Pepsi Yeni Şişe Tasarımı Kurgusuyla Yepyeni Bir Konumlandırma Yaratıyor!

Tam da gazlı içeceklerin tüketim sıklığının özellikle sıklıkla tüketildiği ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde 30 yılın en düşük seviyesine gelmesi gazlı içecek markalarını tüketimi artırmak için harekete geçirdi.

Geçtiğimiz gün Coca Cola’nın ABD çapında kola şişe ve kutuları üzerinden en ünlü şarkıları söyletme konusunda harekete geçtiğinden bahsetmiştik. Sonrasında Pepsi’den karşı atak 1983 isimli kokteyl karışımlarında kullanılmasını öngördüğü yeni ürünü ile gelirken son olarak da Pepsi, light içeceği olan Pepsi Light’ı 2 kilogramlık dambıl şeklinde yeni şişe tasarımı ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Brezilyalı reklam ajansı AlmapBBDO ile anlaşan Pepsi’nin bu yeni şişe tasarımı ile daha sağlıklı bir yaşamı desteklemeyi amaçladığı belirtilirken bir çok doktorun , diyetisyenin ve sağlık uzmanlarının daha sağlıklı bir yaşam için öğünlerinizden gazlı içecekleri çıkarmanı gerekiyor uyarıları ve gazlı içeceklerin neden olduğu başta obezite gibi bir çok sağlık sorununun görmezden gelinmesinin oluşturduğu tezatlık şimdiden bazı eleştirilere de kapıları açmış durumda.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-03

Ancak bu tasarım Pepsi Light’in alakasız bir yararına odaklanmak amacıyla 2 litrelik şişeleri dambıllara dönüştürerek ürün şişesine yeni bir anlam katıyor. Reklam ajansı bu şişelerin seri üretime geçmediğini bildirdi ancak içmeseniz bile Pepsi Light’i egzersiz amacı ile kullanabilirsiniz mesajı veren dambıllar bir kitle tarafından çok sevilirkeni bir diğer kitle tarafından da samimiyetsiz bulunuyor.

Özellikle light ya da diet gazlı içeceklerin daha fazla kilo almaya, sizi daha fazla fast food, sağlıksız atıştırmalık, cips, kızartma gibi yağ miktarı fazla yiyecekler tüketmeye ve kilo almanıza hatta obezitenin tetiklenmesine neden olduğunun bilindiği savunan Huffington Post editörü Katie Bratskeir, konu hakkında “şekerli, normal gazlı içecekler Tip 2 diyabetin en önemli sebeplerinden birisi iken, aynı zamanda diğer etkenlerle beraber kalp krizi riskini, erken bunama ve gut hastalığını riskini de artırma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

PEPSI-LIGHT_DUMBBELL-02

Bratskeir aynı zamanda yeni reklamın sporcuların sağlıksız yiyecekleri desteklemesi ile aynı şekilde kafa karışıklığına yol açacağını belirtirken “Egzersiz ekipmanına benzeyen bir ürünü pazarlamanın satışlara etkisi konusunda şimdilik herhangi bir çalışma olmasa da sporcuların sağlıksız ürünleri teşvik etmeleri konusunda kafa karışıklığına yol açtığıa dair çalışmalar bulunuyor.” dedi.

Pepsi sonradan piyasa sürülmeme kararı alınan bu tasarım ile kendisine yeni bir konumlandırma alanı ararken, ürünleri sağlıklı yaşam tarzına entegre etmek için çalışan tek gazlı içecek markası Pepsi değil, aynı zamanda Coca Cola ve Dr. Pepper’de kişilerin tükettikleri besin değerlerini ölçebilecekleri Mixify isimli bir programı fonluyor.

Peki sizler bu yeni tasarım hakkında neler düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Sürdürülebilirliğin Kreatif Yolu: Ürün Paketlerini Akıllıca Değerlendiren Markalar


Aslında hepimizin geçmişinde eski olanı atmamak, yeniden değerlendirmek var, ama günümüz dünyasına baktığımızda (sadece fast-food sektörüne göz atsak bile yeter) gün içinde varoluş amacını tamamlayan paketler sonsuz bir tüketim döngüsü içinde yitip gidiyor ve yeniden değerlendirmek meselesi ise gündeme çok nadir gelebiliyor.

Bu sorunlarla savaşmak, dünyayı dönüştürüp, yeni kullanım alanları yaratarak kurtarabileceğimiz paket çöplüğünden kurtarabilmek için hem tasarımsal, hem de eğitici açılardan düşünüp pekala yollar bulabiliyoruz.

Aşağıda paketlere ikinci bir şans vermeyi düşünen markaların yaratıcı projelerinden umut verici örnekler var;

SAIKAI

3 bölmeli altıgen kurabiye kutusu olan Saikai’nin katları açıldığında bir servis tabağı haline geliyor. Tasarımın iki amacı var, ilki; kurabiyelerin kırılmadan taşınabilmesi için güvenli bir paket olması iken ikincisi de parti ve organizasyonlarda sunumu güzel bir tabak haline gelmesi.

Born2Be

Yemeği eğlence ile buluşturan Barcelona’lı al-git restoran konseptine sahip Born2Be, yiyecekleri kadar kutuları ile de müşterileri için tercih sebebi olabiliyor. Çünkü her sipariş, kutuyu kişiselleştirebileceğiniz stickerlar ile beraber geliyor, istediğiniz yere yapıştırabiliyorsunuz.

Inside The Box

Paketlerin ve kutuların farklı değerlendirilmesine en güzel örnek olarak gösterebileceğimiz Inside The Box, göçmenlere gönderilen yardım kolilerinin kesilip birleştirilmesi ile çocukların oynayabileceği kart oyuncaklar haline geliyor.

IKEA + Memac Ogilvy & Mather

Müşterilerinin mavi alışveriş torbasına farklı bir gözle bakmasını isteyen IKEA, sınırlı sayıda ürettiği Frakta çantalarının iç kısmına kesme ve dikme kalıpları bastırdı, her çantanın yanına onu nasıl yeniden kullanabileceğini anlatan yollar sunan küçük kitapçıklar da iliştirmeyi atlamayan IKEA plastik çantalara yeni birer kullanım alanı daha sunmuş oldu.

10pt

Bir öğrenci tarafından tasarlanan tshirt 10pt, paketleri ile de en az tshirtleri kadar dikkat çekiyor. Doğa dostu materyallerden üretilen silindir şekilli paketler açıldığı zaman mezuraya dönüşüyor.

Paketlerin sadece sürdürülebilir materyallerden üretilmesi yetmez, onların kaderini de dönüştürmeyi, yeniden kullanılabilir hale getirmek markalar olarak için biraz yaratıcı zekamızı da devreye katmamız gerekiyor. Ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link