Landing Page Tasarımınız Nasıl Olmalı?

Stilist Kristen Kaleal, “Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama yedi saniyeniz vardır” der. Aslında bu söz kişilerin yanı sıra dünyada var olan her şey içinde geçerlidir. Günümüz dünyasında markaları, ürünleri, şirketleri düşünecek olursak üzerine internetin varlığını da eklersek milyonlarca seçenekle karşılaşırız ve beraberinde milyonlarca reklama da maruz kalırız. Bu reklamlar bazen bizi yakalayıp merak ettirip ona tıklamamızı sağlarken, bazen de bir an önce ondan kurtulmak için sayfayı kapatacak yer aramamıza neden olur.

Markalar çoğu zaman kampanya çerçevesinde birçok çalışma yaparak bizi etkilemek adına kullanıcıları sosyal medya veya herhangi bir internet sayfası üzerinde yer alan linklerle yada online reklamlarla sayfalara yönlendirilirler. Bu yönlendirilen landing page’ler (varış sayfası), reklam kampanyalarında dönüşümleri arttırmak için önemlidir. Bu yüzden bu sayfaların kullanıcıların dikkatini çekmesi, onları sayfada tutması, ürün hakkında basit ve anlaşılır bilgilere yer vermesi ve kolay algılanabilir olması gerekir.

Bu durumda kullanıcıları yakalamak için görsel tasarıma önem vermek, sayfaya yönlendirildiklerinde ilk olarak onların hemen dikkatini çekecek iyi bir izlenim yaratmak gerekir. Aksi takdirde ilk izlenim belki de klişe olacak ama onlar için sayfanızdaki son izlenimleri olacaktır.

Landing page tasarımını daha etkili hale getirmek ve performansını arttırmak aslında bir kaç küçük görsel harekete dikkat etmekle mümkün. İşte size her zaman unutulan birkaç klişe ama gerçek ipucu;

  • Renklerin Psikolojisini Anlamak

Tüketici psikolojini çözümlerken renklerin psikolojisini de çözümlemek gerekir.  Saf renkler, gölgeler ve tonlar farklı duygusal etkiler yaratırlar. Renkler, sosyal ve kültürel çağrışımlarla gelirler. Örneğin; Kuzey Amerika da ikna eden renkler Hindistan da daha farklıdır.

email-marketing-landing-page-best-practices1

Saf renkler(kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, sarı, mor) genellikle parlak tasarımların içine yerleştirilir. Gençlik, yazdan kalma, neşeli, cool bir tasarım yaratmak için bu renklerden yararlanılabilir. Açık renkler; beyaz ile karışık renklerdir. Daha hafif, daha huzurlu ve daha az enerjik bir duygu iletmek için kullanılırlar. Daha kadınsı renkler olup, sağlık ve güzellik endüstrisinde kullanılan renklerdir.

Günümüzde tasarımcılar tarafından yapılan en büyük hata, bir sayfa içerisinde çok fazla renk kullanmaktır. Çok fazla renk kullanımı kişide çok fazla duygu ve mesaj iletimine geçireceği için kişiyi şaşırtabilir.  Bunlar yerine dengeleyici renkler olan; beyaz, gri ya da siyah gibi nötr renkler kullanılabilir.

  • Doğru Tipografi Seçimi

Web sitenizde yayınlanan bir metnin amacı; hedeflerinize ulaşmak için kullanıcılarınıza mesajlarınızı iletirken yardımcı olmaktır. Site içerisindeki metnin kullanıcı tarafından kolayca okunması ve dikkatini çekmesi gerekir. Bunun içinde; yazı karakteri, boyutu, rengi, metnin arka planı ve içeriğin uzunluğu önemlidir.

Tabi ki tüm bu seçimleri yaparken web sitenizde; açılış sayfanızı hangi amaçla kullanmak(eğlence, alışveriş, öğrenme) istediğinizi, hedef kitlenizin hangi cihazları(bilgisayar-mobil)kullandıklarını düşünerek hazırlamamız gerekir. Çünkü mobil ve masaüstü tasarımlar renk ve boyut açısından büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden her zaman küçük hareketlerin büyük başarıları beraberinde getireceğini unutmamak gerekir.

Bilinen fakat çoğu zaman tasarımlarda uygulanmayan renk ve tipografi seçimi sitenizin varış sayfasında etkili ve doğru kullanıldığı zaman sizi başarılara götürebilir. Tabi bunun yanı sıra varış sayfanızın tasarımını hazırlarken tasarım ilkeleri; denge, oran (görsel hiyerarşi), zıtlık, uyum ve hareket kavramlarını temel almak gerekir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Engelli Bireylerin Hayatını Kolaylaştıracak 6 Parlak Girişim

Teknoloji her anlamda hayatımızı kolaylaştıran bir rol üstleniyor. Her gün hepimizin hayatını kolaylaştıran birçok yeniliği deneyimliyoruz. Özellikle engelli bireylerin hayatını bir nebze daha olsun kolaylaştıracak her türlü yeniliği, onların özgürlük alanını daha da genişlettiği için sevinçle karşılıyoruz.

Sadece yeni bir akıllı telefon ya da tablet çıkarmaktan ziyade, yaşama koşullarını gözle görülebilir bir biçimde iyileştiren teknolojik yenilikleri  “yardımcı teknoloji“ olarak tanımlayabiliriz. Kişilere günlük işleri konusunda yardımcı olan bu teknolojiler arasında öne çıkan bazıları ise şunlar;

Kenguru Electric Car

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının araç kullanımlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Kenguru Electric Car, tekerlekli sandalye ile arabanın içine girip direkt sürücü kısmına yaklaşabileceğiniz bir sisteme sahip. Kenguru, saatte bu tip araçlar için yasal sınır olan 40 km hıza kadar çıkabiliyor. Kas atrofisi isimli rahatsızlığından muzdarip CEO’su Stacy Zoern’in kendi yaşadığı sıkıntılar sonucu geliştirdiği bu sistem ile tekerlekli sandalye kullanıcılarının normal araç kullanımı oldukça kolay hale gelecek.

Epilepsi Atakları İçin; SMART

Epilepsi hastalarının daha önceden bir belirti olmadan atak geçirdiklerini ve bu durumun hayatlarını ne kadar zorlaştırdığının farkında olan Rica Üniversitesi’nden birkaç mühendislik öğrencisi, epilepsi atağının başlangıç sendromlarını takip edip ve atağın geleceğini o kişinin hasta bakıcısı ya da ailesine haber verebilecek bir akıllı kemer geliştirdi. SMART ismi verilen bu akıllı kemer sayesinde hastalar, atak başlangıcından önce yardım edebilecek kişilere haber gideceği için daha güvende olabilecekler.

Braille EDGE 40 Display

The Braille EDGE 40 görme engelli bireylerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırmayı hedefleyen bu yeni nesil klavye, bilgisayar ekranında yazanları okuyarak onları görme engelli alfabesi (Braille) karakterlerine çeviriyor.

Bu model özelinde kronometre, Notepad ve bazı takvim planlama uygulamaları sorunsuz çalışarak kullanmak isteyen kişilerin günlük bazı ihtiyaçlarını gidermesini kolaylaştırıyor.

The Edge klavyenin piyasa satış fiyatı 2.995 dolar olarak belirlenmiş.

Parkinson Hastaları İçin; The Liftware Base Stabilizer Kaşık

Geçtiğimiz dönemlerde Google tarafından satın alınan The Liftware Base Stabilizer  Parkinson hastaları için daha kolay bir yemek deneyimi yaratıyor. Hastalıktan kaynaklanan aralıksız titremeyi engelleyen bu kaşık hastaların kimseden yardım almadan yemek yemelerini ve yediklerinden zevk almalarını sağlıyor, hayat kalitelerini iyileştiriyor.

Otistik Çocuklara Göz Teması Kurmayı Öğreten Uygulama; Look At Me

Samsung tarafından geliştirilen interaktif bir kamera uygulaması olan Look at Me, otizm hastalığına sahip ve göz teması kuramayan çocukların göz teması kurmayı öğrenmelerini sağlıyor.

Birçok görsel ve ses ile beraber çocuklara farklı temalarda görev vererek göz temasını öğreten uygulama, çocuğun aile ve arkadaşlarının da o an hissettikleri duyguları daha kolay anlamasını sağlıyor.

Akıllı Beyaz Baston: Vestel WeWalk

YGA’nın gönüllü mühendisleri ve Vestel işbirliği ile ortaya çıkan bu beyaz baston, sıradan bastonların işlevlerinin yanı sıra kullanıcısının göz ve göğüs hizasındaki tehlikelere karşı onu uyarma özelliğine ve telefonla entegrasyon özelliklerine sahip. Haziran ayında son kullanıcıya ulaşması planlanan baston Edison Awards’ta birinciliğe layık görülürken, açık kaynak olması onu daha geliştirilebilir bir hale getiriyor.

MarTech Awards ödül törenimizde KSS’de En İyi MarTech Kullanımı kategorisinde ödül alan Vestel’in WeWalk projesi hakkında yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA Yeni Oyuncak Serisi ile Çocuklara “Sürdürülebilir Yaşamı” Öğretiyor

Konu çocuklar olduğunda evimizin her şeyi IKEA’nın güzel projelerini hatırlamamız zor olmuyor değil mi? Geçtiğimiz yıllarda çocukların resim kağıtlarına çizdiği hayvan figürlerini oyuncak haline getiren IKEA yeni oyuncak koleksiyonunda ilhamı da nesli tükenmekte olan hayvanlardan aldı.

Bu yeni pelüş oyuncak serisinin amacı, ailelerin çocuklarına sürdürülebilir yaşamı daha kolay anlatabilmeleri. Daha büyük çocuklar ise oyuncaklarla beraber renkli ve öğretici kitaplarla tek başlarına öğrenebilecekler.

Djungelskog (yabani orman) ve Urksog isimli iki pelüş oyuncak serisi, nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Aslanlar, filler, pandalar ve orangutanlar gibi hayvanlardan oluşan yeni serinin içeriği de mesajı kadar sürdürülebilir. Polyester ve geri dönüştürülmüş plastik şişe atıklarından üretilen lifler, sürdürülebilir pamuktan oluşuyor.

Her biri yanında bir hikâye kitabı ile gelen oyuncaklar, “ailelerin sürdürülebilirlik hakkındaki sorularını yanıtlamalarına destek olmak ve daha büyük çocuklara da kendi başına öğrenme imkanı sağlıyor.”

Koleksiyonun hikayesi sürdürülebilirlik konusunda çocuklarla nasıl bağ kurabiliriz? Sorusu ile başlamış. Vahşi hayvanların çocukları her zaman büyülediğini bildiklerinden, vahşi ve nesli tükenmekte olan hayvanları ana tema alarak yola çıkan ekip, bu anlamlı koleksiyonu yaratmış.

Afrika aslanı nesli tükenmekte olmasa da tehlike sinyalleri veren, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) göre sadece 20.000 tane kaldığı açıklanan bir vahşi hayvan. Aynı zamanda 2016 yılında “nesli tükenmekte” listesinden kurtarılmış ama oldukça dikkat edilmesi gereken diğer hayvan ise panda. Fil ve orangutan ise listede panda ve aslanla aynı kaderi paylaşıyor.

Sürdürülebilir bir yaşam için yapmamız gerekenleri hepimiz bilinçli bireyler olarak araştırmalıyız. Çocuklarımıza da bu bilinci aktarmamız gerekiyor ki dünya yaşanabilir bir yer olmaktan çıkmasın. Bunun için geç kaldıysak bile belki bu haber araştırmaya ve harekete geçmeye başlamamız için iyi bir neden olabilir, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link