Karbondioksiti Oksijene Dönüştüren “Yaşayan” Araba Lastiği

Goodyear lastik üretiminde yeni bir çağ açmış olabilir. Öyle ki Cenevre Motor Fuarı’nda tanıttığı “yaşayan lastik” konsepti karbondioksiti oksijene çeviriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmanın “kentsel alanlarda yaşayan insanların maruz kaldığı havanın kalite seviyesi güvenilir değil” sonucuna cevaben üretilen 3D lastik, çark kısmında yaşayan yosunların yoldaki nemi soğurması ile bir fotosentez süreci tamamlıyor.

2050’ye kadar dünyada yaşayan insanların üçte ikisinin kentsel alanlarda yaşayacağı bu nedenle ulaşım ağlarına olan talebin artacağı bu nedenle ulaşımın daha sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini düşünen Goodyear, “daha yeşil, daha akıllı bir ulaşım ağının kentsel kalkınmada oldukça önemli bir rolü” olacağını düşünüyor.

Tekerleğin iç yan kısımlarında yosun yetişirken dış kısımları da geri dönüştürülmüş bir lastikten üretilmiş. Açık yapısı sayesinde yoldaki nemi ve suyu emerek ışığı da çeken yosun, fotosentez ile ürettiği oksijenin havaya karışmasına olanak sağlıyor.

Karbondioksiti oksijene dönüştürme sırasında elektrik üreten tekerlek, bu elektriği de elektronik özelliklerine enerji vermek için kullanıyor.

Üreticinin iddiasına göre Paris’e benzer yaklaşık 2,5 milyon aracın bulunduğu bir şehirde bu oksijen lastiklerinden kullanılması durumunda her yıl şehirde 3.000 ton oksijen üretilip yaklaşık 4.000 ton karbondioksit emilimi sağlanabilir.

Aynı zamanda özelleştirilebilir bir ışık koridoru olan tekerlek yan kenarlarındaki renkleri değiştirerek hem yayaları hem de yoldaki diğer araç kullanıcılarını geriye giderken ya da fren esnasında uyarabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link