Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Dünya Tasarım Sıralaması’nda (WDR) Türkiye, ödüllü tasarımcıları ile 7. sırada yer aldı. En iyi tasarımları, tasarım konseptlerini, ürün ve hizmetleri ödüllendiren dünyanın tasarım alanında en büyük yarışması olan A’Design Award‘a katılarak, 2010 – 2017  yılları arasında ödül almış tasarımcıların ödül sayılarının toplamına göre yapılan sıralamada Türkiye toplamda 379 ödül ile 7. sırada yer aldı.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Sanat Geleceği Üretir” mottosuyla yola çıkan A’Design Award&Competition; tasarım, mimari, teknoloji ve sanat alanında tasarımcıları ve tasarım odaklı şirketleri hedef alıyor. Daha iyi bir gelecek için kaliteli tasarımları ödüllendirerek reklamlarını yapıyor, tasarım eleştirmenlerinin ve interaktif medyanın ilgisini çekerek daha fazla tanınmalarına imkân sağlıyor. Ödül, tasarım alanında dünya genelinde âdeta bir mükemmelliyet nişanı ve en yüksek kalite göstergesi olarak kabul görüyor. En iyi tasarımların ödüllendirildiği yarışmaya prototipler, kavramsal aşamada olanlar ya da son ürün haline gelmiş tasarımlar da katılabiliyor. Kazanan tasarımlar hareketli bir tasarım müzesi olan Üstün Tasarım Müzesi‘nde sergileniyor. Ayrıca ödül alan tasarımlar kazananlar kitabında da yayımlanıyor. Dilerseniz siz de bireysel olarak ya da kurumsal firmanızla bu yarışmaya katılabilir ve tasarımlarınızın dünyaca ünlü bir ödül ile tescillenmesini sağlayabilirsiniz. Başvuru için son gün 28 Şubat olup, buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Tasarım sıralamasına göre Türkiye’nin tasarımda güçlü olduğu alanlar; beyaz eşya, dijital ve elektronik cihazlar, dekoratif ürünler ve ev eşyaları, ev içi araç gereçler ile mobilya tasarımını kapsıyor. Türkiye’nin tasarım konusunda zayıf olduğu alanlar arasında; evcil hayvan ürünleri, hayvanlar için tasarlanmış ürünler, sıradışı tasarımlar ve mekânsal tasarımlar bulunuyor. Türkiye’nin tasarımda elverişli olduğu ve fırsatları değerlendirebileceği alanlarda ise; banyo eşyaları, sıhhi tesisat gereçleri, iç mimari, sergi alanı, aydınlatma ürün ve proje tasarımları bulunuyor. 2010 – 2017 yılları arasında A’Design Award&Competition’a katılarak en fazla ödül alan Türk tasarımcı ve firmalar arasında ilk sırada endüstriyel tasarımcı Dr. Hakan Gürsu yer alıyor. İkinci sırada Vestel ID Team yer alırken, seramik tasarımları ile öne çıkan Tolga Berkay da üçüncü sıraya yerleşiyor. İlk 50’de yer alan Türk tasarımcıların tam listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

 

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Tüm ödüllü tasarımları incelemek için tıklayınız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link