Landing Page Tasarımınız Nasıl Olmalı? 0

Stilist Kristen Kaleal, “Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama yedi saniyeniz vardır” der. Aslında bu söz kişilerin yanı sıra dünyada var olan her şey içinde geçerlidir. Günümüz dünyasında markaları, ürünleri, şirketleri düşünecek olursak üzerine internetin varlığını da eklersek milyonlarca seçenekle karşılaşırız ve beraberinde milyonlarca reklama da maruz kalırız. Bu reklamlar bazen bizi yakalayıp merak ettirip ona tıklamamızı sağlarken, bazen de bir an önce ondan kurtulmak için sayfayı kapatacak yer aramamıza neden olur.

Markalar çoğu zaman kampanya çerçevesinde birçok çalışma yaparak bizi etkilemek adına kullanıcıları sosyal medya veya herhangi bir internet sayfası üzerinde yer alan linklerle yada online reklamlarla sayfalara yönlendirilirler. Bu yönlendirilen landing page’ler (varış sayfası), reklam kampanyalarında dönüşümleri arttırmak için önemlidir. Bu yüzden bu sayfaların kullanıcıların dikkatini çekmesi, onları sayfada tutması, ürün hakkında basit ve anlaşılır bilgilere yer vermesi ve kolay algılanabilir olması gerekir.

Bu durumda kullanıcıları yakalamak için görsel tasarıma önem vermek, sayfaya yönlendirildiklerinde ilk olarak onların hemen dikkatini çekecek iyi bir izlenim yaratmak gerekir. Aksi takdirde ilk izlenim belki de klişe olacak ama onlar için sayfanızdaki son izlenimleri olacaktır.

Landing page tasarımını daha etkili hale getirmek ve performansını arttırmak aslında bir kaç küçük görsel harekete dikkat etmekle mümkün. İşte size her zaman unutulan birkaç klişe ama gerçek ipucu;

  • Renklerin Psikolojisini Anlamak

Tüketici psikolojini çözümlerken renklerin psikolojisini de çözümlemek gerekir.  Saf renkler, gölgeler ve tonlar farklı duygusal etkiler yaratırlar. Renkler, sosyal ve kültürel çağrışımlarla gelirler. Örneğin; Kuzey Amerika da ikna eden renkler Hindistan da daha farklıdır.

email-marketing-landing-page-best-practices1

Saf renkler(kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, sarı, mor) genellikle parlak tasarımların içine yerleştirilir. Gençlik, yazdan kalma, neşeli, cool bir tasarım yaratmak için bu renklerden yararlanılabilir. Açık renkler; beyaz ile karışık renklerdir. Daha hafif, daha huzurlu ve daha az enerjik bir duygu iletmek için kullanılırlar. Daha kadınsı renkler olup, sağlık ve güzellik endüstrisinde kullanılan renklerdir.

Günümüzde tasarımcılar tarafından yapılan en büyük hata, bir sayfa içerisinde çok fazla renk kullanmaktır. Çok fazla renk kullanımı kişide çok fazla duygu ve mesaj iletimine geçireceği için kişiyi şaşırtabilir.  Bunlar yerine dengeleyici renkler olan; beyaz, gri ya da siyah gibi nötr renkler kullanılabilir.

  • Doğru Tipografi Seçimi

Web sitenizde yayınlanan bir metnin amacı; hedeflerinize ulaşmak için kullanıcılarınıza mesajlarınızı iletirken yardımcı olmaktır. Site içerisindeki metnin kullanıcı tarafından kolayca okunması ve dikkatini çekmesi gerekir. Bunun içinde; yazı karakteri, boyutu, rengi, metnin arka planı ve içeriğin uzunluğu önemlidir.

Tabi ki tüm bu seçimleri yaparken web sitenizde; açılış sayfanızı hangi amaçla kullanmak(eğlence, alışveriş, öğrenme) istediğinizi, hedef kitlenizin hangi cihazları(bilgisayar-mobil)kullandıklarını düşünerek hazırlamamız gerekir. Çünkü mobil ve masaüstü tasarımlar renk ve boyut açısından büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden her zaman küçük hareketlerin büyük başarıları beraberinde getireceğini unutmamak gerekir.

Bilinen fakat çoğu zaman tasarımlarda uygulanmayan renk ve tipografi seçimi sitenizin varış sayfasında etkili ve doğru kullanıldığı zaman sizi başarılara götürebilir. Tabi bunun yanı sıra varış sayfanızın tasarımını hazırlarken tasarım ilkeleri; denge, oran (görsel hiyerarşi), zıtlık, uyum ve hareket kavramlarını temel almak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Çocuklara Özel Bu Serginin Biletleri Bile Yenilebiliyor! 0

Londra’da bulunan Victoria& Albert Çocukluk Müzesi meraklı çocuklara yiyerek öğrenebilecekleri interaktif bir sergi gerçekleştirdi. Dünyanın ilk interaktif & yenilebilen sergisinin biletleri bile yenilebiliyor.

Her şeyi tadı ile öğrenmeye çalışan çocuklar için posterleri hatta biletleri bile yenilebilir bir sergi tasarlandı.  Özellikle yeme alışkanlıklarımızın geliştiği, yemekten hoşlanmadığımız o yararlı sebzeleri büyüdüğümüzde de yememe alışkanlığı edinmemizi engellemeye çalışan, ilhamını çocuklardan alan sergide her şey sebze ve meyvelerden yapılmış.

Serginin temel amacı tat alma duyusu yetişkinlere göre daha keskin olduğu bilinen çocuklar için yeni şeyler deneme ve sevmeleri konusunda daha eğlenceli bir deneyim oluşturmak. Yeni yemek denemelerini oyun ve deneyler eşliğinde yapmalarının, yeni tatlara daha sıcak bakmalarını sağlayacağını düşünen sergi için müze, AMV BBDO ve yemek üzerine uzmanlaşmış kreatif ajans Bompas & Parr ile işbirliği yapmış.

100’den fazla çocuğa yaratıcı zekalarını kullanarak kendi yemek fikrilerini hayata geçirme şansı veren workshoplarda kazanan 6 başarılı yemek Bompass& Parr tarafından hayata geçirildi bile. Bu çılgın yemekler arasında havuçlardan yapılma karanlıkla parlayan bir dondurma, brokoli ve salatalıktan yapılmış yenebilen baloncuklar gibi ilginç yemek çeşitleri yer alıyor.

Yenebilen biletler ve posterlerin her birisi kendine özel bir tada sahip. Hepsinin basım aşamasında yenilebilen kâğıtlarla beraber Bompass&Parr tarafından üretilmiş  Bu nedenle müzeden hatıra kalması için kartpostal alırsanız yemek ile yememek arasında kararsız kalmanız olası.

Artık Hepimiz Plastik Atıkları Yeni Ürünlere Dönüştürebileceğiz! 0

İnsanoğlu doğaya yılda yaklaşık 300 milyon ton plastik atık bırakıyor ve bunların çok büyük bir çoğunluğu geri dönüştürülmüyor, doğaya verdiği zararla kalıyor. Peki, dönüştürüldüklerinde ne işe yarayacaklarını bilmek dönüştürmemiz için bizi cesaretlendirir miydi?

Büyük ihtimalle evet. Çünkü aslında atılanlara ‘atık’ gözüyle bakmayanlar da var. Örneğin Tayland’ın Chang Mai bölgesinde tasarımcılar sokaklardan toplandıkları plastik atıkları dönüştürüyor. Ukrayna’da eski endüstriyel ekipmanları yeniden tasarlayan bir grup plastik atıklardan plastik kaplar yapıyorlar.

Plastikleri yeniden kullanmak için dönüştürmek daha maliyetli olduğu için atmayı daha kolay bir seçenek olarak gören insanoğlunu kurtaracak olan yine çevre kirliliği ile yaşam alanlarımızı tehdit eden bu atıklara farklı bir bakış açısıyla bakarak kullanıma sunmayı düşünen insan oğulları olacaktı elbette.

Ancak plastiği dönüştürmek meşakkatli ve oldukça maliyetli bir iş. Bunu endüstriyel çapta yapmak için on binlerce dolar gerekirken, tasarımcılar açık kaynak, yapımı daha kolay aletler ile kendi yeni plastik ürünlerini kendileri yapmayı yaygınlaştırıyorlar.

Kendi malzemeleri ile ürettikleri plastik parçalama makinesi ile atık plastikleri küçük parçalara ayırıyor. Ayrılan parçalar sonrasında erimesi ve presslenmesi için farklı makinalara giriyor ya da 3D yazıcı ile yapılacak tasarımlar için kullanılabilir hale geliyor. Sonrasında isterse tasarımcılar onları vazo, kova, kase gibi günlük kullanabilecekleri basit araçlara dönüştürebiliyorlar.

Küçük çaplı plastik geri dönüşüm makinelerini üreten Precious Plastic’in kurucusu Dave Hakkens’a göre şirketin asıl hedefi küçük çaplı plastik geri dönüşüm aletlerini herkes tarafından ulaşılabilir kılmak. Aslında bu geri dönüşüm fikrini daha fazla insana ulaştırabilmek, insanlara böyle bir alışkanlık kazandırmak istiyorlar. Çünkü herkes plastik atıkları küçük çapta bile olsa dönüştürmeye başlarsa bir noktada kendimize yetebilir ve yeni plastik üretimine olan talebin azalması için katkı koyabiliriz.

Zincirleme bir reaksiyon olarak düşünürsek yeni plastiğe olan talep azaldıkça, çevre kirliliği de göreceli olarak azalır, insanlar bu konuda bilinçlenir ve plastik geri dönüşüm fikri daha fazla insana yayılabilir.

Belki de bir gün hepimizin küçük plastik geri dönüşüm atölyeleri olur ne dersiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link