Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır?

Network Marketing Nedir?

Gün geçtikçe yayılan, 21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (ağ pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkân veren bir sistemdir. Network Marketing‘in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Network Marketing ne zaman doğmuştur?

Birçok uzman, network marketing yöntemini ilk kez başarıyla kullanan Carl Rehnborg olduğu konusunda hemfikirlerdir. Tavsiyenin gücünü çokça deneyen ve sonrasında bu güce çok inanan Carl Rehnborg 1934’te bu mantıktan yola çıkarak California Vitamin Company şirketini kurar ve satışlara başlar. 1945’te ise Network Marketing sistemini çok daha iyi bir hale getirerek Nutrilite Products şirketini kurar. Nutrilite daha sonra bir anlamda, birçok katlı pazarlama devinin doğumuna aracılık etmiştir. Nutrilite Distribütörleri Rich DeVos and Jay Van Andel, Nutrilite’dan ayrılarak kendi şirketlerini, ünlü Amway Corporation’ı kurmuşlardır. Günümüzün en köklü şirketi olan Amway, 1994 yılnda Türkiye Temsilciliğini kurarak faaliyet göstermeye başlar. Böylelikle Türkiye 1994’te Network Marketing ile tanışmış olur.

Network Marketing nasıl çalışır?

Network marketing, doğrudan satış tekniğinin tavsiye mantığına dayalı bir türüdür. Ürünü alırsınız, kullandıktan sonra memnun kalırsanız tavsiye edersiniz. Bu tavsiyenin birçok reklam modelinden daha çok etkili olduğu görülmüştür. Doğrudan satışta satış mal veya ürünlerin yüz yüze evlerde veyahut ofislerde yani parekende satış sayılmayacak ortamlar dışında satışçı tarafından bilgilendirerek yapılan satış türüdür ve satışçı bunun üzerinden kazanç sağlar. Bir ileri versiyonu olan ağ pazarlama yani çok katlı pazarlamada satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de satışçının ekibinden gelen satışlardan kazanç elde etmektedir.

Basit olarak klasik tarz ticaret sisteminde, 60 lira maliyetle üretilen bir ürün önümüze 200 lira çıkıyor. Bunun sebebi ise üretici firma toptancı firmaya sattığında fiyat 80 lira, toptancı firma perakendeciye sattığında ürün 130 lira ve perakendeci, mağaza kirası, işçi ücretleri, depolama, reklam gibi operasyonel maliyeti işin içine katınca ürün 170 lira, son olarak karıyla beraber bize ürün 200 liraya geliyor. Network marketing’de ise sadece bir aracı vardır ve bu aracılar distribütörler olduğu için bu pay distribütörlere belirlenen komisyon planı ile dağıtılır.

Memnuniyet ve tavsiye; Network Marketing’i oluşturan temel iki kelimedir. Memnun kalan tüketici tavsiye eder. Sonuç olarak sürekli talep sağlanmış olur.

Şu anda network marketing‘in dünya üzerindeki finansal büyüklüğü sekiz milyon dolar. Peki bu devasa sektör ile alakalı en doğru bilgileri nereden ve nasıl alacaksınız? Network marketing’i uygulayan şirketler, network marketing ürünleri, network marketing’de nasıl başarılı olunur gibi pek çok faydalı detaya https://emredal.com.tr/network-marketing adresinden ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

4 Comments

    1. Tavsiye ile Pazarlama dolandırıcılık sistemi değildir. Gerçek dolandırıcılar ilgili yasalarla tevkif altına alınmıştır. Bugüne kadar dolandıran ve dolandırılan insanlar çalışmadan para kazanacağına inanan kurnazlardır. Her işin olduğu gibi bu işinde kuralları vardır. Doğrudan Satış Derneği; Türkiye Cumhuriyeti makamlarıyla çalışarak devlet destekli istihdam yaratmaktadır. Lütfen bilgilerinizi güncelleyin. Teşekkürler

  1. Network Marketing dolandiricilik sistemi degildir. 21. yyda en kazancli ve aslinda turkiyede yeni gelisen bir is sistemidir. Teknoloji gelistikce televizyonlarimizi bilgisayarimizi nasil cebimizde tasiyabiliyorsak, is yapma sistemimiz de degismistir. Network marketing adini kotuye kullanan insanlarin oyununa gelmeyin lutfen.Bu sisteme yeni giren biri olarak firsatlarinin cok oldugunu belirtmek isterim.Hic bir yatirim yapmadan 7 ayri kazanc sistemi sunan bir firma ile calismaya basladim ben de. Ve hem kendi meslegimi yapiyorum tam zamanli. Hem de ek gelir sagliyorum. Cesitli fimalar vardir Avon Amway Jeunesse gibi. Jeunesse bunlarin en yenisidir.

Bir Cevap Yazın

Click-Bait Nedir ?

Click-Bait Nedir ?

İçerik pazarlaması tamamen kullanıcı trafiği oluşturmakla alakalıdır. Eğer siz sitenize ziyaretçi çekemiyorsanız, başarılı olma şansınız hiç oluşmayacaktır. Son yıllarda dünyada oluşan bu büyük start-up dalgalanmasında girişimciler kendi sitelerine daha kalabalık trafik çekebilmek için daha kolay yollar arıyorlar. Başvurulmuş yollardan biri de “Click-bait”, Türkçeye çevirirsek “Tıklama Tuzağı” gibi bir anlam çıkıyor.

Click-bait’i basit bir şekilde tanımlamak gerekirse; bir içeriğin trafik toplamak amacıyla kasti bir şekilde koyulmuş başlığının tam anlamıyla veya eksik bir şekilde içeriğini karşılamaması. Çoğu zaman “Ünlü Oyuncu Hayata Gözlerini Yumdu” veya ” ŞOK ŞOK Son Halini Görenler İnanamadı” gibi başlıklarla görebilirsiniz. Click-bait idareli ve akıllı bir kurnazlıkla kullanıldığı zaman çok verimli bir araç olabilir. Click-Bait’in her zaman iyi bir trafiğe dönüşüp dönüşmeyeceğini söylemek çok zor fakat çok sık kullanımlarda şirketlere büyük bir darbe olacağı aşikardır.

Click-bait içeren yazılar genellikle gerçek içeriği yansıtmadığı için 100-200 kelime sayısı içerirler. Başlığı içeren küçük ve her yerde bulunabilir bilgilerle küçük bir özetleme yapılır.

Click-Bait Örnekleri;

Ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy öldü mü ?

Başlığında dizi oyunucusu olan Çağatay Ulusoy’un ölüğünü idda eden başlık, içeriğinde bu haberin asılsız olduğunu belirtiyor.

Çocuklar Duymasın’nın ünlü karakteri “Çaycı Hüseyin Öldü Mü ?” 

Aynı Çağatay Ulusoy haberi gibi benzer bir içerik. Başlıkta Alparslan Özmol’un öldüğünü mü yoksa öldürüldü mü haberini sunacak sandığımız haber, yine bize haberin asılsız olduğunu bildiriyor. Sonuç olarak kullanıcı trafiği  kazanıldı.

Şirketler Neden Click-Bait Yaparken Dikkatli Olmalı?

Click-bait normal bir içeriğin abartılmış başlığı ile başladığı için muhtemel site ziyaretçileri için zamanla zamanının orada ziyan olduğu düşüncesine varabilir. Ziyaretçiler zamanla sitenizi görmezden gelmeye başlayacaktır ve bu da ziyaretçi trafiğinizi düşürebilir. Ayrıca hiç kimse zamanını boşa harcamak veya kandırılmak istemez. Bu yüzden çok sık Click-bait yapmak sizin markanıza çok ağır darbeler indirebilir.

Fakat Click-bait’in çok sık kullanılması en büyük darbenin SEO tarafından alınmasına yol açar. Google gibi çoğu arama motoru  Click-Bait’leri pek sevmiyor. Arama motorları arama sonuçlarını sıralamk için algoritmalar kullanıyorlar. Bu algoritmalar ziyaretçilerin bir site içerisinde ne kadar süre durduğuna dikkat ederek o sitelerin içeriklerinin Click-bait olup olmadığını veya yasak bir içerik sunup sunmadığını anlayabiliyor ve sıralamayı da buna göre yapıyor. Bu yüzden herhangi bir sitenin sahibiyseniz veya ziyaretçi sayısını önemseyen bir yerde çalışıyorsanız Click-bait’lere değil kaliteli içeriğe odaklanın çünkü Google sizi kalitenizle ilk sıralara yerleştirecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Barter Sistemi Nedir ?

Barter Nedir?

Eğer daha önce kullanmadığınız ve çok sevmediğiniz oyuncaklarınızı başka oyuncaklarla takas yaptıysanız, siz çoktan barter sistemine dahil olmuşsunuz demektir. Barter para olmadan bir servis karşılığı ya da bir ürün karşılığında yapılan takas sisteminin adıdır. Bu tarz bir takas yöntemi çok eski uygarlıklar tarafından kullanılmış ve hatta hala bazı kültürler tarafından bu sistem kullanılmaktadır. Örneğin pizza malzemelerinden biri olan parmesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da para alternatifi yerine kullanılıyor yani barter sistemi ile alınıp veriliyor.

Barter sistemini basit bir örnek ile düşünelim; biz bir halı mağazası sahibiyiz ve iş yerimizin ışıklandırmasını değiştirmemiz gerekiyor ancak bunun için bütçemiz yok. Biz ise bir elektrikçiyle anlaşıp bizim ışıklarımızı değiştirmesinin maliyeti karşılığında elektrikçiye aynı değerde iş yerinin halılarını döşemeyi teklif ediyoruz. Sonuç olarak para kullanmadan ticaret gerçekleşmiş oldu yani barter sisteminden yararlanmış olduk.

Dünyada barter örnekleri:

Çay Blokları

 

 

 

 

 

 

Asya ülkeleri tarafından ikinci dünya savaşı sırasında çay blokları para yerine kullanılıyordu. Moğolistan, Tibet ve Sibirya 19. yüzyıldan itibaren 1935 yılına kadar hayvan alımlarında ve vergi ödemelerinde de kullanılıyordu. Çay blokları o dönemde 1 rupi değerine denk gelmekteymiş . Hatta çay blokları bu bahsi geçen ülkelerin paralarından daha değerli bir haldeydi.

Permesan Peyniri

Pizzalardan aşina olduğumuz permesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da barter yapılarak kullanılıyor. 1 baş permesan peynirinin 300 dolara denk gelmesinden dolayı İtalya’da olan Banco Emiliano Bankası teminat olarak bu peynirleri kabul ediyor. Neden bu kadar değerli olmasının sebebi ise 1 baş permesan peynirinin 2-3 yıl içerisinde oluşmasından kaynaklanıyor. 2009 yılında 187 milyon dolar değerinde peynir rezervine sahip olan bankaya bir çok kez soygun girişiminde bulunulmuştur.

Mobil Dakikalar

2011 yılından itibaren Mısır, Nijerya, Hindistan Güney Afrika ve Gana gibi ulusal para birimi hiperenflasyon etkisinde olan ülke vatandaşları telefon dakikalarını alışverişlerde kullanabiliyor. Yani barter sistemini ülke insanları kontörlerle sağlıyor.

Barter sisteminin avantajları ve dezavantajları:

Avantajlar:

  • Esneklik: Barter sisteminin ilk avantajı esnekliktir. İstediğin ya da satın almayı planladığın ürünü nakit kullanmadan her hangi bir ürün veya servisle temin edebilirsin.
  • Vergiler: Barter sistemi vergilendirilebilir bir sistem olmadığı ya da henüz vergilendirmenin bir yolu bulunmadığı için barter sistemini kullanarak vergi ödemeden muaf olunabilir.
  • Döviz rahatlığı: Uluslar arası her hangi bir barter sistemi ile yapılmış ticarette döviz kaynaklı bir sorunla karşılaşılmaz.
  • Basitlik: Son ama en önemli avantaj barter sisteminin çok basit olmasıdır. Kazan-kazan biçiminde ilerler.

Dezavantajlar:

  • Lojistik sorunları: Barter sistemi kullanılarak yapılmış her hangi bir işlemin (özellikle uluslar arası olanlar) lojistiğinde riskler her zaman olaya dahildir.
  • Vadeli gibi bir alternatif olmaması: Vadeli yapılan işlemlerde çek veya senet kullanıldığından her hangi bir vadeli işlem kabul görmez bu sistemde.
  • Bölünemezlik: Diğer bir dezavanajda bütün ürünler veya servisler bölünebilir olmamasıdır. Örneğin bir galericinin bir araba karşılığında galerisini boyatmasında değer eşliği bulunması çok zordur

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?