Landing Page Tasarımınız Nasıl Olmalı?

Stilist Kristen Kaleal, “Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama yedi saniyeniz vardır” der. Aslında bu söz kişilerin yanı sıra dünyada var olan her şey içinde geçerlidir. Günümüz dünyasında markaları, ürünleri, şirketleri düşünecek olursak üzerine internetin varlığını da eklersek milyonlarca seçenekle karşılaşırız ve beraberinde milyonlarca reklama da maruz kalırız. Bu reklamlar bazen bizi yakalayıp merak ettirip ona tıklamamızı sağlarken, bazen de bir an önce ondan kurtulmak için sayfayı kapatacak yer aramamıza neden olur.

Markalar çoğu zaman kampanya çerçevesinde birçok çalışma yaparak bizi etkilemek adına kullanıcıları sosyal medya veya herhangi bir internet sayfası üzerinde yer alan linklerle yada online reklamlarla sayfalara yönlendirilirler. Bu yönlendirilen landing page’ler (varış sayfası), reklam kampanyalarında dönüşümleri arttırmak için önemlidir. Bu yüzden bu sayfaların kullanıcıların dikkatini çekmesi, onları sayfada tutması, ürün hakkında basit ve anlaşılır bilgilere yer vermesi ve kolay algılanabilir olması gerekir.

Bu durumda kullanıcıları yakalamak için görsel tasarıma önem vermek, sayfaya yönlendirildiklerinde ilk olarak onların hemen dikkatini çekecek iyi bir izlenim yaratmak gerekir. Aksi takdirde ilk izlenim belki de klişe olacak ama onlar için sayfanızdaki son izlenimleri olacaktır.

Landing page tasarımını daha etkili hale getirmek ve performansını arttırmak aslında bir kaç küçük görsel harekete dikkat etmekle mümkün. İşte size her zaman unutulan birkaç klişe ama gerçek ipucu;

  • Renklerin Psikolojisini Anlamak

Tüketici psikolojini çözümlerken renklerin psikolojisini de çözümlemek gerekir.  Saf renkler, gölgeler ve tonlar farklı duygusal etkiler yaratırlar. Renkler, sosyal ve kültürel çağrışımlarla gelirler. Örneğin; Kuzey Amerika da ikna eden renkler Hindistan da daha farklıdır.

email-marketing-landing-page-best-practices1

Saf renkler(kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, sarı, mor) genellikle parlak tasarımların içine yerleştirilir. Gençlik, yazdan kalma, neşeli, cool bir tasarım yaratmak için bu renklerden yararlanılabilir. Açık renkler; beyaz ile karışık renklerdir. Daha hafif, daha huzurlu ve daha az enerjik bir duygu iletmek için kullanılırlar. Daha kadınsı renkler olup, sağlık ve güzellik endüstrisinde kullanılan renklerdir.

Günümüzde tasarımcılar tarafından yapılan en büyük hata, bir sayfa içerisinde çok fazla renk kullanmaktır. Çok fazla renk kullanımı kişide çok fazla duygu ve mesaj iletimine geçireceği için kişiyi şaşırtabilir.  Bunlar yerine dengeleyici renkler olan; beyaz, gri ya da siyah gibi nötr renkler kullanılabilir.

  • Doğru Tipografi Seçimi

Web sitenizde yayınlanan bir metnin amacı; hedeflerinize ulaşmak için kullanıcılarınıza mesajlarınızı iletirken yardımcı olmaktır. Site içerisindeki metnin kullanıcı tarafından kolayca okunması ve dikkatini çekmesi gerekir. Bunun içinde; yazı karakteri, boyutu, rengi, metnin arka planı ve içeriğin uzunluğu önemlidir.

Tabi ki tüm bu seçimleri yaparken web sitenizde; açılış sayfanızı hangi amaçla kullanmak(eğlence, alışveriş, öğrenme) istediğinizi, hedef kitlenizin hangi cihazları(bilgisayar-mobil)kullandıklarını düşünerek hazırlamamız gerekir. Çünkü mobil ve masaüstü tasarımlar renk ve boyut açısından büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden her zaman küçük hareketlerin büyük başarıları beraberinde getireceğini unutmamak gerekir.

Bilinen fakat çoğu zaman tasarımlarda uygulanmayan renk ve tipografi seçimi sitenizin varış sayfasında etkili ve doğru kullanıldığı zaman sizi başarılara götürebilir. Tabi bunun yanı sıra varış sayfanızın tasarımını hazırlarken tasarım ilkeleri; denge, oran (görsel hiyerarşi), zıtlık, uyum ve hareket kavramlarını temel almak gerekir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Diyet Kola’nın Tasarımı Artık Daha Yenilikçi ve Cinsiyetten Bağımsız!

Dünya’da Diet Coke bizde ise Coca Cola Light görünümünde büyük bir değişime gidiyor. Kendi tarihinin en büyük değişimini yaşayan Diet Coke artık daha renkli ve daha fazla aroma çeşidine sahip.

Vakti zamanında diyet kolanın satışlarının bir hayli düşük olduğu zamanlarda şirket tarafından yapılan çalışmaya göre Diet Coke’un sadece kadınlar tarafından kullanılabilirmiş gibi algılandığı bu nedenle erkek tüketicinin kullanmaya yanaşmadığı sonucu ortaya çıktığında Coca Cola daha sert bir siluet taşıyan “Coca Cola Zero”’yu piyasa sürmüş. Bu iki üründe şekersiz ve düşük kalorili olmasıyla bilinir. Portföye eklenen bu yeni markadan sonra sıranın Diyet kolayı canlandırmakta olduğunu düşünen şirket bu anlamda büyük bir yatırım yaptı.

when the new #DietCoke can perfectly matches your outfit… #SameTaste

A post shared by Diet Coke (@dietcoke) on

Diet Coke ise 36 yıl sonra logosunu güncelleyip, var olan formülünü değiştirmeden içeriğine mango, vişne, kan portakalı ve zencefil-limon gibi yeni tatlar ekliyor.

Şirket ise bu yenilenmeyi  “Güncellenen bu yeni görünümü ve şık yeni paketi ile modernleşen Diet Coke, “yeni nesile” hitap ediyor.” Şeklinde ifade etmeyi tercih ediyor.

Satışların düşmesi sonrası markanın yeni görünümüne kavuşması yaklaşık 2 yıllık bir süreci kapsıyor. Bu süreçte yaklaşık 10.000 kişi ile konuşup, tropikal tatlardan botanik tatlara geniş bir yelpazede aroma seçeneğini azaltarak, focus gruplarla farklı 20 tadı deneyen şirket en son bu dört farklı tada karar vermiş.

Şirket tarafından, yeni deneyim ve maceralara daha açık olan yeni nesil için daha çekici gelmesi beklenen bu yeni kutu tasarımı ile Diyet kolanın “özgün” “ daha cinsiyetten bağımsız ve çeşitli” olduğu düşünülüyor. Siz nasıl buldunuz?

h/t : Coca Cola

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Game of Thrones Temalı Buz Otel

Game of Thrones, son yıllara damgasını vuran ve dünya çapında milyonlarca takipçisi bulunan bir dizi. Durum böyle olunca da, haliyle Game of Thrones’tan ilham alan birçok proje ortaya çıkıyor. Bunların sonuncusu ise Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya’da ortaya çıktı.

Daha önce buz otel konseptini duymuşsunuzdur. Özellikle soğuk iklime sahip kuzey ülkelerinde birçok örneği bulunan bu otellerden Finlandiya’da da mevcut. İşte Finlandiya’da bulunan bu buzdan otellerden biri Game of Thrones temasına uygun hale getirildi. Game of Thrones temalı bu buzdan otel, diziyi yayımlayan ABD merkezli HBO kanalının bir yan kuruluşu olan HBO Nordic ve Lapland Hotels iş birliğiyle meydana getirildi. Bu otel, Lapland Hotels’in sahibi olduğu 20 kilometrekare alana kurulu ve tamamen buzdan yapılmış Snow Village isimli köyün içerisinde yer alıyor.

Bu buzdan otel, George R.R. Martin’in ortaya çıkarttığı epik dünyaya ait birçok iz barındırıyor. Bunların en dikkat çekenlerinden biri ise Game of Thrones’un meşhur demir tahtının buzdan yapılmış hali. Bununla birlikte bir odada yatağın üzerinde yer alan devasa ak gezen portresi de oldukça dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra, otelde çiftlere buzdan bir kilisede evlenme imkanı da sunuluyor.

Game of Thrones evreninden ilham alınarak tasarlanan bu buzdan otelin her tarafında son derece ince bir işçilik bulunuyor. Lapland Hotels’in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre otelin odaları Rusya, Polonya, Letonya ve Ukrayna’dan gelen heykeltraşlar tarafından tasarlanmış. Bunların yanı sıra, bu otelin ismi de hem Game of Thrones hem de buz otel temasına oldukça uygun. Game of Thrones evreninin en önemli karakterlerinden biri olan Jon Snow’a atıfta bulunan bir şekilde, otelin ismi Snow Hotel olarak belirlenmiş.

Snow Hotel ile ilgili daha fazla fotoğrafa Snow Village’in Instagram hesabı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bu arada dizi temalı otel odalarından bahsetmişken daha önce de sizlerle Stranger Things temalı otel odası ile ilgili bir haber paylaşmıştık. Özellikle Netflix’in popüler dizilerinden biri olan Stranger Things’i takip ediyorsanız bu haberimize göz atmanızı öneririm.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link