Stilist Kristen Kaleal, “Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama yedi saniyeniz vardır” der. Aslında bu söz kişilerin yanı sıra dünyada var olan her şey içinde geçerlidir. Günümüz dünyasında markaları, ürünleri, şirketleri düşünecek olursak üzerine internetin varlığını da eklersek milyonlarca seçenekle karşılaşırız ve beraberinde milyonlarca reklama da maruz kalırız. Bu reklamlar bazen bizi yakalayıp merak ettirip ona tıklamamızı sağlarken, bazen de bir an önce ondan kurtulmak için sayfayı kapatacak yer aramamıza neden olur.

Markalar çoğu zaman kampanya çerçevesinde birçok çalışma yaparak bizi etkilemek adına kullanıcıları sosyal medya veya herhangi bir internet sayfası üzerinde yer alan linklerle yada online reklamlarla sayfalara yönlendirilirler. Bu yönlendirilen landing page’ler (varış sayfası), reklam kampanyalarında dönüşümleri arttırmak için önemlidir. Bu yüzden bu sayfaların kullanıcıların dikkatini çekmesi, onları sayfada tutması, ürün hakkında basit ve anlaşılır bilgilere yer vermesi ve kolay algılanabilir olması gerekir.

Bu durumda kullanıcıları yakalamak için görsel tasarıma önem vermek, sayfaya yönlendirildiklerinde ilk olarak onların hemen dikkatini çekecek iyi bir izlenim yaratmak gerekir. Aksi takdirde ilk izlenim belki de klişe olacak ama onlar için sayfanızdaki son izlenimleri olacaktır.

Landing page tasarımını daha etkili hale getirmek ve performansını arttırmak aslında bir kaç küçük görsel harekete dikkat etmekle mümkün. İşte size her zaman unutulan birkaç klişe ama gerçek ipucu;

  • Renklerin Psikolojisini Anlamak

Tüketici psikolojini çözümlerken renklerin psikolojisini de çözümlemek gerekir.  Saf renkler, gölgeler ve tonlar farklı duygusal etkiler yaratırlar. Renkler, sosyal ve kültürel çağrışımlarla gelirler. Örneğin; Kuzey Amerika da ikna eden renkler Hindistan da daha farklıdır.

email-marketing-landing-page-best-practices1

Saf renkler(kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, sarı, mor) genellikle parlak tasarımların içine yerleştirilir. Gençlik, yazdan kalma, neşeli, cool bir tasarım yaratmak için bu renklerden yararlanılabilir. Açık renkler; beyaz ile karışık renklerdir. Daha hafif, daha huzurlu ve daha az enerjik bir duygu iletmek için kullanılırlar. Daha kadınsı renkler olup, sağlık ve güzellik endüstrisinde kullanılan renklerdir.

Günümüzde tasarımcılar tarafından yapılan en büyük hata, bir sayfa içerisinde çok fazla renk kullanmaktır. Çok fazla renk kullanımı kişide çok fazla duygu ve mesaj iletimine geçireceği için kişiyi şaşırtabilir.  Bunlar yerine dengeleyici renkler olan; beyaz, gri ya da siyah gibi nötr renkler kullanılabilir.

  • Doğru Tipografi Seçimi

Web sitenizde yayınlanan bir metnin amacı; hedeflerinize ulaşmak için kullanıcılarınıza mesajlarınızı iletirken yardımcı olmaktır. Site içerisindeki metnin kullanıcı tarafından kolayca okunması ve dikkatini çekmesi gerekir. Bunun içinde; yazı karakteri, boyutu, rengi, metnin arka planı ve içeriğin uzunluğu önemlidir.

Tabi ki tüm bu seçimleri yaparken web sitenizde; açılış sayfanızı hangi amaçla kullanmak(eğlence, alışveriş, öğrenme) istediğinizi, hedef kitlenizin hangi cihazları(bilgisayar-mobil)kullandıklarını düşünerek hazırlamamız gerekir. Çünkü mobil ve masaüstü tasarımlar renk ve boyut açısından büyük farklılıklar gösterir. Bu yüzden her zaman küçük hareketlerin büyük başarıları beraberinde getireceğini unutmamak gerekir.

Bilinen fakat çoğu zaman tasarımlarda uygulanmayan renk ve tipografi seçimi sitenizin varış sayfasında etkili ve doğru kullanıldığı zaman sizi başarılara götürebilir. Tabi bunun yanı sıra varış sayfanızın tasarımını hazırlarken tasarım ilkeleri; denge, oran (görsel hiyerarşi), zıtlık, uyum ve hareket kavramlarını temel almak gerekir.

Bir Cevap Yazın