Kusursuz iPhone’nun Kusurlu Tasarımı

Mükemmel olduğunu düşündüğümüz şeylerin aslında mükemmel olmadığını siz de farkında mısınız? Daha önce sizlerle Starbucks’ın logosunda yarattığı izlenimin aslında hiç beklenildiği gibi olmadığını paylaşmıştık. Logonun mükemmel olması için logoya bazı kusurlar eklenmişti. Şimdi de “kusursuz” iPhone’nun kusurlarını inceleyeceğiz. Etkileşim Tasarımı Brad Ellis‘in bizlere sunduğu bu bilgiler ışında biz de sizlerin aklınıza  gelen soru işaretlerini teker teker aydınlatacağız. Hadi başlayalım.

Brad Ellis, Apple’ın resmi tasarım kaynaklarını analiz ederken bir ayrıntı yakaladı. iPhone’un oval köşelerinin aslında gerçek bir yarıçap olmadığını fark etti.

Yukarıda görünen kısım, iPhone X için oluşturulan ekran şemasıdır. Aşağıda, yarıçapı uygulamadan önce oluşturacağınız formun en basit biçiminin yanında yerleştirilen ekran şeması verilmiştir.

Aşağıdaki görüntüye dikkatli bakın. Eğrilikte bir hata var. Apple git gide yarıçaptan uzaklaşıyor. Baktığınız şey Apple’ın basit filetoy’a (yarıçap) alternatif olarak kullanmaya başladığı şekli olan Squircle. Bunu yalnızca kendilerini estetik bir görünüme adamış bir şirket oldukları için değil, aynı zamanda diğerlerinden bir farkı olduğunu öne çıkarmak için de yapıyorlar. Squircle, eğri bir köşesi olmadığı için bakılması daha kolaydır. Endüstriyel tasarımcı Mark Stanson da Apple’ın fiziksel ürünlerinin ‘sırrı’ tasarımındaki teğet (bir yarıçapın tek bir noktada bir çizgi ile buluştuğu) geçme durumundan kaçınmalarıdır diyor. Apple’ın ürünlerinin çoğunda, Macbook’larının köşelerinden, iPad’e, iPhone’a ve hatta Apple Watch’e kadar bunu görebilirsiniz.

Şimdi çentik hakkında birkaç şey belirtmek istiyorum.  Ters yamuk olduğunu daha öncede belirttim. Aslında, düşey olduğunu düşündüğünüz çizgi 3.3 ° eğimdedir. Eğri düşme yüzünden bir sonraki eğriyle sorunsuz şekilde karışır. Bu yüzden kenardaki teğet çizgi aslında mükemmel bir dikey oluşturur. Şimdi siz söyleyin bu mükemmeli ne kadar mükemmel buluyorsunuz?

Kaynak: Yankodesign

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Huawei, Apple Kuyruğunda Bekleyen Vatandaşlara Powerbank Dağıttı


Bildiğiniz üzere Apple hayranları yeni iPhone modellerine kavuşmak için Apple Store’lar önünde her sene uzun bir kuyruk oluştururlar. Samsung da daha önce bu durumla dalga geçmişti. Fakat yılın ikinci çeyreğinde Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi haline gelen Huawei, iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modellerinin tanıtıldığı lansmanın hemen ardından attığı bu tweette, ’Bize yılın gerçek kahramanı olmamıza izin verdiğiniz için teşekkür ederiz. 16.10.2018’de Londra’da görüşmek üzere’’ ile Apple’a göndermede bulunmuştu.

Apple’a sataşan Çinli şirket, şimdi de cihazların batarya kapasitesi ile alay etti. Singapur’daki Apple Store önüne giden birkaç Huawei görevlisi, yeni iPhone’lara sahip olmak için kuyrukta bekleyen Apple hayranlarına Huawei markalı powerbank’ler dağıttı.

Apple hayranlarına dağıtılan powerbank’lerin üzerinde yazılan notta ise; ‘İşte bir powerbank. Buna ihtiyacın olacak’ yazısı bulunuyor. Huawei, yeni iPhone’larına kavuşmak isteyen Apple hayranları aracılığı ile Apple’a güzel bir gönderme yapmış bulunmakta. Fakat Huawei’nin dağıtmış olduğu powerbank’ler ‘ucuz’ ürünler olmadığını da belirtmiştir. 10.000mAh kapasiteli ürünlerin satış fiyatı 59 dolar (370 TL).

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kuveyt’te 3 Boyutlu Yazıcı Dükkanı ‘Putperestlik’ Suçlaması Sonrası Kapatıldı

Kuveyt’te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin “burada putperestlik yapılıyor” suçlamasının ardından kapatıldı. Gerçeğe çok benzeyen insan figürleri üretimi üzerine uzmanlaşan dükkan, Şeyh Osman el Hamis tarafından “put” üretmekle suçlanıyordu.

Kuveyt’te yayımlanan Al-Qabas gazetesi, eleştirilerin ardından dükkanın 16 Temmuz’da kapatıldığını, raflarının da boşaltıldığını yazdı. Haberde dükkanı kapatma emrini hangi kurumun verdiği yer almazken Kuveyt de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Al-Qabas gazetesine konuşan dükkanın sahibi Muhammed el Yusufi, “2018 yılında bir dükkan açtığımda putperestlikle suçlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi” dedi. Diğer dinlere saygısı bulunduğunu söyleyen Yusufi, insanların kendi tercihlerini yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

‘Kuveyt’te putlar’ etiketiyle binlerce paylaşım

Dükkanın varlığı Kuveyt’te büyük tartışmalara yol açmıştı. Twitter’da “Kuveyt’te putlar” etiketiyle 21 bin paylaşım bulunuyor.

Abdülrahman el Nasır adlı bir Twitter kullanıcısı, “putların topluma yönelik tehdidi” hakkında halkı şu sözlerle uyardı: “Bugün bu putlar süs eşyası veya anı olarak anılabilir fakat önümüzdeki yıllarda insanlar onlardan helallik istemeye başlayacaktır… sonunda da Allah’a tapmak yerine putlara tapacaklardır.”

Öte yandan çok sayıda kullanıcı da dükkana yönelik bu tepkiyi “aptalca, cahilce ve inanılmaz” bulduklarına dair paylaşımlarda bulundu. Bazıları şaka yollu “yeni putlar” paylaştı.

Bir kullanıcı futbolcu figürleri koleksiyonunu paylaşırken diğeri de Disney figürlerini yayınladı.

Kaynak: Bbc Türkçe

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?