Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Patates Kızartmasına Patates Kabuğundan Yaratıcı Ambalaj Tasarımı

Günümüzde sıkça tüketilen patates kızartması bazı yemek merkezlerinde kabuklu bazı yerlerde ise kabuksuz müşterilere sunulmaktadır ancak genellikle patatesin kabuksuz halini yeriz ve patates kızartmaları birçok fast food şirketinde kağıt ambalajla birlikte müşteriye servis edilmektedir.

Simone Caronni, Pietro Gaeli ve Paolo Stefano Gentile; Peel Saver – Ecological Fries Packaging adlı projeleriyle her gün çöpe giden tonlarca patates kabuğunu yeniden değerlendirmenin yolunu patates kızartmaları servisi için ambalaj olarak kullanma tasarım fikriyle sunuyorlar. Özellikle fast food yemek şirketleri tarafından açığa çıkarılan yüksek miktarlardaki patates kabuğunu, ambalaj hammaddesi haline getirerek patates kabuklarının boş yere harcanmasını önleyebilirken aynı zamanda son derece değişik bir ambalaj tasarımı elde etmişler.

Doğada %100 çözünülebiliyor

Patates kabuğu, nişasta ve lif bileşenlerinden oluşmaktadır. Kabukların ıslatılıp yumuşatılmasının ardından doğal kurumaya bırakılmasıyla bileşenler birbirine bağlanma ve sertleşme kabiliyeti kazanıyorlar. Böylece tamamen endüstriyel atıktan yeni bir malzeme üretmiş oluyorsunuz ve bu malzeme doğada %100 çözünebildiğinden çevreye hiçbir zarar vermiyor. Kullanıldıktan sonra ambalaj, hayvanlar için besin kaynağı ve bitkiler için gübre haline gelerek biyolojik döngüye giriyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla Elektrikli Motosiklet Konsepti: Tesla Model M

  • Jans Slapins isimli tasarımcı, “Tesla Model M” adını verdiği konsept bir elektrikli motosiklet tasarladı.
  • Slapins, bu konsept elektrikli motosikleti tasarlarken Tesla Roadster’dan ilham aldı.
  • İlgili Yazı: Tesla’da Sörf Yapmak?

Tesla, özellikle son birkaç yılda elektrikli araç sektörüne damgasını vurdu ve birçok otomotiv şirketinin elektrikli araçlara daha fazla odaklanmasının başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Tesla, bu zamana kadar çeşitli segmentte otomobiller piyasaya sürdü ve son olarak da elektrikli tırı Tesla Semi’yi duyurdu. Peki, Tesla bir elektrikli motosiklet üretseydi, sizce nasıl görünürdü? Şirketin şimdilik böyle bir planı yok gibi görünüyor. Ancak bu durum, tasarımcıların hayallerindeki Tesla elektrikli motosikleti yapmalarına engel değil.

DesignBoom’un yaptığı habere göre, Londra’da yaşayan Jans Slapins isimli tasarımcı da tam olarak bunu yaptı ve hayalindeki Tesla motosikleti tasarladı. Tasarımcının, Tesla Roadster’dan ilham alarak tasarladığı dikkatlerden kaçmayan hayali elektrikli motosikletin ismi ise “Tesla Model M”.

Bu elektrikli motosiklet, 150 kW gücündeki elektrikli motordan güç alıyor ve bu elektrikli motorun içersinde lityum-iyon bataryalar bulunuyor. Bu lityum-iyon bataryalar, alüminyum şasinin içerisinde mümkün olduğu kadar alçağa yerleştirilmiş durumda. Motosikletin ağırlık merkezi, mümkün olduğu kadar asfalta yakın tutulmak istendiği için lityum-iyon bataryalar bu şekilde yerleştirilmiş.

Bununla birlikte Tesla Model M’de yarış, cruise, standart ve eko olmak üzere bilgisayar kontrollü dört mod bulunuyor. Ayrıca elektrikli motosiklette bir yakıt deposu yerinee, kask, sırt çantası ya da sürücünün taşıması gerekebilecek herhangi bir şey için su geçirmez bir eşya bölmesi de yer alıyor. Motosikletin tekerlekleri, ağırlığı azaltmak için karbon fiberden yapılmış ve süspansiyon ise arka tarafta bulunan baş aşağı çatallı bir mono şok tarafından sağlanıyor.

Tasarımcı Jans Slapins’in diğer harika tasarımlarına göz atmak için buraya tıklayarak kendisinin Behance sayfasına ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?