Pepsi Yeni Şişe Tasarımı Kurgusuyla Yepyeni Bir Konumlandırma Yaratıyor!

Tam da gazlı içeceklerin tüketim sıklığının özellikle sıklıkla tüketildiği ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde 30 yılın en düşük seviyesine gelmesi gazlı içecek markalarını tüketimi artırmak için harekete geçirdi.

Geçtiğimiz gün Coca Cola’nın ABD çapında kola şişe ve kutuları üzerinden en ünlü şarkıları söyletme konusunda harekete geçtiğinden bahsetmiştik. Sonrasında Pepsi’den karşı atak 1983 isimli kokteyl karışımlarında kullanılmasını öngördüğü yeni ürünü ile gelirken son olarak da Pepsi, light içeceği olan Pepsi Light’ı 2 kilogramlık dambıl şeklinde yeni şişe tasarımı ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Brezilyalı reklam ajansı AlmapBBDO ile anlaşan Pepsi’nin bu yeni şişe tasarımı ile daha sağlıklı bir yaşamı desteklemeyi amaçladığı belirtilirken bir çok doktorun , diyetisyenin ve sağlık uzmanlarının daha sağlıklı bir yaşam için öğünlerinizden gazlı içecekleri çıkarmanı gerekiyor uyarıları ve gazlı içeceklerin neden olduğu başta obezite gibi bir çok sağlık sorununun görmezden gelinmesinin oluşturduğu tezatlık şimdiden bazı eleştirilere de kapıları açmış durumda.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-03

Ancak bu tasarım Pepsi Light’in alakasız bir yararına odaklanmak amacıyla 2 litrelik şişeleri dambıllara dönüştürerek ürün şişesine yeni bir anlam katıyor. Reklam ajansı bu şişelerin seri üretime geçmediğini bildirdi ancak içmeseniz bile Pepsi Light’i egzersiz amacı ile kullanabilirsiniz mesajı veren dambıllar bir kitle tarafından çok sevilirkeni bir diğer kitle tarafından da samimiyetsiz bulunuyor.

Özellikle light ya da diet gazlı içeceklerin daha fazla kilo almaya, sizi daha fazla fast food, sağlıksız atıştırmalık, cips, kızartma gibi yağ miktarı fazla yiyecekler tüketmeye ve kilo almanıza hatta obezitenin tetiklenmesine neden olduğunun bilindiği savunan Huffington Post editörü Katie Bratskeir, konu hakkında “şekerli, normal gazlı içecekler Tip 2 diyabetin en önemli sebeplerinden birisi iken, aynı zamanda diğer etkenlerle beraber kalp krizi riskini, erken bunama ve gut hastalığını riskini de artırma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-02

Bratskeir aynı zamanda yeni reklamın sporcuların sağlıksız yiyecekleri desteklemesi ile aynı şekilde kafa karışıklığına yol açacağını belirtirken “Egzersiz ekipmanına benzeyen bir ürünü pazarlamanın satışlara etkisi konusunda şimdilik herhangi bir çalışma olmasa da sporcuların sağlıksız ürünleri teşvik etmeleri konusunda kafa karışıklığına yol açtığıa dair çalışmalar bulunuyor.” dedi.

Pepsi sonradan piyasa sürülmeme kararı alınan bu tasarım ile kendisine yeni bir konumlandırma alanı ararken, ürünleri sağlıklı yaşam tarzına entegre etmek için çalışan tek gazlı içecek markası Pepsi değil, aynı zamanda Coca Cola ve Dr. Pepper’de kişilerin tükettikleri besin değerlerini ölçebilecekleri Mixify isimli bir programı fonluyor.

Peki sizler bu yeni tasarım hakkında neler düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Avustralya’da Yapılacak Yeni Apple Store, Pizza Hut Tapınağına Benzetildi

ABD’li teknoloji devi Apple‘ın dünyanın çeşitli yerlerinde açtığı farklı tasarımlara sahip birçok mağazası bulunuyor ve bu mağazaların tasarımları genellikle beğeniliyor. Örneğin, daha önce sizlerle paylaştığımız MacBook şeklinde çatısı olan Apple Store bu mağazalardan biriydi. Ancak şirketin, son olarak Avustralya’nın Melbourne şehrinde açmayı planladığı yeni Apple Store daha şimdiden tasarımı nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu.

Apple’ın Melbourne’de açacağı bu yeni Apple Store, şehrin kültürel olarak en önemli bölgelerinden biri olan Federasyon Meydanı’nda yer alacak. Mashable yaptığı habere göre, Melbourne’ün bağlı olduğu Victoria eyaletinin hükümeti de hiçbir şekilde halka danışmadan şehrin böylesine önemli bir bölgesinde Apple Store açılmasına izin verdiği için yoğun bir şekilde eleştirildi. Buna karşılık Apple, dikkatli planlama ve çevre düzenlemesi aracılığıyla Federasyon Meydanı’ndaki kamusal alanın genişleyeceğini belirtse de, Apple’ın iki katlı mağaza konseptine karşı muhalefet devam ediyor.

ABC News’in yaptığı habere göre, Melbourne Şehir Meclisi mağazanın mevcut tasarımına karşı çıkan 800 başvuru aldı. Bunun yanı sıra, meclis üyeleri de mağazanın planlamasının yeniden yapılmasını istiyor. Ayrıca meclis üyelerinden biri olan Rohan Leppert, meclis toplantılarından biri sırasında, bir önerge vererek eyalet hükümetinden ve Apple’dan mağaza için büyük bir çadıra ya da tapınağa benzemeyen yeni bir tasarımın yapılmasını talep etti. Bir başka meclis üyesi Nicholas Reece ise ABC’ye yaptığı açıklamada, yeni Apple Store’un görünümünün kendisine bir Pizza Hut tapınağını hatırlattığını ifade etti.

Gelen haberlere göre mecliste yer alan Victorian Greens isimli parti kanadı, gelecek hafta gerçekleştirilecek olan meclis toplantısında bir oylama yaparak Federasyon Meydanı’nda yapılması planlanan bu Apple mağazasının inşasını engellemeye çalışacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2018 Ocak Ayının En Yaratıcı Tasarımları

Ticwatch Android Wear Smartwatches

Ticwatch Android Wear Smartwatches, Good Design Award ve IF Tasarım Ödülü’nü kazandı. Hareketli yaşam tarzı olan kişiler için tasarlanmış bu akıllı saat oldukça dayanıklı, hafif ve günlük kullanıma çok uygun. 

Saatinizi her Daim telefon olarak kullanabilir, mesajlaşabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Asla su geçirmeyen özelliği günlük kullanım için çok büyük bir avantaj sağlar. Tüm bu özelliklerinin yanında sade ve spor tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Günün Saatine Göre Renk Değiştiren Duvar Saati

Bu saatler günün hangi yarısında olduğunuza göre renk değiştiriyor. Eğer gece ise siyah gündüz ise beyaz olan duvar saati sayesinde a.m p.m kavramını analog saat ile de korumuş oluyorsunuz.

Duvarınızda tıpkı sıradan bir saat gibi dursa da saatler gün ışığı ile çalışıyor. Bu sayede havanın karanlık olup olmadığını anlıyor ve ona göre rengi değişebiliyor.

Yürüme Lastiği

Kabul edelim ki hepimiz bir gün yaşlanacağız. Yürümemizi kolaylaştıracak yardımcı aletler olmasını hepimiz isteriz. Bunun için zaten baston kullanılıyor diyeceksiniz, işte bu yürüme lastiği de ilhamını bastondan alıyor fakat biraz daha pratik.

Standart bisiklet tekerlekleri ile aynı çapa sahip ve yürürken koltuk altınıza sabitlemek için çok uygun. Ayrıca basınca duyarlı fren sistemi ile de çok güvenilir.  Ayakta durmak için destek olarak kullanılabilir veya yürürken yürümenizi kolaylaştırabilir.

Çalışma Masasına Dönüşebilen Raf

Gördüğünüz gibi bu rafı aynı zamanda çalışma masası olarak kullanabiliyorsunuz. Yer sıkıntısı yaşıyorsanız veya sürekli bir çalışma masasına ihtiyacınız yoksa sizin için muhteşem bir çözüm olabilir.

Sade tasarımı ile de büyüleyen bu rafın kullanımı da çok kolay. Herhangi bir duvara monte edilmesi ve açılıp kapanması oldukça kolay. Üzerindeki nesnelerin yerlerini değiştirmeden hem bir masa hem de bir raf olarak kullanabilirsiniz. Siz ne dersiniz çok kullanışlı değil mi?

Harika Görünen Harika Kokular

Fotoğrafta gördüğünüz bu küçük şişeler göz doyuran bir ev süsü gibi gözüküyor olabilir ancak bunlar güzel koku tüpleri.

Bu akıllı tüpleri bir akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edebilir, hangi kokunun ne zaman yayılmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Koku listesi ise oldukça kapsamlı ve geleneksellikten uzak. Sandal ağacından Vanilya’ya, hatta tereyağlı tosta kadar koku skalası geniş. Uygulama, tercihlerinizi öğrenir, günün anına ve ruh halinize uygun kokular dağıtmaya başlar.

Rmour

Apple, tasarıma ve şıklığa çok önem verdiği için ürünlerine uygun aksesuar bulmak da hiç kolay değil kabul ediyoruz ancak imkansız da değil.

Rmour, telefonunuza estetik güzellik katan, kazara düşmelerden korunmasını sağlamak için bir yöntem bulmuş. Rmour’un takım parçaları telefonunuzun köşelerine yapışır ve her yönden etkisini absorbe eder. Çok yönlü korumayı sağlayacak şekilde tasarlanan Rmour, kameranın etrafında halka oluşturan bir varyasyona sahiptir; böylece telefonunuz düştüğünde zemine veya herhangi bir düz yüzeye hiçbir zaman temas etmez.

Kaynak: http://www.yankodesign.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link