Marka Sloganlarına Feminist Bir Bakış Açısı: “100 Days of Feminist Ads”

Bildiğimiz üzere geçtiğimiz yıl, ortaya çıkan skandallar sonrası sesini çıkaran, cesur kadınların yılı oldu. Peki bildiğimiz o tüm büyük markalarda bu furyaya katılsa ve marka sloganları biraz daha “feminist” bir hal alsa ne olurdu? Cevabı “100 Days of Feminist Ads” isimli bir çalışma yaparak markalara zekice reklam mottoları hazırlayan metin yazarı Eileen Matthews’den dinleyelim.

100 gününü ünlü markalar için feminist sloganlar hazırlamaya adayan Matthews, bu çalışmada ilhamını artist Elle Luna’nın “ The 100 Day Project” (100 Gün Projesi) isimli insanları 100 gün boyunca her gün farklı bir şey yapmak için cesaretlendiren projesinden almış.

The Drum’da yayınlanan röportajında ise Eileen Mathews projenin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor:

Bir anda aklına gelen bir proje olduğundan bahseden Matthews, markaların isteseler insanlığı etkileyen problemlerde haklı tarafın yanında olabileceklerini düşündüğü için slogan yazmaya başlamış. Markaları seçerken belirli bir kriteri olmadığını belirten yazar, bir reklam gördüğünde eğer onu ilginç buluyorsa kendi projesine nasıl uyarlayabileceğini düşünmüş, ya da eğer aklına bir slogan geldiyse onun hangi markayla daha uyumlu gidebileceğini düşünmüş ve projeye eklemiş.

Matthews markaların çalışmalarını görüp, seslerini kadın hakları için yükseltmelerini umut ediyor. Gerçek hayatta ise kadınları ön planda tutan birkaç marka var. Örneğin başörtüsü kullanan sporcular için yeni bir koleksiyon çıkaran Nike ve ”doğal güzelliği” iletişiminde öne çıkaran Dove, genç yazarın favorileri arasında.

Çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konusunda reklamcılık sektörünün de kadınlar için zor ve baskılarla dolu olduğundan bahseden yazar, baskı hissetmediği boş vakitlerinde daha kreatif çalışmalar ortaya koyduğunu ifade etti.

Yazarın markalar için çalıştığı feminist sloganları aşağıda görebilirsiniz;

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Jaguar’ın Rakiplerini “Kolay Lokma” Olarak Gördüğü Reklam Kampanyası

Bugüne kadar markaların rakiplerine sataştığı birçok reklam kampanyasıyla karşılaştık. Bu tarz reklamlar yapmayı tercih eden markaların başında Burger King geliyor. Fast food restoran zinciri, geçtiğimiz sene çok kısa bir zaman aralığı içerisinde bu tarz üç tane reklam kampanyasına imza atmıştı. Bunların ilkinde popüler korku filmi “It” üzerinden McDonald’s’a sataşan marka, Cadılar Bayramı için hazırladığı reklam filminde de yine palyaçolar üzerinden McDonald’s’ı kötülemişti. Burger King, bu kapsamdaki bir diğer reklam filminde ise mutsuz Wendy’s müşterilerinin tweet’lerini kullanarak reklam yapmıştı.

Bu haberimizde ise sizlere bir otomobil markasının uzun süre önce gerçekleştirdiği ve zekice bir şekilde rakiplerini tiye aldığı bir reklam kampanyasından bahsedeceğiz. Söz konusu reklam kampanyasının sahibi, Birleşik Krallık merkezli lüks otomobil markası Jaguar. Bu yaratıcı reklam kampanyasında Jaguar, Almanya’nın önemli otomobil markalarından üçü olan Mercedes-Benz, BMW ve Audi‘yi hedef alıyor.

Reklam kampanyası kapsamında, bu üç önemli otomobil üreticisinin logoları son derece lezzetli görünen yiyeceklere dönüştürüldü. Mercedes-Benz’in logosu bir tür hamur işi olan kişin üç büyük diliminin ortasındaki boşlukla tasvir edilirken BMW’nin yuvarlak logosu ise genel olarak yaban mersini ve krema ile yapılan bir tatlı olarak resmedildi. Audi’nin iç içe geçmiş dört halkadan oluşan meşhur logosu ise pretzel isimli bir tür ekmek olarak yeniden oluşturuldu.

Üç farklı otomobil üreticisinin logolarının üç farklı yiyecek şeklinde yeniden yorumlandığı bu basılı reklam kampanyasında, Jaguar’ın üç farklı otomobili tanıtıldı. Her markanın logosunun altında farkl ı bir Jaguar modelinin yer aldığı reklam kampanyasında Jaguar XJR, Jaguar XFR-S ve Jaguar F-Type R Coupe araçları boy gösterdi.

Bu basılı reklam kampanyası, ABD merkezli Y&R (Young & Rubicam) isimli global reklam ajansının Toronto’da yer alan ekibi tarafından, Israel Diaz isimli yaratıcı yönetmenin idaresi altında ortaya çıkarıldı. Bununla birlikte Israel Diaz’ın daha önce, aralarında Ford ve Kia‘nın bulunduğu çeşitli otomobil şirketleriyle iş yaptığını belirtelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link