Pepsi Yeni Şişe Tasarımı Kurgusuyla Yepyeni Bir Konumlandırma Yaratıyor! 0

Tam da gazlı içeceklerin tüketim sıklığının özellikle sıklıkla tüketildiği ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde 30 yılın en düşük seviyesine gelmesi gazlı içecek markalarını tüketimi artırmak için harekete geçirdi.

Geçtiğimiz gün Coca Cola’nın ABD çapında kola şişe ve kutuları üzerinden en ünlü şarkıları söyletme konusunda harekete geçtiğinden bahsetmiştik. Sonrasında Pepsi’den karşı atak 1983 isimli kokteyl karışımlarında kullanılmasını öngördüğü yeni ürünü ile gelirken son olarak da Pepsi, light içeceği olan Pepsi Light’ı 2 kilogramlık dambıl şeklinde yeni şişe tasarımı ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Brezilyalı reklam ajansı AlmapBBDO ile anlaşan Pepsi’nin bu yeni şişe tasarımı ile daha sağlıklı bir yaşamı desteklemeyi amaçladığı belirtilirken bir çok doktorun , diyetisyenin ve sağlık uzmanlarının daha sağlıklı bir yaşam için öğünlerinizden gazlı içecekleri çıkarmanı gerekiyor uyarıları ve gazlı içeceklerin neden olduğu başta obezite gibi bir çok sağlık sorununun görmezden gelinmesinin oluşturduğu tezatlık şimdiden bazı eleştirilere de kapıları açmış durumda.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-03

Ancak bu tasarım Pepsi Light’in alakasız bir yararına odaklanmak amacıyla 2 litrelik şişeleri dambıllara dönüştürerek ürün şişesine yeni bir anlam katıyor. Reklam ajansı bu şişelerin seri üretime geçmediğini bildirdi ancak içmeseniz bile Pepsi Light’i egzersiz amacı ile kullanabilirsiniz mesajı veren dambıllar bir kitle tarafından çok sevilirkeni bir diğer kitle tarafından da samimiyetsiz bulunuyor.

Özellikle light ya da diet gazlı içeceklerin daha fazla kilo almaya, sizi daha fazla fast food, sağlıksız atıştırmalık, cips, kızartma gibi yağ miktarı fazla yiyecekler tüketmeye ve kilo almanıza hatta obezitenin tetiklenmesine neden olduğunun bilindiği savunan Huffington Post editörü Katie Bratskeir, konu hakkında “şekerli, normal gazlı içecekler Tip 2 diyabetin en önemli sebeplerinden birisi iken, aynı zamanda diğer etkenlerle beraber kalp krizi riskini, erken bunama ve gut hastalığını riskini de artırma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-02

Bratskeir aynı zamanda yeni reklamın sporcuların sağlıksız yiyecekleri desteklemesi ile aynı şekilde kafa karışıklığına yol açacağını belirtirken “Egzersiz ekipmanına benzeyen bir ürünü pazarlamanın satışlara etkisi konusunda şimdilik herhangi bir çalışma olmasa da sporcuların sağlıksız ürünleri teşvik etmeleri konusunda kafa karışıklığına yol açtığıa dair çalışmalar bulunuyor.” dedi.

Pepsi sonradan piyasa sürülmeme kararı alınan bu tasarım ile kendisine yeni bir konumlandırma alanı ararken, ürünleri sağlıklı yaşam tarzına entegre etmek için çalışan tek gazlı içecek markası Pepsi değil, aynı zamanda Coca Cola ve Dr. Pepper’de kişilerin tükettikleri besin değerlerini ölçebilecekleri Mixify isimli bir programı fonluyor.

Peki sizler bu yeni tasarım hakkında neler düşünüyorsunuz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ford, Kamyon Şoförleri İçin Uyuyakalmayı Engelleyen Akıllı Bir Şapka Tasarladı! 0

Ford Brezilya’da üretimine başladığı kamyon üretiminin 60.yılını kutlamak amaçlı, yollarda dikkatsizlik sonucu meydana gelen kazaları minimuma indirmek için ‘akıllı bir şapka’ tasarladı.

Teknolojinin son ürünü olan akıllı şapkanın amacı, kamyon şoförlerinin başına dikkatsizlik sonucu gelebilecek kazaların önüne geçmek.

Trafik kazaların büyük bir çoğunluğunun dikkatsizlik, direksiyon başında uyuyakalma gibi sürücü hataları sonucu meydana geldiğini hepimiz biliyoruz.  Bu durumların önüne geçmek için Ford tarafından kamyon şoförlerine özel üretilen ‘SafeCap’ sürücünün kafa hareketlerini takip ediyor. Eğer şapka sürücünün uyuduğunu ya da uyuma sürecine geçtiğini algılarsa, sürücüyü kenara çekmesi konusunda uyarıyor.

Şapkanın içinde yer alan minik sensörler kişinin başının, belirli bir süre zarfında, belirli bir açıda dik ya da yatay olarak eğildiğini algılarsa alarma geçiyor ve kişiyi dinlenme vakti geldiği konusunda uyarıyor.

Ford Güney Amerika Başkanı Lyle Watters SafeCap’in hem araçları hem de daha kapsamlı bir sürüş kültürü geliştirmek açısından teknoloji kullanımının en güzel örneklerinden olarak değerlendirirken, şapkanın sürücülerin hayatını hem daha kolay hem de güvenli kılacağını ifade etti.

Sürücülerin güvenliğini sağlama konusunda ne kadar etkili olacağı konusunda Ford’dan henüz bir açıklama gelmemiş olsa da şirket gereken testler yapıldıktan sonra SafeCap’in gelecek sene dünya çapında yaygınlaşması için çalıştıklarını belirtti.

Teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı hatta korumaya başladığı noktalara güzel bir örnek teşkil eden SafeCap, trafik kazalarının önleyici tedbirlerin yaygınlaşmasında teknolojin üstleneceği rolü de hatırlatması bakımından bir hayli dikkat çekici.

Çocuklara Özel Bu Serginin Biletleri Bile Yenilebiliyor! 0

Londra’da bulunan Victoria& Albert Çocukluk Müzesi meraklı çocuklara yiyerek öğrenebilecekleri interaktif bir sergi gerçekleştirdi. Dünyanın ilk interaktif & yenilebilen sergisinin biletleri bile yenilebiliyor.

Her şeyi tadı ile öğrenmeye çalışan çocuklar için posterleri hatta biletleri bile yenilebilir bir sergi tasarlandı.  Özellikle yeme alışkanlıklarımızın geliştiği, yemekten hoşlanmadığımız o yararlı sebzeleri büyüdüğümüzde de yememe alışkanlığı edinmemizi engellemeye çalışan, ilhamını çocuklardan alan sergide her şey sebze ve meyvelerden yapılmış.

Serginin temel amacı tat alma duyusu yetişkinlere göre daha keskin olduğu bilinen çocuklar için yeni şeyler deneme ve sevmeleri konusunda daha eğlenceli bir deneyim oluşturmak. Yeni yemek denemelerini oyun ve deneyler eşliğinde yapmalarının, yeni tatlara daha sıcak bakmalarını sağlayacağını düşünen sergi için müze, AMV BBDO ve yemek üzerine uzmanlaşmış kreatif ajans Bompas & Parr ile işbirliği yapmış.

100’den fazla çocuğa yaratıcı zekalarını kullanarak kendi yemek fikrilerini hayata geçirme şansı veren workshoplarda kazanan 6 başarılı yemek Bompass& Parr tarafından hayata geçirildi bile. Bu çılgın yemekler arasında havuçlardan yapılma karanlıkla parlayan bir dondurma, brokoli ve salatalıktan yapılmış yenebilen baloncuklar gibi ilginç yemek çeşitleri yer alıyor.

Yenebilen biletler ve posterlerin her birisi kendine özel bir tada sahip. Hepsinin basım aşamasında yenilebilen kâğıtlarla beraber Bompass&Parr tarafından üretilmiş  Bu nedenle müzeden hatıra kalması için kartpostal alırsanız yemek ile yememek arasında kararsız kalmanız olası.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link