Tam da gazlı içeceklerin tüketim sıklığının özellikle sıklıkla tüketildiği ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde 30 yılın en düşük seviyesine gelmesi gazlı içecek markalarını tüketimi artırmak için harekete geçirdi.

Geçtiğimiz gün Coca Cola’nın ABD çapında kola şişe ve kutuları üzerinden en ünlü şarkıları söyletme konusunda harekete geçtiğinden bahsetmiştik. Sonrasında Pepsi’den karşı atak 1983 isimli kokteyl karışımlarında kullanılmasını öngördüğü yeni ürünü ile gelirken son olarak da Pepsi, light içeceği olan Pepsi Light’ı 2 kilogramlık dambıl şeklinde yeni şişe tasarımı ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Brezilyalı reklam ajansı AlmapBBDO ile anlaşan Pepsi’nin bu yeni şişe tasarımı ile daha sağlıklı bir yaşamı desteklemeyi amaçladığı belirtilirken bir çok doktorun , diyetisyenin ve sağlık uzmanlarının daha sağlıklı bir yaşam için öğünlerinizden gazlı içecekleri çıkarmanı gerekiyor uyarıları ve gazlı içeceklerin neden olduğu başta obezite gibi bir çok sağlık sorununun görmezden gelinmesinin oluşturduğu tezatlık şimdiden bazı eleştirilere de kapıları açmış durumda.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-03

Ancak bu tasarım Pepsi Light’in alakasız bir yararına odaklanmak amacıyla 2 litrelik şişeleri dambıllara dönüştürerek ürün şişesine yeni bir anlam katıyor. Reklam ajansı bu şişelerin seri üretime geçmediğini bildirdi ancak içmeseniz bile Pepsi Light’i egzersiz amacı ile kullanabilirsiniz mesajı veren dambıllar bir kitle tarafından çok sevilirkeni bir diğer kitle tarafından da samimiyetsiz bulunuyor.

Özellikle light ya da diet gazlı içeceklerin daha fazla kilo almaya, sizi daha fazla fast food, sağlıksız atıştırmalık, cips, kızartma gibi yağ miktarı fazla yiyecekler tüketmeye ve kilo almanıza hatta obezitenin tetiklenmesine neden olduğunun bilindiği savunan Huffington Post editörü Katie Bratskeir, konu hakkında “şekerli, normal gazlı içecekler Tip 2 diyabetin en önemli sebeplerinden birisi iken, aynı zamanda diğer etkenlerle beraber kalp krizi riskini, erken bunama ve gut hastalığını riskini de artırma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-02

Bratskeir aynı zamanda yeni reklamın sporcuların sağlıksız yiyecekleri desteklemesi ile aynı şekilde kafa karışıklığına yol açacağını belirtirken “Egzersiz ekipmanına benzeyen bir ürünü pazarlamanın satışlara etkisi konusunda şimdilik herhangi bir çalışma olmasa da sporcuların sağlıksız ürünleri teşvik etmeleri konusunda kafa karışıklığına yol açtığıa dair çalışmalar bulunuyor.” dedi.

Pepsi sonradan piyasa sürülmeme kararı alınan bu tasarım ile kendisine yeni bir konumlandırma alanı ararken, ürünleri sağlıklı yaşam tarzına entegre etmek için çalışan tek gazlı içecek markası Pepsi değil, aynı zamanda Coca Cola ve Dr. Pepper’de kişilerin tükettikleri besin değerlerini ölçebilecekleri Mixify isimli bir programı fonluyor.

Peki sizler bu yeni tasarım hakkında neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın