Kusursuz iPhone’nun Kusurlu Tasarımı

Mükemmel olduğunu düşündüğümüz şeylerin aslında mükemmel olmadığını siz de farkında mısınız? Daha önce sizlerle Starbucks’ın logosunda yarattığı izlenimin aslında hiç beklenildiği gibi olmadığını paylaşmıştık. Logonun mükemmel olması için logoya bazı kusurlar eklenmişti. Şimdi de “kusursuz” iPhone’nun kusurlarını inceleyeceğiz. Etkileşim Tasarımı Brad Ellis‘in bizlere sunduğu bu bilgiler ışında biz de sizlerin aklınıza  gelen soru işaretlerini teker teker aydınlatacağız. Hadi başlayalım.

Brad Ellis, Apple’ın resmi tasarım kaynaklarını analiz ederken bir ayrıntı yakaladı. iPhone’un oval köşelerinin aslında gerçek bir yarıçap olmadığını fark etti.

Yukarıda görünen kısım, iPhone X için oluşturulan ekran şemasıdır. Aşağıda, yarıçapı uygulamadan önce oluşturacağınız formun en basit biçiminin yanında yerleştirilen ekran şeması verilmiştir.

Aşağıdaki görüntüye dikkatli bakın. Eğrilikte bir hata var. Apple git gide yarıçaptan uzaklaşıyor. Baktığınız şey Apple’ın basit filetoy’a (yarıçap) alternatif olarak kullanmaya başladığı şekli olan Squircle. Bunu yalnızca kendilerini estetik bir görünüme adamış bir şirket oldukları için değil, aynı zamanda diğerlerinden bir farkı olduğunu öne çıkarmak için de yapıyorlar. Squircle, eğri bir köşesi olmadığı için bakılması daha kolaydır. Endüstriyel tasarımcı Mark Stanson da Apple’ın fiziksel ürünlerinin ‘sırrı’ tasarımındaki teğet (bir yarıçapın tek bir noktada bir çizgi ile buluştuğu) geçme durumundan kaçınmalarıdır diyor. Apple’ın ürünlerinin çoğunda, Macbook’larının köşelerinden, iPad’e, iPhone’a ve hatta Apple Watch’e kadar bunu görebilirsiniz.

Şimdi çentik hakkında birkaç şey belirtmek istiyorum.  Ters yamuk olduğunu daha öncede belirttim. Aslında, düşey olduğunu düşündüğünüz çizgi 3.3 ° eğimdedir. Eğri düşme yüzünden bir sonraki eğriyle sorunsuz şekilde karışır. Bu yüzden kenardaki teğet çizgi aslında mükemmel bir dikey oluşturur. Şimdi siz söyleyin bu mükemmeli ne kadar mükemmel buluyorsunuz?

Kaynak: Yankodesign

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link