Subliminal Mesaj Nedir?

Subliminal mesaj en özet haliyle “kişininin bilinçaltına gönderilen gizli mesaj olarak” ifade edilebilir.  Beş duyuya yönelik olarak hazırlanabilen ilk başta fark edemediğimiz, normal algı limitimizin çok altında kalan ve doğrudan bilinçaltımızı etkileyen, bir objenin içine gömülü olarak tasarlanmış mesaj veya işarettir. Subliminal mesaj ya da bilinçaltı mesaj, doğrudan insan kararlarını etkilediği düşünüldüğü için özellikle işitsel ve görsel olarak propaganda ve pazarlama alanında kullanılıyor.

Subliminal Mesaj Ne İşe Yarar?

Subliminal mesajların en çok da satın alma kararlarımızı etkilediği düşünülüyor. Ne kadar TBMM‘de 15 Şubat 2011 tarihinde kabul edilen 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 9.maddesinin 2.fıkrası gereği “Ticarî iletişimde bilinçaltı teknikleri kullanılamaz.” şeklinde denilse de özellikle pazarlama araçlarında markaların sıkça kullandığı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple önceki yazılarımızda da belirttiğimiz şekilde reklamlar ve logolar bu mesajı en iyi iletme aracı olarak kullanılıyor.

Subliminal Mesajın Tarihi

Reklam ve logoların yanında en açık örneğini ise 1957 yılında yayınlanan “Picnic” adlı filmde görebiliyoruz. Filmde her 5. saniyede bir, saniyenin 1/3000’ne denk gelecek şekilde “Patlamış Mısır Ye” ve “Coca Cola İç” yazan kareler(frame) yerleştiriyor. Bu yöntemle film aralarında patlamış mısır satışlarının %57, Coca Cola satışlarının ise %18 arttığı tespit edilmiştir.

Bu olay 25.kare ile açıklanıyor. Özetle şöyle deniliyor ki televizyon ekranı 25 eşit kareye bölünmüş bir sistem içermektedir. İzlediğimiz görüntüler aslında bu parçaların toplamından gözlerimize yansımaktadır. Biz bu eşit parçalardan 24 tanesi görür ve kolaylıkla algılarız. 25. kareyi ise sessiz sedasız beynimiz şuur altına iter. Gözlerimiz bu ayrıntıyı seçemez bile. İşte bu noktada şuur altına itilen bu kareyi beyin algılar ve önemser. Daha sonrasında bu kare ister istemez karar verme sürecinde etkili bir araca dönüşür.

Sonuç olarak satın alma kararlarını etkilediği iddia edilen subliminal mesajların direk olarak etkisinin bulunduğu kanıtlanmamıştır. Sadece reklam ve filmler ile karşımıza çıkmayan, son zamanlarda da çizgi filmler ile de çokça denk geldiğimiz subliminal mesajlar bizleri oldukça kaygılandırır bir hale gelmiştir. Çünkü böyle olması işin ticari boyutundan çok daha farklı amaçların olabileceği anlamına geliyor. Çocuk yaştan nesilleri bu tarz bilinç altı mesajlar ile etki altına almak sadece satın alma kararlarını etkilemek amacıyla yapılmadığını da gösteriyor.

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise Growth Hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growth Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Veri Tabanlı Pazarlama Nedir?

Veri tabanlı pazarlama nedir?

Veri tabanı pazarlama; pazarlama medyasını, satış ve pazarlama iletişim gücünü kullanarak şirketlerin mevcut ve olası müşteri kitlesinin gelişimine yardım eden, onların talep ve gereksinimlerini karşılayan, müşterilerin geçmişleri ile ilgili verileri satın alma alışkanlıklarını, statü değişikliklerini araştıran, gözden geçiren her türlü bilgi ve iletişim çabalarını elektronik ortamlarda saklayan, güncelleştiren ve gerektiğinde görüntüleyen bu sayede hedef kitleyle yakın iletişim kurulmasını sağlayan pazarlama yaklaşımıdır.

Veri tabanı pazarlama müşteri odaklı, bilgi ve birikim yoğunluğu olan geleceğe yönelik bir pazarlama uygulamasıdır. Veri tabanı pazarlamanın öncelikli işi var olan müşterileri hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmak bu bilgileri gelecekteki satışları teşvik için kullanmak ve sürekli devam eden bir ilişkinin kurulmasını sağlayan süreç olarak kabul edilmektedir.

Veri tabanı pazarlama, kısa dönemli ve karlı bir iletişimin yanı sıra bir anlam ve uygulamaya sahiptir. Müşteri ilişkilerini tatmin edici, destekleyici, geliştirici daha etkin ve verimli çalışmaya yönlendirir.

Veri Tabanlı Pazarlamanın Amaçları

 • Müşteri verilerinden müşteriye uygun pazar stratejilerini seçerek müşteriye uygun yöntemi belirlemek
 • Yeni ürün geliştirmede müşteri profilinden yararlanmak
 • Müşterilerin tepkilerini belirlemek
 • Fazla getiri sağlayan müşteri grubunu belirlemek
 • Mevcut müşteri kitlesini iyi tanıyarak mal ve hizmeti ne tür müşteriye hitap ettiğini belirlemek
 • Verimsiz çabalardan kaçınılmasını sağlamak ve elde olan kaynakları doğru hedefe yönlendirmek
 • Büyük pazarları yeni bölümlere ayırmak
 • Farklı pazar dilimleriyle farklı iletişim yolları denemek sağlamak
 • Mevcut dağıtım kanallarını daha doğru, etkin şekilde kullanmak, alternatif dağıtım kanalları bulup geliştirmek

Veri Tabanlı Pazarlamanın Faydaları

 1. Pazarlama verimini ve etki alanını arttırmak
 2. Pazarlama bütçesinin daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak
 3. Veri tabanında önceden satış kaydı bulanan müşterileri elde tutma stratejilerini geliştirmek
 4. Müşterilerin yaptıkları alışveriş sıklıklarına göre sınıflara ayırmak
 5. Özel promosyon kampanya ve hediyelerin mevcut ve potansiyel müşterilere direkt olarak iletilmesini sağlamak
 6. Çapraz satış imkanı yaratmak
 7. Mevcut müşteri profilinden yola çıkarak bu profile uygun müşterileri konumlandırmak
 8. Eski ve terk etmiş müşterilerin geri kazanılmasına yardımcı olmak
 9. Çift yönlü iletişim ile müşterilerin tepkilerini belirlemek ve bu doğrultuda ürün geliştirmek
 10. Başka işletmelerin veri tabanları ve müşterileri hakkında verileri içeren bilgilerden kendi profiline uygun olanları bulup iletişime geçmek
 11. Markanın konumu sürdürmek
 12. Müşteri ihtiyaçlarının önceden tahmin edilmesine olanak sağmak

Veri tabanı sadece pazarlama alanın değil yönetimde ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamak içinde kullanılan bir kaynaktır.

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?