Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Dünya Tasarım Sıralaması’nda (WDR) Türkiye, ödüllü tasarımcıları ile 7. sırada yer aldı. En iyi tasarımları, tasarım konseptlerini, ürün ve hizmetleri ödüllendiren dünyanın tasarım alanında en büyük yarışması olan A’Design Award‘a katılarak, 2010 – 2017  yılları arasında ödül almış tasarımcıların ödül sayılarının toplamına göre yapılan sıralamada Türkiye toplamda 379 ödül ile 7. sırada yer aldı.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Sanat Geleceği Üretir” mottosuyla yola çıkan A’Design Award&Competition; tasarım, mimari, teknoloji ve sanat alanında tasarımcıları ve tasarım odaklı şirketleri hedef alıyor. Daha iyi bir gelecek için kaliteli tasarımları ödüllendirerek reklamlarını yapıyor, tasarım eleştirmenlerinin ve interaktif medyanın ilgisini çekerek daha fazla tanınmalarına imkân sağlıyor. Ödül, tasarım alanında dünya genelinde âdeta bir mükemmelliyet nişanı ve en yüksek kalite göstergesi olarak kabul görüyor. En iyi tasarımların ödüllendirildiği yarışmaya prototipler, kavramsal aşamada olanlar ya da son ürün haline gelmiş tasarımlar da katılabiliyor. Kazanan tasarımlar hareketli bir tasarım müzesi olan Üstün Tasarım Müzesi‘nde sergileniyor. Ayrıca ödül alan tasarımlar kazananlar kitabında da yayımlanıyor. Dilerseniz siz de bireysel olarak ya da kurumsal firmanızla bu yarışmaya katılabilir ve tasarımlarınızın dünyaca ünlü bir ödül ile tescillenmesini sağlayabilirsiniz. Başvuru için son gün 28 Şubat olup, buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Tasarım sıralamasına göre Türkiye’nin tasarımda güçlü olduğu alanlar; beyaz eşya, dijital ve elektronik cihazlar, dekoratif ürünler ve ev eşyaları, ev içi araç gereçler ile mobilya tasarımını kapsıyor. Türkiye’nin tasarım konusunda zayıf olduğu alanlar arasında; evcil hayvan ürünleri, hayvanlar için tasarlanmış ürünler, sıradışı tasarımlar ve mekânsal tasarımlar bulunuyor. Türkiye’nin tasarımda elverişli olduğu ve fırsatları değerlendirebileceği alanlarda ise; banyo eşyaları, sıhhi tesisat gereçleri, iç mimari, sergi alanı, aydınlatma ürün ve proje tasarımları bulunuyor. 2010 – 2017 yılları arasında A’Design Award&Competition’a katılarak en fazla ödül alan Türk tasarımcı ve firmalar arasında ilk sırada endüstriyel tasarımcı Dr. Hakan Gürsu yer alıyor. İkinci sırada Vestel ID Team yer alırken, seramik tasarımları ile öne çıkan Tolga Berkay da üçüncü sıraya yerleşiyor. İlk 50’de yer alan Türk tasarımcıların tam listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

 

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye 7. Sırada

Tüm ödüllü tasarımları incelemek için tıklayınız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların Gözbebeği: Dünya’nın İlk Dijital Modeli ile Tanışın

Moda haftaları henüz podyumları dijital unsurlara kaptırmadı desek bile geçtiğimiz günlerde D&G çanta defilesinin dronelar ile yapıldığından sanırım birçoğumuz haberdarız. Ama sanırım podyumlarda artık sadece dronelar değil, dijital süpermodeller de yakın zamanda yer almaya başlayacak gibi görünüyor.

Şimdilik sadece Instagram’da bir Britanyalı fotoğrafçının 3D modelleme öğrenerek yaratmış olduğu bir süpermodel olan Shudu Gram, Instagram’da 64.000 takipçiye ulaşan,  dünyanın ilk dijital süpermodeli.

Öyle alelade bir günde @shudu.gram hesabına denk gelip, açıklamayı okumayı atlasanız gerçek sanabileceğiniz bu model, fotoğrafçı Cameron-James Wilson’ın eseri. Öyle ki Youtube ve diğer kaynaklar sayesinde 3D modellemeyi öğrenerek yarattığı Shudu bu aralar Rihanna’nın makyaj ürünleri koleksiyonu Fenty ile oldukça ünlenmiş durumda.

Her ne kadar sanatçı Shudu’yu kendi yaratıcılığını ifade ettiği bir “sanat eseri” olarak tanımlasa da insanların bir kısmı Wilson’ı beyaz bir adamın zenci bir kadın model yaratarak onun üzerinden hem kar sağladığı hem de ırkçı olduğu konusunda eleştiriyor. Ancak Wilson ise onu kendine ilham veren her şeyin bir bütünü olarak tanımlayarak diğerlerine rol model olabileceğini savunuyor.

📸@cjw.photo . . #3dart

A post shared by Shudu Gram (@shudu.gram) on

Wilson her zaman mensubu olduğu toplumun güzellik standartlarını sorgulayan birisi olarak onun her zaman güzel gördüğü ancak sıklıkla rastlamadığı bir güzellik yaratmak isterken, aynı zamanda diğer insanlara da “güzel nedir?” sorusunu sorgulatmayı amaçlamış. Aslında yarattığı kadın olan Shudu, binlerce güzel kadının olduğu bir kıtadan esinlenmenin bir ürünü.

 

Buradan Shudu’nun Instagram hesabını inceleyebilirsiniz

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Netflix’in La Casa De Papel Dizisinden Esinlenen(!) Samsun’daki Kafe

Popüler bir filmden ya da diziden esinlenerek konsepti oluşturulan mekanlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Dünyada bunun çok sayıda örneği bulunurken son dönemde ülkemizde de bu tarz mekanlarla karşılaşıyoruz. Örneğin, uzun bir süredir İstanbul’un Moda semtinde Breaking Bad dizisinden izler taşıyan Walter’s Coffee Roastery isimli bir kahve dükkanı bulunuyor. Ancak bu esinlemenin dozu bazen kaçabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Samsun’da, Netflix’in La Casa De Papel dizisinden esinlenen (!) bir kafe açıldı ve bu kafenin ismi “La Cafe De Papel” (hayır, şaka değil). Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşam Merkezi bünyesinde yer alan bu kafe, tam anlamıyla La Casa De Papel dizisinden izler taşıyor. Kafe için açılan Instagram hesabından paylaşılan fotoğraflara göre, çalışanların kıyafetleri aynı dizideki soygun çetesinin giydikleri gibi kırmızı renkte. Üstelik kafedeki her bir çalışan dizideki karakterlerin takma isimlerini kullanıyor.

Tabii kafenin, diziden esinlendiği (!) noktalar bunlarla sınırlı değil. La Casa De Papel dizisinin isminde kullanılan yazı fontu ile kafenin isminde kullanılan yazı karakteri de aynı. Bununla birlikte kafenin logosu olarak dizideki çete üyelerinin taktığı İspanyol ressam Salvador Dali’nin maskesi kullanılmış. Kırmızı rengin ağırlıklı olduğu kafenin çeşitli yerlerinde ise dizinin karakterlerine ait görseller yer alıyor.

Bu olayda tamamen esinlenmenin ötesine geçildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylesine bir fikri mülkiyetin unsurlarının doğrudan kullanılması, pek hoş karşılanabilecek bir durum değil. Genel olarak yurt dışında telif hakkına sahip olan bir fikir, “Nereden haberleri olacak?” mantığıyla izinsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Ancak bu tarz durumlarda, genelde fikri kullanılan şirket Türkiye’de faaliyet göstermediği için şirketin olaydan haberi bile olmuyor. Bu La Cafe De Papel olayında ise Netflix, halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket. Dolayısıyla bu durum, La Cafe De Papel’in başına iş açabilir.

Netflix’in La Casa De Papel dizisinin popülaritesinden yararlanmak için benzer bir isimle ve dizinin unsurlarını barındıran bir konseptle açılan bu kafe, Netflix Türkiye’nin hukuki yollara başvurması durumunda konsept değişikliğine gitmek zorunda kalabilir. Sonuç olarak olay çok sıcak ve bu olayla ilgili Netflix cephesinden nasıl bir hamle geleceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link