Herhangi bir IKEA mağazasına bir kez bile olsun gittiyseniz mağazanın son derece harika bir alışveriş deneyimi sunduğunu görmüşsünüzdür. IKEA ürünlerini muhteşem iç dizaynlarının bir parçası olarak görebilmenin yanında, ürünleri istediğiniz gibi test edebilirsiniz. Örneğin, bir yatak beğendiyseniz hiç  düşünmeden nasıl olduğunu denemek için yatabilirsiniz.

Tabii, söz konusu online alışveriş deneyimi olduğunda; müşterilere sunulan alışveriş deneyimi, fiziksel mağazalardaki bu deneyimin yanına bile yaklaşamıyor. Bu nedenle web ve mobil geliştirme stüdyosu Netguru da IKEA’nın müşterilerine sunduğu online alışveriş deneyimini yeniden tasarladı.

Netguru, ilk olarak müşterilerin, IKEA’nın devasa online ürün kataloğunda sık sık kaybolduğunu ve ürünlerin katalogta tek başlarına sunulduğunu farketti. Bu durum, müşterilerin IKEA’nın fiziksel mağazalarında ürünleri görmelerine kıyasla, onları daha az ilgi çekici hale getiriyordu. Kreatif stüdyo Netguru ise, bu sorunun üstesinden gelmek için alışveriş sürecine bir bot ekledi ve ürünleri, kullanıcılara ilham veren alanlarla birleştirdi.

Stüdyonun müşterilere sunduğu botun ismi Stephen the AssistBot ve bu bot, tüm alışveriş süreçlerinde müşterilere yardımcı olmakla görevli. Stephen the AssistBot, sadece müşterilerin sorularıyla ilgilenmekle kalmıyor, aynı zamanda alışveriş sırasındaki aksiyonlarında da onlara yardımcı oluyor.

Müşterilerin alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için ürünlerin bir ortam içerisine yerleştirilmesi ise, müşterilere eşyaların farklı iç tasarım stillerinde nasıl göründüğüne ve hangi IKEA ürünleriyle uyumlu olacağına dair fikir veriyor. Bu da online müşterilerin, IKEA’nın fiziksel mağazalarında sunulan alışveriş deneyimine yakın bir deneyim yaşamasına yardımcı oluyor.

IKEA’nın internet sitesindeki yenilenen alışveriş deneyimine ayrıntılı bir şekilde göz atmak için Netguru’nun Behance sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın