutuyor.

Simplify My Packaging’in yayımladığı rapora göre, alışveriş yapanların üçte birinden fazlası (%37), akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor. Ayrıca araştırma, ambalajın dijital davranışları nasıl etkilediğine de odaklanıyor. Örneğin alışveriş yapanların %16’sı, bir artırılmış gerçeklik uygulamasıyla ambalajları kullanıyor.

Food Dive’ın bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde paylaştığı yazıya göre, bazı markalar, ambalaj ve tasarımın öneminin kanıtı olabilir. Örneğin Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.

Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyor. Instagram kullanıcılarının yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor. Sonuç olarak Instagram’ın devam eden büyümesiyle birlikte, görsel olarak çekici ambalajlar, bir markanın pazarlama stratejisine kolay bir şekilde katkıda bulunabilir.

Bunların yanı sıra, tüketiciler aynı zamanda fonksiyonel ambalajları da severler ve özellikle beslenme bilgileri ve ürünlerin arkasındaki hikayelerle ilgilenirler. Bununla birlikte şirketler, bu mesajı iletmek için sınırlı araçlara sahipler. Bu yüzden QR kodlar ve artırılmış gerçeklik uygulamaları bu talebi karşılamaya yardımcı oluyor. Çalışmanın da belirttiği gibi, pek çok tüketici, -mağazalarda hesap ödemekten kalori takibine ve selfie çekmeye kadar- daha fazla değer elde etmek için telefonlarını nasıl kullanabileceklerini merak ediyor. Bu da tüketici ile ürün arasında, dijitalden önce muhtemelen var olmamış, kişisel bir ilişki olduğu anlamına geliyor.

Buna göre perakendeciler, pazarlama anlatımını kontrol etmeye yardımcı olmak için tüketicilerin ürünleriyle fiziksel ve dijital kanallar arasında -mağaza içi QR kodlar ve online olarak tutarlı tasarımlar aracılığıyla- nasıl geçiş yapabileceklerini anlamalıdırlar. Estetiğin ve işlevselliğin yanı sıra, ambalajın hem online’da hem de mağazada tutarlı kalması kritik öneme sahiptir. Zira tüketicilerin %28’i, ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor. Bununla birlikte online bir ürün doğru görünmüyorsa, tüketicilerin %25’i bu ürünü iade ediyor.

Bu yüzden perakendeciler, e-ticaret kanallarını yalnızca fiziksel mağaza raflarında nelerin mevcut olduğunu gösterecek şekilde uyarlamalıdır. Ayrıca ambalaj, ilk izlenim açısından kritik bir rol oynadığı için artık ambalajların her an fotoğraf çekimine hazır olacak bir şekilde tasarlanmaları da paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketlere büyük avantaj sağlayacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Lego’nun 6.020 Parçalık Hogwarts Seti Harry Potter Sevenleri Büyüleyecek

Harry Potter sevenlere büyülü bir müjdemiz var! Lego yenilikliklere uyum sağlarken eski değerleri de unutmayarak hem küçükler hem büyükler için bir efsane olan Harry Potter serisini sete dönüştürdüğü 6,020 parçalı Hogwarts Şatosu’nu Çarşamba günü duyurdu.

Lego tarafından yapılan basın açıklamasına göre, legolar aracılığıyla kurulabilen Hogwarts Kalesi’nin arka kısmı – 22 inç uzunluğunda ve 27 inç genişliğinde. Diğer sınıfların yanı sıra iksir sınıfına, Sırlar Odası’na ve Büyük Salon’a da erişim sağlanabiliyor. 

Harry Potter, Ron Weasley, Hermione Granger, Şamarcı Söğüt, Hagrid’in kulübesi gibi detayları da barındıran lego setinde basilisk ve örümcek Aragog’a bile yer verilmiş. Tabii bu kısım sadece buz dağının görünen kısmı. Harry Potter logo setinde daha pek çok küçük ayrıntı mevcut. Değişen merdivenlerin bile sitemiyle birlikte legoları mevcut…

 

Hogwarts’ın kurucuları Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ve Rowena Ravenclaw’u da unutmamışlar… Bu etkileyici Harry Potter setinin fiyatı ise tahmin edebileceğiniz üzere biraz pahalı. Eylül’de raflara ilk çıktığında fiyatının 399,00 dolar olması ön görülüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link