Altın Oran Prensibi ile Tasarlanmış Minimalist Logolar

Hepimiz logo tasarımı konusunda az ya da çok bilgiye sahibizdir. Hiçbir şey bilmesek bile aklımızda uzun yıllar kalmayı başarabilen logoların iyi olduğu çıkarımını yapabiliriz. Nike ya da Mc Donald’s’ın sade ve güçlü logoları gibi.

Minimalist ancak akılda kalıcı, marka kişiliğini ifade etme konusunda başarılı logo oluşturmak oldukça zor bir iş. Ancak bu işi hakkıyla yapanlara da var. Gelin hem minimalist hem de altın oran prensibine uygun güçlü logolar oluşturan bir tasarımcı ile tanışalım: DAINOGO

En basit tabirle yatay ve düşey ölçülerin birbiriyle sağladığı uyumu olarak tanımlayabileceğimiz, doğada kendiliğinden var olan ama sanat ve tasarım süreçlerinde uyum ve güzelliği yakalamak adına sıkça kullanılan “altın oran”ı logolarına uyarlayan tasarımcı aşağıdaki video da adım adım altın orana uygun nasıl logo tasarladığını da anlatmış.

Vietnam’lı tasarımcı DAINOGO, bu tekniği kullanarak sade ancak akılda kalmayı garantileyen logolar tasarlamakla kalmıyor, kendi websitesinde satışa çıkardığı logolar bir çok marka tarafından da satın alınıyor.

 

 

Geçenlerde uyum ve güzelliği yakalayan “altın oranlı” hayvan logoları serisini çıkaran tasarımcının işlerine gelin yakından bakalım;

Daha fazlası için tasarımcının Behance sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Kalplerinizi Çalacak 13 Tasarım Fikri

Kalbinizi çalacak, içinizi ısıtacak 13 tasarım fikrini sizlerle paylaştık, keyfili okumalar.

1- Marul Şeklinde Tasarlanmış Şemsiye 

Marulu sadece salatalarda kullandığımızı sanıyorduk fakat marul şeklinde şemsiye tasarımı oldukça dikkat çekiyor.

2- Kediler İçin Tasarlanmış Şapka

Soğuk kış günlerinde sadece bizler üşümüyoruz, dostlarımızda üşüyor ve onlar için kedi şapkası tasarımı oldukça dikkat çekiyor.

3- Pedikür Şeklinde Tasarlanmış Terlik 

 

4- Üç Kişilik Tasarlanmış Sandalye 

Kitap okurken, çocuklara veya yakınlarımıza kitaptaki görselleri göstermek için baya zorlanıyoruz. Bunun için tasarlanmış sandalye dikkat çekiyor.

5- Balığın Gözüne Yerleştirilmiş Kamera Tasarımı 

Özel tasarımıyla oldukça dikkat çekici ve görenlerin aklına balık gözü olarak algılanması fakat gözün, güvenlik kamerasından oluşması oldukça dikkat çekici.

6- Cam Şişe İçerisinde Yerleştirilmiş Flash Bellek Tasarımı 

Boş bir cam şişe ve kapağının iç kısmına yerleştirilmiş flash bellek, tasarımıyla dikkat çekiyor.

7- Orangutan Maskesi Tasarımı 

Soğuk kış aylarından korunmak için orangutan şeklinde tasarlanmış maske, sizce bu maske ile ne denmek isteniyor?

8- Yılan Şeklinde Tasarlanmış Kapı Kolu 

Eğer burası bir hayvanat bahçesi ise oldukça mantıklı bir tasarım geliştirmişlerdir. Kapı kollarının normal değilde yılan şeklinde olması baya bir dikkat çekici.

9- Bir Çatal, Kaşık ve Bıçak Tasarımı 

Çok amaçlı tasarım fikri çatal, bıçak ve kaşık olabilmekte. Yemek yerken rahatça kullanabileceğimiz bir tasarım.

10- Su Şişesi Şeklinde Tasarlanmış Kutu Şişe 

Yanıltıcı olsa da tasarımıyla fark yaratan, kutu şişe dikkatleri üzerine çekiyor.

11-  Bardak Altlığı Tasarımı 

Kahve içerken bardağımızı masaya bıraktığımızda veya unuttuğumuzda masanın üzerinde oluşan iz ve onun için tasarlanmış bir bardak dikkatleri üzerine topluyor.

12- Sıra Dışı Bir Sabun Dağıtıcısı 

Günlük hayatımızda alışveriş merkezlerinde ve iş yerlerindeki lavabolarda sabun bulamıyoruz, bu sorunun giderilmesi için gül şeklinde dışarıya sabun veren bu tasarımı istediğimiz zaman yanımızda taşıyabiliriz.

13- Çin’deki Bir Şirket Tasarımı 

Bu şirket ormanları korumak adına tasarlanmış ve şirketin dış kısmını yeşilliklerle kapsamaktadır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Geri Dönüştürülmüş Konteynerlerden Starbucks Mağazası

Starbucks, dünyanın her yerinde mağazalarını tasarımı ve mimarisi ile dikkat çekecek biçimde inşa eder. Genellikle iç ve dış mimarisinde sadeliği tercih eden ve mağazalarının görselliğine önem veren Starbucks’ın İtalya’da açtığı ilk mağazası mimari yönden tüm dünyayı büyülemişti. Şimdi de dönüştürülmüş konteynerlerden ilk Starbucks mağazasını Tayvan’da inşa etti.

Starbucks’ın Tayvanlı hayranları, Starbucks logosunun metal kutulardan birinde açık bir şekilde yer almasıyla Jenga blokları gibi birbiri üzerine yığılmış bir dizi nakliye konteynerinin fotoğraflarını yayınlamaya başladı.

İlk konteyner Starbucks mağazası, Pasifik Okyanusu manzaralı Doğu Tayvan’daki Hualien İlçesinde inşa edilen bir alışveriş merkezinde bulunuyor. Tasarımcısı ise ünlü Japon mimar Kengo Kuma.

Dışarıdan çok farklı ve estetik duran konteyner mağazaları için Starbucks Başkanı ve CEO’su ise “Basitçe koymak, sürdürülebilir kahve, sürdürülebilir bir şekilde hizmet etmek bizim arzumuzdur. Doğayı koruyan mağazaların inşası ve tasarımının maliyeti de daha ucuz oluyor.” dedi.

Tayvan’daki Starbucks mağazası, daha önceki Seattle muadilinden epey büyük. 

Seattle’daki konteyner Starbucks mağazası.

Marka konuyla ilgili “Mağaza, Nanbin Road’da yolculuk yapanlara Starbucks’ın rahatlığını sunuyor, fakat aynı zamanda Starbucks’ın 30 yıllık sürdürülebilirlik tarihçesini, mağaza yapısını oluşturmak için 29 geri dönüştürülmüş nakliye konteyneri ile sürdürüyor.” açıklamasında bulundu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?